KNOWLEDGE HYPERMARKET


Растрова графіка. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 11 клас. Повні уроки>> Інформатика: Растрова графіка.

Тема: Растрова графіка.

Мета: Пояснити принципи побудови растрової графіки. Розповісти про сфери застосування цього виду графіки.

Тип уроку: теоретично-практичний

Хід уроку:

Вступ.


Число точок або пікселів і кількість інформації в них визначають якість растрової графіки або друку (від слова растр - піксельна структура графіки).


Чим більше цих даних в зображенні, тим більше займає файл фізичного місця на комп'ютері. Через це використовуються різні методи стискання для зменшення «ваги» файлу. Одні методи призводять до втрати інформації зображення (відповідно і якості). Растрові зображення не можуть масштабуватися у багато разів без втрат.


Араоо.jpg



Растрова графіка, в основному, працює з фотографіями. Монітори зазвичай показують від 70 до 130 пікселів на дюйм (ppi), а сучасні принтери можуть друкувати 2400 точок на дюйм (dpi).


Растрову графіку можна розділити за призначенням:

- для Інтернету потрібні зображення середньої якості дозволів (від 70 до 200 dpi) і малих розмірах (~ до 1440 точок). З такими властивостями, зображення швидше відкриваються у браузері зокрема, і не виникає проблем з масштабом і розміром екрану загалом.


Растраав.jpg


- Для фотоархіву. Фотографії повинні зберігатися і використовуватися в найкращій якості (RAW - англ. як є) і по можливості в кращому форматі (JPEG) - усе це забезпечує растрова графіка.



- Для сканування. Документи, які сканують, в основному, мають дозвіл до 600 dpi (сканувати з більшим розширенням немає сенсу). Чорно-білі документи зберігаються у форматах TIFF, GIF, кольорові, - у форматі JPEG.


Formatis.jpg


Але зараз для сканування стали використовувати формати PDF, DJVU. Чим вони кращі? Тим, що ці формати краще стискають скановані файли і дуже зручні для читання і пересилки електронною поштою. Проте, PDF, по суті, є векторним форматом і має набагато ширші можливості. Оскільки зображення для друку краще надавати в дуже високому розділенні (від 1200 dpi) - в таких випадках людське око не помічає нерівності і існуючі переходи між об'єктами на папері.



Растрова графіка застосовується у випадках, коли графічний об'єкт представлено у вигляді комбінації точок (пікселів), яким притаманні свій колір та яскравість і які певним чином розташовані у координатній сітці. Такий підхід є ефективним у випадку, коли графічне зображення має багато напівтонів і інформація про колір важливіша за інформацію про форму (фотографії та поліграфічні зображення). При редагуванні растрових об'єктів, користувач змінює колір точок, а не форми ліній. Растрова графіка залежить від оптичної роздільності, оскільки її об'єкти описуються точками у координатній сітці певного розміру. Роздільність вказує кількість точок на одиницю довжини. Отже, потрібно розрізняти:

  • роздільність оригінала
  • роздільність екранного зображення
  • роздільність друкованого зображення.


Види растрування.

Всі точки растру мають однакову оптичну щільність, яка наближується до абсолютного чорного кольору. Ілюзія темного кольору створюється за рахунок збільшення розмірів точок і скорочення проміжного поля між ними при однаковій відстані між центрами елементів растру. Цей метод називається раструванням з амплітудною модуляцією. При застосуванні методу з частотною модуляцією, інтенсивність тону регулюється зміною відстані між сусідніми точками однакового розміру, тобто в клітинках растру з різною інтенсивністю тону знаходиться різне число точок. Зображення, растровані за частотно-модульним методом, якісніші, оскільки розмір точок мінімальний.

При методі стохастичного растрування, враховується число точок, необхідне для відображення потрібної інтенсивності тону у клітинці растру.


Глибина кольору характеризує максимальне число кольорів, які використані у зображенні. Існує декілька типів зображень із різною глибиною кольору: - чорно-білі; - у відтінках сірого; - з індексованими кольорами; - повноколірні; Прикладні програми растрової графіки призначені для створення книжкових та журнальних ілюстрацій, обробки оцифрованих фотографій, слайдів, відеокадрів, кадрів мультиплікаційних фільмів. Найпопулярнішими прикладними програмами є для роботи з растровою графікою є:

  • Adobe PhotoShop,
  • Corel PhotoPaint,
  • Macromedia FireWorks,
  • Fractal Design - Painter
  • стандартний додаток у Windows - PaintBrush.


Масштабування растрових зображень.

Масштабуванням зображення називається його збільшення або зменшення. При витягуванні, збільшенні або обертанні, растровий малюнок стає нечітким і, на відміну від векторної графіки, втрачає якість.

Растрова графіка - це матриця точок.


1виа.jpg


Кожен растр змінює свій розмір пропорційно заданому збільшенню.

При стискуванні зображення пікселі компактно з'єднуються один з одним і утворюють так званий змішаний колір (коли обчислюється інформація про сусідні точки і виводиться середнє значення.


Самоконтроль:


1. Що таке растрова графіка?

2. Види растрової графіки і її призначення.

3. Достоїнства і недоліки растрової графіки.

4. Що таке глибина кольору?

5. Назвіть програми для роботи з растровою графікою.

6. Як відбувається масштабування растрових зображень?


Список використаної літератури:

1. Урок на тему "Основи растрової графіки", Тисоєв Р. А., м. Москва 2. Гурский Ю., Гурская И. , Жвалевский А. Компьютерная графика. Photoshop CS3, CorelDRAW X3, Illustrator CS3. Трюки и эффекты. - Питер, 2008 г.

3. Сергєєв А.П. Основи комп'ютерної графіки. Adobe Photoshop і CorelDRAW - два в одному. Самовчитель. - М.: «Діалектика», 2006 р.

4. www. graphicon. ru

5. victoria. lviv. ua


Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.


----

Над уроком працювали


Соловйов М. С.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Інформатика > Інформатика 10 клас