Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Німеччина. Веймарська республіка. Повні уроки
Тема: Німеччина. Веймарська республіка. Мета: Описати становище країни після Першої світової війни, прихід до влади фашистів та зовнішньо-економіну політику Німеччини.
Структура уроку: 1. Опитування дошнього завдання 2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео. 3. Дискусія робота по групам 4. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
http://www.youtube.com/watch?v=XEt7PLQpjXY&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=Q2whYLayXCw&feature=related Листопадова революція 1918 р. http://www.youtube.com/watch?v=INTjCj3Ogas Уже 1918 р. Німеччина вичерпала всі резерви для продовження війни. Мільйони загиблих і скалічених, нестача найнеобхіднішого, відсутність дієвої влади, знецінення грошей, антивоєнні демонстрації, національне приниження, вірус інфлуенци - хвороби, яка вразила всю Європу, - ось далеко не вичерпний перелік бід, яких зазнали німці. За умов розкладання армії генерал Людендорф повідомив у райхстазі, що країна вже немає сил продовжувати боротьбу. Не залишалося іншого виходу, як укласти перемир'я на умовах В. Вілсона, які включали зречення влади кайзером та передання її райхстаґу. 28 жовтня 1918 р. у місті Кілі сталася подія, яка поклала початок революції. Команди німецьких військових кораблів відмовилися виконати наказ командирів вийти в море і без найменших шансів на успіх вступити в бій з переважаючою британською армадою. Вони не поділяли наміру офіцерів загинути, «зберігши честь німецького моряка», адже вдома на них чекали їхні дружини і діти. Берлінський уряд призначеного кайзером канцлером принца Макса фон Бадена але той не міг відвернути захоплення влади повсталими моряками і солдатами, якими керували Ради робітничих і солдатських депутатів. Упродовж перших днів листопада повстанці захопили портові міста Росток, Любек та інші. Революція стрімко поширювалася країною; у Баварії та Саксонії соціалісти проголосили республіки. У Берліні боротьба за владу між соціалістичними партіями, насамперед між соціал-демократами і «спартаківцями», призвела до сутичок.. Втративши підтримку генералів своєї армії, кайзер Вільгельм II подався до Голландії, щоб більше ніколи не повернутися на батьківщину. Формальний акт зречення він підписав лише наприкінці листопада. Кайзер Вільгельм II Після повалення монархії й непевності становища центрального уряду в Берліні робітничі та солдатські ради взяли під свій контроль чимало міст і містечок. Але й їхнє правління виявилося нетривким. У грудні 1918 р. у Берліні зібрався національний з'їзд рад, більшість делегатів якого були поміркованими соціалістами й підтримували ідею Ф. Еберта, що розгляд питання про владу потрібно відкласти до виборів до Національних зборів. У січні 1919 р. таки відбулися вибори до Законодавчих зборів, після яких було сформовано коаліційний уряд. Наступного місяця парламент зібрався у Ваймарі (звідси назва - Ваймарська республіка) на своє перше засідання й розпочав роботу над конституцією. http://www.youtube.com/watch?v=Z1cx08G9414&feature=related 14 серпня 1919 вступила в дію конституція першої німецької республіки, що отримала назву "Веймарської". Але їй не була уготована щаслива доля: молоду республіку постійно стрясали хвилювання і заколоти.
Основні права і свободи німецьких громадян за Ваймарською конституцією - Гарантувалася особиста свобода. Ніхто не міг бути заарештований інакше, як за вироком суду - Усі німці мали право на мирні зібрання та мітинги - Усі німці мали право об'єднуватися у спілки і товариства - Кожний німець мав свободу слова, читати та поширювати інформацію - Гарантувалося право на власність та недоторканність власності - Помешкання кожного німця оголошувалося місцем його особистої безпеки. Влада не могла без судового рішення вторгатися в нього
Їй також дісталися у спадок важкі умови Версальського миру, за яким Німеччина зобов'язалася виплатити державам-переможницям компенсацію за весь заподіяний збиток війною.
21 серпня 1919 президент Фрідріх Еберт (Friedrich Ebert) приносить перед будівлею рейхстагу присягу на новій конституції. Він як ніхто інший підходить на роль лідера перехідного періоду і гаранта стабільності нового державного ладу. Повноваження президента надзвичайно широкі. Він не тільки є главою держави і верховним головнокомандуючим, але володіє правом розпускати рейхстаг і призначати нові вибори.
Відповідну угоду між Німеччиною і РРФСР сторони укладають у квітні 1922 року в італійському місті Рапалло. Рапалльський угоди вони знаменують собою закінчення зовнішньополітичної ізоляції Німеччині після Першої світової війни.
Зростаючий державний борг і репаративні платежі підривають стабільність національної валюти. У 1923 році німецька марка знецінюється практично повністю. Порядок вдається навести лише за допомогою грошової реформи в кінці 1923 року. Економіка швидко йде на поправку - не в останню чергу завдяки розсудливості союзників, все більш враховують у своїх вимогах репараційних реальні можливості Німеччини.
Проте в цілому Веймарська республіка справляє враження будівлі, побудованої на піску, і режиму, позбавленого прихильників. З часів кайзера в керівництві держапарату рейхсверу і великих концернів практично не відбулося змін. Стара еліта не виявляє особливої лояльності до нового демократичного керівництва. У жовтні 1929 року вибухнув світову економічну кризу - "Велика депресія". Крихка стабільність в Німеччині закінчилося. Щоб врятувати економіку, необхідно було перейти на режим жорсткої економії і скасувати багато соціальні завоювання. Соціал-демократи не наважилися піти на це і на початку 1930 року вийшли з правлячої коаліції.
На парламентських виборах у вересні 1930 року більше 6 мільйонів голосів отримала вкрай права Націонал-соціалістична робоча партія Німеччини. Нацисти стали другою за впливом партією в рейхстазі. Від Гітлера тепер залежить будь-яка комбінація по нищенню парламентаризму в Німеччині. До 1933 році нацисти практично повністю заволоділи державним апаратом.
Документи, матеріали Із розмови Еберта з заступником начальника генерального штабу Гренером 9 листопада 1918 р. Гренер: "Чи має уряд намір охороняти Німеччину від анархії та відновити порядок?" Еберт: "Так, має намір". Г. — У такому разі верховне командування підтримуватиме дисципліну в армії та мирно відведе її на батьківщину. Е. — Як ставиться верховне командування до солдатських рад? Г. — Віддано накази ставитися до них дружньо. Е. — На що очікує верховне командування від уряду? Г. — Верховне командування очікує, що уряд співробітничатиме з офіцерським корпусом у придушенні більшовизму і в підтриманні дисципліни в армії. Е. — Чи збереже фельдмаршал (Гінденбург) командування? Г. — Так. Е. — Передайте фельдмаршалові подяку уряду.
Питання до документа До яких наслідків привела ця розмова? Веймарська конституція. 11 серпня 1919 р. (Витяг) … Стаття 20. Рейхстаг складається з депутатів німецького народу. Стаття 21. Депутати є представниками всього народу. Вони підкоряються тільки своїй совісті та не зв’язані мандатами. Стаття 22. Депутати обираються загальною, рівною, прямою й таємною подачею голосів на засадах пропорційного представництва, чоловіками і жінками, які досягли 20-річного віку. Стаття 23. Рейхстаг обирається на 4 роки. Стаття 41. Президент імперії обирається всім німецьким народом. Може бути обраний кожний німець, якому виповнилося 35 років. Стаття 43. Президент імперії обирається на 7 років. Переобрання можливе ... Стаття 109. Всі німці рівні перед законом. Чоловіки і жінки мають у принципі однакові права і несуть однакові обов’язки. Публічно-правові привілеї та обмеження, зумовлені народженням або станом, підлягають скасуванню. Стаття 114. Свобода особистості є недоторканною. Стаття 115. Житло кожного німця є його вільним сховищем. Воно недоторканне. Стаття 118. Кожний німець має право в межах загальних законів вільно висловлювати свої думки усно, у пресі, засобами зображення або інакше. У цьому праві його не повинні стримувати жодні відносини у праці або службі, і ніхто не має права завдавати йому збитків за те, що він користується цим правом. Цензура не допускається. Стаття 123. Усі німці мають право збиратися мирно та без зброї, не роблячи попередньої заяви й не питаючи особливого дозволу. Стаття 124. Усі німці мають право утворювати союзи або спілки в цілях, що не суперечать кримінальним законам. Це право не може наражатися на обмеження заходами примусового характеру. Стаття 125. Гарантуються свобода й таємниця виборів. Стаття 153. Власність забезпечується конституцією.
Питання до документа Доведіть, що Веймарська конституція мала демократичний характер.
Домашнє завдання 1. Які причини і наслідки Листопадової революції 1918 р.? 2. Чому комуністи не змогли взяти владу під час революційних подій 1918-1919 рр.? 3. На яких засадах було створено Веймарську республіку? З’ясуйте слабкі риси Веймарської республіки. 4. Які причини виникнення фашизму в Німеччині?
За основу взятий тематичний план вчителя історії ООШ № 51 г. Запорожья, учитель - методист,Елена Белая За основу взятий урок з Всесвітньої історії Яковлева Дениса Александровича (Росія) Шляхтун П.П. Політологія Підручник. – К.: Либідь, 2002 Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи
Скомпоновано та відредактовано Муха О.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 10 клас |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: