KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників. Повні уроки 


 Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників.

 Мета:

-     Повторити вивчене про однорідні члени речення;
-     Повторити вивчене про сполучник;
-     Навчитись поєднувати однорідні члени речення за допомогою сполучників;
-     Вчитись встановлювати зв`язок між словами у реченні за допомогою питань;
-     Вчитись складати речення;
-     Збагачувати словниковий запас учнів.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:

Однорідні члени речення можуть з`єднуватись за допомогою сполучників і, й, але, та, а.
Перед сполучниками а, але, та (в значенніале) завжди ставиться кома.
Наприклад.Праця годує, а лінь марнує. Взимку сонце світить, але не гріє. Сонце світить, та не гріє.
Між двома однорідними членами кома не ставиться, якщо є сполучники і, та,  й (в значенні і).Наприклад.Ячмінь і жито дозрівають влітку.
Якщо однорідні члени з`єднаються  сполучникамита, і,  й попарно, то кома ставиться між парами однорідних членів.

Наприклад.Ожили діброви й луки, ліси та чагарники, поля і сади.
Якщо сполучники і, й, та повторюються, то кома ставиться між однорідними членами.
Наприклад.Людина хоче і працювати, і відпочивати.   

Прочитай речення та зверни увагу, як з`єднані між собою однорідні члени речення.
Навчання – нелегка праця, але дуже потрібна.
Не одяг  прикрашає людину, а розум.
Насінням ялини годується ця весела, рухлива і голосиста пташка.


Однорідні члени речення можуть мати при собі залежні слова.
Наприклад.
Сива казка
Сива казка! Чарівний зимовий ліс! З чистого діамантового світла сонце виплітає свій вінок. Огортає холодом мороз-чарівник усіх мешканців лісу. Запнувшись білими хустками, стоять ялинки в льодяному намисті. На розлогих гілках дерев, розправивши свої оксамитові крила, лежить сніг.
Навколо тиша, ніжна, легка, заспокійлива. Та ось пролетіла пташина, і вже сипляться з гілок казкові діаманти. Переливаються вони барвистими іскрами. З`являється на мить загадкове марево. Ще одна мить – і прозора курява зникає. Срібні пасма снігу лягають теплими ковдрами на стежки.
Яка зворушлива краса! Яке світле, мереживне, крижане царство! Це не просто ліс – це сива лісова казка!

Zimlis t19.jpg
У виділених реченнях знайди однорідні. За допомогою питань визнач  зв`язок між головним та залежними словами.
Зразок виконання.
Тиша (яка?) ніжна,
                       легка,
                       заспокійлива.
Чому в останньому виділеному реченні нема коми між однорідними членами речення? Поясни.
Знайди в тексті окличні речення. Прочитай їх виразно з піднесеною інтонацією.

Прочитай казку.
Зимовим лісом йшов подорожній, а дорога була далека, і мороз був великий. Та й їсти вже дуже хотілося. Аж тут назустріч іде Ангел.
-Замерзаю,- каже подорожній. – Допоможи мені.
Ангел пожалів чоловіка і з доброти своєї  душі побудував для нього прекрасний терем. Подорожній зайшов до нього і каже: «Тут я буду жити!»
А там в сінях – мішок з борошном, діжка з медом і кошик з капустою. На кошику було написано: «для зайця», на діжці: «для ведмедя», а на мішку: «тобі, добрий молодець».
Розклав подорожній вогонь в печі і спік з борошна хліб. Сидить у теплі, їсть і посміхається. Раптом чує: Р-р-р-р! Це  я ведмідь-набрид. Я спав, а мене мисливці розбудили, і я тепер по лісу вештаюсь, голодний я, і мені дуже холодно. Пустіть і мене в хатку.
Чоловік його пожалів, пустив його в теремок і сказав: - Ось тут діжка з медом. Це для тебе.
Ведмідь сидить у теплі, їсть і посміхається.
Аж тут хтось тоненьким голоском покликав. – Хто, хто в теремку живе? Я зайчик-побігайчик, пустіть і мене в теремок, мені холодно, і я дуже голодний.
Чоловік зайця пожалів, запросив його і говорить: - Ось тут для тебе кошик з капустою. Зайчик сів біля печі, гріється, хрумкає капусту і посміхається. Потім ще багато звірів прийшло до теремка. Всіх пустили, і всім знайшлося місце біля печі. З одними чоловік поділився хлібом, іншим ведмідь дав меду, а  з деякими зайчик поділився капустою. Так у мирі й злагоді прожили вони у теремку аж до весняного тепла, попрощалися і  розійшлися хто куди. Але частинка доброти, з якої Ангел побудував цей терем, залишилася в серці кожного з них.

Добери заголовок до цієї казки.
Склади план.
Випиши кілька речень з однорідними членами на вибір. Поясни розділові знаки в них.
Перекажи казку. Яку українську та російську народні казки вона тобі нагадує?
Чи сподобалась тобі ця казка? Чому?

Гра на розвиток асоціацій
На чистому аркуші паперу напиши порядкові номери від 1 до 20. Зверни увагу на те, що серед пар є міцно пов`язані за змістом (палець-ніготь) і ті, які вимагають індивідуального асоціативного сприйняття (редька – долоня).
Прослухай такі 20 пар слів:
1)    палець – ніготь;
2)    мак – червоний;
3)    степ – дзвін;
4)    похвала – осуд;
5)    вітер – буря;
6)    годинник – стрілка;
7)    цукор – солодкий;
8)    вікно – літера;
9)    глухий – дзвінкий;
10)    порох – вибух;
11)    око – зіниця;
12)    трава – зелена;
13)    ягода – свічка;
14)    нагорода – покарання;
15)    мороз – холодно;
16)    книга – сторінка;
17)    бритва – гостра;
18)    зошит – вітрило;
19)    світлий – темний;
20)    літо – тепло.
Після цього повторно читаються тільки перші слова, а від тебе вимагається написати друге слово під відповідним номером. Потім проводиться перевірка.
Поруч із правильно написаним словом  ставиться «+». Якщо слово написано неправильно або взагалі не написано, ставиться «-«.
Гарним є результат, при якому правильно відтворені 5-10 пар слів.

Прочитай текст.
Стокрила чарівниця
Примчала стокрила чарівниця-весна. У блакиті неба, немов по морю, понесла хмаринки-кораблики.'
Піднялося яскраве та усміхнене сонечко. Під лагідним промінням ожила природа.
З гір потекли струмочки. Вони дзюрчать, наспівуючи веселу мелодію. Наче барвистим килимом, укриває весна-матінка землю квітами.
Усміхнулися перші проліски,  горбочках зацвіла жовта мати-й-мачуха й сон-трава. Розпустивши своє довге гілля, потягнулася до сонечка гнучка верба. На деревах зазеленіли молоденькі липкі листочки. Вони збуджено премовляються,  оповідають свої сни.'А з часом зацвіте духмяна конвалія, черемха й інше пахуче різнотрав`я. До тепла і сонця тягнеться весняна зелень. Гаї, ліси видзвонюють голосами птахів, гулом джмелів і бджіл.
Гулко розлягається весняна пісня. Співає зелена красуня гімн життю.

У виділених реченнях знайди однорідні члени та поясни, за допомогою яких сполучників вони з`єднуються між собою.
Якими розділовими знаками відокремлюються однорідні члени речення?
Знайди у тексті назви квітів, що складаються з двох слів та пишуться через дефіс.
                           
Завдання до теми:
1.Розкажи про свій відпочинок у весняному лісі.
2.Назви головних героїв казки, яку ти прочитав.
3.Пригадай народні прислів`я про книги та навчання.
4.Намалюй малюнок за темою «Чарівний зимовий ліс».
5.Назви сполучники, що вживаються в українській мові.

Запитання до теми:
1.Що таке однорідні члени речення?
2.З допомогою яких сполучників поєюнуються однорідні члени речення?
3.Що таке головні та залежні слова?
4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?
5.Як вимовляються однорідні члени речення?

Список використаних джерел:
1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.
2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Урок на тему: «Однорідні члени речення. Речення з кількома рядами однорідних
членів », Олена Панчук , вчитель української мови та літератури.
7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галина Корицька , вчитель української мови та літератури.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас