Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Відлік часу в історії. Повний урок
Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям "час" в історичному контексті, повідомити учням про походження календаря, історію його змін, засвоїти уявлення про "лінію часу".
Завдання уроку: ознайомити клас з поняттями: час, літочислення, календар; розповісти про історію створення календаря; сформувати в учнів розуміння суті історичних джерел; розповісти про лінію часу в історії та місячний календар.
Хід уроку: Дуже важливо для історії дати відповідь на питання, коли мала місце певна подія? Визначити дату історичного факта допомагає хронологія – допоміжна історична дисципліна, що встановлює дати історичних подій та довументів.
Відео-хвилинка Скільки років Русі? Літочислення. Дивитись відео:
Літочислення (ера) – відрахування років від певної точки відліку. Лічба років, яку українці використовують сьогодні, виникла 300-400 років тому. Історична довідка
Відео-хвилинка Сучасна пісня про Коляду Дивитись відео:
Прикладом є традиції свята Коляди, яке відбувалося взимку. Це було свято народження Сонця з атрибутикою хліборобів, що мала місце вже у неолітньому періоді історії, коли ще не було знарядь для перемелювання зерна. Коло – давнє найменування сонця і слова “дай” (санскрит: “da” – “давати”). Коляда – свято, під час якого дається (народжується) коло (сонце). Як вірили наші пращури, кругообіг сонця і проходить “від Коляди до Коляди”, свідченням цьому є “Велесова книга”.
Відео-хвилинка Гуцульський Великдень: традиції літочислення та народних свят Дивитись відео:
Людина часів неоліту
Бог Перун
Давайте уявимо плин часу, для цього намалюємо пряму лінію. На лінії позначимо різні роки по порядку. Праворуч буде позначено рік, який триває наразі, ліворуч намалюємо минулі роки. Для історії важлива не лише дата події, а її місце. Історичні карти будуються на основі географічних. Проте між ними є різниця. По-перше, це використання кольорів. На історичній карті кольором позначають розселення народів, території різних держав та ін. Зображення на історичній карті це позначення важливих подій. З такої карти можна дізнатися, наскільки збільшилася територія держави чи міста протягом певного часу, куди рухалися війська, в якому місці і в який час відбулася битва.
Приклад військово-історичної карти
У селі Мізині (Чернігівщина, правий берег Десни) було знайдено давнє поселення мисливців. У ньому 20 тисяч років тому мешкали люди, до 50 осіб.
Як працюють археологи. Приклади знахідок. Розкопки трипільських поселень. Дивитись відео:
Перевірте себе: 1. Чому основне джерело відомостей для історичків про древні часи – саме речові пам'ятки? 2. Яку інформацію вчені можуть почерпнути з речових пам'яток? 3. Які пам'ятки історики відносять саме до найдавніших часів?
Кожній місячній добі відповідає символ і певна характеристика. Перша й остання місячна доба можуть займати всього кілька хвилин. Всі наступні доби беруть початок зі сходу Місяця.
Список використаних джерел:
Над уроком працювали Кузьмук Ю.А. Любименко В.В. Татарчук Г.І.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: