KNOWLEDGE HYPERMARKET


Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас>> Географія: Хмарність. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі


Хмарність

Людину завжди приваблювало небо. Його різноманітність і мінливість, химерність хмар, що породжують в уяві фантастичні образи. Саме ці картини надихнули українського поета Ігоря Муратова:

Хмари пливуть і пливуть в вишині,
Хто й зна, чи буде той дощик, чи ні.
Може, ті хмари вітрець пронесе.
Може, покрапає трохи — і все...


Що ж таке хмари? Звідки вони з'являються у тропосфері?


З висотою температура в тропосфері знижується. Повітря, насичене водяною парою, не може його утримувати. Пара конденсується, тобто перетворюється на крапельки води, які зависають у повітрі на великій висоті. Саме вони й утворюють хмари. Якщо температура там нижча за 0 °С, то крапельки перетворюються на дрібні кристали льоду.


Хмари — це скупчення завислих в атмосфері дрібних крапель води або кристалів льоду.


Розрізняють кілька десятків видів хмар. їх систематизовано в єдиному Міжнародному атласі хмар. Перший такий атлас створений у 1896 р. Найпоширеніші види хмар: перисті, купчасті, шаруваті.


Перисті хмари утворюються на висоті понад 6 000 м. Вони напівпрозорі й складаються з кристаликів льоду, за формою нагадуючи пір'я, звідки і назва. Поява їх на небі є ознакою зміни погоди.


Купчасті хмари утворюються на висоті 2000 — 3000 м. Вони нагадують клапті вати, розкидані по небу. Поява їх у великій кількості свідчить про можливі зливи чи грози, град.


Шаруваті зазвичай вкривають небо суцільною пеленою. Найчастіше вони виникають восени, спричиняючи похмуру погоду, обложні дощі.


Ступінь покриття небозводу хмарами називають хмарністю. Хмарність визначають на око в балах — від 0 (безхмарне небо) до 10 (суцільна хмарність). Середня хмарність становить 5,5 бала. Над материками вона менша, над океанами — більша.


Хмарність впливає на інші показники погоди, передусім на температуру. Хмари поглинають і відбивають велику кількість сонячних променів, а також затримують тепло, що йде від Землі. Відтак в ясну ніч прохолодніше, ніж у хмарну, а хмарного дня прохолодніше, ніж ясного.


Хмарність залежить також від вітру й температури повітря, що визначає відносну вологість.


Атмосферні опади

Без сумніву, спекотного літнього дня приємно потрапити під теплий дощ, а взимку по снігу залюбки покататися на лижах чи санках. Рано-вранці — помилуватися росою на траві чи памороззю на деревах. Водночас град чи туман сприймаються без радості. Усе це — атмосферні опади.


Атмосферні опади — це вода, що випадає з хмар або безпосередньо з повітря в рідкому чи твердому стані.


До рідких опадів належать дощ, роса, туман, до твердих — сніг, град,іній.


Кількість опадів вимірюють товщиною шару води в міліметрах (мм). Для цього використовують прилад — опадомір. Він складається з дощомірного відра і дощомірної склянки з поділками. Тверді опади перед вимірюванням розморожують. Товщину снігу вимірюють снігомірною рейкою.


Дощ, сніг, град випадають безпосередньо з хмар. Найдрібніші крапельки води, що містяться у хмарах, за певних умов зливаються, поступово збільшуючись. Хмара темнішає, крапельки води не можуть більше утримуватися в повітрі й падають на землю. Іде дощ. Якщо хмари складаються з кристаликів льоду, то утворюються сніжинки і йде сніг. Під час дощу відносна вологість повітря перевищує 90%.


За характером випадання опади бувають обложні (тривалий дощ або снігопад), зливові (короткочасний дощ) і мряка (дрібні крапельки води або крижані голочки).


Град — це крупинки снігу, покриті кірочкою льоду. Чому він буває тільки влітку? Виявляється, град випадає з купчастих хмар, які з теплим повітрям піднялися на висоту 10 км. Він утворюється у хмарах під час висхідних потоків повітря теплої пори року. Крапельки води за цих умов, потрапляючи на велику висоту, замерзають, і на них шарами нарощуються водяні кристали. Падаючи, вони додатково насичуються переохолодженою вологою і збільшуються в розмірах. Величина градинок буває від міліметра до розмірів курячого яйця. Град завдає великої шкоди: знищує посіви, ламає гілки фруктових дерев, пошкоджує дахи будинків, іноді навіть гинуть дрібні тварини.

Опади, що виділяються безпосередньо з повітря, — це туман, роса, іній. Туман виникає біля поверхні охолодженої землі, тобто за умов зниження температури повітря. У холодному повітрі водяна пара конденсується в дрібні завислі крапельки води. Ось чому Роса спостерігається літньої ночі в ясну погоду, коли повітря стикається з охолодженою земною поверхнею й залишає на ній вологу. Якщо поверхня і предмети на ній охолоджуються до температури, нижчої за 0 °С, то утворюється іній . Він буває восени або ранньої весни.


Закономірності розподілу опадів

Подивись уважно на кліматичну карту світу. В областях високого тиску холодне повітря опускається, стискується й нагрівається, проте не утворює ні опадів, ні хмар. Над екватором навпаки. Тепле, насичене водяною парою повітря піднімається й швидко охолоджується. Водяна пара конденсується, перетворюється в хмари.  Тут опади випадають упродовж року.


Розподіл опадів на земній кулі залежить від ряду чинників.


По-перше, від географічної широти. Менший кут падіння сонячних променів спричиняє нижчу температуру і меншу кількість опадів.


По-друге, від напрямку постійних і сезонних вітрів. З океанів морське повітря приносить вологу, тому на узбережжях опадів завжди більше, ніж у внутрішніх районах. Так, завдяки мусонам з Тихого океану на узбережжі Азії випадає понад 1 000 мм опадів. Водночас у центральних районах буває до 50 мм опадів на рік.


По-третє, від висоти поверхні над рівнем моря. Вологі повітряні маси, зустрічаючи на своєму шляху гори, залишають більшу частину вологи на їхніх схилах. Наприклад, у Карпатах завжди більше опадів, ніж будь-де в Україні.


Морські течії також впливають на кількість опадів: теплі — збільшують, а холодні — зменшують. Наприклад, холодна Перуанська течія вздовж берегів Південної Америки.


Висновки
1. Хмарність — ступінь вкриття небозводу хмарами; вимірюється в балах (від 0 до 10).
2. Розрізняють кілька десятків видів хмар. Найпоширеніші — перисті, шаруваті, купчасті.
3. Атмосферні опади — волога, що випадає з хмар або з повітря в рідкому чи твердому стані.
4. До атмосферних опадів належать дощ, сніг, град, роса, туман, іній.
5. Утворення опадів залежить від добових коливань температури повітря у тропосфері (роса, іній, туман) або різниці температур у нижніх і верхніх шарах тропосфери (дощ, сніг, град).


О.Я.Скуратович, Р.Р.Коваленко, Л.І.Круглик, Географія, 6 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів  


Планування з географії, підручники та книги онлайн, курси та завдання з географії для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.