Тема: Алегоричні образи. Головні життєві цінності у казці. Поняття „алегорія і притча” Мета:познайомити учнів із творчістю Антуáна де Сент-Екзюпері розширити їхзнанн я про алегорію казки “Маленький принц”. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Незадовго до своєї загибелі Екзюпері написав одну невелику, зовсім не схожу на інших книжку-казку Маленький принц і сам її ілюстрував. Казка, розказана Антуаном де Сент-Екзюпері, - мудра і людяна, і автор її не лише поет, але і філософ.
У останній день липня 1944 року Антуан де Сент-Екзюпері розчинився в блакитному небі над французькою Рів'єрою, пішов назустріч зіркам - так само, як і його Маленький принц... Сент-Екзюпері написав сумну казку «Маленький принц» для дітей і дорослих. Екзюпері не любить повчань, як не люблять їх всі діти. Але, розповідаючи історію Маленького принца, він разом зі своїм героєм переконує читача в простих і мудрих істинах. Маленький хлопчик пізнає світ. І при цьому стикається з різними істотами – беззахисною і капризною Розою, пихатим Королем, мужнім Ліхтарником, безвільним П'яницею, з Астрономом який не бачить нічого далі за власний носу, заклопотаним аварією Льотчиком, мудрим Лисом і підступною Змією. Всі, хто мешкає на Землі, і ті, хто живе на невеликих астероїдах, насправді обертаються довкола власних проблем, важливих для них. Внутрішній світ кожного – замкнутий простір, в який нелегко пробитися іншій людині.
Старий Лис навчив хлопчика осягати мудрість людських відносин. Щоб зрозуміти людину треба навчитися вдивлятися в нього, прощати дрібні недоліки. Адже найголовніше завжди буває приховано усередині, і відразу його не розгледиш.
Слухаючи дзвінкий голосок Маленького принца, розумієш, що в гуркоті великих міст і в повсякденній метушні і турботах відмерла в «дорослих» людях природна щедрість серця, зникли прямота і щирість стосунків, господарська дбайливість про чистоту своєї планети. Вони все більше занурюються в світ цифр, «забираються в швидкі поїзди» і вже самі не розуміють, чого шукають. «Вони не знають спокою і кидаються то в одну, то в іншу сторону».
Світ дорослих людей на землі – це світ «королів», «п'яниць», «географів» і «ділків», які перестали розуміти, «що таке життя», «що важливе і неважливе». Не так треба жити, як живуть ці диваки – дорослі. Замість того щоб прикрашати свій будинок, обробляти свій сад, свою планету, вони ведуть війни, тиранять інших людей і «сушать свої мізки» даремними цифрами.
Людям багато чому треба навчитися: радіти заходу і сходу, милуватися красою полів і пісків, цінувати воду глибоких колодязів і сяяння зірок в небі.
Треба думати про маленькі і великі турботи своїх сусідів по Всесвіту. Треба утішити того, хто плаче на твоїй планеті. Не можна забувати друзів і «тих, кого ти приручив». Людина повинна відчувати свою відповідальність за інших, за все, що відбувається в світі. Екзюпері дивиться на людей очима Маленького принца, що прилетів з іншої планети. Слухаючи міркування Маленького принца, стежачи за його подорожами, приходиш до висновку, що на сторінках цієї казки зосереджена вся людська мудрість. Письменник вірить в перемогу здорового глузду навіть у дорослих людей.
Геніальність стилю Екзюпері і полягає в тому, що він далекий від літературщини. Його образи, символи і метафори дійсно «придумані тілом». Та власне кажучи, це зовсім не одні метафори. Він не переносить властивості одного предмету на іншій, а навпроти – відразу розкриває в образі, в слові декілька шарів. Цілістність сприйняття світу дитиною Екзюпері зберіг в собі і подорослішавши.
Роза – це не обов'язково жінка. То хіба хороший садівник менше б залицявся і піклувався про справжню квітку? Лис – не лише прообраз друга, це справжній лис, що ловить кур і що рятується від мисливця. Врешті-решт Екзюпері дійсно приручив лисичку, як приручив в Африці гієну і хамелеона. А вода, яку знаходять в пустелі герої, настільки ж одночасно прозаїчна і символічна, як і спрага.
Прочитайте виразно:
«Вода! У тебя нет ни вкуса, ни цвета, ни запаха, тебя не опишешь, тобой наслаждаешься, не понимая, что ты такое. Ты не просто необходима для жизни, ты и есть жизнь. С тобой во всем существе разливается блаженство, которое не объяснить только нашими пятью чувствами. Ты возвращаешь нам силы и свойства, на которых мы уже поставили было крест. Твоим милосердием снова отворяются иссякшие родники сердца». Екзюпері заставляє читача бачити світ в його цілісності, де дух мешкає в реальних речах. Але для цього треба розвинути в собі особливий зір. Звідси і другий знаменитий афоризм з «Маленького принца»: «Ось мій секрет, він дуже простий: гострозоре одне лише серце. Найголовнішого очима не побачиш». «Маленький принц» вийшов в квітні 1943 року (одразу англійською та французькою мовами), але автор своєї книги так і не побачив. Він добився-таки свого. Його узяли в ескадрилію, і в кінці липня 1944 року він не повернувся з розвідувального польоту. У зникненні військового льотчика у військовий час не угледіли жодної загадковості, оскільки прекрасно знали, ХТО вирішує всі загадки. Зате красивий міф довкола Екзюпері було довершено. А. Сент-Экзюпери «Маленький принц»: «– Напрасно ты идешь со мной. Тебе будет больно на меня смотреть. Тебе покажется, будто я умираю, но это неправда... Видишь ли... это очень далеко. Мое тело слишком тяжелое. Мне его не унести. …Но это все равно, что сбросить старую оболочку. Тут нет ничего печального...».
Завдання на закріплення нової теми:
На вашу думку, в чому полягає алегоричність казки «Маленький принц»? В чому полягає неповторність стилю Екзюпері?
Домашнє завдання:
Прочитайте казку «Маленький принц», виберіть найбільш вражаючі, для вас моменти і напишіть твір на тему: «Маленький принц в моєму житті». Вивчити напам’ять уривок. Список використаної літератури: Урок на тему:Антуан де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. "Маленький принц". Притчовий характер твору, його гуманістичний зміст. Хау-Ден-Чук В. Ю., учитель російської філології та зарубіжної літератури, Молодогвардійська школа № 10 Луганської обл. Урок на тему:"Уроки маленького принца" Савельчук О. М., заступник директора з НВР, учитель зарубіжної літератури та російської мови, Шосткінська школа № 4 Сумської обл. Сент-Екзюпері Антуан де Маленький принц. Планета людей.- Львів: Світ, 2009.- 208с. Зарубежная литература:. Хрестоматия.- М.:Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Хау-Ден-Чук В. Ю.
Савельчук О. М.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.