Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика 7 клас. Повні уроки; Фізика: Будова речовини. Атоми і молекули. Будова атома. Повні уроки.
Ще в далекій давнині, 2500 років тому, деякі вчені висловлювали припущення про будову речовини. Грецький учений Демокрит (460-370 до н.е.) уважав, що всі речовини складаються із дрібних часточок, У наукову теорію ця ідея перетворилася тільки в XVIII в. й одержала подальший розвиток в XIX в. Виникнення подань про будову речовини дозволилася не тільки пояснити багато явищ, але й пророчити, як вони будуть протікати в тих або інших умовах. З'явилася можливість впливати на проходження явищ.
За допомогою досвіду визначимо, як міняється об'єм рідини при нагріванні. Колбу, наповнену доверху водою, щільно закриємо пробкою. Крізь пробку пропускаємо скляну трубочку. Вода частково заповнить трубку. Відзначимо рівень рідини в трубці. Нагріваючи колбу, ми помітимо, що через якийсь час рівень води в трубці здійметься, наочно цей дослід можна побачити на наступному відео: Отже, при нагріванні об'єм тіла збільшується, а при охолодженні зменшується. Отже, всі речовини складаються з окремих часточок, між якими є проміжки. Якщо частки віддаляються друг від друга, то об'єм тіла збільшується. І навпаки, коли частки зближаються, об'єм тіла зменшується. Тоді виникає питання: якщо всі тіла складаються із дрібних часток, чому вони здаються нам суцільними (наприклад, залізо, вода, скло, дерево)? Сучасна наука довела, що частки речовини так малі, що ми їх не бачимо. Для того щоб переконатися в тім, що частки речовини малі, проробимо досвід. У посудині з водою розчинний маленьку крупинку синьої гуаші. Через якийсь час вода в ньому стане синьої. Віділлємо небагато пофарбованої води в іншу посудину й доллємо в нього чисту воду. Розчин у другій посудині буде пофарбований слабкіше, ніж у першому. Потім із другої посудини знову віділлємо розчин уже в третю посудину й доллємо його знову чистою водою. У цій посудині вода буде пофарбована ще слабкіше, ніж у другому, як зображено на малюнку. Оскільки у воді розчинили дуже маленьку крупинку гуаші й тільки частина її потрапила в третю посудину, то можна припустити, що крупинка складалася з великої кількості дрібних часток. Завдання 1. Із чого складаються тіла? 2. Приведіть приклади досвідів, що підтверджують атомно-молекулярну будову речовини. 3. У чому відмінність молекули від атома? Список використаних джерел: 1. Янчук В. Довідник школяра: 5-11 кл., 2002, Київ 2. Коршак Є. В., Ляшенко О. І., Савченко В.Ф. Фізика 7 клас: Підруч. для для загальноосвітніх навч. закл. - Ірпінь: Перун, 2002. 3. Гончаренко С.У. Фізика: Основні закони і формули., 2006, Либідь. 4. Вакуленко М. О. Російсько-український словник фізичної термінології / За ред. проф. О. В. Вакуленка (додаток: "Російсько-український фізичний словник":. - К., 2006.
5. Урок фізики по тему: "Будова речовини". 7-й клас. Вуйко Олександра Іванівна. м.Херсон. Над уроком працювали Вуйко О.І. Борисенко І. М. Романчук В.Є.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: