Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 6 клас. Повні уроки >> Економіка: Працездатне населення.Повні уроки
Тема
Хід уроку
Що таке працездатне населення?Працездатне населення , населення, здатне по своїх фізичних можливостях повноцінно брати участь в суспільній праці. Вікові рубежі працездатного населення. у кожній державі через різні суспільно-економічні умови практично пов'язані з деякими традиційними і правовими нормами — цензамі віковим, освітнім і ін. Трудові ресурси — це частина населення, що має фізичний розвиток, розумові здібності та знання, які необхідні для виконання роботи у будь-якій галузі економіки. До трудових ресурсів належать: а) населення в працездатному віці: чоловіки 16—59 років і жінки 16—54 років за винятком непрацюючих інвалідів праці й війни I та II груп і непрацюючих осіб непрацездатного віку, які отримують пенсію за старістю на пільгових умовах (чоловіки 50—59 років, жінки 45—54 років); б) населення старше і молодше від працездатного віку, яке зайнято в народному господарстві. Рис 1. Працездатне населення (в тис.) в різних країнах світу з 1970 по 2010 рр. Працездатне населення поділяють на дві групи: економічно активне та економічно пасивне.
Економічно пасивне населення — ті, хто не входять до згаданих категорій, незалежно від віку і статті. Демографія, можливо, не є фактором, що цілком і повністю визначає перспективи економічного розвитку країни, але вона все ж таки відіграє важливу роль. Багато економік, що розвиваються на власному досвіді пересвідчились у перевагах демографічного переходу. В таких країнах частка населення працездатного віку, росте, стимулюючи при цьому економічне зростання. Рис 2. Працездатне населення в різних економічних регіонах світу з прогнозом на 2050 р. Прикладом такої моделі розвитку економік є країни Східної Азії. Частка населення працездатного віку зросла з 47% в 1975 році до 64% в 2010 році. Цей сплеск став рушійною силою швидкого економічного зростання, але в майбутньому спостерігатиметься деякий спад. Частка працездатного населення в Східній Азії досягне свого піку в цьому десятилітті і падіння до 57% до 2050 року. Зайнятість населенняВикористання трудових ресурсів характеризується показником зайнятості. Рис 3. Річна середня зміна населення віком від 20 до 60 років (%).
Розрізняють такі форми зайнятості: повну, неповну, часткову, первинну та вторинну зайнятість. Часткова зайнятість — це добровільна неповна зайнятість. Первинна зайнятість характеризує зайнятість за основним місцем роботи. Якщо крім основної роботи чи навчання ще є додаткова зайнятість, вона називається вторинною зайнятістю. Види зайнятості характеризують розподіл активної частини трудових ресурсів за сферами використання праці, професіями, спеціальностями тощо. Під час їх визначення враховують:
Окрім цих видів зайнятості, існують ще так звані нетрадиційні, до яких належать: сезонна, поденна та тимчасова зайнятість, зайнятість неповний робочий день. Основні показники зайнятості в УкраїніВ Україні спостерігається скорочення працюючих та зростання обсягів прихованого і відкритого безробіття. За 2005 р. чисельність населення, зайнятого в усіх сферах економічної діяльності, скоротилася майже на 3% порівняно з 2004 р. Протягом 2005 р. з різних причин залишили постійні робочі місця 20,6% робітників і службовців. Дві третини звільнених були прийняті в різні сектори економіки, а одна третина знайшла самостійне заняття або поповнила лави безробітних. Висока мобільність кадрів спостерігається переважно у виробничих галузях. Рис 4. Показники зайнятості та безробіття на 2009р.
Суттєво скоротився рівень безробіття серед мешканців сільської місцевості (на 2,7 відсот. пункти) та склав 5,5% економічно активного населення у віці 15–70 років, серед міського населення – скоротився з 8,7% до 7,6%. Збільшилася питома вага реальних безробітних, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, з 62,1% до 71,5%. В АР Крим, Закарпатській, Кіровоградській, Івано-Франківській, Полтавській, Чернівецькій, Сумській, Вінницькій та Рівненській областях цей показник становив понад 80–90%. Це свідчить про постійне зростання довіри громадян до ефективності послуг, які надаються центрами зайнятості. Вплив оцінки зайнятості населення на ринок на прикладі Nonfarm PayrollsNonfarm Payrolls - це платіжна відомість, за якою видається заробітна плата працівникам. Це дуже сильний індикатор, що показує зміну рівня зайнятості в країні. Приріст показника Nonfarm Payrolls характеризує збільшення зайнятості і призводить до зростання курсу долара. Його називають індикатором, який рухає ринки. Рис 5. Nonfarm Payrolls відображає статистику ринку праці США, акцентуючи увагу на зміні рівня зайнятості. Зростання цього показника свідчить про поліпшення стану ринку праці і призводить до зростання курсу долара. Вплив цього індикатора відчувають на собі всі без винятку основні сегменти глобального фінансового ринку.
Джоблес квеймс і енішімал квеймс (Заявки на допомогу з безробіття) - показує тижневі зміни кількості заявок на отримання допомоги по безробіттю. Ці цифри не завжди відображають реальну картину подій, вони іноді спотворюються короткостроковими факторами, такими як федеральні або місцеві свята. Цей індикатор може давати уявлення про те, яким наступного разу буде показник Nonfarm payrolls. Наприклад, якщо протягом місяця значення індикатора джоблес квеймс послідовно зменшується, то велика ймовірність того, що значення показника Nonfarm payrolls буде великим і матиме обмежений вплив на ринок. Зменшення кількості заявок на допомогу з безробіття є сприятливим фактором для росту курсу долара. Виходить щотижня. ВисновокЗ вище сказаного можна зробити висновок про те, що працездатне населення - це загальна чисельність населення в регіоні, в межах заданого вікового діапазону, яке розглядається як таке, що буде в змозі працювати. Показник працездатного населення використовується, щоб дати оцінку загального числа потенційних працівників в економіці. Кожен регіон може мати різний діапазон віку, але зазвичай він складає від 20 до 65 років. Основні терміни
Контрольні завдання
Список використаних джерел
Савчук Н.В., викладач , Добронецька Т.Б., викладач , Прокопенко Ю.А.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: