Версия 14:36, 4 января 2010
Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 10 клас>>Українська мова: Складне речення. Складносурядне речення.
§ 14. Складне речення Складним називається речення, що складається з двох або кількох простих речень, об'єднаних в одне ціле за змістом та інтонацією. Прості речення у складному втрачають інтонаційну завершеність. Інтонацію кінця має все складне речення, а не кожне з простих, що входять до нього.
243. Користуючись таблицею (див. додаток, с. 192, 193), дайте загальну характеристику складного речення за таким планом. 1. Поділ складних речень: а) за способом поєднання простих речень; б) за характером їх синтаксичного зв'язку. 2. Розрізнення складнопідрядних речень за будовою. 3. Види підрядних речень.
144. І. Прочитайте речення, дотримуючись правильного інтонування і розставляючи пропущені розділові знаки, поясніти їх вживання. Підкресліть сполучники.
1. Надійшла весна весела закипіли в праці села розшумілися лани. (М. Рильський.) 2. Загриміло і полег-Кно зітхнув степ. (О. Гончар.) 3. Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій. (В. Сосюра.) 4. Людьми Ворожиш і тобою дорожать. (О. Гончар.) 5. Дмухнув Вітер понад ставом і сліду не стало. (Т. Шевченко.) 6. Ні іітер не колихнеться ні пташка не защебече. (М. Коцюбинський.) 7. Коса була широка але вузька і хвилі скоро мусили затопити її. (М. Трублаїні.) 8. Чи то так віжечко сіяло чи так мені чого було. (Т. Шевченко.) 9. Сичі в гаю перекликались та ясен раз у раз скрипів. (Т. Шевченко.) 10. Несподіваний ривок і ми відриваємося від землі. (А. Шиян.)
II. Пригадайте визначення складносурядного речення. Розкажіть про способи зв'язку простих речень, що входять до складносурядного, та нживання розділових знаків. Коли в складносурядному реченні кома не ставиться?
245. Прочитайте речення. Визначте, який тип інтонації (перелік, протиставлення, відбиття причинно-наслідкових зв'язків чи швидкої заміни подій) характерний для кожного з них. Поясніть вживання розділових знаків.
1. Співають птицями діброви, шумлять, хвилюються жита. (В. Сосюра.)
2. Випав гарний ливний дощ, і небо тепер ясне. (М. Коцюбинський.)
3. А літо йде полями і гаями, і вітер віє, і цвіте блакить. (А. Малишко.)
4. Дощ пройшов — і Київ зеленіє. (М. Рильський.)
5. З білого зробити чорне легко, але з чорного біле — важко. (Пар. творчість.)
6. Наближається вечір, небо заволікається хмарами, зривається вітер. (О. Гончар.)
7. Уже поснули старші — і дітей заколихав піснями соловей. (М. Рильський.)
246. Прочитайте речення, поясніть вживання у них крапки з комою. 1. Розбуджена свіжим весняним повітрям, відчуває людина стремління пригорнути весь голубий світ; і вона робиться добрішою, відвертішою, співчутливішою, довірливішою. (Григорій Тютюнник.) 2. Сонце зовсім сіло, вечірня зоря погасла; над містом спускалася ніч; у хатніх шибках заблищало світло. (Панас Мирний.) 3. Край берега у затишку, прив'язані човни; а три верби схилилися, мов журяться вони. (Л. Глібов.) 4. Останній день сунеться поволі; сіре небо цідить біле сяйво. (М. Коцю бинський.) 5. Сонце високо підбилося вгору; надворі стало душно. (І. Нечуй-Левицький.)
247. Прочитайте вірш. Як ви гадаете, яку стилістичну роль вігі нує вживання в ньому різних видів складносурядних речень?
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть. Сем'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає. Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх.
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих. (Т. Шевченко.)
249. Перекладіть українською мовою. Зіставте вживання розділових знаків в обох текстах. Який висновок можна зробити з цього? ПОСЛЕДНИЕ ГРИБЫ Ветер разлетался, и липа вздохнула и как будто выдохнула из себя миллион золотых листочков. Ветер еще разлетелся, резанул со всей силой — и тогда разом слетели все листья, и остались на старой липе, на черных ее ветвях только редкие золотые монетки. Так поиграл ветер с липой, подобрался к туче, дунул, и брызнула туча и сразу вся разошлась дождем. Другую тучу ветер нагнал и погнал, и вот из-под тучи вырвались яркие лучи, и мокрые поля и леса Керкали. I Рыжие листья засыпали рыжики, но я нашел не-Віого и рыжиков, и подосиновиков, и подберезовиков, Во н были последние грибы. (М. Пришвин.)
260. Складіть усну розповідь на тему «Види підрядних речень» див. таблицю у додатках, с. 193) за такими запитаннями: 1. Які речення називаються складнопідрядними? 2. На які види поділяються Відрядні речення? 3. Як зв'язуються прості речення в складнопідрядному (засоби зв'язку)?
251. І. Прочитайте, дотримуючись належної інтонації. Визначте вилди підрядних речень, поясніть розділові знаки.
I. У селі, де немає молоді, немає майбутнього. (М. Іщенко.) 2. Добру науку приймай, хоч її і від простого чуєш. (І. Франко.) 3. Мати сита, коли діти не голодні. (К. Гордієнко.) 4. Він вважав себе дуже багатим: в молодість, є сила, є нестримне бажання працювати. (С. Скляренко.) 5. Іди, іди, дощику, упади, щоб плодами красувалися сади. (І. Нехода.) 6. Благословен, хто викопав криницю. (М. Рильський.) 7. Земля без снігу — літо без хліба. (Нар. творчість.) 8. Дарма, що стояло тихе, сонячне безвітря, листя тріпотіло на деревах вздовж шляху. (Ю. Смолич.) 9. Ніхто так Вітчизну не любить, як син трудової землі! (В. Сосюра.)
II. Поясніть утворення і правопис виділеного слова. Складнопідрядними називається речення, в якому одне речення залежить від іншого і пояснює його.
252. І. Замініть підрядні означальні речення дієприкметниковими зворотами. Що при цьому змінилося в стилістичному відно- шенні?
I. Юнак дивився на небо, яке засіяли зорі. 2. Здалека виднілося село, що потопало в садах. 3. До току під'їжджали машини, які було навантажено добірним зерном. 4. Клен, який укрило золотавим листям, наче горів у променях сонця. 5. Я з інтересом прочитав книжку, що її рекомендував мені бібліотекар. II. Поясніть правопис виділених слів.
253. Перекладіть українською мовою. Зіставте конструкції речень в обох мовах. Зробіть висновок. 1. Поражают мудростью и красотой пословицы и поговорку созданные народом. 2. На картине изображены дети, бегущие от грозы. 3. Ружье, заряженное дробью, висело на плече. 4. Солнце, вставшее над рекой, ярко осветило все вокруг. 5. Режиссер внимательней рассматривал кадры, снятые прошлым летом. 6. Число людей, пожелавших увидеть новый спектакль, довольно велико. 7. На перекрестке стоит автобус, поджидающий пассажиров.
254. Відредагуйте речення. Обгрунтуйте (усно) свої поправки. 1. Учні вже повернулися із школи, що навчалися в другу зміну. 2. Воротар відбивав м'яч кулаком, який одлітає вбік. 3. Хлопець з усіх сил старався, щоб врятувати овець. 4. У поході, коли буваєш, то милуєшся природою. 5. Товариш сказав, що прийду завтра. 6. Вода, текуча з гір, чиста і прохолодна.
256. І. Прочитайте, дотримуючись належної інтонації. Визначте, які а речень є супідрядними, які — з послідовною підрядністю; поясніть розділові знаки. I. Помиляється той, хто гадає, що з одержанням свідоцтва чи диплома кінчається період навчання. (Петро Панч.) 2. Почали радитися, як їм вибратися з плавнів, куди йти. (М. Коцюбинський.) 3. Над світом стояла така благословенна тиша, що було чути, як кущики жита ронили краплі роси. (М. Стельмах.) 4. Я з тих країв, де над Дніпром цвітуть, шумлять гаї, де з дня народження мені співали солов'ї. (М. Нагнибіда.) 5. Щоб прийшло на землю сподіване щастя, треба великої праці, бо щастя не дається дурно. (М. Коцюбинський.)
II. Накресліть схеми речень. У складних реченнях, що мають декілька простих речень, можливі різні види зв'язку — сурядний і підрядний, сполучниковий і безсполучниковий.
256. І. Прочитайте. Визначте види зв'язку між простими реченнями у складних; поясніть вживання розділових знаків.
1. На мить гомін стих, і стало чути, як десь лунає тиха мелодія. (Ю. Мушкетик.) 2. Квітень виправдовував свою назву: весело гомоніли струмки, сніг розтанув, у полях зазеленіла озимина... (Ю. Збанацький.) 3. Йдемо ми до машини, і тільки тепер я помічаю, що небо вже зовсім чисте, і сонце, піднявшись ген-ген, починає припікати. 4. Зліва співали струмки, що збігали з гір, і кожен з них мав свій голос. 5. Дерева стояли обіруч голі, але вже відчувалося, що їм хочеться зазеленіти. (З тв. О. Гончара.) 6. Мати й школярі-брати давно опали, батька не було: він працював на нічній зміні. (О. Довженко.) 7. Перед світом чорніє ніч надворі, і час гасить світло, щоб його день не засоромив своїм промінням. (Леся Українка). II. Поясніть значення виділеного слова. 257. Складіть речення за схемами.
258. І. Перепишіть текст. Вставте пропущені розділові знаки, поясніть їхнє вживання. «ЧУЄШ, БРАТЕ МІЙ» Спочатку 1910-го з'явився текст пісні. Того року львівський тижневик «Неділя» опублікував лірико-пое-тичну мініатюру «Видиш, брате мій» сповнену глибокої проймаючої душу туги і відчаю за втраченою батьківщиною. Поет Богдан Лепкий що виступив під псевдонімом Нестор зумів створити проникливо-емоційну картину прощання журавлів з рідною землею передати святе почуття любові до неї невимовний біль за її утратою. Пісня асоціюється з долею-недолею українських емігрантів які із західноукраїнських земель масово виїздили (через Краків де тоді жив поет) за океан. їх мучила перспектива майбутнього «В чужині умру»... Згодом під час першої світової війни брат Богдана Лепкого Лев (Льоньо) котрий мав хист до поетичного слова та музики, написав мелодію до вірша.
Філарет Колесса створив на цій основі чотириголосний хор. Пісня набула значного поширення особливо серед січових стрільців. її аранжування зробив Кирило Стеценко. Зверталися до мелодії й інші композитори. Пісня виконувалася спочатку як реквієм борцям що впали в бою за волю України потім увійшла до концертних програм. Тільки в наш час називається автор слів і музики. Досі пісня існувала як народна. (Ф. Погребенник.) II. 3"ясуйте за тлумачним словником значення виділених слів. 259. Розкажіть, що таке текст (визначення тексту як складно: синтаксичного цілого, його тема й основна думка, способи синтаксис ного зв'язку складових частин, розрізнення текстів за стилями і типе ми мовлення).
260. І. Прочитайте, придумайте заголовок. Скажіть, яка основ думка тексту. Визначте стиль і тип мовлення.
Раніше почало вставати сонце, щиріше доглядати землю. Поринули весняні води, задзюрчали струмочки, заклекотали в ярах, розіллялись широкою повіддю. З-під снігу зазеленіла травиця й звеселила жайворонка. Звився жайворонок під чисте, неначе нове, небо і заспі вав про те, що мертва земля ожила знов, що сонце, зраї дівши щастям землі, стало ласкавим, теплим, ясним;, що повіяли вітри і принесли на своїх крилах невідомі досі пахощі, що забриніли в веснянім повітрі мухи та набубнявіли на деревах бруньки, готуючись зеленим листом замаїти гаї та діброви... Жайворонок співав, аж луна йшла під блакитне небо, а в лісі слухав того співу первоцвіт і, здійнявши догори, мов руки, два зелені листочки та схиливши білу головку, неначе дякував золотому сонечку, що воно йому першому дало спроможність побачити веселе свято весни. (М. Коцюбинський.)
II. Поясніть правопис виділених слів.
261. Побудуйте усну розповідь на тему 4Людина і природа», використовуючи різні види простих і складних речень. 262. Напишіть твір-мініатюру «Як тебе не любити, Києве мій», обравши відповідний стиль і тип мовлення.
О.М.Біляєв, Л.М.Симоненко Українська мова 10-11 клас
Надіслано читачами з інтернет-сайту
Завдання та відповіді з української мови по класам, планування уроків з української мови 11 класу, домашнє завдання та робота
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|