KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пошук інформації в Інтернет. Пошукові системи. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 11 клас. Повні уроки>> Інформатика: Пошук інформації в Інтернет. Пошукові системи.

Тема: Пошук інформації в Інтернет. Пошукові системи.

Мета: Ознайомити з пошуковими системами Інтернету. Навчити знаходити потрібну інформацію за допомогою пошукових систем.

Хід уроку:


У Всесвітній Мережі розміщена інформація на різноманітну тематику і напрями які тільки можна собі уявити.

Але проблема полягає в самому пошуку потрібних даних. Знайти в Інтернеті потрібну інформацію не так-то й легко.

А усе тому, що Глобальна Мережа не структурована і «не зібрана».




З цієї причини для більш-менш легкого орієнтування користувача в Інтернеті і миттєвого отримання свіжої інформації наразі написано і розроблено спеціальні системи пошуку інформації.



Eыаыаыe.jpg



Абсолютно усі інформаційні пошукові системи Мережі розташовані на окремих спеціальних потужних машинах з широкими виділеними каналами зв'язку.

Щохвилини вони можуть обслуговувати величезну кількість клієнтських запитів.




Отже, пошук потрібної інформації в Інтернеті здійснюється декількома способами, що значно різняться як по ефективності процесу пошуку, так і за типом копіювання знайдених даних.

Пошукова система являє собою апаратно-програмний засіб з Web - інтерфейсом, що надає можливість наочного і простого процесу пошуку інформації у Всесвітній Павутині.


Сыапаle.jpg




Програмною частиною системи пошуку є пошукова машина або пошуковий движок - комплекс програм, що забезпечує правильну і безперебійну функціональність пошукової системи. Такі програмні засоби завжди були окутані комерційними таємницями самими компаніями-розробниками якої-небудь пошукової системи.



Диаграмвф.jpg




Схема пошуку.

Пошук інформації в Інтернеті проходить такі етапи:

1. Конкретизація зони пошуку, виділення ключових слів, які характеризують сферу, що цікавить. Не рекомендується вводити загальні слова, котрі використовуються в інших областях життєдіяльності людини.

2. Відправлення запиту на пошукову машину, складеного з ключових слів. На більшості пошукових сайтах є можливість уточнення зони пошуку за допомогою вибору потрібних пунктів з меню.

3. Далі пошуковий сервер надсилає користувачу список посилань Web-сторінок, на яких виявлені або знайдені потрібні слова або словосполучення з коротким описом кожної з них і з невеликим фрагментом сторінки, де воно знайдено.

4. Відбувається перегляд відповідних веб-сторінок. На цьому етапі користувач заходить по кожному посиланню, яке обіцяє потрібну інформацію.

5. Збереження знайденого матеріалу на комп’ютері або на іншому носії.



Сыхемe.jpg




Основна частина пошукових систем шукають інформацію на веб-сайтах Глобальної Мережі, але є такі спеціальні системи, які здатні шукати:

  • власне файли, що викладені на на ftp - серверах
  • потрібні товари в різних інтернет-магазинах
  • інформацію в групах новин




Плдм.jpg




Основними характеристиками якісної роботи пошукової системи є відсоток відповідності запиту і знайденого, облік морфології мови, повнота бази і таке інше.

Поліпшення пошуку інформації у Всесвітній Павутині є одним із головних завдань сьогоднішнього Інтернету.



Сучасні українські і російські пошукові системи можуть шукати потрібні тексти і дані на багатьох мовах, у тому числі на українській, білоруській, російській, англійській і т.д.

Вони відрізняються від глобальних пошукових систем тим, що здійснюють пошук ресурсів, розташованих в зонах, де розташовані в основному лише українські і російськомовні сайти.


Ыаа.jpg



Важливо знати, що при відправленні запиту користувачем, система пошуку не шукає потрібні матеріали в Глобальній Мережі, а звертається до власної бази даних, де зібрані всілякі дані про інформацію в Інтернеті.



Дейст.jpg


Може бути і так, що реальний стан Всесвітньої Павутини трохи відрізняється від бази даних, що зберігається.

Але пошукові машини постійно оновлюють свої «знання», аби в майбутньому якомога більше знизити будь-які не збігання в пошуку.



Eапааple.jpg




Є два способи' оновлення бази пошукових систем':

  • Власник свого сайту або веб-сторінки може самостійно додати посилання на свій сайт в пошукову базу. На сьогодні, пошукові системи дозволяють проробляти таку операцію безкоштовно.
  • Спеціальними програма - робот, яка шукає посилання «новоспечених» веб-сторінок по усій Мережі. Ці програми-роботи запускаються в хід самою пошуковою машиною для перевірки, чи не з'явилися нові сторінки і чи не змінилися старі.




Самоконтроль:

1. З яких компонентів складається пошукова система?

2. Розкажіть про схему пошуку.

3. Як правильно вводити потрібні слова?

4. Способи поповнення бази даних пошукової системи.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему: «Пошук інформації в Інтернеті», Онищенко В. О., м. Харків.

2. Ашманов И. С. Продвижение сайта в поисковых системах. - М.: Вильямс, 2007 г.

3. Ландэ Д. В. Поиск знаний в Internet. - М.: Диалектика, 2005 г.


Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.


----

Над уроком працювали

Онищенко В. О.

Соловйов М. С.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.



Предмети > Інформатика > Інформатика 11 клас