Мета - Повторити вичене про займенник; - Вчитись розбирати займенник як частину мови; - Розвивати увагу, пам`ять ; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Спонукати учнів до навчання; - Виховувати любов до української мови.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Запам`ятай
Пригадай
Навшпиньках Підійшов вечір. Засвітив зорі, Прослав на травах тумани І, на вуста поклавши палець,- Ліг. (П.Тичина) Чи є у вірші займенники? Наведи приклади займенників.
Запитав у Зіни Гліб: -А звідкіль береться хліб? Розвела руками Зіна: -Звідки ж? Із магазину (М.Сингаївський) Випиши у два стовпчики іменники та дієслова.
І з тих пір у лісі чути Безліч різних голосів. З соловейком позмагатись Захотіли птахи всі. (С.Жупанин) Знайди у вірші займенник та визнач їх розряд.
Розбір займенника як частини мови
Прошу вас, із берези ви соку не точіть (Н.Забіла) 1.Аналізоване слово – вас. 2.Питання - кого? 3.Початкова форма (Н.в., одн.) – ви. 4.Частина мови – займенник. 5.Особа – 2. 6.Число – множина. 7.Рід. 8.Відмінок - Р.в. 9.Яким є членом речення – додаток.
Робота з текстом
У паску треба вкладати душу Коли заходила в хату мама з освяченою паскою, крашанками в кошику – здавалося нам, дітям, що в хату заходило в свято. «Христос воскрес!» - «Воістину воскрес!» - і здавалося, що все благословіння йшло на нашу оселю. Кажуть, в Україні, що скільки господинь – стільки є й рецептів пасок. А я все життя пам`ятаю один рецепт паски: Паска – це сонце на столі. У народній звичаєвості всьому, що стосується паски, надається особливого значення: крихти не можна викидати свиням чи птиці, лише рогатій худобі; вершечок від паски, зрізаний і висушений, приберігали на випадок хвороби когось у родині або ж і худоби. Вірили, що з посіяних на городі крихт зростає цілюща квітка маруна. Українці – одвічні землероби. То ж у всьому – і святому, як паска – бачили зв`язок з природою, землею. Коли паску садовили в піч, треба було саджати в землю цибулю – щоб добре і смачною вродила. А чому зберігся звичай хоч одну паску тримати до Проводів? «Щоб добре вродила пшениця»,-казали наші пращури. Паска. Вона символізує плодючіть і Велике пробудження, воскресіння всієї природи і оновлення світу душ людських у святому воскресінні Ісуса Христа.(За Н.Земною)
Опорні речення Вислала матінка-весна свого сина Квітня землю квітчати. Заглянув Квітень під кущ, а там, ніби дитя, простягає до нього свої листочки-рученята пролісок, розкриває свої очі-криниці ряст.
План 1.Завітав Квітень до лісу. 2.Зустріч з гаєм. 3.У гості до фруктових садів, квітників. 4.Барвисті килими.
Гра на розвиток спостережливості
Виріж з журналів 10-15 зображень будь-яких облич і наклей їх на окремі картки. Дай ім.`я кожному з «портретів». Завдання полягає в тому, щоб навчитися впізнавати ту або іншу людину по очах, губах, зачісці. Для цього попроси кого-небудь затуляти аркушиком частину зображення.
Дуже корисно прослухати нескладну за мелодикою музичну п`єсу або просто мелодію, а потім проспівати її. Це допомагає розвиткові слуху, Бажаючі поекспериментувати помітять, що в них з`являється новий інтерес до мелодій, і насолоджуватимуться музикою, одночасно поліпшуючи слух і пам`ять.
Потренуйся у впізнаванні різних предметів, які вживаються у побуті, за звуком, що вони видають при постукуванні по них або при падінні їх на підлогу (наприклад, ложка, щітка, черевик, олівець, рушник).
Дуже цікаво намагатися розрізнити голоси й уявити обличчя тих, хто промовляє щось, але кого ти не бачиш. Є проста гра, у якій може взяти участь необмежена кількість бажаючих. Декілька учасників сідають за фіранку або ширму й вимовляють слова, пищать, чхають, сміються. Ті, що перебувають по інший бік ширми, намагаються вгадати, хто в цей момент «подав звук».
Загадки
Улітку бігав між кущів і трав, і на дерева лазив — мед шукав. І ще я батькові і матері поміг сухе гілля зібрати на барліг.(А.Гарматюк)
У полі, в лісі проживає,
Взимку від лисиць тікає, ''їстоньки собі шукає: Обгризає верболіз, Кору кленів і беріз.
Колюча, а не їжак. Весь вік роздягається, Під Новий рік убирається, А називається…як?
Сам із себе сучить нитку І рибальську в`яже сітку. А впіймалось-просто жах!- Кілька мушок і комах.
Сірий звір, Гострий зір, Він чатує коло нір. Хижий та ледачий,- Спить-і мишок бачить.
Він такий смугастий, Він такий ікластий, Найстрашніший у тайзі, Перед ним тремтять усі. Як роззявлять пащу:-Игр-р-р! Називають звіра…
У дуплі кубло, У кублі тепло. З дірки вигляда Блискавка руда.
Щоб не мерзнуть на морозі, Взимку він сидить в барлозі.
Під його могутній рев Листя сиплеться з дерев, Антилопи і жирафи, Вепри, й ті дрижать від страху… Родич нашого кота, А така от – страхота.
Довговусий куций хвіст Під кущем морквинку їсть.
Звір цей має піджачок Із суцільних голочок. Дуже модні піджаки Носять сірі…
Слова для відгадок: ведмідь, заєць, ялинка, павук, кіт, тигр, білка, лев, їжак
Завдання до теми 1.Намалюй улюблену тварину. 2.Склади твір-роздум на тему: «Як я хочу провести літо». 3.Приведи приклади займенників. 4.Намалюй малюнок на тему «Весна».
Запитання до теми 1.Що таке займенник? 2.Що таке особові займенники? 3.Яку іншу частину мови може заміняти в реченні займенник? 4.Що або кого називає займенни?
Список використаних джерел 1.Лагунова Т.І., Корольков Д.Ю., Мірошникова В.В., Михайленко Л.В. Моя країна – Україна.-Харків: Книжковий клуб, 2008.-208 с. 2.Савченко О.Я. Умій вчитися.-К.: Освіта, 2006.-189 с. 3.Чуйко Г.Л., Білецька М.А., Школьна Г.Ф. Методика викладання української мови в початкових класах:Підручник для педучилищ.-Київ, 2005.-146 с. 4.Урок на тему: «Займенник як частина мови» Сірченко О.В., вчителя української мови та літератури Маньківської школи №1 Черкаської області. 5.Урок на тему: «Особові займенники» Замлінської О. Ю., вчителя української мови та літератури, м. Ужгород.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Над уроком працювали Пучко Л.В. Сірченко О.В.
Замлінська О. Ю.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.