KNOWLEDGE HYPERMARKET


Античні міста-держави в Північному Причорномор’ї та Криму. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Античні міста-держави в Північному Причорномор’ї та Криму. Повні уроки

Содержание

Темa уpоку

  • Античні міста-держави в Північному Причорномор’ї та Криму.

Метa уpоку

  • нaбуття учнями нових знaнь.

Зaвдaння уpоку

  • pозповiсти учням пpо появу в Північному Причорномор’ї та Криму античних міст-держав.
  • pозкaзaти шестиклассникам життя давніх греків на території України.
  • Ознайомити школярів із видатними історичними пам’ятками давніх греків на території України.

Тип уpоку

  • зaсвоєння нових знaнь.

Хiд уpоку

МІСТО ОЛЬВІЯ. Місто заснували вихідці з Мілета у VI ст. до н. е. у тому місці, де гирла Борисфена й Гіпаніса (Дніпра й Бугу) зливалися разом, утворюючи широкий лиман. Слово «ольвія» означає «щаслива». Друга назва міста була «Борисфен», бо, як правило, греки називали свої колонії за ім'ям річки, на якій стояло місто. Місто терасами спускалося до лиману; тут була гавань, де причалювали кораблі. Від головних воріт через усі квартали вела широка брукована вулиця. У центрі Ольвії був головний майдан з торговими рядами, поряд стояли храми богів і вівтарі.

Ольвіополіти (жителі міста) поклонялися Зевсу, Аполлону, Афіні Палладі. Вони були вправними купцями. Головним партнером Ольвії в торгівлі зерном було місто Афіни в Греції.

Txhxhjrxklthjxj.jpg

ПРИСЯГА ГРОМАДЯН ХЕРСОНЕСА

Цю присягу було викарбувано на білій мармуровій плиті, встановленій на міському майдані в центрі Херсонеса.

Присягаюся Зевсом, Геєю, Геліосом, Дівою, богами і богинями олімпійськими та героями. Я буду дбати про безпеку та свободу держави і громадян і не зраджу Херсонеса, Керкінітіди, Прекрасної Гавані та інших укріплених міст, якими володіють херсонеси-ти, і не віддам нічого нікому — ні греку, ні варвару*, а буду берегти все це для херсонеського народу.

1. Варвари — так греки називали чужоземців, негреків. МІСТО ХЕРСОНЕС. Греки заснували це місто в V ст. до н. е. на тому місці, де нині м. Севастополь. Назва міста означає «півострів». До наших днів збереглися залишки міцних мурів навколо міста, вежі та ворота, зроблені з тесаного каменю. Сліди проломів у стінах свідчать про жорстокі облоги і штурми, яких зазнав Херсонес у давнину. Уздовж вулиць, що перетиналися під прямим кутом, проходили кам'яні водостоки, які відводили в море дощову воду та нечистоти. Храми богів були прикрашені величними колонами, що збереглися до наших днів. Колони стародавнього Херсонеса зображено на українській гривні.

Txhxrkthxrklthjxj.jpg

Txhxrhjxj.jpg

Херсонесити займалися виноградарством, землеробством та скотарством: Про це свідчать знайдені археологами у великій кількості ножі виноградарів, преси для вичавлювання соку з винограду, а також кам'яні жорна для розмелювання зерна й піфоси. У Херсонесі вчені розкопали театр, збудований просто неба.

МІСТО ПАНТІКАПЕЙ. Слово «Пантікапей» у перекладі означає «рибний шлях». Місто було засноване греками в VI ст. до н. е. на березі Керченської протоки, яка веде з Азовського моря до Чорного. Нині на цьому місці стоїть місто Керч.

Більша частина стародавнього міста розкинулось на крутих схилах кам'янистої гори, що височить над бухтою. Ця гора й донині називається Мітридат за ім'ям понтійського царя. На вершині гори стояв акрополь — головна фортеця міста, оточена міцними кам'яними мурами. Там були храми й палаци, а по схилах гори тулилися будинки, покриті червоною черепицею. Можна уявити, яке гарне було місто в давнину. У бухті стояло

багато вітрильних кораблів, на які вантажили хліб, худобу, інші товари. Пантікапей був столицею могутнього Боспор-ського царства. Майже тисячу років існували грецькі міста в Північному Причорномор 7. Вони мали великий культурний вплив на місцеві племена — наших далеких предків.

ГРЕКИ-КУПЦІ. Греки-колоністи торгували з багатьма народами Середземномор'я і племенами Північного Причорномор'я. Вони продавали вино, зброю, олію, керамічний посуд, золоті прикраси, тканини. У Грецію вивозили пшеницю, мед, віск, шкури, солону рибу, рабів. Північне Причорномор'я (нині — Херсонська і Миколаївська області України) було житницею Греції. Звідси, а також з о. Сицилія та з Єгипту греки вивозили найбільше зерна.

КУЛЬТУРА ГРЕЦЬКИХ МІСТ-КОЛОНІЙ. В Ольвії проживав філософ Біон, прозваний Борисфенітом, син рибалки і простої жінки. Усю його сім'ю продали в рабство. З часом Біон потрапив до Афін і став філософом. У нього був гострий розум, і йому подобалося висміювати людські недоліки. Так, про скупого багатія він сказав: «Не він володіє багатством, а багатство — ним!».

Txhxrkthxj.jpg

Знаменитий грецький оратор Демосфен був по матері скіфом. Його бабуся була скіфянкою, а дід — багатим греком з чорноморського міста Німфею.

Своєю мудрістю прославився й Анахарсіс, по матері — грек, а по батькові — скіф. У пошуках знань Анахарсіс приїхав до Афін, щоб навчатися в мудреця Солона. Через раба він передав Солону такі слова: «Я хочу тебе бачити і стати твоїм другом і гостем». Солону це не сподобалось, і він переказав у відповідь, що друзів прийнято заводити в себе на батьківщині, а не шукати їх у чужих землях. Анахарсіс не розгубився і відповів: «Солоне, ти ж у себе на батьківщині, то чому б тобі не завести друга?». Вражений його метким розумом, Солон наказав впустити Анахарсіса і став йому найкращим другом.

Грецькі філософи полюбили Анахарсіса і просили його залишитися з ними. Але він засумував за своєю батьківщиною і повернувся до Скіфії. Там його вбили стрілою скіфи. Вони не могли пробачити його зраду своєму народові заради грецького.

Греки записали деякі вислови Анахарсіса, бо вважали його одним із семи мудреців світу. Так, він говорив, що краще мати одного друга справжнього, ніж багато друзів несправжніх. На запитання, що в людині одночасно добре й погане, він відповів: «Язик». На запитання, які кораблі найбільш безпечні для життя, він сказав: «Ті, що їх витягли на берег».

Файл:Txhkhjrxklthjxj.jpg

Trhjdtyjdtyjdtyjdtyjvj.jpg



Древній Крим


Херсонес Таврійський


Ольвія

Пеpевip себе

1. Чому греки засновували колонії переважно на морських берегах, хоча безпечніше було б жити в глибині суші?

2. Які риси спільної культури зберігали греки-колоністи Причорномор'я?

3. Чим торгували греки Причорномор'я з метрополіями?

Домaшнє зaвдaння:

1. Назви головні міста греків на землях стародавньої України. Які в них були стосунки з місцевими племенами?

2. Чим відомий Анахарсіс?

3. Де знаходиться Херсонес?

Список викоpистaних джеpел:

1. Уpок нa тему «Освіта й наука Давньої Греції». Ковaлик В. О. – зaступник диpектоpa Новоaндpiївського нaвчaльно-виховного комплексу, с. Новоaндpiївкa Кipовогpaдськa облaсть.

2. О. I. Шaлaгiновa, Б. Б. Шaлaгiнов. Iстоpiя стapодaвнього свiту 6 клaс, 2009.

3. Охpедько О. Е. Всесвiтня iстоpiя. 6—7 клaси: Нестaндapтнi уpоки.— Х.: Вестa: Вид-во «Paнок», 2008. — 192 с. — (Бiблiотекa твоpчого вчителя).

4. historic.ru


Відpедаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уpоком пpацювали

Ковалик В. О.
Сич Д. Д.



Поставить вопpос о совpеменном обpазовании, выpазить идею или pешить назpевшую пpоблему Вы можете на Обpазовательном фоpуме, где на междунаpодном уpовне собиpается обpазовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного пpеподавателя, но и сделаете весомый вклад в pазвитие школы будущего. Гильдия Лидеpов Обpазования откpывает двеpи для специалистов  высшего pанга и пpиглашает к сотpудничеству в напpавлении создания лучших в миpе школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас