Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас>>Історія України: Політичний і соціально-економічний розвиток Галицького і Волинського князівств. Піднесення Галицького князівства за Володимира та Ярослава Осмомисла.
Волинська земля утворилася на західних теренах Руської держави. Формування її територіальних меж тривало майже до кінця XII ст. її назва - «земля з пагорбами» - походить від давнього центру племінного об'єднання волинян - граду Волинь. Згодом політичним і духовним центром Волинської землі стало засноване у 988 р. князем Володимиром Святославичем місто Володимир Волинський.
У 80-х роках XI ст. відбувся поділ Волинської землі на дві частини: волинську і прикарпатську. Розвинутими містами Волині в цей час були Володимир, Луцьк, Берестя.
В умовах міжусобиці на Волині у 1135 р. осідає внук Володимира Мономаха - Ізяслав Мстиславич, котрий започатковує місцеву династію. У середині XII ст. Волинська земля виокремлюється в напівсамостійне князівство, яке вело жорстоку боротьбу з Галицьким. На час смерті сина Ізяслава -Мстислава (1170) удільними князівствами в Західній Волині володіли: Белзьким - Всеволод, Берестейським - Володимир, Червенським -Святослав, Володимирським (після смерті Мстислава) - Роман. У Східній Волині (Луцькому князівстві) правив брат Мстислава - Ярослав, котрий, за домовленістю з ним, після його смерті фактично став верховним князем Волині.
Серед молодих князів особливими здібностями державотворця і полководця вирізнявся Роман Мстиславич, який народився на початку 50-х років XII ст. Його матір'ю була донька польського короля Болеслава Кривоустого. Він намагався обмежити боярське свавілля, створив сильне військо, заручився підтримкою Володимиреького єпископа,у своїй діяльності спирався на городян. З початку 80-х років XII ст., після смерті свого дядька Ярослава, Роман розпочав боротьбу за утвердження у Волині. Утворення Волинського князівства стало наслідком політичного розвитку волинських земель.
УТВОРЕННЯ ГАЛИЦЬКОГО КНЯЗІВСТВА
Князь Роман Мстиславич. Художня реконструкція М. Фіголя. XX ст. галицьке князівство почало - формуватися наприкінці XI ст. І на прикарпатській частині Волині. Його центром стала Перемишльська земля, яка до приєднання у 981 р. до Русі перебувала у складі Чеської держави. Засновником місцевої династії став онук Ярослава Мудрого - Ростислав Володимирович, який намагався утворити з Галичини міцний політичний осередок. Його справу продовжили сини - Рюрик, Василько і Володар. У 1084 р. Галичина ділиться на три князівства: Перемишльське, Теребовлянське і Звенигородське. Любецький з'їзд князів узаконив за братами отчинний порядок володіння ними.
Князювання братів заклало підвалини майбутньої могутності Галицької землі. Вони створювали умови для економічного розвитку краю, захищали його від нападів угорців і поляків. У 1097 р. Галицька земля виходить з-під влади Києва. Після смерті Володаря і Василька у 1124 р. між їхніми синами розпочалася боротьба за владу. Тим часом швидко зростала роль м. Галича, розташованого в центральній частині Галицької землі, що сприяло виникненню в середині 20-х років XII ст. Галицького князівства. У ньому правив Іван Василькович, котрий стає володарем і Теребовлянського князівства. По його смерті в 1141 р. обидва князівства потрапляють до рук владного, талановитого і підступного політика - перемишльського князя Володимирка Володаревича. Останній перетворюється на володаря майже всієї Галицької землі, столичним містом якої з 1141 р. стає Галич.
За межами володінь Володимирка залишалося Звенигородське князівство, де правив небіж Іван Ростиславич, котрого в 1145 р. галицькі бояри, невдоволені Володимирком, запросили на стіл. Проте Володимирко завдав йому поразки, і той змушений був утікати до Бер-ладі - землі Дністро-Дунайського пониззя, де проживали в умовах «вольниці» переселенці з різних регіонів Русі. З цього часу Івана Ростиславича стали іменувати Іваном Берладником.
Намагаючись зберегти самостійність, Володимирко вів жорстоку боротьбу з київськими князями, в якій зумів приєднати до своїх володінь м. Бужськ і Погорину (міста Шумськ, Тихомль, Вигошів і Гнійницю). Визначилися територіальні межі Галичини. До складу князівства деякий час входила і Закарпатська Русь. Володимирко зробив чималий внесок у формування єдиного Галицького князівства. У 1153 р. він помер.
Об'єднання князівств сприяло розвитку Галицької землі.
ПІДНЕСЕННЯ ГАЛИЦЬКОГО КНЯЗІВСТВА ЗА ЯРОСЛАВА ОСМОМИСЛА
Князь Ярослав Осмомисл Галицький стіл перейшов до єдиного сина Володимирка - Ярослава. Молодий князь мав блискучі здіб-Іності державного діяча. На відміну від батька, він намагався залагоджувати внутрішні й зовнішні конфлікти шляхом переговорів. Йому довелося розв'язувати два складних завдання: відстоювати незалежність князівства від посягань Києва та знаходити порозуміння з місцевими боярами, які почувалися досить незалежно. Не зацікавлені у зміцненні князівської влади, бояри протидіяли політиці Ярослава, втручаючись навіть у його особисте життя (у 1170 р. вони спалили на вогнищі його кохану жінку Анастасію). З лав боярства формувалася також дружинна знать князя, котра могла впливати і на настрої війська. У 1158 р. проти Ярослава виступив Іван Берладник, котрий заручився підтримкою київського князя й частини галицьких бояр. Щоб запобігти новому наступу на Галич, Ярослав узяв участь у спільному поході з волинськими князями на Київ. Іван Берладник утік до Візантії, де й помер.
Залагодивши суперечності з Києвом і припинивши князівські міжусобиці, Ярослав установив добросусідські відносини з угорцями і поляками, зумів запобігти нападам половців.
За князювання Ярослава Галицьке князівство переживало розквіт. Його володіння розширилися вздовж Дністра далеко на південь; навіть землі в нижній течії Пруту й Дунаю (Берладь) опинилися у сфері впливу Галича. Зростала роль Дністра у міжнародній торгівлі, що сприяло розвитку міст. За свідченням джерел, «земля ж його (Ярослава. - Авт.) була повна в усьому достатку, процвітала і множилася в людях, тому що вчені умільці и ремісники з усіх країн до нього приходили і городи населяли, котрими збагачувалася земля Галицька в усьому. По Дунаю він городи укріпив, купцями населив; тим, які торгували через море в Греках і ремесла налагоджували, він зі своїх маєтностей допомагав».
На середину 80-х років XII ст. Ярослав став найвпливовіпіим князем Русі. Намагаючись зміцнити політичну роль князівства, він добився заснування галицького єпископства, для чого заклав у Галичі величний храм Успіння Божої Матері. Його поважали за виваженість, мудрість, освіченість, чесність і доброту. Недарма прозвали Осмомислом (себто мудрим, котрий має вісім розумів). Помер князь 1 жовтня 1187 р. У своєму заповіті залишав позашлюбному (від Анастасії) сину Олегу Галич, а Володимиру (сину від шлюбу з Ольгою) - Перемишль.
Унаслідок мудрої політики Ярослава Галицьке князівство перетворимося на одне з наймогутніших у Русі. Швидкий політичний та економічний розвиток Волинського і Галицького князівств створював сприятливі передумови для їх об'єднання в єдину державу.
ЗАПАМ'ЯТАЄМО ДАТИ 1084 р. - отримання братами Ростиславичами у володіння галицьких земель. 1141 р. - об'єднання Галицького князівства Володимирком Володаре- | вичем. 1153—1187 рр. - князювання Ярослава Осмомисли.
ПЕРЕВІРИМО ЗНАННЯ 1. Які міста стали осередком формування Волинської землі? 2. Коли відбувся поділ Волинської землі на дві частини волинську і прикарпатську: а) у першій половині X ст.: б) на початку XI ст.; в) у 80-х роках XI ст.? Київська Русь у другій половині XI - першій половині XIII ст. 3. Вставте в речення пропущені слова: «Ни час смерті сина Ізяслава ... удільними князівствами в Західній Волині володіли: Белзьким - .... Берестейським - .... Червенським - .... Володимирським - ...». 4. Продовж те речення: «Засновником місцевої династії у Галицькій землі став...». 5. Хто вперше об'єднав князівства Галицької землі: а) Володимирко: б) Іван Берладник; в ) Ярослав Осмомисл? 6. Хто такі бродники? 7. Чому Ярослави називали Осмомислом? 8. Покажіть на карті межі Волинської землі кінця XI ст. 9. До яких заходів вдався Роман Мстиславич, ставши володимирським князем? 10. Покажіть на карті межі Галичини в середині XII ст. 11. За якими князями Любецький з'їзд узаконив отчинний порядок володіння Перемишльським і Теребовлянським князівствами? 12. Подія 1141 р. - це: а) перетворення Галича у столичне місто Галицького князівства; б) вихід Галичини з-під влади Києва: в) смерть Во-лодимирка. 13. Хто такий Іван Берладник? 14. Які завдання доводилося розв'язувати Ярославу Осмомислу? 15. Чому Ярославу не вдалося приборкати бояр? 16. Визначте спільні та відмінні риси в історичних портретах батька і сина - Володимирка і Ярослава. 17. На основі тексту підручника й опрацьованої додаткової літератури напишіть історичний нарис «Становлення Волинського князівства». 18. Чи можна назвати діяльність Володимирка прогресивною? Якщо так, то чому? Власну думку аргументуйте. 19. Доведіть, що за князювання Ярослава Галицьке князівство переживи по розквіт. 20. На основі тексту підручника, вміщеної у ньому ілюстрації й опрацьованої додаткової літератури складіть історичний портрет Ярослава Осмомисла.
ПОПРАЦЮЄМО З ДЖЕРЕЛАМИ №1 «Слово о полку Ігоревім» про постать Ярослава Осмомисла Галицький Осмомисле Ярославе!
Високо сидиш ти
На своїм золотокованім престолі,
Підперши гори угорські
Своїми залізними військами,
Заступивши королеві дорогу,
Зачинивши ворота на Дунаї,
Через хмари каміння кидаючи,
Суд по Дунай рядячи.
Грози твої по землях течуть.
Одчиняєш ти браму Києву,
Стріляєш із отчого столу золотого
На султанів у далеких землях. Слово про Ігорів похід / Переклад на українську мову Максима Рильського. - С. 21.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ Яку оцінку дає Ярославу Осмомислу автор «Слова о полку Ігоревім»? Чи погоджуєтеся ви з нею? Висловте власну думку.
РАДИМО ПРОЧИТАТИ Вовк Ю. Й. Історія України в художньо історичних образах :і найдавніших часів до середини XVI ст. - С. 156-161. Назарук Осип. Осмомисл. - Львів, 1991.
Історія України 7 клас В.А.Смолій, В.А. Степанков Вислано читачами інтернет-сайту
презентація уроку по історії України, підручники та книги з історії України 7 класу, завдання з усіх предметів
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|