Біологія 11 клас
Тема "Біологічні адаптивні ритми. Екологічні характеристики виду"
Конспект уроку до теми "Біологічні адаптивні ритми. Екологічні характеристики виду"
Вид. Екологічні характеристики виду.
Мета. Освітня: розширити знання учнів про вид; сформувати поняття “критерії виду”, “популяція”; розкрити роль популяції як структурної одиниці виду і еволюції; забезпечити в ході уроку повторення основних положень еволюційної теорії Ч.Дарвіна. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати погляди на проблему виду К.Ліннея, Ж.Б.Ламарка та Ч.Дарвіна, розвивати увагу, самостійність, уміння логічно мислити та узагальнювати. Виховна: виховувати формування матеріалістичних поглядів на еволюцію органічного світу планети.
Тип уроку. Засвоєння нових знань. Форма уроку. Синтетична. Місце уроку в навчальній темі. Вступний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. 4. Візуальний: складання схем. 5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: історія, палеонтологія. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, набори живих і гербарних рослин. Основні поняття та терміни: ареал, екологічна ніша, популяція, конкуренція, чисельність виду, густота популяції.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Дати відповіді на запитання:
- що таке вид (з погляду раніше вивчених розділів біології)? - що є структурною одиницею виду? - скільки видів рослин і тварин існує на планеті
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Сьогодні ми розширимо знання про вид як основну систематичну категорію. Як говорили про вид деякі вчені і яке визначення виду ми маємо в даний момент.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Накоплення відомостей до кінця ХVІІ ст. про різні форми рослин і тварин призвело до уявлень про вид як реальну групу особин. Ґрунтовна робота про види була здійснена К.Ліннеєм, який заклав основи систематики. Пізніше про вид говорили Ж.Б.Ламарк і Ч.Дарвін. За Ліннеєм: вид – група особин, які подібні між собою як діти одних батьків, що можуть схрещуватися між собою і давати плодюче потомство. За Ламарком: вид – це група особин, які справді існують у природі, але не вічно, протягом певних проміжків часу; вони змінюються, але дуже повільно і непомітно. За Дарвіним: він вважав, що категорія вид умовна і тимчасова. Кожен вид виник з іншого і існуватиме, поки не зміняться умови. Якщо умови зміняться, вони можуть призвести до вимирання виду, а змінившись, вид може початок новим видам. Отже, Дарвін вважав, що нові види в природі утворюються під впливом рушійних сил еволюції. Сучасне визначення: вид – сукупність популяцій морфологічно подібних особин, здатних схрещуватись між собою і давати плодючих нащадків, які населяють певний ареал, мають однакові вимоги та пристосування до умов довкілля і не схрещуються з особинами інших видів. На території, яку займає вид, окремі особини утворюють групи – популяції. Популяція – це сукупність особин виду, які тривалий час мешкають у певній частині його ареалу частково чи повністю ізольовано від інших подібних сукупностей особин цього ж виду. Популяція як структурна одиниця виду має певні особливості: чисельність; густоту; біомасу; народжуваність; приріст; смертність. Кожна популяція характеризується певною структурою: - статевою; - віковою; - просторовою. За характером використання території популяції тварин можна поділити на: популяції осілих видів; популяції кочових видів; популяції мігруючих видів, причому міграції можуть бути періодичними і неперіодичними; - етологічною. Особинам різних видів властивий поодинокий або груповий спосіб життя (родини, колонії, зграї, табуни…) Критерії – це сукупність ознак, які відрізняють один вид від іншого, їх декілька: морфологічний; фізіологічний; генетичний; географічний; екологічний; біохімічний.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Робота з підручником: - розглянути малюнки прикладів конвергенції і зробити висновки про місце кожного виду в природі, його екологічну нішу. - розглянути гербарні і живі види рослин і зробити висновки щодо їхнього місцезростання
V. Узагальнення та систематизація знань.
Кожен біологічний вид під час свого розвитку пристосовується до умов довкілля та існує у формі популяцій. Кожна популяція характеризується певними показниками.
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Івановою Н.С.
Предмети > Біологія > Біологія 11 клас > Біологічні адаптивні ритми. Екологічні характеристики виду > Біологічні адаптивні ритми. Екологічні характеристики виду. Конспект уроку
|