Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Складання оповідання за кінцівкою.Повні уроки
Складання оповідання за кінцівкою
Мета
- Повторити вивчене про текст; - Вчитись скаладати план; - Вчитись будувати зв`язну розповідь ; - Розвивати вміння будувати речення; - Розвивати вміння грамотно розмовляти українською мовою; - Виховувати любов до рідної мови; - Збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Що таке оповідання
Оповідання – це словесний виклад яких-небудь подій або прозовий художній твір невеликого розміру. В такому творі розповідається про подію або декілька подій, що йшли одна за одною і пов`язані одна з одною за змістом. Будову оповідання можна показати за допомогою такої схеми:
ПОЧАТОК ПОДІЇ (початок) ↓ РОЗВИТОК ПОДІЇ (основна частина) ↓ КІНЕЦЬ ПОДІЇ (висновок)
Твір художньої літератури можна назвати оповіданням, якщо в ньому є: 1.Наявність теми та основної думки. 2.Зв`язок речень за змістом. 3.Послідовність речень. 4.Використання спільнокореневих слів, синонімів (виразних мовних засобів). 5.До нього можна добрати заголовок.
Приклад тексту «Весняні води»
Оповідання можна поділити на невеликі частини і скласти план. Кожен пункт плану може складатися з одного або декількох абзаців. Наприклад. Текст «Весняні води» План 1.Прихід весни. 2.Зміни в природі. 3.Гімн весні. Зима ще лютує, ві́холить, погрожує морозом. А вдень під ласкавим промінням сонечка заходиться сльозами. Це весна нагадує про свій прихід. Дивовижні зміни відбуваються навкруги. Неповторну свіжість розносить легенький вітерець. Небо висвічує лазурною блакиттю. Щедріше всміхається сонце. Лагідний дотик його промінців пробуджує землю. Сніг поступово темнішає і зникає, ховаючись від всеперемагаючої весняної ходи. Дрібні сльози-краплинки, наздоганяючи одна одну, капають з дахів, будинків та солом`яних стріх. Під ніжним поглядом лагідного сонця розливаються весняні води. З пагорбів все сміливіше і сміливіше пробивають собі дорогу струмочки і біжать до синьоокої ріки. Приєднуючи їх до себе, ріка-красуня поступово звільняється від кришталевих оков. Ось-ось вона виплесне зі своїх берегів і понесе води на весняні лу́ки. Пройде час - і покриється різнобарв`ям земля, зашумлять ниви ніжною зеленню хлібів. Задзвенить у високості жайворонкова пісня, як гімн весні.
В даному тексті кожен абзац відповідає одному пункту плану.
Як скласти оповідання
ВИЗНАЧИТИ: 1.Тему тексту. 2.Основну думку розповіді. 3.Заголовок тексту. 4.З чого можна почати розповідь? 5.Про що слід розповісти в основній частині (як розвивалася подія, який момент був найцікавішим, чим усе закінчилося)? 6.Як можна закінчити розповідь?
Складання оповідання на тему «Сад на пустирі»
В нас є така кінцівка оповідання. Тепер на пустирі росли молоденькі яблуньки та абрикоси. Пройде декілька років і на цьому місці виросте фруктовий сад. Він буде давати смачні та поживні плоди, захищати від сонця в жарку погоду. А діти, які посадили саджанці, будуть пишатися доброю справою, яку вони зробили.
Подумай, як могло початися це оповідання, та про що в ньому розповідалося. Допоможуть тобі в цьому такі запитання: Коли люди саджають дерева? Яка пора року буває між зимою та літом? Коли проходять великі прибирання в містах та населених пунктах? Як люди прикрашають територію біля своїх будинікв, шкіл, дитсадків навесні? Як діти допомагають дорослим у цій роботі? Чи приймав ти участь у таких заходах в школі, в дворі свого будинку, на дачі, у бабусі? Які рослини саджають навесні? Спробуймо їх назвати та дати їм характеристику. Берізка – замріяна, зеленолиста, тоненька, весела, тендітна. Кущі шипшини – густі, задумливі пухнасті. Ябуньки – заквітчані, молоденькі, привітні, усміхнені, лагідні.
Абрикоси – барвисті, святкові, замріяні, сонячні.
Вишні – грайливі, чарівні, рясні, весняні, ранкові.
Тепер охарактеризуємо весну. Весна – чарівна, буйна, ясна, заквітчана, ніжна, задумлива, замріяна, дзвінкоголоса, загадкова.
Спробуй сам створити невелике оповідання про те, як діти посадили сад на пустирі. Зверни увагу на деталі в своїй розповіді: як одягнені були діти, якими знаряддями вони працювали, що робили хлопчики, а що дівчатка, який панував настрій, як оцінили роботу дітей дорослі та як самі діти поставилися до цієї роботи.
Прислів`я про працю
Прочитай українські народні прислів`я та приказки про працю. Поясни, як ти їх зрозумів. Чесне діло роби сміло! Труд чоловіка кормить. Старається, як мурашка. Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Під лежачий камінь вода не тече. На дерево дивись, як родить, а на чоловіка, як робить. Маленька праця краща за велике безділля.
Загадки про дерева
Стоять у полі сестриці, платтячка білі, шапочки зелені. Багато рук, а нога одна. Кого один раз на рік наряджають? Зимою - як літом, літом – як зимою. Літом одягається, а на зиму одежі цурається.
Слова для відгадок: берізки, дерево, ялинка.
Веснянка
Ой ти, вишньо солодкувата, Чого ти довго в полі стоїш? -Я в полі стою і літечко жду. Літечко прийде – сильно зацвіту, Вишеньку зроджу, Зроджу вишеньку чернявеньку. Поливайте мене, хоч і раненько.
Гра «Що це?»
Поясни значення слів за зразком. Гущавина – місце, де дерева або кущі ростуть дуже густо. Г̀рунт, діброва, завзятий, їстівний, квітка, кульбаба, липа.
Складання оповідання «Отака бабуся» за кінцівкою
А ось ще один варіант кінцівки оповідання. Хлоп`ята сиділи, мов зачаровані. Вони то полковника розглядали, то на бабусю дивилися. Бабуся порожевіла й немов помолоділа. Тільки її сірі очі застилала волога, а тремтлива рука раз по раз ховала під хустку неслухняне сиве пасмо. На прощання полковник схилився, поцілував бабусину руку і, хвацько козирнувши, вийшов з кімнати. Хлоп`ята проводжали його аж за ворота. А коли той звернув за ріг будинку, один з них глянув на Костю і сказав: -А говорив, що його бабуся – просто бабуся…(М.Стеценко)
Подумаймо, як могли розвиватись події цього оповідання спочатку. Що ти знаєш про події Великої Вітчизняної війни? Коли вона відбувалася? Які події відбувалися в цей час в Україні? Чи були у вашій школі зустрічі з ветеранами? Про що ти дізнвся на цих зустрічах? З кінцівки оповідання ми дізнає́мося по те, що бабуся і її побратим зустрілися після багатьох років розлуки. Пофантазуй, як могла відбутися їхня зустріч. Які емоції при цьому виражали фронтовики (привітання, сльози, обійми, усмішки)? В оповіданні зверни увагу на деталі зовнішнього вигляду, зважаючи на вік героїв (сиве волосся, зморшки, лагідні очі, схвильований голос, добра усмішка...). Про що згадували (військові походи, операції, відпочинок після бою, бойових побратимів)? Якого віку були бабуся і дідусь під час війни? Як звертались один до одного (Ольго Петрівно, Олю, Олексадре Васильовичу, Сашко)? Як частувала господиня свого гостя та хлопців (чай, цуверки, вареня)? Як змінилося враження дітей про бабусю одного з хлопців після цієї зустрічі (просто бабуся, що господарює вдома, обіди готує, панчішки штопає, дивиться телевізор, а під час війни була медичною сестрою, рятувала та лікувала людей, працювала і воювала нарівні з чоловіками-військовослужбовцями )? Як ти думаєш, чи пишається Костя своєю бабусею?
Знову Вічний вогонь обпікає серця, Знову спогад далекий приносить неспокій, Бо дорогам воєнним немає кінця, Бо приходять до Вас побратими крізь роки, Забираючи друзів в останній політ, Щоб по їхніх стежках вже онуки ходили… Тільки вічний вогонь об’єднує усіх, Щоб вклонитися Вам і солдатським могилам.
Завдання до теми: 1.Склади розповідь про весняний суботник у твоїй школі. 2.Намалюй малюнок за темою «Фрукти». 3.Склади роздум на тему «Що таке війна». 4.Розкажи, чи бувають у твоїй школі зустрічі з ветеранами війни. 5.Склади розповідь на тему «Як я допомагаю своїй бабусі (дідусю)».
Запитання до теми: 1.Що таке оповідання? 2.Як скласти оповідання? 3.Як скласти план до оповідання (тексту)? 4.Що таке абзац?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 2.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 3.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 4.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас
|