Наша Батьківщина — Україна. Це наша Вітчизна. Край, земля, країна, де з давніх-давен жили наші предки. А зараз живемо ми з вами. Українці люблять свій край, свою родину, свою мову.
БАТЬКІВЩИНА Знаєш ти, що таке Батьківщина? Батьківщина — це ліс осінній, це домівка твоя і школа, і гаряче сонячне коло. Батьківщина - це труд і свято, Батьківщина - це мама і тато, це твої наищиріші друзі і бджола у веснянім лузі. Батьківщина — це рідна мова, це дотримане чесне слово. Анатолій Костецький ? Прочитай вірш, виділяючи голосом слово Батьківщина. Зверни увагу на те, що вкладає поет у це слово в кожній строфі вірша. ? Підготуйся розказати, як ти розумієш, що таке Батьківщина. ? Вивчи вірш напам'ять. РІДНИЙ КРАЙ У всіх людей одна святиня, куди не глянь, де не спитай, рідніша їм своя пустиня, аніж земний в чужині рай. Їм красить все їх рідний край. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без батьківщини. Микола Чернявський
Святиня — найбільша цінність.
? У яких слова вірша висловлено головну думку? Прочитай. ? Прочитай перші букви кожного рядка згори вниз. Яке слово вийшло? Зверни увагу: вірші, у яких з перших букв кожного рядка можна утворити слово, називають акровіршами.
ДІДОВА КОЛИСКА Одного разу батько шукав щось на горищі. Знайшов стару дерев'яну колиску. Дивна така — помережана, різьбою прикрашена. Ще й буквами старовинними вирізано: «Мир і хліб». — Це дідова колиска,— сказав батько. Він довго дивився на неї, а потім витер пил і заніс до хати.— Хай зберігається... Я не знаю свого дідуся. Батько показав мені тільки його могилу на кладовищі... Коли я чую слово Батьківщина, мені пригадується старовинна колиска. В ній лежав дідусь... Батьківщина — це люди, які жили на нашій землі до нас. Вони орали землю й сіяли, раділи й плакали, співали пісні. Це наші предки. Ми повинні знати минуле нашої Батьківщи¬ни. Хто забув про колиску, в якій лежав його дідусь, той не може бути справжнім патріотом. А наша колиска — це наше рідне село, рідна хата, мати й батько. З рідної хати почи¬нається для мене Батьківщина. Василь Сухомлинський
Патріот — той, хто любить свою країну.
? Прочитай, як письменник пояснює, що таке Батьківщина. ? Знайди і прочитай речення, де вжито слово колиска. Яке значення має це слово в різних реченнях?
ДРЕВНІЙ КИЇВ Давній народ, який оселився над Дніпром, називався полянами. Жили поляни родинами і мали своїх князів. Були серед них три брати: одного звали Кий, другого — Щек, третього — Хорйв. І була в них сестра Либідь. Поселився Кий на одній горі. Щек — на другій, що тепер зветься Щекавйцею. А Хорив — на третій горі. Від нього вона називалася Хоривйцею. Збудували брати місто і на честь старшого брата назвали його Києвом. Навколо міста росли ліси, дрімучі бори. Водилися там різні звірі. А в місті жили люди працьовиті. У багатьох походах побував Кий. А повернувся в своє місто на горах, тут і помер. І брати його Щек і Хорив, і сестра їхня Либідь тут поховані. Від Либіді стала й річка називатися Либіддю. Ця річка впадає і зараз у Дніпро. Після смерті братів рід їхній довго князю¬вав у полян, у древньому місті Києві. Наталя Забіла
? Як називався давній народ, що жив на берегах " Дніпра? ? Що ти знаєш про Київ? ? Про що ти дізнався з оповідання? ? Чи схожа ця розповідь на казку? Чим? Сучасний Київ, наша люба столиця,— місто каштанів. Про це мовиться у віршах і піснях.
ЗАЦВІЛИ КАШТАНИ Зацвіли каштани у моєму місті, золотистим цвітом зарясніли в листі. Цвіт такий хороший, аж вбирає очі, зацвіли каштани вчора опівночі. А під ними ходять вулицею люди. Зацвіли каштани тут і там, усюди. Холодку багато, пахощів багато. У моєму місті гарно, як на свято. Марія Познанська Зарясніли — густо вкрилися цвітом. Вбирає очі — привертає увагу.
? У яку пору року змальовано Київ? ? Прочитай вірш, передаючи голосом замилування красою міста. ? Попрацюйте разом! Пригадайте пісні та вірші про Київ. Загадка Хвалить його кожен, любить його кожен. І дня ми прожити без нього не можем.
Народні порівняння Дівчина, як червона калина. Хліб, мов сонце. Мак, мов жар. Степ, як море.
КАЛИНКА Казка Колись давно-давно в одному селі жила привітна й ласкава дівчинка. Звали ту дівчинку Калинкою. Дуже вона любила квіти. Яких тільки квітів не росло у неї попідвіконню! їх вона попереносила з лісу. Видно, й рослинам була до вподоби ця маленька дівчинка, бо ще жоден кущик, жодне стебельце не зів'яло. Всі люди в селі любили Калинку за її добре та щире серце. Навесні Калинка, як завжди, пішла в ліс. Нелегко було їй сюди добиратися. Довгий курний шлях пролягав од села до лісу. А обабіч ні деревця, ні кущика. «Дай,— думає Калинка,— посаджу тут щось, нехай росте». Так і зробила. Викопала в гущавині лісу тонюсіньке стебельце і посадила край шляху. А щоб прийнялося воно, Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала. Звеселилося стебельце. Росло воно в гущавині, ніколи не бачило ясного сонечка і водиці не пило доволі. А тут, на привіллі, швидко розрослося у великий крислатий кущ. Іде якось шляхом подорожній. Стомився, піт витирає. Бачить — рясний кущ. Підійшов ближче. Під кущем трава зеленіє. Польові квіти привітно голівками кивають. Пташечки між віттям радісно щебечуть. Ну як ти не ся¬деш тут перепочити? Усміхнувся весело подорожній і сказав: — Спасибі тим роботящим рукам, що цей кущ посадили, і тому доброму серцю, що його викохало! Тут увесь кущ од сну стрепенувся. Гіллячки напружились, листячко поширшало. Гульк — і враз укрився білим-білим цві¬том. Дивиться перехожий — що ж воно далі буде? Обсипавсь цвіт, замість нього ягоди черво¬ні, як намистини, виблискують. І дивно — в кожній ягідці заховано зернятко, схоже на ма¬леньке серце. Прийшла й Калинка до свого улюбленця — і здивувалась. Звідки такі зернятка? А кущ нахиляється до неї і шепоче: — Це на згадку про твоє добре серце. А щоб люди тебе не забули, подаруй мені своє ім'я, Калинко. Відтоді всі так і називають той кущ, ту рослину — калиною. Галина Демченко Крислатий — розложистий. Попідвіконню, тонюсіньке, звеселилося, стебельце, стрепенувся, улюбленця.
? Прочитай мовчки перші дві частини казки. Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце? ? Як віддячив кущ Калинці? ? Кому подякував подорожній? Прочитай. ? Чи бачив ти калину? Які в неї листочки, як вона цвіте? ? Поясни значення виділених висловів. Знайди і прочитай уривок казки, до якого вміще¬но малюнок. ? Продовж рядок слів: Калинка, калина ...
Загадки * * * У вінку зеленолистім, у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду. * * * Зачаровує красою мати-Україна, наче в лузі червоніє пишная ... . Улюблені свята українського народу: Новий рік, Різдво, Великдень. Про них складають вірші, оповідання, колядки, щедрівки, веснянки.
РІДНІ КРАЄВИДИ А сьогодні — сніг. Вибігаєш надвір — чис¬то, біло і пахне снігом. Ти здивувався, що він може пахнути. Хай там яблука пахнуть, ромашки... А то — сніг... Дивишся на нього й чуєш його тонкйй-тонкущий запах. І так навкруг урочисто, тривожно, ніжно...
Працювала земля ціле літечко, діткам хлібця приробила, ще й золотую мережечку. А сама перкалеву сорочку наділа та й забіліла на свято біле.
А свято те — Новий рік. Тобі доведеться пометикувати — як ялинку прибрати, яку прикрасу зробити, яку пісню заспівати. Хоч би скільки було в тебе різних справ, забав і веселощів, однак ти не забудеш своїх крилатих друзів. Допоможеш їм у негоду, бо знаєш: вони стануть тобі в пригоді весною і влітку, сторицею віддячать тобі — своєю невтомною працею в гаї, саду, на городі, у лісі. Одвеселйлися квіти, одмолоділи дерева, наліталися птахи, наврожаїлась осінь.
Тепер сивий дід підіймає стежку, зачиняє браму — замикає рік. А коло брами уже Новорічень стоїть.
Приходить до тебе Новорічень, і ти помчиш із ним на веселі різдвяні канікули, довіриш йому найцікавіші ігри, найтаємніші таємниці, найнесподіваніші відкриття... Ти вирушатимеш знов і знов у мандрівку — до поля, до річки, до лісу. Але хоч би в яку ти виходив дорогу — близьку чи далеку,— скрізь знайди оте чарівне й неповторне, що заворо¬жує душу, зворушує своєю красою. Бо це твоя земля, твоя домівка. Твоя Україна. Дмитро Чередниченко
Краєвиди — картини природи. Перкалева сорочка — сорочка з тонкої бавовняної тканини. Сторицею — у багато разів більше. Пометикувати — поміркувати. ? Прочитай, як гарно написано про перший сніг. Чи пам'ятаєш ти свої враження від першого снігу? ? Прочитай, як трудилася влітку земля. А хто цей сивий дід, що зачиняє браму? Які нові слова трапились тобі у творі? Зверни увагу на виділені слова. Як ти розумієш побажання автора? ЗИМНЯ ПІСЕНЬКА Зимонько-снігурочко, наша білогрудочко, не верти хвостом, а труси тихесенько, рівненько, гладесенько срібненьким сніжком.
Ми повибігаємо, снігу накачаємо купу за садком; бабу здоровенную, уночі страшенную, зліпимо гуртом.
Зробим очі чорнії, рот і ніс червонії,— буде, як мара. ? Роз'єднай слова і читай далі.
День і ніч стоятиме, вовка проганятиме з нашого двора... Гляне ясне сонечко в весняне віконечко, бабу припече; де й мороз той дінеться, геть від баби кинеться, з ляку утече! Леонід Глібов Мара — страховище. ? З яким проханням діти звертаються до зими? Прочитай. ? Про що свідчать вжиті у вірші пестливі слова зи-монько-снігурочко, білогрудочко? А як описано снігову бабу? ? Читаючи вірш, передай голосом радісний настрій дітей.
* * * Сію, сію, посіваю, з Новим роком вас вітаю! Хай вам буде рік добрий, а вік довгий! Сійся, родися, жито-пшениця! На щастя-здоров'я, на Новий рік. Щоб вам у новому році було краще, ніж торік!
? А вивчи народну пісню напам'ять.
? Роз'єднай слова і прочитай загадку. Зеленусукнюмає — ніколинезнімає. Єдинийразнарік вогнямизасіяє. Колядники Колись давно в Україні колядників було дуже багато. Коли наставали Різдвяні свята, маленькі колядники, піймавши чарівним неводом найяснішу зірку і викувавши у чарівній кузні срібні дзвіночки, вирушали в далеку дорогу. Зірка світила їм, щоб колядники не заблукали, не збилися з путі, бо несли вони людям радісну звістку.
Невід — велика рибальська сітка. ? Що ти знаєш про обряд колядування? ? Як маленькі колядники збиралися в далеку до рогу? В чому їм допомагала зірка? Що несли людям колядники? Прочитай. ? А як колядують у твоїй місцевості? Розкажи. ? Здогадайся! Прочитай вірш і встав замість зірочок слово.
* в повітрі мерехтить, на ялинку * летить. Сипле *, немов з мішка,— з хати нас не випуска!
КОЛЯДКИ
Колядин, колядин, а я в батька один, по колінця кожушок, дайте, дядьку, п'ятачок. А п'ятак недорогий, дайте, тітко, ще й другий. З Святим вечором!
* * * Колядин, колядин, а я в батька один, у новенькім кожушку, винесіть пампушку. Будьте здорові! * * * Колядин, колядин, а я в батька один, коротенька курточка, дайте, бабцю, бубличка. З Святим вечором! ЩЕДРІВОЧКА ЩЕДРУВАЛА Щедрівочка щедрувала, до віконця припадала: — Чи ти, тітко, наварила, чи ти, тітко, напекла? Неси мені до вікна.
? Роз'єднай слова і прочитай уривок з пісні. Авнашоїненьки рученькибіленькі, кру гомсто лу ход е, вареничкиробе.
? Навчися весело, заклично читати колядки та щедрівку. ? Вивчи одну з них напам'ять. Заколядуй або защедруй своїм рідним, сусідам, друзям.
КРАШАНКИ І ПИСАНКИ Є така приказка: «Дороге яєчко на Великдень». Саме до цього свята яєчка фарбують і розписують. Потім, як ти вже знаєш, їх святять у церкві й підносять своїм рідним, знайомим. Такий дарунок є виявом симпатії і прихильності. А ще він означає, що всі образи, які мали місце протягом року, слід великодушно забути. Хто посварився, на Великдень обов'язково миряться. Освячену писанку з давніх-давен клали до першої купелі немовляти, щоб зростало на силі. Писанку приорювали в полі, щоб краще родило жито-пшениця. Клали під поріг стайні, щоб добре велося худобі. Зводячи нову хату, в кожнім кутку клали по писанці. Наші прадідусі й прабабусі вірили, що писанка охо¬роняє оселю від пожежі, блискавки та різних напастей. За Олександром Менем
? До якого свята готують крашанки і писанки? Про які народні обряди, пов'язані з писанками, ти дізнався з тексту?
ГЕЙ, ВЕЛИКДЕНЬ! З народного Гей, Великдень! Гей, весна! Що несе мені вона: сонце, квіти і в додаток купу ціп'яток-курчаток. Пташеняток у садку, зайченяток у ліску, на голівоньку — вінок, а у кошик — крашанок.
ПИСАНКА Гарна писанка у мене, мабуть, кращої нема, мама тільки помагала, малювала ж я сама. Змалювала дрібно квіти, вісім хрестиків малих, і дрібнюсіньку ялинку, й поясочок поміж них. Хоч не зразу змалювала,— зіпсувала п'ять яєць,— та як шосте закінчила, тато мовив: «Молодець!» Я ту писанку для себе, для зразочка залишу, а для мами і для тата дві ще кращі напишу. Катерина Переліска
? Прочитай вірш мовчки. З чого видно, що дівчинка малює з особливою старанністю? Прочитай опис її писанки. Яким рядкам вірша відповідає малюнок? ДЕ НАЙКРАЩЕ МІСЦЕ НА ЗЕМЛІ Де зелені хмари яворів заступили неба синій став, на стежині сонце я зустрів, привітав його і запитав: — Всі народи бачиш ти з висот, всі долини і гірські шпилі. Де найбільший на землі народ? Де найкраще місце на землі? Сонце усміхнулося здаля: — Правда, все я бачу з висоти. Всі народи рівні, а земля там найкраща, де вродився ти. Виростай, дитино, й пам'ятай — Батьківщина — то найкращий край! Дмитро Павличко
? Прочитай, про що поет запитував сонце. Як ти зрозумів відповідь? ? Прочитай рядки, в яких висловлено головну думку вірша. ? У яких раніше прочитаних творах ідеться про любов до рідної землі?
? Роз'єднай слова і прочитай прислів'я. Таземлямила,дематинародила. Всякапташкасвоєгніздознає. КАЛИНА Майже у всіх народів є улюблені рослини-сймволи. У канадців — клен, у росіян — берізка, а в нас — верба і калина. Правду каже прислів'я: без верби і калини нема України. З давніх-давен наш народ оспівував калину в піснях. Хто не знає відомої козацької пісні «Червона калина» часів Богдана Хмельницького! У цій пісні калина символізує дух боротьби за волю і щастя України. Гей, у лузі червона калина, гей, гей, похилилася... А ми ж тую червону калину, гей, гей, та піднімемо. А ми ж свою славну Україну, гей, гей, та розвеселимо... Чи не тому так дбайливо охороняли й до¬глядали в народі калину? Наруга над нею вкривала людину ганьбою. Дітям, аби ті не ламали цвіту, казали: не ламайте калину, бо накличете мороз. Справді, калина цвіте насам¬кінець весни, коли вже відходять заморозки. Василь Скуратівський
Символ — умовне позначення якогось предмета, поняття або явища. Богдан Хмельницький — гетьман України, державний діяч і полководець. ? Прочитай текст мовчки. Що нового ти дізнався? Чи відома тобі пісня «Червона калина»?
КАЛИНА Посадіть калину коло школи, щоб на цілий білий світ усміхнулась щиро доля! Материнський ніжний цвіт... А щоб цвіт її не стерся, не зів'янув в спориші, посадіте коло серця, щоб цвіла вона в душі. Антоніна Листопад
? Поміркуйте разом! Чому наш народ оспівує калину? Які ви знаєте пісні, вірші про цю рослину? Розпитайте дорослих, як використовують калину в побуті. ? Чи уважно ти читав? ? З якого вірша ці рядки: Батьківщина — це труд і свято, Батьківщина — це мама й тато? Хто його автор? Про яку колиску нам розповів Василь Сухо-млинський? Які ще твори цього автора ти читав? ? Хто князював у древньому Києві? ? У якому творі так сказано про рослину: у вінку зеленолистім, у червоному намисті? ? Де ти прочитав такі рядки: одвеселилися квіти, одмолоділи дерева, наліталися птахи, наврожаїлась осінь; зимонько-снігурочко, наша білогрудочко? ? Які колядки чи щедрівки ти вивчив напам'ять?
• акселеративні методи на уроці • національні особливості
• виділити головне в уроці - опорний каркас • нічого собі уроки
• відеокліпи • нова система освіти
• вправи на пошук інформації • підручники основні допоміжні
• гумор, притчі, приколи, приказки, цитати • презентація уроку
• додаткові доповнення • реферати
• домашнє завдання • речовки та вікторизми
• задачі та вправи (рішення та відповіді) • риторичні питання від учнів
• закриті вправи (тільки для використання вчителями) • рівень складності звичайний І
• знайди інформацію сам • рівень складності високий ІІ
• ідеальні уроки • рівень складності олімпійський III
• ілюстрації, графіки, таблиці • самоперевірка
• інтерактивні технології • система оцінювання
• календарний план на рік • скласти пазл з різних частин інформації
• кейси та практикуми • словник термінів
• комікси • статті
• коментарі та обговорення • тематичні свята
• конспект уроку • тести
• методичні рекомендації • шпаргалка
• навчальні програми • що ще не відомо, не відкрито вченими
|