Гіпермаркет Знань>>Хімія 10 клас>>Хімія>> Хімія: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію.
План-конспект уроку з курсу «Хімія 10 клас» з теми «Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію»
Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду Мета: - освітня: розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі Алюмінію – представника головної підгрупи ІІІ групи; розглянути фізичні й хімічні властивості Алюмінію; продовжити формувати в учнів уміння складати рівняння окисно-відновних реакцій. - виховна: сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей Алюмінію та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню. - розвиваюча: 1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії; 2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету; 3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук; 4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань. Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь. Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь). Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, алюмінієвий дріт. Література: 1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с. 2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985. 3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с. 4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с. Хід уроку: І. Актуалізація опорних знань: 1. Пригадайте, що таке металічний зв'язок? Що знаходиться у вузлах кристалічних граток у металів? 2. Пригадайте, які метали ви вивчали на попередніх уроках? Назвіть типові властивості цих металів? 3. Що таке амфотерність? 4. Охарактеризуйте положення Алюмінію в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. 5. Як ви думаєте, чи може Алюміній мати амфотерні властивості? ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів: Одна легенда говорить, що одного разу до римського імператора Тиберія прийшов ювелір із металевою обідньою тарілкою, що не розбивається, виготовленою нібито з глини. Тарілка була дуже світлою й блищала, як срібло. За всіма ознаками вона мала бути алюмінієвою. При цьому ювелір стверджував, що тільки він і боги знають, як одержати цей метал з глини. Тиберій, побоюючись, що метал із легкодоступної глини може знецінити золото та срібло, і наказав, про всяк випадок, відрубати людині голову. Очевидно легенда досить сумнівна, тому що самородний Алюміній у природі не зустрічається через свою високу активність, і за часів Римської імперії не могло бути технічних засобів, які б дозволили здобути Алюміній із глинозему. Лише майже через 2000 років – у 1825 р. Ханс Християн Ерстед одержав кілька мг металічного Алюмінію. Отож, сьогодні, як ви вже здогадалися мова йтиме за Алюміній. Отже, записуємо тему уроку: «Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду»
Учні повинні: - знати: фізичні й хімічні властивості Алюмінію та його сполук. - вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук. ІІІ. Вивчення нового матеріалу: Положення в Періодичній системі. Учні характеризують положення Алюмінію у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Будова атома Алюмінію. Учні обговорюють будову атома Алюмінію. Також характеризують інші елементи цієї підгрупи, порівнюють їх з Алюмінієм. Алюміній — метал III групи другого періоду в Періодичній системі системе хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Алюміній у сполуках виявляє ступінь окиснення +3, так як має на зовнішньому енергетичному рівні 3 валентних електрони. Фізичні властивості Алюмінію: Алюміній – сріблясто-білий метал, легкий і пластичний, густина його = 2,7 г/см3, температура плавлення = 660 0С. Легко витягується в дріт, прокочується у фольгу. За електропровідністю поступається лише сріблу й міді. Входить до складу легких сплавів. Хімічні властивості лужних металів. Одержують Алюміній електролізом Al2O3 у розплавленому кріоліті за температури близько 1000 0С. Взаємодія з неметалами: 1) З киснем: 4Аl + 3О2 = 2Аl2О3 2) З галогенами: 2Аl + ЗВr2 = 2АlВr3 3) З іншими неметалами при підвищенні температури: 2Аl + 3S = Аl2S3 (сульфід алюмінію) 2Аl + N2 = 2АlN (нітрид алюмінію) 4Аl + 3С = А14С3 (карбід алюмінію) Алюмотермія: 2Аl + 3W3 = 3W + А12О3 Взаємодія з водою після зняття оксидної плівки: 2Аl + 6Н2О = 2Аl(ОН)3 + ЗН2 Після зняття оксидної плівки Алюміній розчиняється в лугах: 2Аl + 2NаОН + 2Н2О = 2NаАlО2 + 3Н2 Розчиняється в розведених кислотах: 2А1 + 6НС1 = 2АlСl3 + ЗН2 2А1 + ЗН2SО4 = Аl2(S04)3 + 3Н2 Алюміній пасивується при взаємодії з концентрованою нітратною кислотою, тому з нею Алюміній взаємодіє лише при нагріванні: Аl + 6НNO3(конц.) = Аl(NО3)3 + 3NО2 + 3Н2О Алюміній оксид Аl 2O3 Проявляє амфотерні властивості: Аl 2O3 +6 НС1 = 2АlСl3 + 3Н2О Аl 2O3 + 2NаОН + 3Н2О = 2 Na[Al(OH)4] – у розчинах Аl 2O3 + 2NаОН = 2NaAlO2 + Н2О – у процесі сплавлення Алюміній гідроксид Al(OH)3 Проявляє амфотерні властивості: Аl (OH)3 + 3НС1 = АlСl3 + 3Н2О Аl (OH)3 + NаОН = Na[Al(OH)4] – у розчинах 2Аl (OH)3 + Nа2О = 2NaAlO2 + 3 Н2О – у розплаві Поширення в природі: За вмістом в земній корі (8.8%) алюміній займає 3 місце . У вільному стані алюміній не зустрічається. Основні природні сполуки Алюмінію: 1. Нефеліни — (Na,K)2О • АlО3 • 2Si2. 2. Кріоліт — А1F3 • 3NaF 3. Боксити — алюмінієва руда Аl2O3 • хH2O . 4. Каолін — А12О3 • 2SiO2 • 2Н2О. 5. Глиноземи — суміш каоліну з піском SiO2, вапняком СаСО3, магнезитом МgСО3. Застосування: — в електротехніці; — для виробництва легких сплавів —застосовують у виробництві чугуну та сталі для корозійної стійкості; — для одержання металів у вільному стані; — в будівельній промисловості; — для виготовлення фольги. ІV. Узагальнення та систематизація знань. 1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: 1) Al → Аl 2 (SO4)3 → Аl (OH)3 → NaAlO2 2) Al → Аl 2O3 → АlСl3 → Аl (OH)3 → Аl(NO3)3 V. Домашнє завдання: Чит. §30-31 .
Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В.
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з хімії, завдання з хімії 10 класу скачати
Предмети > Хімія > Хімія 10 клас > Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію > Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Конспект уроку і опорний каркас
|