Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Види речень за метою висловлювання та інтонацією.Повні уроки
Види речень за метою висловлювання та інтонацією
Мета: - Вчити визначати вид речення види за метою висловлювання; - Вчитись визначати ознаки різних речень за метою висловлювання; - Прививати любов до рідної мови; - Спонукати до навчання; - Збагачувати словниковий запас учнів. Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Мова – це основий засіб спілкування людей. Найбільш поширеною одиницею (частиною) мови є речення. Ними ми користуємося щодня і щохвилини. Пропонуємо прочитати одне і те ж саме речення в різних варіантах: Українці завжди любили калину.
Яку рослину любили українці споконвіку?
Не забувайте про калину як символ України!
Чим воно відрізняється? У якій ситуації ми зможемо висловити таке речення? Який розділовий знак треба поставити в кінці? Дані речення відрізняють способом вимови(інтонацією). Перше можна вжити у розповіді про українське село, друге – це питання в діалозі, третє речення спонукає (закликає) нас до дій. В кінці кожного з цих речень ставимо різні розділові знаки: в першому – крапку, в другому – знак запитання, в третьому – знак оклику (воно спонукальне і окличне). В українській мові вирізняють такі три типи речень за метою висловлювання: 1)РОЗПОВІДНІ; 2)ПИТАЛЬНІ; 3)СПОНУКАЛЬНІ .
Лінгвістична казка Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала: - Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите? - Залежно від потреби - промовили речення, що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти. - А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли посередині. - А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а то й наказати . - Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова. – Ви вірно служите людям.
Відгадай, як називаються діти-речення.
Залежно від інтонації, речення можуть бути ще й окличними'. Вони вимовляються з сильним почуттям радості, болю, здивування, страху, з підвищенням тону наприкінці речення. У кінці окличних речень ставимо знак оклику.
У процесі спілкування люди не просто будують речення, а використовують ці речення у своїй мові для виконання таких мовних дій, як інформування, прохання, порада, питання, наказ, попередження, обіцянка, вираження вдячності і т.ін.
Продовжи речення. 1)Весна – (що?) пора року. 2) Весна (яка?) гарна… 3) Весна (що робить?) настає… Підібрати синонім, як ще називають весну? Весна-красна. Склади речення або знайди прислів’я про весну.
Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку. Прилетіла весна-чарівниця. Привіталася із землею-матінкою. Біло-рожевим цвітом заквітчалися яблуньки. Простягують свої віти, торкаючись одна одної, переповнюються весняною радістю. Лине яблуневий аромат до небесної блакиті. А звідти до землі лине гімн весні. То відлуння жайворонкової пісні опадає на розквітлі сади. Буяє весна, перегукує голосами, огортає ніжністю землю-матінку. Проростає ніжно весна-красна шовком жита, оживає царівною-волошкою в полях, синьоокою фіалкою в гаях. Кришталевою росою на травах. Жартує красуня зеленокоса з пустуном-струмочком. Пронизує сонячним теплом неньку-плодоносицю. Вирує життя, буяє різнобарв`ям. Дзвенить мелодія весни-красуні.
ЗАВДАННЯ 1.Запиши речення, перечитай їх з правильною інтонацією. З'ясуй вид кожного речення за метою висловлювання. Вкажи речення окличні та неокличні. Пролетіла травнева гроза. Вода вже відшуміла, а подих її ще чути. Десь вдалині час від часу то блисне, то загримить. Виглянуло сонечко, посміхнулося, дбайливо огорнуло село своїм теплом. Воно, як дитя після купелі, - свіже, вмите, радісне. ЗАВДАННЯ 2.Подані розповідні речення перероби так, щоб вони були питальними, потім – спонукальними. Зігріті сонцем, як руками неньки, задзвеніли струмки. Виглянули з буйної зелені білі хатки. А в небі вимальовувалася загадкова дуга. Село від подиву широко розкрило очі. Які чудові барви! Як уміло дібрані кольори! Це – веселка! Кажуть люди, що вона несе мир і спокій нашій землі. ЗАВДАННЯ 3.Спиши. У кінці речення постав потрібний розділовий знак. Визнач вид речення за метою висловлювання. Довго висить у небі красуня, милуючи зір( ) А потім поступово починає бліднути ( ) зникає( ) «Куди ж вона подалася( ) Де її схованка( )» - думають як старі, так і малеча( ) А справді, де( ) Чи помітив ти, що всі три завдання утворюють один текст. Добери заголовок до цього тексту. Поміркуй, наприкінці яких речень ставиться знак оклику. Знайди в тексті й виразно прочитай окличні речення.
Завдання на тренування пам`яті Спробуй згадати свій перший успіх і свою очевидну невдачу в навчанні (першу погану оцінку й т.п.) Чи пам`ятаєш ти, яка тоді була пора року, погода? Хто з однокласників тебе підтримав, або, навпаки, дражнив? Як реагували вдома? Чи давав ти собі після цього яку-небудь обіцянку? Чи можеш ти описати «післясмак», який залишила в тебе ця подія?
Прочитай речення так, щоб запитання збігалося з відповіддю.
1. У лісі плачуть горобці від холоду? Так, горобці. Так, від холоду. Так, плачуть. 2. В саду зацвіли півонії? Так, у саду. Так, зацвіли. Так, півонії. 3. У весняному небі пролітають перші ластівки? Так, у весняному. Так, пролітають. Так, ластівки. З інтонацією тісно пов'язаний логічний наголос, саме за допомогою нього в реченні виділяється найважливіше слово за змістом.Запам'ятай, що логічний наголос — це виділення слова посиленням голосу.
Постав запитання до поданих відповідей і запиши їх за зразком: Зразок: У лісі стояла дивовижна тиша? — Ні, у лісі було весело та гамірно.
1) Так, над землею стелився сивий туман. 2) Так, задзвеніли листочками стрункі тополі. 3) Ні, то крапельки роси падали з вологих листочків. 4) Так, це, почувши чудову мелодію, включився в лісовий хор веселий струмочок. 5) Ні. Це яскраве сонечко послало на землю свої стріли-промені. 6) Так, пташок радісно підхопили мелодійним передзвоном лісові дзвіночки.
Відгадай загадки: Бачити-не бачить, чути-не чує, мовчки говорить, добре мудрує.
Хто мовчить, але всіх людей навчить?
Не кущ, а з листочками; не сорочка, а зшита, не людина, а навчає. Яка відгадка до цих загадок? Чи любиш ти читати книжки? Чи часто відвідуєш шкільну або районну бібліотеку? Розкажи про свою улюблену книжку.
Спостерігаючи за інтонацією, з якою ми промовляємо розповідні та питальні речення, можемо зробити ось який висновок: різні речення за метою висловлювання вимовляються по-різному. Речення, в яких про щось розповідається, називаються розповідними. У таких реченнях голос спочатку підвищується, потім робиться невелика пауза, а в кінці речення голос понижується. І хороше, і весело стає на душі. Питальні 'речення – ті,в яких про щось запитується. У таких реченнях наголосом (підсиленням голосу) виділяється те слово, якого стосується запитання. Чи то від тієї пташиної пісні, чи від тихесенького крякання, а може, від ніжного подиху ласкавого вітру? Спонукальні речення – це речення, в яких виражене спонукання до дії. Помилуйся цією казковою чарівною красою природи-матінки.
Прочитай текст. Біля озера Над водою падає густий туман. За видноколом з`являються перші промені сонця. Озеро просинається. Умивається ранньою росою травиця. Вітерець своїм ніжним подихом збиває останні діамантові росинки. Розплітає свої коси верба, наче дівчина-краса. Сонечко виходить з хатки-комірчини і ллє сріблом навкруги. На гребенях-хвилях гойдаються лілії і тягнуться жовтими голівками до сонця. Із-за очерету чується тихесеньке крякання. То мама-качка виводить своїх діточок на ранкову прогулянку. Посеред озера хлюпочуться рибки, наче витанцьовують свій невигадливий танок. А у вишині розноситься дзвінка пісня пернатих друзів. І хороше, і весело стає на душі. Чи то від тієї пташиної пісні, чи від тихесенького крякання, а може, від ніжного подиху ласкавого вітру. Сам не знаєш від чого, тільки хочеться довше побути біля озера і помилуватися цією казковою чарівною красою природи-матінки.
Знайди у тексті розповідні речення.
Завдання до теми: 1. Склади зв'язне висловлювання з теми «Море вранці», використовуючи різні за інтонацією речення. 2.Випиши з улюбленої книжки по 2—3 приклади розповідних,питальних, спонукальних речень, а також окличних речень. 3. Склади декілька окличних речень, які ти використовуєш у розмові по телефону. 4. Склади окличне речення, що виражає пережите тобою почуття радості.
Запитання до теми: 1.З чого складається мова? 2.Які види речень ти знаєш? 3.Які знаки ставляться в кінці кожного з цих речень? 4.Які речення за метою висловлювання та інтонацією ти використовуєш у розмові з друзями? Під час відповіді на уроці в школі?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Волкова Т.Н.Творчі ігри, завдання і тести для розвитку пам`яті та уваги.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2010.-240 с. 3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с. 7. Урок на тему: «Речення. Види речень за метою висловлювання», Кушнір Н.В., учитель української мови Донецької ЗОШ № 61 8 . Урок на тему: «Види речень за метою висловлювання. Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень.», І.Дзюба, вчитель української мови.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас
|