|
Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 10 клас>> Історія України: Українські землі напередодні війни. Плани воюючих сторін щодо України.
План-конспект уроку з курсу «Історія України 10 клас» з теми «Українські землі напередодні Першої світової війни».
Петрук Богдан Володимирович Тема. Українські землі напередодні Першої світової війни.
Мета: ознайомити учнів з адміністративно-територіальним поділом українських земель у складі Австро-Угорської та Російської імперій напередодні Першої світової вій¬ни; схарактеризувати національний склад населення на цих землях; спираючись на раніше здобуті знання учнів, пригадати характерні риси соціально-економіч¬ного і політичного життя українців у складі обох імпе¬рій; визначити схожі і відмінні риси Австро-Угорської і Російської імперій; удосконалювати вміння працюва¬ти з історичним атласом, використовуючи його як дже¬рело знань; розвивати навички аналізу, кмітливість при узагальненні й виокремленні певної характерності іс¬торичного процесу і явища.
Основні поняття: адміністративно-територіальний устрій, губернія, повіт, рейхсрат, сейм, крайовий сейм, Державна дума русифікація, мадяризація, онімечення, провінція. Тип уроку: комбінований. Структура уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів III. Вивчення нового матеріалу 1. Державний і адміністративно-територіальний устрій, населення україн¬ських земель в Австро-Угорській і Російській імперіях. 2. Характерні риси соціально-економічного і політичного життя в україн¬ських землях на початку XX ст. IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів V. Підсумки уроку Обладнання: Підручник з Історії України 10 кл., атлас «Історія України, 10 – 11 клас» (карта 1), роздатковий матеріал, проекційна система. Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1. Визначте хронологічні рамки курсу історії України в 10-му класі. 2. На які періоди поділяється курс? 3. Яке місце в історії України посідав період з 1914 по 1939р.? 4. Яке значення, на вашу думку, мають уроки з історії нашого краю? 5. Назвіть авторів нашого підручника. Чи правомірна точка зору авторів підручника, що період 1914—1939 рр. є найскладнішим у но¬вітній історії України? 6. Дайте визначення поняття «новітня історія».
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Державний і адміністративно-територіальний устрій, на¬селення українських земель в Австро-Угорській і Російській імперіях.
Слово вчителя.
Аналізуючи нелегкий історичний шлях нашої Батьківщини, слід враховувати всі чинники, що впливали на долю українського наро¬ду впродовж того чи іншого періоду. Розглядаючи даний період, ми маємо бути обізнаними з історії таких могутніх імперій, як Росій¬ська та Австро-Угорська, у складі яких на початку XX ст. перебува¬ли українські землі.
Робота з картою.
1. Знайдіть на карті та назвіть українські землі, які входили до складу Австро-Угорщини. 2. Знайдіть на карті та назвіть українські землі, які входили до складу Росії.
Бесіда.
1. Коли і за яких обставин українські землі опинились у складі Австро-Угорщини? 2. Коли і за яких обставин українські землі опинились у складі Росії? 3. Чому Австро-Угорщина називалася дуалістичною монархією? (Якщо ніхто з учнів не дасть прийнятної відповіді, вчитель повідом¬ляє, що в 1867 р. на основі компромісу між австрійською і угор¬ською верхівками Австрійська імперія перетворилась на дуалістич¬ну — двоєдину — державу й відтоді складалася із незалежних у внутрішніх справах Австрії та Угорщини.) 4. Яка династія правила в Австро-Угорщині? 5. Учитель дає історичну довідку: на престолі в Австро-Угорщині був Франц-Йосиф (роки правління 1848—1916), прожив 86 років, ;і них 66 був на троні. Імператор Австрії в Угорщині мав титул короля. 6. Яка установа виникла в Австрійській імперії після революції 1848—1849 рр.?
Слово вчителя.
Після утворення Австро-Угорщини Австрія мала свій представ-ннцько-законодавчий орган — рейхсрат, Угорщина — сейм. Фор¬мально вони обмежували владу імператора і короля.
Бесіда.
1. Які народи, крім українців, жили на території імперії? 2. Якою імперією, з огляду на національний склад, була Австро-Угорщина? 3. Чи можете ви навести приклади гноблення національних мен¬шин в імперії?
Підсумовуючи бесіду, учитель повідомляє, що українці складали 8 % (1914) підданих імперії. Але в історично українських облас¬тях — Східній Галичині, Буковині, Закарпатті — вони становили дві третини (75 %) населення.
Робота над формуванням понять.
Огляд адміністративно-територіального поділу Австро-Угорщини починається з визначення поняття «адміністративно-територіаль¬ний поділ». Спираючись на знання з основ правознавства та історії, учні мають сформулювати відповідь приблизно в такий спосіб: «Це зумовлений суттю держави поділ її території на певні частини, які є сферою діяльності держави та основою побудови системи міс¬цевих органів державної влади й управління».
Запитання.
Від чого, на вашу думку, залежать конкретні форми адміністра¬тивно-територіального устрою держави?
Розповідь учителя.
Територія Австро-Угорщини поділялась на провінції, або коронні краї. Загарбавши під час першого поділу Речі Посполитої (1772) західноукраїнські й частково польські землі, австрійська корона штучно об'єднала їх в одну провінцію — Королівство Галичини і Лодомерії. Цей край був неоднорідний — населення східної його час¬тини було українським, у західній переважали поляки. Провінція (будемо називати її Галичина) мала права самоврядування. — У чому це самоврядування виявлялося? (Галичина мала крайо¬вий сейм — представницький орган, проте більшість у ньому скла¬дали поляки.) Учитель заохочує назвати головне місто Галичини (Львів), де раз на рік збирався коронний сейм. Звертається увага на те, що Буковина з середини XIX ст. була самостійною провінцією і також підпорядковувалася Відню. (Учні знаходять в атласах Буковину.) Закарпаття входило до Угорського королівства і управлялося з Будапешта.
Проміжний підсумок.
Офіційною мовою в Галичині й Буковині була німецька, в Закар¬патті — угорська, що не могло не спонукати тенденції онімечення і мадяризації. У містах Галичини переважали поляки та євреї, на Закарпатті — угорці. Село ж за національним складом було українське. Розгляд адміністративно-територіального поділу Російської імпе¬рії і національного складу українських земель логічно розпочати з обговорення аналогічних питань.
Бесіда.
1. Яка династія правила в Російській імперії? 2. Хто був на престолі в період, який вивчаємо? 3. Чи був парламент у Росії? 4. Коли виник цей парламент і як називався? 5. Які повноваження мала Державна дума? 6. Що вам відомо про адміністративно-територіальний поділ Ро¬сійської імперії? (Вона була розбита на губернії, кожною управляв генерал-губернатор, призначений царем і підзвітний тільки йому, губернії у свою чергу складалися з повітів.) 7. Чи були відміни в політичному й адміністративно-територіаль¬ному устрої імперій, що про них ведемо мову? Які саме?
Робота з картою.
1. Які губернії входили до складу Лівобережної України? 2. Які губернії входили до складу Правобережної України? 3. Які губернії були на Півдні України? 4. Чи мали ці губернії якесь самоврядування?
Учитель зазначає, що у межах дев'яти губерній на початку XX ст. жило майже 23,5 млн. чоловік, у тому числі 17 млн. українців.
Запитання та завдання.
1. Які національні меншини проживали на українських землях Російської імперії? 2. Підрахуйте відсоток і кількість цих національних меншин на українських землях. 3. Використовуючи атлас, назвіть суміжні з українськими тери¬торіями області, де також жили українці.
Розповідь учителя.
Українці жили також на Північному Кавказі, в Туркестані, в Си¬біру, на Далекому Сході. — Яким чином українці там опинились? Ініціатива в поясненні такого розсіяння — цілком за викладачем: безземелля та малоземелля трудящої частини населення при величезних, на тисячі гектарів маєтках поміщиків, засилля глитаїв і лихварів тощо.
Проміжний підсумок.
У містах переважали росіяни і євреї, населення було російськомовним. Офіційна влада всіляко посилювала русифікацію українців.
2. Характерні риси соціально-економічного і політичного жит¬тя в українських землях на початку XX ст.
Розповідь учителя.
У процесі діалогу з класом належить з'ясувати характерні риси соціально-економічного і політичного розвитку українських земель на початку XX ст. у складі двох імперій. З цією метою вчитель ко¬ментує наведену нижче таблицю.
Російська імперія Австро-Угорська імперія 1. Завершення у 60—80 рр. XIX ст. промислового перевороту; високий рівень концентрації ви¬робництва і робочої сили; збереження феодальних пере¬житків; невдача столипінської аграрної реформи 1. Поступовий перехід до капіталі¬стичних форм господарювання; загострення проблеми аграрного перенаселення; 1 посилення колоніальних тенден¬цій в економіці; перетворення західноукраїнсько¬го краю на ринок збуту 2. Перша буржуазно-демократична революція 1905—1907 рр.; наступ реакції після поразки ре¬волюції; поява політичних партій 2. Політизація суспільного руху; зростання національної свідомо¬сті; боротьба між народовцями і москвофілами
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Тестування.
Учні заперечують або стверджують наведені положення. 1. Австро-Угорська імперія поділялася на провінції. 2. У Галичині домінували українці. 3. У складі Російської імперії було 12 українських губерній. 4. Парламент в Австро-Угорщині називався рейхсратом. 5. Державна дума виникла після Першої російської революції. 6. Закарпаття адміністративно належало до Австрії. 7. В українських містах Російської імперії переважали росіяни та євреї. 8. Столипінська аграрна реформа досягла своєї мети. 9. Галичина поділялася на Східну і Західну. 10. Губернії поділялися на повіти.
Заповніть пропуски:
Плани Антанти і Троїстого Союзу по відношенню до України перед першою світовою війною
План Антанти План Троїстого Союзу Російська імперія ____________, _________, зобов’язались не чинити перепон планам в обмін на згоду Росії розділити колонії Німеччини і азіатські володіння Туреччини у випадку перемоги у війні. _____________ - захопити Волинь і Подолію.
_______________ - _______________ _________________________________ ________________________________ ______________ - підтримувала план Німеччини і Австро-Угорщини, надіючись захопити французькі колонії в Африці.
Заповніть схему:
Напередодні війни українські землі входили до складу ________________ імперії ________________ імперії
Стан українців Стан українців
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя.
Таким чином, на початку XX ст. українські землі входили до скла¬ду двох імперій — Австро-Угорської і Російської. Ця обставина, як ми побачимо, в умовах визрівання світової війни мала негативні наслідки для українців.
Надіслано учителем історії Міжнародного ліцею "Гранд" Дмитрієвим В.С.
Матеріали з історії України онлайн, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з історії України скачати
Предмети > Історія України > Історія України 10 клас > Українські землі напередодні війни. Плани воюючих сторін щодо України > Українські землі напередодні війни. Плани воюючих сторін щодо України. Конспект уроку і опорний каркас
|