Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 10 клас. Повні уроки>> Інформатика: Представлення числової інформації за допомогою систем числення.
Тема: Представлення числової інформації за допомогою систем числення. Мета: Розповісти про системи числення. Дати уявлення про позиційну і непозиційну системи числення. Навчити представляти числа в різних системах числення.
Хід уроку: Вступ.
Напевно, це було якось пов'язано з фізіологією людського тіла - у нього людини на руках і ногах по десять пальців.
Але, все ж, не всі системи використовують таку систему Наприклад, електронні обчислювальні машини надзвичайно ефективно використовують двійкову систему числення, в якій використовуються лише дві цифри - 0 і 1.
Причина проста - з точки зору техніки машину з двома станами простіше створити, причому спрощуються розрізнення цих станів.
Сукупність методів і прийомів для запису чисел цифровими знаками називають системою числення. Вони розділяються на позиційні і непозиційні.
У позиційній системі числення використовуються число в певному порядку для позначення яких-небудь чисел, а значення кожного символу залежить розташування цього символу по відношенню до інших в тому ж числі. Приклад - арабська десяткова система числення. У непозиційній системі усе навпаки - значення кожного символу не залежить від його розташування по відношенню до інших в тому ж числі. Приклад - римські цифри.
І так, як вже було сказано, комп'ютер використовує двійкову система числення. У такій системі використовуються лише два символи - 0 і 1. І цей метод відмінно «товаришує» з технічними даними різних цифрових схем. Виявилось, що представляти різні складові інформації двома станами дуже зручно:
Для відображення таких станів у цифрових системах треба мати електросхеми, які будуть приймати два стани і чітко розрізняти значення електричної величини - потенціали або струм. Кожному з таких значень відповідає або 0 або 1 (зазвичай «0» представляє низький рівень потенціалу, а «1» - високий). Простота створення електросхем з двома електричними станами і є причиною того, що двійкове представлення чисел «лідирує» у світі сучасної цифрової техніки. Також існують терміни, які широко використовуються в обчислювальній сфері, - біт, байт, слово.
Біт - це один двійковий розряд. Крайній ліворуч біт числа - старший розряд (найбільша вага), крайній праворуч - молодший (найменша вага). Восьмибітна одиниця є байт. Сучасні комп'ютери переробляють інформацію порціями (словами) по 8, 16 або 32 біта (1, 2 і 4 байти) і так далі.
При перекладі чисел, наприклад, з десяткової системи в двійкову, використовується метод ділення у стовпчик. Спробуємо виконати таку операцію з числом 567.
При діленні 567 на 2 виходить ціле число 283 і залишок 1. Проведемо ту ж дію з числом 283 - ціле 141, залишок 1. Знову ділимо отримане ціле число на 2 - і так робимо до тих пір, поки ціле число не стане менше дільника. А для того, щоб отримати число в двійковій системі числення треба записати останнє ціле число (у нашому випадку це 1) і приписати до нього усі отримані в під час ділення залишки в зворотному порядку. Виходить, що число в десятковій системі числення 567 буде виглядати у двійковій як 1000110111
1. Що таке система числення? 2. Позиційні і непозиційні системи числення. 3. Що являє собою двійкова система числення? 4. Яким можна перевести число з десяткової системи в двійкову? Завдання: Переведіть з десяткової системи в двійкову такі числа: 348, 12, 8374, 9, 190, 123.
Список використаної літератури: 1. Урок на тему: «Системи числення», Дроводинова Л. В., м. Дніпропетровськ. 2. Острейковский В.А., Полякова И.В. Информатика. Теория и практика. - Оникс, 2008 г. 3. Попов И.И., Партыка Т.Л. Вычислительная техника. – Форум, 2007 г. 4. Андреева Е., Фалина И. Системы счисления и компьютерная арифметика. - Учебное пособие.- БИНОМ, 2004 г.
Якщо у вас є виправлення чи пропозиції до цього уроку, напишіть нам. Якщо ви хочете побачити інші виправлення чи пропозиції до уроків, дивіться тут - Образовательный форум. Предмети > Інформатика > Інформатика 11 клас |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: