KNOWLEDGE HYPERMARKET


Імунна регуляція.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: Імунна регуляція.


Імунна регуляція.


Пригадайте що таке ВІЛ/СНІД, імунітет і яке його значення для здоров'я людини.
Навчіться характеризувати імунні реакції організму; пояснювати роль імунної системи в реакціях відторгнення трансплантатів, регуляції фізіологічних функцій, розвитку людини, регенерації тканин; застосовувати знання для запобігання ВІЛ-інфікуванню.
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: імунна система, алергія, інфекція, трансплантація, СНІД.

Що таке імунна система?

Імунна система виникла з появою багатоклітинних організмів і розвивалась як чинник сприяння їхньому виживанню. Вона об'єднує органи і тканини, які забезпечують захист організму від генетично чужорідних клітин або речовин, які надходять з навколишнього середовища чи утворюються в організмі (мал.1).


Імунна система людини


Мал.1. Імунна система людини


За організацією і механізмами функціонування вона подібна до нервової системи. Обидві системи представлені центральними і периферичними органами, здатними реагувати на різні сигнали, мають велику кількість рецепторних структур, специфічну пам'ять. До центральних органів імунної системи відносять червоний кістковий мозок, вилочкову залозу, до периферичних - лімфатичні вузли, селезінку, мигдалики, апендикс.

Центральне місце серед клітин імунної системи посідають різноманітні лімфоцити: Т-лімфоцити (формуються в тимусі) і В-лімфоцити (у лімфатичних вузлах). При контакті з чужорідними тілами (антигенами) за їхньою допомогою імунна система здатна забезпечувати різні форми імунної відповіді: утворення специфічних антитіл крові (гуморальний імунітет); збільшення кількості Т-лімфоцитів, здатних до вибіркового реагування з даним антигеном (клітинний імунітет); утворення Т- і В-лімфоцитів «імунологічної пам'яті», які при повторній зустрічі з антигеном здатні до швидкої і сильної відповіді; формування імунологічної толерантності, яка проявляється у вибірковій відсутності відповіді на даний антиген при повторній зустрічі з ним; виникнення алергії - підвищеної чутливості до специфічного антигену.

Які бувають імунні реакції організм?

Однією з імунних реакцій є алергія (від грец. аллос – інший і ергон - дія) - стан підвищення чутливості організму у відповідь на дію алергенів.

Алергени -речовини, які спричинюють алергічні реакції в організмі. Їх поділяють на зовнішні та внутрішні. До зовнішніх алергенів (екзоалергенів) відносять деякі харчові продукти (яйця, шоколад, цитрусові), різні хімічні неорганічні речовини, запахи (квітів, парфумів), лікарські препарати. Внутрішні алергени (ендоалергени) - власні тканини організму, переважно зі зміненими природними властивостями. Наприклад, при опіках чи обмороженнях організм сприймає змертвілі тканини як чужорідні й утворює до них антитіла. Такі самі реакції можуть виникнути при дії отруйних речовин, укусах бджіл, джмелів, інших комах, іонізуючої радіації.

Алергічні реакції розвиваються бурхливо або поступово. Коли алерген діє на організм вперше, то виробляються і накопичуються антитіла з підвищеною чутливістю до нього. При повторному потраплянні цього алергену в організм розвивається бурхлива алергічна реакція. Алергія є досить поширеною хворобою. Вона проявляється висипкою на шкірі (кропивниця), алергічними екземами, звуженням дихальних шляхів унаслідок набряку їхніх слизових оболонок, що утруднює дихання (астма) тощо.

Кожна людина повинна знати, на що в неї алергія, й уникати контакту з алергеном. У разі виникнення алергічної реакції потрібно вміти надати першу допомогу. Наприклад, отрута бджіл, джмелів та інших комах належить до біологічних алергенів. Чутливі до укусів цих комах люди можуть навіть загинути від ядухи (унаслідок набряку слизової оболонки дихальних шляхів).

Для запобігання алергії потрібно зміцнювати свій організм та намагатися уникати алергенів.

Вияви імунних реакцій спостерігаються під час трансплантації (від лат. трансплантанто - пересаджую) - пересадки тканин або органів від однієї людини іншій. Навіть за вдало зробленої операції через певний час організм відторгає пересаджену тканину. Адже за біохімічним складом вона відрізняється від його власних тканин.

До імунних реакцій відносять інфекційні хвороби, що спричинюються вірусами (грип, хвороба Боткіна), бакте¬ріями (ангіна, туберкульоз, холера) тощо. Загальною властивістю інфекційних хвороб є здатність поширюватися від однієї людини до іншої.

Інфекційні захворювання виникають лише за сприйнятливості організму до збудника. Шляхи зараження: повітряно-крапельний (грип, кір тощо); заражені харчові продукти чи вода (дизентерія, холера тощо); укуси комах (малярія); переливання зараженої крові (хвороба Боткіна, ВІЛ-інфекція).

Розвиток інфекційної хвороби ґрунтується на складному процесі взаємодії збудника й організму. Хвороба виникає після інкубаційного періоду. Це період, що приховано перебігає від моменту зараження організму до появи перших ознак хвороби.

Загальними ознаками інфекційних хвороб є: підвищення температури, запальний процес того чи іншого органа та реакція усього організму, його ослаблення.

Інфекційна хвороба може набувати масового поширення, тоді виникає епідемія (від грец. епі - на, над і демос - народ). Реакція організму на інфекційну хворобу залежить від його імунологічної реактивності, тобто швидкості включення імунної системи в боротьбу з інфекцією.

Більшість інфекційних хвороб, з якими до останнього часу стикалося людство, виникло досить давно. До одних з них у людини утворився природний імунітет. З деякими люди навчилися боротися, створюючи штучний імунітет. Проте зовсім недавно, близько 20 років тому, виявлено віруси, дія яких спрямована проти самої імунної системи. Руйнуючи імунну систему, вони роблять організм беззахисним перед збудниками інших інфекційних хвороб, що призводить до неминучої смерті. Цю надзвичайно небезпечну хворобу, яка призводить до захворювання багатьох органів, назвали «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).

Які основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції?

До СНІДу призводить вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).

Основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції: через кров (при переливанні крові, пересадці органів і тканин); від матері до дитини, якщо мати ВІЛ-позитивна (внутрішньоутробно, при пологах, при вигодівлі материнським молоком); при використанні заражених медичних інструментів (шприців, стоматологічних і гінекологічних інструментів тощо); статевий. Надзвичайно небезпечним є те, що людина - носій вірусу може захворіти через багато років, за цей час інфікуючи інших людей.

На сьогодні не зареєстровано випадків передачі ВІЛ повітряно-крапельним шляхом (при чханні та кашлі); побутовим шляхом (через рукостискання, відвідування лазні, басейнів), при укусах кровосисних комах. Через неушко-джену поверхню шкіри ВІЛ теж не передається. Це означає, що спілкування з ВІЛ-інфікованими людьми на побутовому рівні є безпечним для навколишніх. Переслідування ВІЛ-позитивних - це порушення прав людини.

Як взаємопов'язані імунна система й екологічний стан навколишнього середовища?

Лікарі багатьох країн світу відзначають зниження в людини активності імунної системи і, як результат, - збільшення частоти й ускладнення перебігу інфекційних захворювань унаслідок погіршення екологічної ситуації на Землі.
На жаль, екологічна ситуація в Україні є надзвичайно напруженою, зокрема в промислових районах і забруднених радіацією після аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Особливо послаблена імунна система в дітей через те, що радіоактивне випромінювання згубно діє на клітини, що діляться. Пригнічують імунну систему також викиди автомобільних газів, отрутохімікати. Тому всім необхідно дбати про збереження чистоти довкілля.

Узагальнимо знання


Одним із чинників збереження біологічної індивідуальності організму є імунна система, яка сформувалася на вищих етапах еволюції. Імунна система захищає організм від негативних впливів зовнішнього і внутрішнього середовищ.
Зміцненню імунної системи сприяють загартовування організму, фізичні навантаження, повноцінне харчування, дотримання особистої гігієни.

Застосуйте здобуті знання


Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)


1. Виберіть центральні органи імунної системи:

а) червоний кістковий мозок;
б) селезінка;
в) вил очкова залоза (тимус);
г) апендикс.

2. Виберіть ряд органів, які належать до периферичної імунної системи:

а) червоний кістковий мозок, селезінка, апендикс;
б) селезінка, лімфатичні вузли, мигдалики, апендикс;
в) селезінка, апендикс, лімфатичні вузли, вилочкова залоза;
г) апендикс, лімфатичні вузли, червоний кістковий мозок, вилочкова залоза;
д) селезінка, апендикс, червоний кістковий мозок, вилочкова залоза.

3. Виберіть шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:
а) переливання крові;
б) статевий;
в) рукостискання;
г) спілкування.

4. Сконструюйте відповідь у вигляді схеми «Імунна система та найпоширеніші імунні реакції організму людини».



Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.
Надіслано читачами з інтернет-сайту


Планування з біології, підручники та книги онлайн, курси та завдання з біології для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.