Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас. Повні уроки>> Українська мова: Культура мовлення. Повні уроки Сучасне суспільство не можливе без мови. Мова – це національне багатство, наше багатство, і тому дуже важливою є культура мови. Сьогодні мова і культура об'єднані в царині духовних цінностей кожної людини та й всього суспільства загалом. В низькій культурі мови виявляються ознаки бездуховності… І мабудь цього ніхто не буде заперечувати. Мовна неграмотність, невміння написати простий текст, перекласти його з російської мови на українську і навпаки з якоїсь причини перестали сприйматися як плями на духовності людини.
Культура мови передбачає вироблення етичних та естетичних норм міжнаціонального спілкування, які характеризують культуру сучасних людей. Правильність мови – це дотримання літературних норм, еталоном для носіїв мови. Культура мовлення – це духовне обличчя душі людини. Культура свідчить про розвиток особистості, про ступінь прилучення її до духовних багатств рідного народу й надбань усього людства. Вона показує наскільки людина розвинена і може гідно представити свою мову та країну.
Грамотність є основою мовної культури. Тобто це дотримання загальноприйнятих літературних норм користування фонетичних, стилістичних, синтаксичних, лексичним і морфологічних засобів мови. Мовлення має бути не лише правильним, а й лексично насиченим, синтаксично багатим та різномагітним. Щоб досягти цього необхідно використовувати словники, звертати увагу на цікаві вислови та афоризми, вслухатися в живу розмову. Треба активно розвивати своє мовлення: виправляти свої помилки, вміти перебудувати висловлене, доцільно висловлюватися, письмово та усно викладати свої думки. Культура мовлення тісно пов'язана з культурою мислення. Якщо людина ясно, логічно мислить, значить в неї мовлення логічне та ясне. І навпаки, якщо в людини немає думок, якщо вона говорить про те, чого не розуміє або не знає, то й мовлення в неї плутане, беззмістовне, захаращене зайвими словами, непотрібними красивостями. Мовлення тоді гарне, коли воно якнайповніше і якнайточніше передає думки чи малює образи і легко сприймається, зрозуміле. Грамотне, багате мовлення — не тільки ефективний засіб передачі й сприйняття думок та образів. Це вияв поваги до людей, з якими спілкуєшся, до народу, який створив цю мову.
Завдання до теми: 2. Складіть речення з культурним звертанням та проханням. 3. Уявіть ситуацію, вас просять допомогти з диконанням домашнього завдання або з хатньою роботою. Як ви відповісте. Запишіть у зошит. 4. Наведіть приклади культурної поведінки в наш час. Питання до теми: 1. Що таке культура мови. 2. Назвіть ознаки культурного мовлення. 3. Як ви розумієте поняття "правильне мовлення"? 4. Приведіть приклади мовної майстерності.
Використана література: Урок на тему: Культурана мова - культурна людина., Кульчицька Л. І. учитель української мови та літератури сш № 290 м. Київ. Стельмахович М. Г. Мовний етикет // Культура слова. — К., 1981. Збірка “Як ми говоримо” Б. Антоненко-Давидович. (Київ, 1994). Капська А.Й. Виразне читання. Практичні заняття: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 1990. Сагач Г. Золото слів: Навчальний посібник для середніх і вищих навчальних закладів. – К., 1993.
Відредаговано та надіслано Ента Д. В. Над уроком працювали Кульчицька Л. І. Балема Г.О. Ента Д. В.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: