Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Афанасій Фет (1820-1892) . Повні уроки Тема: Афанасій Афанасійович Фет (Шеншин) (1820-1892)
Не одразу оцінили його багато сучасників: кепкування, різке неприйняття, багаточисельні пародії, зовсім не нешкідливі, - ось шлейф літературного успіху Фета впродовж всього життя. Революційні демократи його не любили; їм однаково не подобалися і його публіцистичні виступи, і його вірші. У поезії його не було, правда, жодної політики, але саме це і дратувало прибічників корисного, цивільного мистецтва. Історія його народження не зовсім звичайна. Батько його, Афанасій Неофітович Шеншин, який був ротмістром у відставці, був заможним дворянином і поміщиком. Після лікування в Германії, він одружується на Шарлоті Фет, з якою одразу переїжджає до Росії від чоловіка і доньки останньої. Через два місяці у Шарлота народжує хлопчика, називають його Афанасієм і має прізвище Шеншин. Чотирнадцять років по тому, духовні власті Орла з’ясують, що дитина народилась до вінчання батьків і Афанасія позбавили права носити прізвище батька, і дворянського титулу. Ця подія глибоко ранила вразливу душу дитини, і він практично все своє життя переживав двозначність свого положення. Вже на самому початку століття Фета називали "співцем мовчання", "співцем нечутного", новий читач із захватом захоплювався рядками його поезії, що рухаються "повітряною стопою", "ледве виголошені". "Вся світова радість і солодкість любові розчинилася у витончену стихію і наповнює ароматними парами його сторінки; ось чому від його віршів завмирає серце, крутиться голова", - писав відомий літературний критик К.Айхенвальд.
Сьогодні багато літературних критиків погоджуються з думкою, що А.Фет відносився до поетів-філософів, в своїй творчості глибоко і самобутньо осмислює життя. Наскільки їх любов була висока і велична, настільки і трагічна. Марія Лазич знала, що Фет ніколи не одружиться з нею, і наслідком була її смерть. Смерть була темна і загадкова, можна навіть передбачати, що це було самогубство. Відчуття своєї провини постійно переслідувало Фета впродовж його життя, навіть сучасники відзначали холодність, навіть деяку жорстокість Фета в житті. І, можливо, все ж переживання про втрату своєї коханої знайшли своє відображення в іншому світогляді Фета - світі ліричних переживань, настроїв, відчуттів, втілених у віршах. Фет відчував себе в іншому бутті, світі поезії, де він не самотній, а поряд з улюбленою людиною. Вони знову разом, і ніхто не зможе їх розлучити: Поезія поета - це плід його любовних переживань і спогадів, якому він віддав все, що випробував, пережив, втратив. Звичайно ж, втрата улюбленої людини справила на Фета глибоке враження, поет пережив душевне потрясіння, внаслідок чого у нього виявився прекрасний талант, який відкрив йому дорогу в поезію для вираження своїх відчуттів і переживань.
Його поезія радісна і світла, їй властиво відчуття світла і спокою. Навіть про своє втрачене кохання він пише ясно і спокійно, хоча його відчуття глибоке і свіже, як в перших творах їй притаманно відчуття світла і спокою.
Недаремно до його поезії зверталися і Чайковський, і Римський Корсаков, і Балакірєв, і Рахманінов, та інші композитори. «Це не просто поет, а більше поет - музикант...»- говорив про нього Чайковський. На вірші Фета було написане безліч романсів, які швидко завоювали широку популярність. Вірш написаний на тему любові. Мелодій поет прийшов розповісти про радісний блиск сонячного ранку, про пристрасне тремтіння молодого, весняного життя, про бажаюче щастя закоханої душі і неспинної пісні. Творчість Фета - хрестоматійний приклад різниці між автором і ліричним героєм. Цей термін для того і використовується в науці про літературу, щоб не плутати особу самого письменника з тим чином, який він створює в своїх творах. Дуже часто текст, написаний від першої особи, лише на перший погляд здається розповіддю про саме собі. "Я" в художній літературі лукаво і мінливо. "Я" належить ліричному герою. Він може бути дуже схожий на свого творця, багато в чому повторювати його долю і характер. Але буває і по-іншому.
Над уроком працювали Олійник А. Б. Корчик Н. Д. Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: