Розмноження квіткових рослин Пригадай. Для чого рослині квітка? Дехто думає, що квітки — лише окраса рослини.
Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі? Пригадай, як у сонячну погоду над яскравими, пахучими квітками дерев, кущів, трав'янистих рослин літають бджоли, джмелі, метелики. Вони збирають з квіток солодкий сік - нектар. Крім нектару, у квітках є пилок. Коли комаха сідає на квітку, пилок потрапляє на її тіло. Комаха перелітає до іншої квітки і переносить на неї пилок. Відбувається запилення. Бджіл, метеликів, джмелів називають комахами-запилювачами. Рослини, в яких квітки маленькі й непомітні, без запаху і нектару, запилюються вітром. Улітку легкий вітерець переносить жовтий пилок над посівами жита, пшениці, вівса, ячменю, кукурудзи. Вітром запилюються також дуб, вільха, береза, осика, ясен, граб, ліщина. Плоди захищають насіння. Вони сприяють його розповсюдженню в природі. Для цього у плодів є крильця, як у клена і ясена. Або пухнасті чубки, як в осоту, гачечки, як у череди і лопуха. Плоди горобини, обліпихи, калини смачні та мають яскравий колір, чим приваблюють птахів. Поміркуй, як розповсюджуються ці плоди в природі.
Словничок Пилок, нектар, запилення, комахи-запилювачі.
Перевір себе.
1. Що утворюється з квітки?
2. За яких умов із квітки може утворитися плід з насінням?
3. Назви рослини, які запилюються комахами.
4. Назви рослини, які запилюються вітром.
5. Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
Поміркуй.
1. Чому після дощової весни урожай яблук, слив, груш невисокий?
2. Навесні в сади, що квітують, виносять вулики із бджолами. Для чого це роблять?
З'ясуй. Як пристосувалися до розповсюдження плоди дерев і кущів, що ростуть біля твого будинку?
Практичне завдання. Збирай плоди і насіння різних рослин, щоб підгодовувати птахів узимку. Як виростити нову рослину з насінини
Умови проростання насіння
Практична робота. Уважно розглянь насінину квасолі. Зверни увагу: зверху вона вкрита міцною шкірочкою. А під нею знаходяться малесенькі корінець, стебельце, листочки та дві дольки з поживними речовинами.
Сухе насіння може зберігатися тривалий час. Які умови необхідні для його проростання? Відповісти на це запитання тобі допоможуть досліди.
Досліди 1. У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин і накрий їх такою самою тканиною. Постав у тепле місце. У цьому досліді для насіння є вода, тепло і повітря. 2. У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин і накрий їх такою самою тканиною. Постав у дуже холодне місце. У цьому досліді для насіння є вода, повітря, але немає тепла. 3. Кілька насінин поклади у блюдце і залий водою так, щоб вона повністю вкривала їх. Постав у тепле місце. У цьому досліді для насіння є вода, тепло, але немає повітря.
Спостерігай за проростанням насіння. У першому досліді насіння проростатиме швидко, а в другому і третьому — проростки зовсім не з'являться. Поміркуй чому. Для проростання насінню необхідні вода, тепло і повітря. Зверни увагу, що під час проростання насіння спочатку з'являється малесенький корінець, а потім стебельце з двома листочками. Це проросток. Щоб проросток не загинув, його треба висадити в ґрунт.
Перевір себе.
1. Які умови необхідні для проростання насіння?
2. За допомогою яких дослідів можна довести, що для проростання насіння необхідні вода, тепло і повітря?
Умови росту і розвитку рослин Виявити умови росту і розвитку рослин тобі допоможуть досліди.
Досліди 1. Проросле насіння висій у багатий на поживні речовини ґрунт, але в різні посудини. Наприклад, у дерев'яні ящички або пластмасові склянки. Одну з них постав на світло, в тепле місце, поливай і розпушуй ґрунт. У цьому досліді для росту і розвитку рослин є всі необхідні умови: поживні речовини, світло, тепло, вода, повітря. Другу — закрий від світла чорним папером. Третю — постав у холодне місце. Четверту — не поливай. П'яту — накрий банкою, щоб не потрапляло повітря. 2. Проросле насіння висій у прожарений промитий пісок, у якому немає поживних речовин. Постав на світло, в тепле місце, поливай і розпушуй ґрунт.
Поміркуй, які умови для росту і розвитку рослин є в кожному з цих дослідів? Які умови відсутні? Спостерігай і записуй: коли показалися проростки в кожній посудині? Коли на рослинах з'явилися листки? Який колір мають листки? Яка рослина найкраще росте і розвивається? Зроби висновок, які умови необхідні для росту і розвитку рослин. Отже, щоб рослина добре росла і розвивалася, їй потрібні поживні речовини, вода, повітря, тепло і світло.
Перевір себе.
1. Які умови необхідні, щоб рослина добре росла і розвивалася?
2. За допомогою яких дослідів ти переконався, що рослині для росту і розвитку необхідні поживні речовини, вода, світло, тепло і повітря?
Як виростити нову рослину без насіння
Виростити нову рослину можна не тільки з насіння, а й з кореня, частини стебла, листка. Якщо зрізану гілку традесканції поставити у воду, то через деякий час утворяться корінці. Частина стебла з корінцем - це живець. Висаджений у ґрунт живець укорінюється. З нього виростає нова рослина. Так вирощують виноград, чорну смородину, порічки, аґрус. Від кущиків суниць відростають довгі тонкі стебельця, які називають вусами. У тих місцях, де вуса торкаються вологого ґрунту, утворюються корені й незабаром з'являється нова рослина. У деяких рослин є цибулина, бульба або кореневище. Навесні з них виростають нові рослини. Наприклад, бульбами розмножуються картопля і земляна груша; цибулинами — цибуля, тюльпани, нарциси, проліски, підсніжники; кореневищами півники, конвалії, сон-трава, папороть, хвощ, осот. Протягом літа навколо куща малини виростає багато молодих рослин. Звідки вони беруться? На коренях малини утворюються бруньки. З них розвиваються нові рослини, їх можна відділити від головного куща і висадити окремо. Кімнатна фіалка сенполія розмножується листками. Для цього листок треба поставити у воду. Коли на ньому з'явиться коріння, листок слід висадити в ґрунт і добре поливати.
Перевір себе.
1. За допомогою яких органів розмножуються рослини?
2. Назви рослини, які можна виростити з частини стебла.
3. Назви рослини, які можна виростити з листка. 4. Назви рослини, які розмножуються цибулинами, бульбами, кореневищем.
Словничок Проросток, живець, вуса.
Поміркуй. Як можна виростити чорнобривці, картоплю, смородину, малину, суниці й ті кімнатні рослини, які ростуть у тебе вдома?
З'ясуй.
1. Які овочеві рослини вирощують твої батьки, сусіди, знайомі? Як вони це роблять?
2. Які городні рослини розмножуються насінням?
акселеративні методи на уроці національні особливості
виділити головне в уроці - опорний каркас нічого собі уроки
відеокліпи нова система освіти
вправи на пошук інформації підручники основні допоміжні
гумор, притчі, приколи, приказки, цитати презентація уроку
додаткові доповнення реферати
домашнє завдання речовки та вікторизми
задачі та вправи (рішення та відповіді) риторичні питання від учнів
закриті вправи (тільки для використання вчителями) рівень складності звичайний І
знайди інформацію сам рівень складності високий ІІ
ідеальні уроки рівень складності олімпійський III
ілюстрації, графіки, таблиці самоперевірка
інтерактивні технології система оцінювання
календарний план на рік скласти пазл з різних частин інформації
кейси та практикуми словник термінів
комікси статті
коментарі та обговорення тематичні свята
конспект уроку тести
методичні рекомендації шпаргалка
навчальні програми що ще не відомо, не відкрито вченими
|