Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас>>Зарубіжна література: Алегоричність і паралелізм у творі (гіпнотична влада чарівника над натовпом і маніпуляції тоталітарними режимами свідомістю людей). Віра письменника в здатність особистості до збереження свого “я”. Бунт Маріо як провістя звільнення народів світу від загрози тоталітаризму.
Власні тріумфи Чіполла мимохідь перетворює на привабливу рекламу взаємин володарювання й покори. Для нього важливо не лише позбавити людину свободи волі, а й світоглядно це обґрунтувати. Втім, письменник переконливо доводить, що у взаєминах «володарювання і покори» втрачають людську подобу і той, хто панує, і той, хто скоряється. Саме таке символічне значення має сцена, в якій закляклий під гіпнозом «піддослідний» перетворюється на лаву для Чіполли, а той цієї миті скидається на моторошне, фантасмагоричне чудовисько. З цієї ж низки - уподібнення нагайки чарівника жезлу античної Цирцеї, за допомогою якого вона перетворила супутників Одіссея на свиней.
Цікаво, на який саме характер художник покладає функцію справедливої помсти. На перший погляд здається, ніби чемний, догідливий, сором'язливий офіціант Маріо зовсім не придатний для цієї ролі. Він не має нічого спільного з лицарями гідності, які протягом сеансу намагалися протистояти Чіполлі. Однак саме цей «негероїчний» герой, змальований як цілковита протилежність «сильної особистості», виявився спроможним вчинити те, чого не в змозі були зробити сильніші духом земляки.
Одурманюючи Маріо, ілюзіоніст удає кохану дівчину й у такий спосіб примушує поцілувати себе. Цей глум над святинею любові й надихає слухняного кельнера на вбивство. Оповідач цілком виправдовує вчинок Маріо: на його думку, тільки так -шляхом фізичного знищення «надлюдини», що зазіхає на тотальне володарювання, - людина й може себе захистити.
Попри те, що сцену з Маріо винесено в кінець новели, образ кельнера подається як рівноцінний за своєю значущістю образові штукаря. Він згадується у тексті набагато раніше за гастролера - ще у розповіді про загальну атмосферу міста. І упродовж концерту Чіполли обличчя Маріо кілька разів виокремлюється оповідачем із колективного образу публіки.
Антагонізм чарівника й кельнера підкреслюється системою контрастних деталей: спотворений горбом тулуб одного - кремезна статура іншого; гострі пальці штукаря - гарні аристократичні руки юнака; свердлячий погляд колючих очей Чіполли -замріяні імлисті очі Маріо. Не випадково обидва персонажі зазначені у назві твору. Тут Маріо навіть на першому місці, до того ж протиставлений як особистість, що має власне ім'я, гіпнотизерові, котрий зазначений у назві як безіменний «чарівник».
Відомо, що прототип юнака, реальний Маріо, ніяк не відреагував на знущання реального Чіполли. Більше того, наступного дня, ніби нічого не сталося, обслуговував клієнтів. Трагічну розв'язку сюжету авторові випадково підказала донька, коли почула від батька розповідь про виступ гастролера: «Я б не здивувалася, - заявила вона, - якби Маріо його застрелив». Ця думка збіглася з моральною та мистецькою потребою письменника покласти у творі край злим чарам «сильної особистості», а водночас - показати перспективу неминучого покарання будь-яких володарів натовпу. Визначально, що для фашистської Італії (в якій, до речі, «Маріо» був заборонений) фатальний фінал твору й справді виявився пророчим - 1945 р. італійські партизани стратили «надлюдину» Муссоліні.
Отже, в особі юнака проти гіпнотизера постає сама людська природа, якій органічно притаманні гуманістичні почуття, що вбирають у себе і моральну інтуїцію, і усвідомлення власної гідності, і силу опору антилюдяній владі. Цю природу можна, як воно й сталося спершу з Маріо, приголомшити гіпнозом, але раніше чи пізніше, коли настає мить протверезіння, вона бере реванш і дає відсіч наймогутнішим злим чарам. У ствердженні в новелі віри в перемогу здорових начал людської вдачі й виявилася та позиція людяності, яку Т. Манн послідовно обстоював у своїй творчості за доби випробувань гуманістичних ідеалів людства.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ РОЗГОРНУТОЇ ВІДПОВІДІ 1. Які особисті враження письменника відобразилися в сюжеті «Маріо і чарівника»? 2. Чим привабив письменника сюжет виступу гіпнотизера? 3. Де у новелі Т. Манн відступив від реальних подій? Чим це було зумовлено? 4. Які проблеми порушені у новелі? 5. Як цей твір пов'язаний із наскрізною у творчості Т. Манна темою митця та мистецтва?
ВАШ ПОРАДНИК Якщо ви хочете більше дізнатися про життя та творчість Т. Манна, читайте: 1. Апт С. Томас Манн. - М., 1972. 2. Манн Т. Очерк моей жизни // Манн Т. Собр. соч. в 10-ти т. -Т. 9.-М., 1960. 3. Манн Т. Письма. - М., 1975. 4. Шахова К. Томас Манн. П'ять німецьких лауреатів Нобелівської премії з літератури. - К., 2001. - С. 43-87.
Є.Волощук "Зарубіжна література 11 клас"
Вислано читачами інтернет-сайту
Завдання та відповіді з зарубіжної літератури по классам, планування уроків з зарубіжної літератури, домашнє завдання та робота для 11 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|