Гіпермаркет Знань>>Астрономія
Визначення терміну Астроно́мія — наука про Всесвіт. Вона вивчає будову, походження та розвиток небесних тіл і їхніх систем. З слово «астрономія» походить від грецьких αστρον — зірка і νομος — закон. Наука астрономія – одна із найдавніших, виникла вона внаслідок потреби відліку часу, передбачення явищ, тощо. Як зазначають науковці, ще доісторичні люди розумілися на основних астрономічних явищах, пов’язаних з Сонцем, Місяцем і зірками. В найдавніших письмових джерелах говориться про перші розрахункові схеми для передбачення часу сходу і заходу найяскравіших небесних тіл, методи ведення календаря та відліку часу.
Сьогодні виділяють декілька розділів астрономії: сферичну астрономію, зоряну астрономію, практичну астрономію, небесну механіку, космогонію позагалактичну астрономію, астрофізику, космологію та інші.
Історія астрономії В історії виникнення астрономії важливою подією стала відмова від геоцентричної системи світу Птолемея в II столітті та заміна її геліоцентричною системою Коперніка в середині XVI століття, початок дослідження небесних тіл за допомогою телескопа на початку XVII століття й відкриття закону всесвітнього тяжіння Ісааком Ньютоном на прикінці XVII століття. В XVIII—XІX столітті було нагромадженно велику кількість даних про Сонячну систему, Галактику й фізичну природу зірок: Сонця, планет і інших космічних тіл. Визначним явищем в астрономії була поява великих телескопів і проведення систематичних спостережень. За допомого цих дослідженнь відбулось відкриття того, що Сонце входить у величезну дископодібну систему з багатьох мільярдів зірок — галактику. На початку XX століття визначними астронами було визначено, що ця система є однією з мільйонів подібних їй галактик, а також те, що вони розлітаються одна від одної, нібито від сильного поштовху в далекому минулому. Внаслідок відкриття інших галактик почала свій розвиток позагалактична астрономія. В XX столітті були розроблені основи теорії еволюції зірок і космогонії Сонячної системи, зокрема релятивістська космологія — теорія еволюції Всесвіту в цілому, котра стала визначним досягненням століття. Оптичні та радіотелескопи з високою роздільною здатністю, ракети і штучні супутників Землі для позаатмосферних астрономічних спостережень привели до відкриття нових видів космічних тіл: радіогалактик, квазарів, пульсарів, джерел рентгенівського випромінювання тощо
Астрономія в Україні В Україні першу астрономічну обсерваторію створив адмірал А. С. Грейс у 1821 році в Миколаєві. Протягом 1945—1910 років були засновані обсерваторії в Києві, (1945), в Одесі (1871), Харкові (1888), Львові (1900), у Сімеїзі ( 1908) організовано астрофізичний відділ Пулковської обсерваторії. У і 1926 року в Полтаві відкрито гравіметричну обсерваторію, яка досліджувала рухи земних полюсів і припливи у земній корі. У 1945 році в Голосієві, під Києвом, створено астрономічну обсерваторію АН УРСР. Визначними особами в астрономії , котрі працювали на території України, є: І. Є. Кортацці, Б. П. Остащенко-Кудрявцев, Л. І. Семенов, В. І. Фабріціус, М. П Диченко, М. В. Ціммерман, Б. В. Новопашенний, Г. В. Левицький, Л. О. Струве, М. М. Євдокимов, О. Я Орлов, Є. П. Федоров, М. Ф. Хандриков, А. О. Яковкін. В галузі астрофізики успішно працювали С. К. Всехсвятський, О. К. Кононович і В. П. Цесевич, В. Г. Фесенков, М. П. Барабашов, Г. М. Неуймін, Г. А. Шайн, Е. Р. Мустель, Е. В. Рибка, В. Б. Степанов, М. С. Ейгенсон і та інші. На сьогодні астрономи-теоретики прагнуть створювати теоретичні моделі і з'ясувати в дослідженнях наслідки цих моделювань, експериментують, створюючи або видозмінюючи моделі з урахуванням нових даних, вивчають зоряну динаміку і еволюцію; галактик; великомасштабну структуру з питання всесвіту; походження космічних променів; загальну теорії відносності та фізичної космологію.
Проте астрономія нині стала об’єктом зацікавлення і для аматорів цієї науки, котрі спостерігають різні небесні об'єкти і явища в більшому обсязі, ніж науковці. Визначним напрямом для астрономів-аматорів стала астрофотографія - фотофіксація ділянок нічного неба. Для спостережень вони застосовують звичайні телескопи та радіотелескопи. Цікаво, що саме астрономі я є однією з небагатьох наукових дисциплін, де внесок аматорів може бути значним, адже вони проводять точкові вимірювання, котрі використовуються для уточнення орбіт малих планет, виявляють комети, виконують регулярні спостереження змінних зір.
Так, за допомогою уроків астрономії можна познайомитись з цією наукою, і при бажанні розпочати власні дослідження, зокрема виконуючи домашні завдання з астрономії
Онлайн бібліотеказ підручниками та книгами з астрономії на скачку безкоштовно, астрономія онлайн, астрономія тексти, календарно-тематичне планування з астрономії, шкільний календарний план.
Найбільша бібліотека рефератів, домашні завдання, ГДЗастрономія, відповіді на тести, все для вчителя та школярамна допомогу у підготовці до домашньої роботи, глибоке вивчення астрономії, ЗНОз різних предметів.
Збірка конспектів уроків з астрономії, твори з різних предметів зі шкільної програми. Школа онлайн, астрономія онлайн, книги та підручники, підготовка до уроків.
Уроки астрономії, програми з астрономії, астрономія реферати, тести та готові домашні завдання, курс астрономії, підручники з астрономії, астрономія в школі, розробки уроків з астрономії, планування з предмету астрономія.
Бібліотека літературиз астрономії, уроки астрономії, конспекти уроківз астрономії, підручник з астрономії,готові домашні завдання, курс астрономії онлайн, тестування з предметів
|