Інтегрований урок з математики і української літератури у 5 класі
Тема: Іван Якович Франко – великий український письменник.
Мета: закріпити та розширити знання учнів про життя і творчість І. Я. Франка; узагальнити та систематизувати знання учнів з тем «Натуральні числа» та «Геометричні фігури»; розвивати творчі й інтелектуальні здібності учнів; виховувати в учнів почуття поваги до історичного минулого свого народу та інтерес до математики.
Тип уроку: узагальнення та систематизація навчального матеріалу.
Метод: комбінований. Обладнання: слайди, роздатковий матеріал.
Хід уроку.
1. Актуалізація опорних знань учнів. Учитель математики: Тема сьогоднішнього уроку не випадкова. Адже великий український письменник І.Я.Франко відомий усьому світові, його творами вже давно захоплюються і дорослі, і діти.
Учитель літератури: Перед вами віхи життя і творчості І.Я.Франка. Але тут є пропуски…
1. Народився І.Я.Франко 27 серпня _______ року. 2. Івася віддали до школи, коли йому було _____ років і вже через ______ днів він навчився читати. 3. В _____ років хлопець залишився без батька, а в _____ і без матері. 4. І.Я.Франко побував у Києві у ______ році. 5. Повне зібрання творів письменника вміщене у _______ томах. 6. Помер І.Я.Франко 28 травня ______ року.
Учитель математики: Щоб заповнити пропуски таблиці, вам доведеться здійснити математично-літературну подорож, у яку поведуть вас ваші капітани, яких ми оберемо так. Хто перший дає відповідь на запитання, той і стає капітаном першої команди, хто другий - той стає капітаном другої команди. Отож завдання: Записати число 100 використовуючи лише 5 одиниць. (111 – 11 = 100) 2. Формування умінь і навичок.
Математично-літературна подорож «Іван Якович Франко — великий український письменник»
I. Станція «Народження генія». Видатний український письменник І.Я.Франко народився в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту на Львівщині у родині сільського коваля 27 серпня …
Учитель математики: Щоб дізнатись, у якому році народився письменник, розв’яжемо приклади (всі учні пишуть у зошитах, і лише після звірки відповідей, відмічають її на розданому листку). 35442 – 33586 = 1856 1095 + 761 = 1856 Відповідь записати у таблицю 1. (правильна відповідь оцінюється 1 балом. Крім того видається команді картка, де неправильна відповідь не оцінюється, а у разі порушення дисципліни, або не виконання завдання знімається 1 бал і вручається зелена картка). Прочитати числа, назвати їх класи, розряди (додатково оцінювати).
II. Станція «Шкільна». Малий Івась (Ясьо — так звала сина мати) змалку любив бувати у батьковій кузні, куди сходились селяни, щоб поспілкуватися, почути новини, переповісти цікаві, часто фантастичні історії. Згодом письменник не раз казав, що отой вогонь батьківської кузні, силу якої він узяв у свою душу на далеку життєву дорогу, не згасав уже ніколи. Ще дуже маленьким Івася віддали до школи, де навчали українською, польською та німецькою мовами. Він був дуже здібним і вже через кілька днів навчився читати, а згодом знав напам’ять майже всього Шевченка. Учитель математики: Щоб дізнатись, у скільки років малий Івась пішов у школу і через скільки днів він навчився читати, розв’яжемо наступні приклади, вибираючи зручний спосіб. (684 + 319 + 316) – 1313 = 6 (284 + 835 + 716) - 1825 = 10 Відповідь записати у п.2 табл. 1. Додаткові запитання: 1. Сформулювати переставний закон додавання. 2. Сформулювати сполучний закон додавання.
III. Станція «Трагічна». Життя Івася не було безхмарним. Дуже рано він залишився без батька, а згодом і без матері. Усі клопоти з утримання сім’ї взяв на себе вітчим Гриць Гаврилик – добрий і розумний чоловік. Він доклав чимало зусиль, аби талановитий хлопчина став освіченою людиною. Учитель математики: Знайдіть числа, яких не вистачає у ланцюгу обчислень. 3150 а в с 11 2750 а в с 16
Додаткові завдання командам. 1. Яку дію називаємо дією віднімання ? 2. Як називаються компоненти дій при відніманні ? 3. Як перевірити дію віднімання ?
Учитель математики: Ми проминули станцію «Трагічна». Адже знайдені вами відповіді – трагічні віхи в житті Івана: в 11 років він втратив батька, а в 16 – матір. Відповіді заносяться в п. 3 табл. 1. Іван Франко навчався на філософському факультеті Львівського університету, але закінчити його завадила політична діяльність. Юнака кілька разів арештовували, а згодом виключили з університету. Проте бажання вчитись не залишило Івана і через деякий час він закінчив Чернівецький університет і навіть захистив дисертацію на ступінь доктора філософії у Відні.
IV. Станція «Літературна». Неоціненним залишається внесок Івана Франка у літературу. Батько чотирьох дітей, він написав чимало цікавих казок, які об’єднав у збірку і видав у ХІХ ст. під назвою «Коли всі звірі говорили». На думку письменника, казки змушують дітей сміятися і думати, розбуджують цікавість та увагу до явищ природи. До збірки увійшла і казка «Фарбований лис», яку ми вивчали у п’ятому класі. Учитель математики: «Життя, - говорив Франко, - мені мало всміхнулося, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». У 1896 р. він писав: «Правда, скупенька моя наука. Самі початки. З того ще чоловік мудрим не буде. Але я старався подати вам спосіб, як собі далі радити, як далі вчитися. Бо вчитися, діти мої любі, треба далі і далі, раз у раз, весь вік». Це справді пророчі слова Великого чоловіка. Сказані більше сотні років тому, вони актуальні і нині. На уроках математики, інших предметів учитель подає вам основні віхи науки, вказує основні способи розв’язання задач, основні напрями, куди слід рухатись до здобуття знань. А чи станете ви високо освіченими, всесторонньо грамотними людьми, залежить від вас, і тільки від вас.
V. Станція «Ерудитна». На ній ми проведемо гру «Хто швидше?». Вам пропонується по п’ять завдань з математики, відповідь на кожне з яких команди записують у свою табличку. Одержане число відповідає номеру букви алфавіту, які слід вписати під одержаними відповідями. Два слова складуть ім’я персонажа кількох Франкових оповідань. Кожна правильна відповідь оцінюється 2 балами + 2 бали за правильно складене слово.
Завдання командам. 1. Скільки дециметрових паличок можна вирізати з палки довжиною 1 м 75 дм ? 2. На скільки 3 більше за 2 ? 3. Першого дня на озері розквітла одна водяна лілія. Другого дня їх було вже у двічі більше, ніж попереднього. 15-го дня зацвіла половина озера. Якого дня все озеро зацвіте лілеями?
5. Скільки здачі отримає хлопчик з 5 гривень, якщо він купить 3 зошити по 20 коп. і книжку за 4 грн. 26 коп.?
Скільки трилітрових банок можна заповнити до краю 53 літрами води? На скільки 13 більше за 2 ? Трійка коней, запряжених в екіпаж, пробігла 21 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь ? Яке число слід вписати замість знака «?» ?
5. Чому дорівнює десята частина розгорнутого кута ? Відповідь до гри «Хто швидше?». Малий Мирон.
Учитель літератури: Персонажем яких оповідань Івана Франка є малий хлопчик Мирон?.
VI. Станція «Поетична». (Діти читають вірші).
Учитель математики: Ми пишаємося тим, що великий письменник двічі відвідує Київ. Він сподівався на Великій Україні знайти матеріальну і культурну підтримку своїй ідеї видання політичного журналу, а натомість знайшов свою долю (Ольгу Хоружинську). А щоб дізнатися, коли письменник побував у Києві, ми зупинимось на станції «Київській», відкриємо чарівну скриньку і прочитаємо підказки.
VII. Станція «Київська». Команди отримують завдання розв’язати задачу. Сума трьох чисел дорівнює 10019. Сума першого і другого чисел дорівнює 4094, сума першого і третього дорівнює 7810. Знайти перше число. Число 1885 заноситься у п.4 табл. 1. Учитель математики: А яка ж боротьба без конкурсу капітанів. Гра для капітанів «Ланцюжок слів» (геометричних фігур). Ведучий називає слово, перший капітан повторює його і каже своє слово. Другий капітан повторює два перших слова й каже своє і т.д. виграє той, хто назве більше слів.
VIII. Станція «Творча спадщина». А ми тим часом наблизились до станції «Творча спадщина». І щоб проїхати її, необхідно виконати завдання. Обом командам пропонується розв’язати рівняння. х + 169 = 219 1423 – х = 1373 х = 50 х = 50 Додаткові завдання командам : Як знайти невідомий від’ємник ? доданок ? зменшуване?
Отримана відповідь: 50- кількість томів, у яких умістився творчий доробок І.Я. Франка. ВІдповідь заноситься у п.5 табл. 1.
IХ. Станція «Безсмертна». Учитель математики: Ми проведемо художній конкурс. Подобаються вам казки Івана Франка ? Тому зараз усім пропонується зобразити героя з казки письменника, але малюнок повинен складатися лише з геометричних фігур. На виконання завдання вам 5-7 хвилин. Оцінюється. Помер Іван Якович Франко 28 травня 1916 року. Письменника по праву вважають продовжувачем традицій Тараса Шевченка. Це відзначив Дмитро Павличко: «Шевченко народив, а Франко виховав українську націю». І, безперечно, продовжує виховувати сьогодні, адже його творчість хвилює і дітей, і дорослих. І в цьому розумінні він – безсмертний. От і наблизилась до кінця наша подорож, під час якої ми повторили і закріпили матеріал з тем: «Натуральні числа», «Геометричні фігури». Одночасно дізнались про життя і творчість славетного українського письменника Івана Франка. Вам належить пройти ще довгий шлях дорогою навчання. Ви безумовно здобудете ще багато знань з математики, літератури, інших предметів, неодноразово ще зустрінетесь і з творчістю Франка. І в цьому ми вам бажаємо великих успіхів. Підбиття підсумків подорожі.
Предмети > Математика > Математика 5 клас > Порівняння натуральних чисел за допомогою координатного променя > Порівняння натуральних чисел за допомогою координатного променя. Конспект уроку і опорний каркас
|