KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Шинель».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:«Шинель».Повні уроки


Тема:  «Шинель».  Високий гуманізм письменника у зображенні в повісті «Шинель» трагічної долі «маленької людини». ТЛ. Визначення літературознавчого поняття «маленька людина».
Мета:  розширити знання учнів про повість «Шинель»  .
- розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до літератури.
Тип уроку: навчально – виховний.


Ми всі вийшли з гоголівськой “Шинелі”.    
Ф. Достоєвський

T65sc.jpeg
Російська література з її гуманістичною спрямованістю не могла пройти мимо проблем і долі простої людини. Умовно в літературознавстві вона стала іменуватися темою “маленької людини”. У її витоків стояли Карамзін і Пушкін, Гоголь і Достоєвський.


У своїх творах: “Бідна Ліза”, “Станційний доглядач”, “Шинель” і “Бідні люди” — вони розкривали читачам внутрішній світ простої людини, його відчуття і переживання.
Весела хвилинка: Якому літераторові, натякаючи на його прізвище, одного дня сказали: «Якщо ви і птиця, то небесна!»?   Гоглю
Чому ж Достоєвський виділяє Гоголя, як першого, такого, що відкрив читачам світ “маленької людини”? Ймовірно, тому, що в його повісті “Шинель” Акакій Акакійович Башмачкин є головним героєм, все ж останні дійові особи створюють фон.

T65sc1.jpeg
Повість “Шинель” — одна з кращих в творчості Гоголя. У ній письменник з'являється перед нами як майстер деталі, сатирик і гуманіст. Оповідаючи про життя дрібного чиновника, Гоголь зміг створити незабутній яскравий образ “маленької людини” зі своїми радощами і бідами, труднощами і турботами.
Це не правило, але в житті незрідка трапляється, що жорстокі і безсердечні люди, що ображають і принижують гідність інших, виглядають кінець кінцем слабкішими і нікчемнішими, чим їх жертви.


Ще Демокріт свого часу говорив,  що “здійснює несправедливість нещасніше несправедливо страждаючого”.
Таке ж враження духовної мізерності і утлості від кривдників дрібного чиновника Акакія Акакійовича Башмачкина залишається у нас після прочитання повісті Гоголя “Шинель”, з якої, по образному вираженню Достоєвського, вийшла вся російська література.

T65sc2.jpeg
“Ні, я більше не маю сил терпіти! Що вони роблять зі мною!.. Вони не розуміють, не бачать, не слухають мене...” Багато хто з великих письменників відгукнувся на це благання героя повісті Гоголя, по-своєму осмислили і розвинули образ “маленької людини” в своїй творчості.

  • Дайте відповідь:

Про кого Гоголь говорив: «Нічого не робив я, нічого не писав без його поради»? Пушкін

T65sc3.jpeg
Цей образ, відкритий ще Пушкіним, після появи “Шинелі” став одним з центральних в літературі 40-х років. Тема відкрила дорогу зображенню “послідовників” Акакія Акакійовича в творчості Салтикова-щедріна, Некрасова, Островського, Толстого, Буніна, Чехова, Андрєєва. Багато хто з них постарався побачити в “маленькій людині” свого маленького героя, “свого брата” з властивими йому відчуттями доброти, вдячності і благородства.
Не дивлячись на “унікальність” створеного Гоголем образу Башмачкина, він не виглядає в свідомості читача самотнім, і ми уявляємо, що існувало велика кількість таких же маленьких, принижених людей, що розділяють долю Акакія Акакійовича.

T65sc5.jpeg

У цьому узагальненні образу “маленької людини” позначилася геніальність письменника, що сатирично представив і саме суспільство, що породжує свавілля і насильство. У цьому середовищі все більш і більш збільшується жорстокість і байдужість людей один до одного.


Гоголь був одним з перших, хто відкрито і голосно заговорив про трагедію “маленької людини”, пошана до якого залежала не від його душевних якостей, не від  розуму, а від його положення в суспільстві.
Письменник  із співчуттям показав несправедливість і деспотичність суспільства до “маленької людини” і вперше призвав його звернути увагу на цих непомітних, жалюгідних і смішних, як представлялося на перших погляд, людей.

  • Подумайте!

Як називається найвідоміша поема Н.В. Гоголя?  («Мертві душі».)

T65sc6.jpeg
Сенс фантастичного епізоду воскресіння Акакія Акакійовича і його зустрічі з “значною особою” полягає в тому, що навіть в житті самого, здавалося б, нікчемної людини є такі моменти, коли він може стати людиною в найвищому розумінні цього слова.


Зриваючи шинель з сановного лиця, Башмачкин стає в своїх очах і в очах мільйонів таких же, як він, принижених і ображених людей героєм, здатним постояти за себе і відповісти на нелюдяність і несправедливість навколишнього світу.

  • Запитання на закріплення нової теми:

Охарактеризуйте образ Акакія Акакійовича.
Чим вам цей образ подобається або ні? Аргументуйте свою відповідь цитатами з твору.
Домашнє завдання:

  • Напишіть твір на тему:

Визначення літературознавчого поняття «маленька людина».


Список використаних джерел:
Урок на тему : Українські мотиви творчрсті М. В. Гоголя , Мішик Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Ковель.
Урок на тему : Творчий шлях М. В. Гоголя Крючга А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Київ.
Вересаев Викентий Викентьевич Гоголь в жизни.- Харьков: Прапор, 2008.- 680 с.
Ізваріна, Олена Миколаївна М.Гоголь і українська опера (М.Лисенко та П.Сокальський): Монографія.- Донецьк: ДонДУЕТ ім. М.Туган-Барановського, 2009.- 216 с.
Гоголь Н.В. Повесть о том,как поссорился Иван Иванович с Иваном Никифоровичем. Старосветские помещики. Шинель.- М.: Мастер Тейп,ООО, 2008.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Мішик Н. Д.

Крючга А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.




Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас