Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас>>Природознавство: Прості і складні речовини. Поняття про неорганічні та органічні речовини.
Які речовини відносять до простих
Речовин існує дуже багато. Щоб полегшити вивчення та використання речовин, їх поділяють на групи (класифікують). Найпростішим є поділ речовин на прості та складні. Розглянемо приклади. Графітові стрижні олівців утворені атомами Карбону. З атомів Феруму складається залізо, з якого виготовлено залізний цвях. Ці тіла, а отже, й речовини, з яких вони утворені, ти не раз бачив. Одна молекула кисню, без якого неможливе дихання усіх живих істот на Землі, складається з двох атомів Оксигену. І хоча кисень ми не бачимо, його нестача відчувається одразу - самопочуття живих організмів різко погіршується. Кожна з розглянутих нами речовин утворена атомами лише одного хімічного елемента. Такі речовини називають простими.
Складні речовини
Речовини, утворені з атомів двох і більше хімічних елементів, називають складними. Наприклад, кожна молекула води містить два атоми Гідрогену та один атом Оксигену. Цей склад позначається записом Н2О і читається «аш-два-о». До складних речовин належить і вуглекислий газ. Його видихають усі живі організми, а рослини ще й живляться ним. Молекула вуглекислого газу утворена одним атомом Карбону і двома атомами Оксигену. Це відображають записом СО2, а читають «це-о-два».
Чому складних речовин більше, ніж простих
Складних речовин існує в природі та створено людиною значно більше, ніж простих. Чому? Учені довели, що атоми різних хімічних елементів здатні сполучатися один з одним у різній кількості та послідовності. Це подібно до того, як у мові сполученням певної кількості букв утворюється розмаїття слів. Отже, тепер ти знаєш, що тіла утворюються з речовин. До складу багатьох речовин входять молекули. В утворенні молекул беруть участь атоми. Розглянь малюнок 14, на якому показано, як утворилася сніжинка.
Підсумки • Прості речовини утворюються з атомів одного хімічного елемента. • Складні речовини утворюються з атомів різних хімічних елементів. • Складних речовин існує набагато більше, ніж простих.
Сторінка ерудита Зі складною речовиною цукром (сахарозою) додаткове знайомство не потрібне. Смак цієї речовини, колір, здатність розчинятися у воді тобі добре відомі. Ці властивості зумовлені молекулами цукру, кожна з яких містить 12 атомів Карбону, 22 атоми Гідрогену й 11 атомів Оксигену. Склад молекули цукру записують С12Н22О11 і читають «це-дванадцять-аш-двадцять два-о-одинадцять». Тобто одна молекула цукру складається аж із 45 атомів! Перевір свої знання 1. Які речовини називають простими? Наведи приклади.
2. Які речовини називають складними? Наведи приклади.
3. Поясни, чому складних речовин більше, ніж простих.
4*. Із трьох хімічних елементів - Карбону, Гідрогену та Оксигену - утворені молекули багатьох речовин, серед яких спирт (С2Н5ОН), глюкоза (С6Н12О6), цукор (С12Н22О11), жир (С57Н110О6). Як ти можеш пояснити існування таких різних речовин? Адже всі вони утворені атомами одних і тих самих хімічних елементів.
О.Г.Ярошенко, В.І.Баштовий, Т.В.Коршевнюк. Природознавство 5 клас
Прислано читателями из интернет-сайта
Все природознавство онлайн, конспекти з природознавства, календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай природознавство безкоштовно
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|