- Повторити вивчене про дієслово; - Вчитись розпізнавати дієслова різних часів у тексті; - Вчитись правильно вимовляти та писати діслова на –ся, -сь; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Виховувати любов до природи рідного краю; - Виховання свідомого прагнення до вивчення української мови.
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку:
Вправи
Дієслова на –ся(-сь) називають дію, що спрямована на самого виконавця.
Осінь – це пора року, що наступає після літа. Де ти, літо, поділось… Куди подалось? Осінь, ось вона, ось!.. (Ліна Костенко)
З кожним днем більшає золотих листочків , що наче сонячні зайчики горять у деревах та кущах. І ось уже вся крона горить фарбами осені. Жовтими свічками витягуються до неба тополі. Доторкнулася осінь-чарівниця і до дубів-велетів. Яких тільки кольорів не знайдеш в багатстві листяних дерев! Птахи відчувають перші осінні холоди та готуються в далеку мандрівку до теплих країв. Ледь чутно сумне журавлине курликання. Не хочуть птахи покидати батьківщину, та це ненадовго. А земля повністю вкривається золотою ковдрою. Дерева, мов вишукані царівни, вкриті золотом. Лише ялини та сосни у цьому розмаїтому вінку залишаються зеленими. Про яку пору року йдеться? Знайди дієслова, що закінчуються на –(ся). Як вони вимовляються?
Осінній день Осінній день. А скільки в нім чудес! Пожовкле листя з дерева летить, Чарує серце синява небес, Легенький вітер в листі шурхотить. Не холодно, не жарко — в самий раз! І тиша йде на землю, наче сон. Теплесенько цілує сонце нас І горнеться, як ласка, до вікон. Та кожен раз стає коротший день, Крилом вкриває землю чорна ніч. Не чуть пташиних вдосвітку пісень, Бо осінь, осінь. Ось у чому річ. (Н.Красоткіна) Провідміняй виділене дієслово за особами.
Осінь. Трактористи Степан та Лукаш зранку вже трудяться: вони зорали поле. Засіяли золотистою пшеницею. Пройшов час. І вкрилося поле зеленим килимом. Вдарили сильні морози. А зелені сходи? Загинули? Ні! Вони сховалися під теплу ковдру зимоньки. Тож і називають їх озиминою. Буде дрімати озимина під снігом до весни, аби потім під теплим сонячним промінням швидко рости, щоб подарувати людям восени духмяні паляниці.(В.Григоренко) Знайди дієслово на –ся. Визнач його час та особу. Порівняй написання та вимову цього слова.
Виконай вправу за зразком (утвори від поданих дієслів дієслова на –ся): Купаєш (кого?) – купаєшся (з ким?); Граєш (що?) -…; Вітаєш (кого?) - …; Крутиш (кого?) - …; Читаєш (що?) - … . Порівняй написання та вимову утворених дієслів.
Осінь – пора збору урожаю. Саме восени наша землю обдаровує нас смачними овочами та фруктами. Цими смачними та корисними продуктами ми запасаємося на зиму, адже попереду – пора холоду і зимового сну. Встанови зв`язок слів у другому реченні.
Прочитай наступні вірші та розкрий дужки, замінюючи неозначену форму дієслова дієсловами потрібного часу. (Жити) у торбі на стіні, На самісінькому дні Біб, біб-бобище, Мідяний лобище. (Т.Коломієць)
Розкрутивши зелен вус, На паркан (залізти) гарбуз, (Репетувати) у саду: -Ой, рятуйте, упаду!.. (М.Дубов)
Кавуни і дині на баштані, Безгоміння степове моє. Знову, як в рожевому тумані, Золоте дитинство (постати).(С.Крижанівський)
(Зустрічати) цапок зайців – Довгожданих покупців. Ті (прибігти) по капусту, Що (вродити) дуже густо. (І.Січовик)
Складання тексту «Золота осінь»
Пропонуємо використати у роботі такий план: 1.Ранок у лісі. 2.Золотий промінчик. 3.Прощальна пісня. 4.Листопад.
Листопад. Падолист. Тихий сад. Вітру свист. Ходить садом Листопад, Підміта чистенько сад. (М.Сингаївський)
Для цього завдання тобі потрібен буде помічник, який уголос читатиме слова. Уважно послухай перелік слів, намагаючись запам`ятати іменники середнього роду. Перелік слів: шафа, село, голова, зошит, машина, шабля, скло, ручка, заєць, молоко, шум, лев, лампа, диня. Після цього запиши всі почуті слова середнього роду, що трапляються серед них. Тепер підрахуй кількість слів, що залишилися підкресленими. Це показник мимовільного запам`ятовування.
Візьми в обидві руки по олівцю або ручці й спробуй малювати одночасно: лівою рукою – кола, а правою – трикутники (або навпаки). Намагайся досягти якомога чіткішого зображення геометричних фігур.
Відгадай загадку – намалюй відгадку
Намалюй за вибором відгадки до загадок. У південний край землі відлітають журавлі. Знов лункий шкільний дзвінок нас покликав на урок. Як цей місяць, діти, звати? Прошу вас відповідати. (І.Січовик)
У садку, у гаях блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль, Жде сестрицю білу в гості.
З мене листя обдирають, Мене квасять, в борщ кидають, Пироги зі мной печуть І в салат мене січуть! В нас деревина така у дворі, Фрукт цей з дитинства дають дітворі, Корисне, доступне та дуже смачне, Багате залізом та поживне.
Борщ із нього варить ненька, В нього шкурочка тоненька, Солодкий він на смак, Фіолетовий _ _ _ _ _.
Ця широколиста пані На землі і на паркані. У стрючки, як у торби Заховала всі скарби.
У землі вона зростає І темненький колір має. Її смажуть і печуть, Її варять і товчуть. Овоч цей всі люблять дуже, Як же він зоветься, друже?
Той, хто їсть його, той знає – Всіх мікробів він вбиває. Овоч цей корисний дуже, Та від нього сліз калюжа.
Слова для відгадок: вересень, капуста, яблуко, буряк, квасоля, картопля, цибуля, осінь.
Хвилинка-веселинка
-Синку, принеси мені води напитися,-попросив батько старшого сина. -Навіщо вам та вода, тату?-озвався син, лежачи на печі. -Тату, нащо ви того ледацюгу просите?-почувся голос молодшого сина.-Ви самі встаньте, напийтесь та і мені зодно подасте.
Приїхав брат до сестри в гості. Зустріли його як годиться. Нагодували, напоїли і спати поклали. Минув день, другий, а на третій день говорить сестрин чоловік до своїх дітей: -Вставайте, дітки, цілуйте дядька у ручку, бо вони вже сьогодні додому будуть їхати. А дядько повернувся на другий бік та й каже: -Спіть, дітки, спіть. Дядько ще не скоро поїде…
Завдання до теми
1.Склади розповідь на тему «Щедра осінь», використовуючи назви овочів та фруктів, які збирають восени. 2.Намалюй малюнок на тему «Осінь». 3.Розкажи про те, як ти допомагаєш своїм батькам.
Запитання до теми
1.Що таке дієслово? 2.Як пишуться та вимовляються дієслова на -ся? 3.На яке питання відповідає неозначена форма дієслова? 4.Чи змінюються дієслова за особами? Поясни. 5.Які частини мови ти знаєш?
Список використаних джерел
1.Орфографічний словник української мови.-К.:Довіра, 2004.-156 с. 2.Плющ М.Я. Словотворення та вивчення його в школі.-К.:Освіта, 2010.- 124 с. 3.Савченко О.Я. Уроки в початкових класах.-Київ, 2009.-98 с. 4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 5.Урок на тему: «Дієслово» Карюк Н.І., вчителя української мови та літератури Соколовобалківської ЗОШ І- ІІІ ст.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Над уроком працювали Пучко Л.В. Карюк Н.І.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.