KNOWLEDGE HYPERMARKET


В. Нестайко. Руденький

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: В. Нестайко. Руденький. Повні уроки


Тема уроку: Чому совість у людини головне? Всеволод Нестайко «Руденький»


Мета уроку: вдосконалювати навички читання тексту через вибіркове, рольове та інтонаційне читання; залучати учнів до критичного аналізу тексту в процесі читання; розвивати вміння досліджувати проблему, аналізувати, дискутувати, робити висновки; виховувати бажання бути чесним, щирим, совісним.


Тип уроку: комбінований (з елементами критичного мислення)


Методи і прийоми: розповідь, бесіда, самостійна робота (парна, групова), передбачення, критичний аналіз тексту, дискусія.


Обладнання: Савченко О.Я. Читанка: підручник для 2 кл.; портрет В.Нестайка; картки ілюстрацій для групової роботи.


Хід уроку

І. Мовно-читацька розминка

Артикуляційна зарядка

- Де ж наш пустун-язичок?

Заховався за біленький тіньочок.

Ліг на бочок і мовчок,

А ми зараз його розбудимо!


- Поплямкайте губками.

- Поклацайте зубками.

- Продзижчіть комариком.

- Подирчіть трактором.

- Пошуміть вітерцем.

- Посичіть гускою.


Розчитування

Вправа на розвиток швидкості читання

Гра «Не зіб’юся» Діти читають слова хором, ланцюжком, у парі


струна зламав

слова зловити

стріла злість

стрічка злива

стрибок розлука

гостро

айстри


Читання деформованих прислів’їв


Дялюність родожча аз усе (Людяність дорожча за усе.)

Брадо распва маас сееб тьлихва (Добра справа сама себе хвалить.)


ІІ. Перевірка домашнього завдання

Напівголосне читання диктором у парах оповідання В Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (взаємоперевірка)


І варіант – до слів: «… у ваших очах ні подиву, ні насмішки»;

ІІ варіант – до кінця тексту.

(Підходжу до пар, слухаю)

Самооцінка, взаємооцінка читання

Презентація 1-2 груп: читання тексту «диктором» вголос.


Бесіда-роздум

- Який життєвий іспит витримали діти? (Іспит на людяність, совість, добро)

- У чому виразився іспит? (У ставленні до дівчинки)

- По чому побачив учитель, що діти витримали випробування, адже вони мовчали? (Іноді мовчання говорить більше за слова)

- У чому учні були схожі на вас?

- Уявіть на мить цю ситуацію. Як би ви особисто вчинили, як би потрапили в таку ситуацію?


ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

- Як часто такі випробування приходиться витримувати: може раз за життя, чи раз на рік, чи щодня?

- У нашому класі немає такої дівчинки, то, може, й немає випробувань?

- Та у нас є безліч інших ситуацій, коли ми здаємо життєві іспити.

- Чи можете ви поділитися своїми власними життєвими іспитами, як ви їх переживали ? (Слухаю відповіді дітей)

- Дійсно, такі складні життєві іспити трапляються у житті і дорослих, і дітей.


ІV. Повідомлення теми і мети уроку


- Одну таку ситуацію описав відомий дитячий письменник …


V. Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу


Розповідь про письменника В.Нестайка

… Кожного ранку на вулиці Шовковичній, що у самому центрі Києва, можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. На нього не полюють фотографи та телекамери, проте його творами захоплюються мільйони дітей та дорослих. І якби зібрати воєдино всю їхню любов до нього – вона осяяла б Україну… Мова, звичайно, йде про одного з найславетніших казкарів – Всеволода Нестайка.

M-00034097-a-00006842.jpg

- Подивіться уважно в його очі? Яким здається вам цей чоловік? Чому?

- Мені особливо приємно представляти вам цього автора, бо він мій земляк. Народися 30 січня 1930 року у місті Бердичеві на Житомирщині, де народилась і я. Його мама – вчителька, тому саме від неї він чув багато цікавого про життя та пригоди дітей. Саме мама перевіряла його перші твори. Нестайко написав понад 30 книг. Його книги перекладені 20 мовами, їх читають у багатьох країнах світу. Особливо приємно, що Всеволод Зіновійович Нестайко і нині живе у Києві, продовжує писати про дітей і для дітей. Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору. Називається оповідання «Руденький».

3141467e.jpg
Передбачення за назвою твору та малюнком

- Як ви думаєте, про кого може йти мова в творі? Чому ви так думаєте?

- Чому автор називає «Руденький», а не просто «Рудий»? (Розуміємо, що він симпатизує герою)

- Не читаючи твору, чи можете зрозуміти, про що йтиметься у тексті, яка життєва ситуація могла трапитися? (Роздуми учнів)


Читання І змістової частини оповідання

- Хочете дізнатися таємницю? Тоді слухайте уважно і намагайтеся знайти відповідь на запитання: чи здавав хтось із героїв життєві іспити? (Слухають у запису текст оповідання до слів «Руденький спинився, почервонів. Потім зітхнув…»)

Mylt 5605.jpg

- Чому руденький хлопчик почервонів і зітхнув, адже дідусь сказав про нього такі хороші слова? Передбачення

- Що могло статися? Поміркуйте, обговоріть в парах. Обговорення в парах.

Презентація 2-3 пар.

- А як розвиваються події далі – слухайте. (У запису діти слухають до кінця тексту.)

- Чи здавав хтось свій життєвий іспит? Хто? Чому ви так вважаєте? (І рудий і чорнявий хлопчик) Якщо учні ще не знають відповіді, то:

- Будемо шукати відповідь на це запитання.


VІ Аналіз фактичного та образного змісту тексту


Бесіда , вибіркове читання. Словникова робота.

- Знайдіть і прочитайте, хто грався на дитячому майданчику.

- Прочитайте, що зробила бабуся.

- Що зробили діти з цукерками?

- Що значить «похапливо тицьнув цукерку»?

- Прочитайте, що зробив далі чорнявий хлопчик.

- Як ви розумієте слово «дременув»?

- А чому, на вашу думку, чорнявий дременув?

- А як відреагувала дівчинка? Покажіть це голосом і жестами.

- Прочитайте, якою була поведінка руденького хлопчика.

- Що означає «пішов геть»?

- Чому ж він так швидко пішов геть від дівчинки?

- Хто сидів на лавочці і спостерігав за тим, що відбувається?

- Прочитайте, що сказав дідусь про хлопчика.

- Гарні слова каже дідусь!


Виразне читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького)

- Від слів «Руденький спинився…» прочитаємо оповідання в особах..

- Які дійові особи беруть участь у розмові? (Дідусь і хлопчик)

- Як потрібно читати слова дідуся? (Впевнено, спокійно, повчально) А хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)


Характеристика дійових осіб

- Чим були подібні хлопчики?

- Чим вони відрізнялися?

- Поверніться до тексту оповідання, прогляньте очима текст і скажіть, чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому? (Тому що важливішим є не те, як вони виглядають, а які їх дії, вчинки).

- Знайдіть, які дії виконують в оповіданні хлопчики.


Чорнявий

Руденький

похапливо

тицьнув

розгортав цукерку

вихопив цукерку у дівчинки

подивився на дівчинку

і дременув

тицьнув їй цукерку

швидко пішов геть

спинився, почервонів, зітхнув


VІІ.Систематизація знань учнів


- Чи можна за діями, що виникають хлопчики, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти, які вони , дібрати ті риси характеру, які їм належать?

Робота в групах


- Об’єднаємось у групи (постійні)

- У вас на парті лежать картки, на яких написані риси характеру людей. Ваше завдання : вибрати слова, що характеризують чорнявого хлопчика (І і ІІ групи), руденького (ІІІ, VІ групи ).


Презентація роботи в групах

Чорнявий Руденький

злий добрий

жадібний чесний

заздрісний сором’язливий

совісний

самокритичний


VІІІ Творче застосування отриманих знань


Роздуми

- Чи згадав життєвий іспит чорнявий хлопчик? Чи успішно здав його? Чому?

- Чи витримав іспит руденький? Чому?

- А чи не можна передбачити, що насправді чорнявий хлопчик і сором’язливий, і совісний. Подивіться на малюнок. Хлопчик стоїть у під’їзді, дивиться у двір, і хто знає, про що він думає?!

- А про кого з героїв можна сказати так: «Мудрий, спостережливий, розсудливий...» (Про дідуся)

- Чому ж дідусь сидів на лавочці, за усім спостерігав, але не втрутився у ситуацію (Може, він хотів перевірити чи витримає випробування хлопчик)

- А може, за образом дідуся ви уявляєте когось іншого? (Автора)

- Знайдіть і прочитайте, які найважливіші слова сказав нам автор словами дідуся.(А совість, голубе мій, - це в людині головне)

- Знайдіть і прочитайте питальне речення? Як ви його розумієте?( Так легше жити) «Мозковий штурм»

- Чому поганим бути легко?

- Чому хорошим бути важко?

- Що таке совість? ( Думки дітей )

(Довідкове бюро читає визначення з тлумачного словника: «Совість – це почуття і розуміння відповідальності за свою поведінку перед самим собою, перед людьми»)

- А чи найголовніше у житті совість?

Дискусія


І група – доводить, що є щось головніше, ніж совість.

ІІ група – заперечує, доводить, що совість – головне у житті.

ІІІ група (4 – 5 учнів) – аналізує відповіді, робить висновки.


IX. Підсумок уроку


Рефлексія

- Де живе совість? (Всередині нас, у душі, у серці)

- Покладіть голівки, прикладіть праву ручку до свого доброго, щирого серця, відчуйте, як воно б’ється, і подумайте, що може послати іншим людям промінчик вашого серця.

- Що посилає вам промінчик серця? (Добро…)

- Я бажаю всім нам прислухатися до внутрішнього голосу серця, голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у своєму житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до мами, тата, друга, вчителя), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього і намагатися жити так, що совість «не мучила» і за себе ніколи не було соромно!


X. Домашнє завдання


1. Читати оповідання В Нестайка «Руденький : 1в. -за особами;.2в.- придумати продовження оповідання.


Список використаної літератури:


1)Урок на тему: "Чому совість у людини головне?", від Тараса Капущака.

2)Урок за Cтaсюкoм О. С: "В. Нестайко. Руденький".

3)Урок на тему: "Небилиці-небувалиці", Біляченко Ольга Василівна


Над уроком працювали:

Поліщук І.В

Cтaсюк О. С

Біляченко О. В.

Тарас Капущак


Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Категорія: Українська література 2 клас