Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 7 клас>>Українська література: «Стежина». Найвищі духовні цінності. «Вогник», «Приходять предки». Художні засоби донесення до читача ідей патріотизму, гуманізму, історичної пам’яті. Ліризм поезій А.Малишка.
Стежина. Чому живе, і сам не знаю, В моєму серці стільки літ Ота стежина в нашім краї Одним одна коло воріт. Де ти, моя стежино, Де ти, моя єдина? Ота стежина в ріднім краї — Одним одна коло воріт? Дощами мита-перемита, Снігами вметена у даль. Між круглих соняхів у літі Мій ревний біль, мій ревний жаль. Де ти, моя стежино, Де ти, моя єдина? Ота стежина в ріднім краї — Одним одна коло воріт? Моя надієчко, я знаю: Мій крик життя на цілий світ — Ота стежина в нашім краї Одним одна коло воріт. Де ти, моя стежино, Де ти, моя єдина? Ота стежина в ріднім краї — Одним одна коло воріт?
1. Скільки пісень у творчому доробку Андрія Малишка: а) одинадцять; б) понад тридцять; в) близько сорока; г) понад сто? 2. Хто поклав на музику «Пісню про рушник», «Київський вальс», «Стежину»: а) Борис Лятошинський; б) Олександр Кошиць; в) Платон Майборода; г) Віктор Косенко? 3. Установи відповідність між термінами та їхніми визначеннями: А. Мотив; Б. Рефрен; В. Рима; Г. Художня деталь; Ґ. Строфа.
4. Що спільного в «Стежині» й «Пісні про рушник»? 5. Які ознаки свідчать про те, що «Пісня про рушник» і «Стежина» за жанром пісні? 6. Назви фольклорні ознаки, які властиві пісням Андрія Малишка. 7. Що символізує стежина й рушник у поезіях Андрія Малишка? 8. Тлумачний словник української мови подає п'ять значень прикметника ревний: дуже ретельний, старанний у чому-небудь; дуже щирий, зворушливий; пройнятий гіркотою, сумом, болем; дуже густий, рясний; те саме, що ревнивий. У якому значенні вжито цей прикметник у поезії «Стежина»? 9. Заповнивши таблицю прикладами з поезій Андрія Малишка, подумай, чому митці вдаються саме до фольклорних засобів художньої виразності, коли описують рідну домівку, стежину до неї, матір тощо.
10. Визнач і запиши в зошит основні мотиви «Пісні про рушник» і «Стежини». 11. На твою думку, чому пісні Андрія Малишка, з якими ти ознайомився, українці не забувають, передаючи їх із покоління в покоління. 12. Намалювавши найцікавіший епізод із прочитаних творів Андрія Малишка, підпиши його рядками з них і візьми участь у класному конкурсі на кращу ілюстрацію поезій Андрія Малишка. Вивчи напам'ять «Пісню про рушник» Андрія Малишка.
Приходять предки. Приходять предки, добрі і нехитрі, У бородах, простелених на вітрі, Не руки — а погнуті чорні віти, Не очі — а прозористі орбіти. І кайдани подзвонюють з плугами, Зерно і кров, і ночі із снігами. — Чи ти не став розщепленим, як атом, Недовірком, схизматом чи прелатом Ярижкою нікчемним, псом на влові? Дитино наша, ягодо з любові!.. Дарують ласку, повну болю й змоги, Щоб у очах уздріть нові прологи.
Вогник Вечірню годину, де в зорях долина, Де вогником світиться дім, Шумить під вікном молода тополина, Неначе у серці моїм. Там юність ходила у росах до хати І жевріла цвітом вона, Там батько не спить і задумалась мати, Ота, що у світі одна. Синів виростали, не зводили з ока, Любили в житті над усе. Шумить під вікном тополина висока, Мов звісточку дальню несе. А вогник їм сяє, мов спогад про сина, Не все ж повертає назад. І журиться вікнами наша хатина, І шепче задумливий сад. Та де б не ходив я в далекій дорозі, В чужім чи у ріднім краю, Я згадую вогник у тихій тривозі І рідну хатину свою. Бо дивляться в далеч засмучені очі, Хоч тінь там моя промайне, Бо світиться вогник у темнії ночі, Мов кличе додому мене!
О.М. Авраменко "Українська література 7 клас" Вислано читачами інтернет-сайту
українська література скачати, українська література онлайн, українська література тести для 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|