KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чергування звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Чергування звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду.Повні уроки 


 Зміна приголосних перед закінченням –і в іменниках жіночого та чоловічого  роду. Чергування звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду.    

 Мета:

-     Повторити вивчене про іменник;
-     Вчитись  відмінювати іменники;
-     Познайомити з чергуванням приголосних у давальному та місцевому відмінках;
-     Розвивати вміння каліграфічного письма;
-     Виховувати  любов до рідної мови.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:


Прочитай текст, знайди в ньому іменники та визнач їх відмінки.
Перехожі ховають парасолі й поспішають у своїх справах - дуже-дуже нагальних. У великому місті люди завжди кудись поспішають, таке вже в них життя, динамічне. Ніколи тим перехожим милуватися голубим і чисто вимитим небом, молодими листочками та квітами бузку, ніколи мріяти про голубу височінь і далину за обрієм. Треба бігти - на роботу, в крамницю чи додому до телевізора дивитися улюблений серіал. А тут ще й калюжа на всю дорогу розляглася - минай її.(Зоряна Живка)   
   
В іменниках жіночого роду перед закінченням –і у  Д.в. та М.в. однини кінцеві приголосні основи -г, -к, -х змінюються на –з, -ц, -с.
Наприклад, нога-нозі, качка-качці, мураха-мурасі.

Постав відмінки парами Н.в.- М.в., поясни, як відбулося чергування приголосних.
Дорога, подруга, завірюха, відлига, річка, рука, гуска, муха, тайга, сопка, ложка, Надійка,берізка, черемха, хитруха, латка.

В іменниках чоловічого і середнього роду у місцевому відмінку однини кінцеві приголосні основи –г, -к, -х перед закінченням –і змінюються на –з́, -цˊ, с (пом`якшені приголосні).
Наприклад, берег – на березі, молоко – на молоці, крук – на круці.
   
Постав відмінки парами Н.в.- М.в., поясни, як відбулося чергування приголосних.
Рух, друг, бік,  луг, козак, вітряк,  ланцюг, літак, мак, маяк, мідяк, обсяг, павук.   
      
Запиши  речення, розкриваючи дужки.
В (абетка) можна знайти всі літери. В другому (абзац) розповідається про дружбу товаришів. В (Африка) ми можемо знайти багатьох тварин, що занесені до Червоної книги. В (банка) лежали червонобокі помідори. На (берег) моря було багато відпочивальників. На (гарбуз) сиділа маленька комашка. Ой, у (луг) червона калина похилилася. Чапля стояла на одній (нога).
   
Склади  словосполучення:
Мчати (по, на у) дорозі;
гуляти  (по, на у) пасіці;
лежить (по, на у) ранці;
плавали (по, на у) ріці;
козак (по, на у) шапці.
       
Запиши словосполучення, розкриваючи дужки.
Не покоритися (недуга);
олівець у (рука);   
високо на (осока);
сік у (пляшка);
бджілка на (ромашка);
плоди на (яблунька).

Прочитай речення.
Діти пішли на луг. Там росли квіти. Ніна збирала ромашки. Юля рвала волошки. Оля зірвала мак.   
Зміни виділені слова так, щоб відбулася зміна приголосних.

Вивчи напам`ять скоромовку:
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
«Ти не вмієш так, як я,
Я не вмію так, як ти».

Shpak t30.jpg
В іменниках жіночого і чоловічого роду, які в початковій формі мають нульове закінчення зі зміною форми слова відбувається чергування звуків –і, з –е або –о.
Наприклад, кріт-крота, міст-моста, ніж-ножа, ріг-рогу, хміль-хмелю, відповідальність-відповідальності.   

Прочитай текст. Провідміняй слово «віск». Які зміни відбуваються під час зміни цього слова.
Як пишуться писанки.
Для писанки краще вибирати маленькі сирі яйця. Їх треба помити в літній воді, додаючи одну ложку соди. Після цього на 2-3 хвилини покласти у воду з легким розчином оцту. Коли яйця просохнуть, їх можна розписувати.
Писанки розписують воском. Віск на писанку наноситься за допомогою писачка. Писачок можна змайструвати і самому, його можна зробити   із залізного наконечника звичайної шнурівки. Дірочка, з якої витікає віск, повинна бути дуже маленькою, тоді лінії на писанці будуть дуже тоненькими.
Після цього треба взяти дерев`яний патичок (завтовшки з олівець), випалити в ньому дірочку розпеченим шилом, але невеличку, таку, щоб наконечник вліз у неї якраз наполовину. Наконечник додатково закріплюють замотаною навхрест ниткою.
Далі в невеличку череп`яну чарочку кладуть шматок бджолиного воску. Чарочку ставлять на розсіювач і роблять найменший вогонь. Віск має бути гарячим, але не кипіти.
Коли все приготували, можна починати писати писанку.


Прочитай уривок вірша:
По дорозі жук, жук,
По дорозі чорний.
Подивися, дівчинонько,
Який я моторний.

Провідміняй слово «жук».

Гра «Злови звук»: дорослий називає слова, в яких звук –ж- наявний або відсутній. Діти піднімають руки вгору при наявності цього звука у слові (жаба, риба, жук, гриб, груша, жолудь, ягода, слива, павук, шовковиця, кавун, лижі, ковзани,  суниці, гараж, сторож, ключ, козак, кошик, рижики, Женя, диня, вуж).

Прочитай легенду.
Три царі
Три царі приходили з різних частин світу. Два були білі, а третій чорний. Вони йшли за зорею, яка світила їм із неба. Та якоїсь ночі вони її загубили. Даремно царі дивилися на небо. Зірки, яка провадила їх стільки ночей, не було видно. Два білі царі з Месопотамії, відомі своїми знаннями з математики, одразу взялися проводити на піску лінії та кола. Потім вони зайнялися обчисленнями і складними рівняннями. Мурина до своїх занять не допускали, бо вважали, що він не дуже знається на математиці.
Цар-мурин скористався із несподіваної зупинки, аби потурбуватися про тварин. Верблюди були страшенно змучені і потерпали від спраги. "Треба подбати про бідні створіння", - сказав він сам до себе, а відтак дістав якусь посудину і рушив на пошуки води.
Коли ж цар напував верблюда, тримаючи перед ним відро з водою, то побачив зірку.
Вона відбивалася у відрі, танцюючи перед верблюдом, який спрагло пив воду.
Так три царі знайшли дорогу до Вифлеєму.(Бруно Фарерро)

Яка тема цієї розповіді? З яким святом вона пов`язана?
Провідміняй слово «розповідь».

З поданих слів вибери ті, у яких зі зміною форми слова відбувається чергування голосних у корені.
Батіг, біб, брат,  брід, вечір, вечеря, вимога, відповідальність, віл, вишня, віск, волейбол, в`юн, вчений, вугілля, гілка, гвинт, гімназія, гомін, горлиця, гром, громада, гурток, грудень, джміль, дзвін, диригент, дитина, докір, Донець, долоня, дріб, дріт, дрібниця, ескалатор, ескіз, єнот, Європа, жасмин, жаль, жучок, журавель, здоба, закон, затока, зір, зілля, зразок, індичка, іспит, інженер, їжак, їдальня, йод, карнавал, картопля,кінь, кіт, кіш, квасоля, коза, комп`ютер, контрабас, криниця, кріт, курка, кутя, кущ, латаття, липа, лисичка, лід, ложка, листоноша, луг, лялька, малина, матрос, мета, метелиця, мішок,  молитва, мотор, нагода, намет, напрям, нарада, неділя, нора, обід, овоч, одяг, олень, осінь,  пароплав, папір, пароль, пастка, переправа, підлога, підручник, піч, планета, прикраса, прикордонник, ранок, ріг, розум, світлофор, сіль, слива, сова, спека, став, театр, тістечко, Україна, урок, фарба, фінал, хор, хмиз, цукор, чайка, чуб, школяр, щоденник, шум, юнак, ялина, ягня, яблуня.

Випиши слова у два стовпчики ( іменники чоловічого та жіночого роду).
Випиши з цього переліку слів іменники – власні назви.
Випиши іменники назви тварин.
Чи помітив ти, у якій послідовності записані ці слова?

Відгадай загадки:
Є шапка, але немає голови;
Є нога, але без черевика.

Літом олягається,
А на зиму одежі  цурається.

Сімсот соколят на одній подушці сплять.

Без рук, без ніг,
А пнеться на батіг.

Сидить баба серед літа,
В сто сорочок одіта.


Баран у коморі, а ноги надворі.

Біг через пліт, зачепився і висить.

Їде пані в золотім жупані;
Хай жупан той латка на латці,
Та приймають в кожній хатці.


Слова для відгадок: капуста, гриб, соняшник, дерево, квасоля,  буряк, гарбуз, цибуля.


Склади розповідь за темою «Весна в селі».
Щоб полегшити твою роботу, пропонуємо тобі скористатися наступними реченнями, словосполученнями та планом.

1.Хатки, садок, село, город, картопля, полуниця, цибуля, поле, жито, паркани, волошки, маки, куточок, цвіт, аромат, акація, соловейко, щастя, край, дощик, лелеки, річка, пагорби, дороги.
2.Мальовничий, рідний, чудовий, гарний, прекрасний, чепурний, невгамовний, високий, ніжний, духмяний, мелодійний, теплий, обжитий, довгоногий, весняний, яскравий, чарівний, барвистий, польовий, рясний, світлий, красивий, найкращий.
3.Завітати, покрасивішати, помолодіти, потопає, дарує, посміхається, виспівує, сповіщає, зветься, приносить, зеленіє, одягає, розростається, в`ється, губиться, розкинутися, приваблює, тягнеться, зачаровує, заворожує, буяє, походжає, колоситься.
4.Особливо, непомітно, враз, весело, дзвінко, недарма, щедро, радісно, вдалині, навкруги, неподалік.
5.Мальовничий куточок; чудова назва; чепурні хатки; чудовий аромат; духмяна зелень; весняний дощик; мелодійна пісня; яскраві квіти; малахітовий блиск; барвистий килим; безмежне поле.
6.Село помолоділо; хатки потопають; акація дарує; квіти посміхаються; капуста одягає; жито викидає; волошки дивляться; квіточки горять; в`ється річечка.
7.Чарівниця-весна; горобці-стрибунці; красені-лелеки; господиня-капуста; колоски-стріли; велетні-трактори; матінка-земля; пшениця-чарівниця; ячмінь-богатир; місяць-молодик; півень-когутик.
8.Річка,  стрічка; поле, немов барвистий килим; квіточки, немов вогники; трактори, як кораблі; акація, мов наречена; диня, немов господиня; росинки, мов перлинки.

Опорні речення
Чепурні хатки потопають у білому цвіті. Духмяна зелень заворожує. Годинами можна спостерігати, як довгоногі красені-лелеки, повернувшись із теплих країв на обжиті місця,походжають, мов справжні господарі землі.
План
1.Моє село – Щасливе.
2.Завітала весна.
3.Знову до рідного дому,
4.Поле зачаровує.
5.Життя буяє.


Завдання до теми:
1.Розкажи, що ти  знаєш про свято Різдва. Які народні традиції пов`язані з ним?
2.Склади розповідь за темою «Весна».
3.Намалюй малюнок за темою «Писанка».
4.Розкажи, які скоромовки ти знаєш.

Запитання до теми:
1.Що таке іменник?
2.Чергування яких звуків відбувається в іменниках жіночого та чоловічого роду?
3.Які зміни можуть відбуватися перед зхакінченням –і в іменниках чоловічого та жіночого роду?
4.На які питання відповідає родовий відмінок іменників?
5.Які є відмінки іменників?


Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
2.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
4.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
5. Урок-гра з рідної мови у 3 класі на тему: „Зміна приголосних перед закінченням в іменниках чоловічого та жіночого роду”, Бровко В.А., учителя вищої категорії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1.


Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.


Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас