Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>>Зарубіжна література: Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману
Упопередньому розділі ви ознайомилися з героїчними піснями і баладами, в основу яких покладено важливі події з далекого минулого різних народів. У цих творах втілено уявлення про ідеальних народних героїв, оспівуються їхні подвиги, мужність і незламність у боротьбі з ворогами та несправедливістю. Майстри художнього слова, звернувшись до фольклорних джерел та історичних матеріалів про далеке минуле, мистецьки відтворили дух певної епохи, віддаленої від нас на декілька століть, змалювали яскраві образи героїв, які викликають у нас почуття захоплення, бажання бути схожими на них.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ ! Героїчне в літературі — це звеличення засобами художнього слова суспільної цінності дій певної особи або групи людей задля уславлення ідеалів добра, свободи, справедливості. Літературні твори на історичну тематику часто мають пригодницький характер, динамічний, напружений сюжет. Це переважно прозові твори — роман і повість.
Історичний роман — епічний твір, який у художній формі відтворює певний період історії і в якому життя народу, окремих людей розкривається на тлі історичних подій і обставин.
Засновником історичного роману у світовій літературі визнано англійського письменника Вальтера Скотта. Він у своїх творах поєднав історичну правду з художньою вигадкою, поряд з реальними історичними постатями зобразив вигаданих героїв, на долю яких впливають складні історичні події.
Письменник завжди ретельно вивчав фольклорні твори, старовинні хроніки і літописи, щоб у своєму історичному романі правильно висвітлити не тільки давні події, а й повсякденне життя'людей, їх побут і звичаї, манеру поведінки, мову тощо. Вальтер Скотт розробив таке явище, як історичний колорит, що відтворює особливості зображуваної епохи.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ !
Історичний колорит — це сукупність особливостей, характерних прикмет, наявних у художньому творі про далеке історичне минуле. Це і згадки про історичні події й імена героїв, й описи їх зовнішності, одягу, звичаїв, вживання у мові слів і виразів, які тоді були поширеними.
Найчастіше в романах Вальтера Скотта вигадані герої бувають головними дійовими особами. Час, відтворений в романі «Айвенго», — кінець XII століття, коли після невдалого хрестового походу та тривожних вістей, що надходили з батьківщини про стан справ у країні, король Річард Левове Серце повертається додому. У цьому поході брав участь і головний герой роману Айвенго, позбавлений батьком спадщини. Йому довелося подолати численні перепони, щоб довести лицарськими подвигами свою гідність і право на щастя. Водночас перед читачами постає ціла доба із життя середньовічної Англії: її історія, звичаї і мораль тогочасних людей, конфлікти і боротьба між англосаксами та норманами. Поєднуючи історичну правду з художньою вигадкою, письменник на широкому історичному тлі відтворив долі звичайних людей.
Тип історичного роману, створений англійським майстром художнього слова, дістав назву «вальтер-скоттівського», і в багатьох європейських країнах був покладений в основу національних історичних романів.
У цьому розділі підручника ви ознайомитесь з історичним романом Вальтера Скотта «Айвенго».
Вальтер Скотт в європейській літературі був першим письменником, який запровадив і примусив полюбити історичний роман. О. Білецький
Шотландським чарівником називали Вальтера Скотта його співвітчизники. Він народився в Единбурзі, давній столиці Шотландії. Його батько — спадковий баронет і відомий адвокат; мати, донька професора медицини, теж походила зі старовинного роду. Майбутній письменник здобув гарну освіту, ще в дитинстві опанував кілька мов — латину, французьку, італійську, пізніше німецьку. Вчився він легко, багато читав, захоплювався поезією й історією. Палка уява хлопця перетворювала сухі факти на яскраві картини, що легко запам'ятовувалися; це робило навчання цікавим. За зізнанням самого Скотта, він заглиблювався в історію, і саме вона постане пізніше у його творах.
Для зміцнення здоров'я сина батьки часто відряджали його в гори, на дідову ферму, де Вальтер познайомився з героїчним минулим своєї вітчизни, з народними баладами і легендами. Мандрівки Шотландією тривали і пізніше, коли Скотт, закінчивши у 1792 році правничий факультет Единбурзького університету, працював адвокатом, згодом шерифом одного з округів Шотландії. Роботу в суді та обов'язки шерифа він поєднував зі збиранням старовинних балад і народних пісень.
Першою публікацією Вальтера Скотта була тритомна фольклорна збірка «Пісні шотландського кордону», які він сам записав та обробив. Надалі в його творчості домінують поеми на історичні та фольклорно-легендарні сюжети. Ці поеми мали величезний успіх у читачів. Король Георг IV запросив Скотта стати придворним поетом, але митець відмовився. Від поетичних творів він перейшов до написання прозових історичних романів, і у 1814 році з'явився перший роман Вальтера Скотта — «Веверлі». Вальтер Скотт писав понад тридцять років. За цей час він створив 28 романів, дев'ять поем, велику кількість повістей та історичних праць.
У першому циклі своїх романів, написаних на сюжети з недавнього минулого Шотландії, Скотт прагнув показати, що суспільне життя підпорядковане історії, впливу її закономірностей. Ці романи («Веверлі», «Роб Рой», «Пуритани» та ін.). називають «шотландським» або «веверлійським» циклом. Саме в них у загальних рисах вироблено так звану вальтер-скоттівську модель історичного роману.
Сюжети романів Скотта завжди вигадані, будуються на зображенні складних подій із життя головного героя, який проходить тяжкі випробування і набуває життєвого досвіду. Однак це не відсуває історичні події на другий план, бо саме вони становлять змістову основу кожного твору.
Другий цикл прозових творів Вальтера Скотта — середньовічні романи («Айвенго», «Абат», «Кенілворт», «Квентін Дорвард», «Талісман» та ін.), у яких автор представив гігантську панораму життя середньовічної Європи протягом кількох століть. Збираючи народні легенди і пісні минулих часів, Вальтер Скотт поповнював і свою колекцію старовинних речей. Навіть його дім було побудовано у вигляді середньовічного замку, який письменник перетворив на справжній музей шотландської старовини. У своїх спогадах Скотт розповідав, що, коли він із сім'єю перебирався до Абботсфорда, їхній багаж складався з 24 возів, навантажених переважно різними старожитностями: лицарськими обладунками, зброєю, давніми предметами побуту тощо. Така закоханість у середньовіччя забезпечила письменнику ґрунтовну обізнаність з тією добою, глибину і переконливість її художнього висвітлення. Він сподівався, що його романи нададуть можливість читачам краще пізнати історичне минуле країни. Вальтер Скотт писав: «Коли мені пощастить намалювати правдиву картину життя давньої Англії, я сподіваюся, що вона буде сприйнята прихильно завдяки доброму серцю й здоровому глуздові моїх співвітчизників».
Н.І. Дорофеєва, С.П. Касьянова
"Зарубіжна література 7 клас"
Вислано читачами інтернет-сайту
Календарно-тематичне планування зарубіжної літератури, завдання школяру 7 класу, курси учителю літератури 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|