KNOWLEDGE HYPERMARKET


Кодування звукової інформації. Повні уроки
Строка 14: Строка 14:
==Хід уроку==
==Хід уроку==
-
===Вступ===
+
===Поняття звуку===
Застосування комп'ютера як інструменту для обробки звукової інформації почалося набагато пізніше, ніж, наприклад, числової або текстової.  
Застосування комп'ютера як інструменту для обробки звукової інформації почалося набагато пізніше, ніж, наприклад, числової або текстової.  
Строка 27: Строка 27:
Причому, кожна синусоїда може бути точно задана певним набором чисел - '''амплітуда, фаза, частота''' - які розглядають код звуку у будь-який момент часу.  
Причому, кожна синусоїда може бути точно задана певним набором чисел - '''амплітуда, фаза, частота''' - які розглядають код звуку у будь-який момент часу.  
 +
 +
===Кодування звукової інформації===
Комп'ютер - це цифровий (а значить електронний) пристрій з робочим дискретним сигналом.  
Комп'ютер - це цифровий (а значить електронний) пристрій з робочим дискретним сигналом.  

Версия 11:10, 23 января 2013

Гіпермаркет Знань>>Інформатика>>Інформатика 11 клас. Повні уроки>> Інформатика: Кодування звукової інформації.

Содержание

Тема

  • Кодування звукової інформації.

Мета

  • Розповісти про принципи і методи кодування звуку в комп'ютері.

Тип уроку

  • теоретичний

Хід уроку

Поняття звуку

Застосування комп'ютера як інструменту для обробки звукової інформації почалося набагато пізніше, ніж, наприклад, числової або текстової.

Звук є хвилею з частотою, яка постійно змінюється - амплітудою.

Чим більша амплітуда, тим звук голосніший, при рості частоти - вищий тон.

Звукові хвилі в нашому довкіллі абсолютно різноманітні.

Складні сигнали досить точно можна представити у вигляді простих синусоїдальних коливань.

Причому, кожна синусоїда може бути точно задана певним набором чисел - амплітуда, фаза, частота - які розглядають код звуку у будь-який момент часу.

Кодування звукової інформації

Комп'ютер - це цифровий (а значить електронний) пристрій з робочим дискретним сигналом.

Машини оперують такими сигналами, які несуть двійкові значення, наприклад, «так або ні» (на електричному рівні: 0 вольт і N вольт). За допомогою одного двійкового сигналу за один раз передається інформація про одне з двох положень : 0 («так»), 1 («ні»).


Кодування звукової інформації


Якість двійкового кодування звукової інформації визначається частотою дискретизації і також глибиною кодування.

Частота дискретизації - це кількість змін рівня сигналу за певний проміжок час.

А кількість рівнів гучності визначає глибину кодування.




Сучасні звукові адаптери (карти) забезпечують 24-бітову глибину кодування. При цьому, кількість рівнів гучності рівняється N = 2I = 216 = 65536.

Яким же чином аналоговий звуковий сигнал перетворюється в цифрову форму?

Реальний звуковий сигнал є дуже складним за формою коливанням.


Кодування звукової інформації


Для комп'ютерної обробки аналоговий сигнал має бути перетворений в певну послідовність двійкових чисел (тобто, перейорматуватися у двійкове кодування).

Процес перетворення аналогового звуку в цифрову форму називається аналогово-цифровим перетворенням (оцифрування).




Метод такого перетворення полягає в наступних позиціях:

  • дискретизація (вимір величини амплітуди аналогового звуку з певним часовим проміжком)
  • квантування (запис отриманих значень амплітуди в числовий вигляд).


Кодування звукової інформації


Чим вищі частота дискретизації і число розрядів для кожного відліку, тим точніше будуть перетворені звукові сигнали. При цьому, пропорційно збільшуватиметься і фізичний розмір самого звукового файлу.

Тому через це (залежно від характеру звуку і його вимог) обирають деякі існуючі альтернативні варіанти.




Самоконтроль

1. Що таке дискретизація?

2. Що таке амплітуда?

3. Які етапи проходить перетворення звуку з аналогового варіанту в цифровий?

4. Дайте визначення терміну "квантування".


Список використаної літератури

1. Урок на тему: «Цифровий звук: кодування і перетворення», Гавриш С. В., м. Самара.

2. Кирн П. Цифровой звук. Реальный мир. - Вильямс, 2007 г.

3. Радзишевский А.Ю. Основы аналогового и цифрового звука. – Вильямс, 2006 г.




Скомпоновано та надіслано викладачем Київського національного університету імені Тараса Шевченка Соловйовим М. С.




Над уроком працювали

Гавриш С. В.

Соловйов М. С.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Інформатика > Інформатика 11 клас