Текущая версия на 13:15, 27 августа 2012Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Вступ до історії стародавнього світу. Повні уроки
Тема уроку: Вступ до історії стародавнього світу. Завдання уроку: 1. Пояснити учням, що вивчає історія стародавнього світу. 2. Розтлумачити школярам доцільність вивчення історії стародавнього світу. 3. Окреслити основні поняття, які включає історична наука.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Любий школяре! Вивчаючи історію стародавнього світу, ти дізнаєшся про появу перших людей на планеті. Зрозумієш, як жили твої предки у часи звірів-велетнів. Відкриєш для себе секрети давніх єгиптян та їхніх пірамід, які людство вважає одним із чудес світу. Перед тобою постануть могутні перси, греки та римляни. Також ти дізнаєшся про давніх слов’ян, які є пращурами сучасних українців. Людство вже давно документує історичні події. Ще первісні племена малювали на стінах печер цілі картини про те, як вони полювали, яких звичаїв та обрядів дотримувалися та як уявляли богів. З винайденням писемності, різні народи змогли передавати інформацію про себе вже більш детально. Нині кожна країна пишається своїми літописами. Оскільки саме в літописах відображено життя цілих поколінь того чи іншого суспільства. Однак усі відомості, які залишили після себе жителі минувшини, не завжди зрозумілі сучасним людям. Це пов’язано з тим, що колись існували інші мови, інші звичаї та інші способи зберігання інформації. Зрозуміти давні мови, віднайти рештки життєдіяльності давніх людей і пояснити це все можуть історики. Наука, яку вони вивчають, називається історією.
Цей період бере свій початок від появи людства близько чотирьох мільйонів років тому і закінчується падінням Західної Римської імперії у п’ятому столітті. Перший щабель розвитку людського суспільства історики назвали “первісність” (деякі вчені поділяють його на два періоди – дикість і варварство). Наступний ступінь вчені іменували цивілізацією. До основних ознак цивілізованості відносять наявність міського життя, писемності і держави. Історія стародавнього світу досліджує життя первісного суспільства і перших цивілізацій на панеті. Головною рисою первісного суспільства було те, що люди не змінювали довкілля, а пристосовувалися до природних умов. У ті часи основними заняттями були збиральництво та мисливство. На зміну їм прийшло відтворювальне господарство хліборобів і скотарів. Цей період людського розвитку прийнято вважати початком цивілізації, бо перші цивілізації виникли в долинах великих річок – Нілу, Тигру, Євфрату та Інду, де люди вперше зайнялися рільництвом. Коли історики досліджують певні події та явища, вони користуються спеціальними історичними науками. До них належить археологія та етнографія.
Археологічні розкопки – заняття, що потребує значних зусиль. Воно вимагає проведення робіт вручну. Верхній шар землі знімається заступом, а потім робота виконується за допомогою ножів та щіточок (щоб не пошкодити знайдені речі). Часто археологи перебирають руками тисячі тонн землі, з метою віднайти потрібні артефакти минулого. Деякі розкопки тривають упродовж десятків і навіть сотень років. Наприклад, віднайдення стародавнього міста Помпеї, що зникло внаслідок виверження вулкану Везувію 79 року, почалося ще 1748 року і триває досі. Завдяки тому, що місто не горіло і його не грабували, археологам пощастило реставрувати зовнішній і внутрішній вигляд будівель.
Етнографія – суспільчознавча наука, яка вивчає народи, їхні культури, побут і походження, а також розселення. Ця наука цікавиться історією народів, їхніми житлами, одягом, харчуванням, родинним устроєм. Етнографи досліджують народні вірування, обряди та звичаї.
Одним із найвідоміших мандрівників та етнографів українського походження, який зробив свій внесок у дослідження всесвітньої історії, став Микола Миколайович Миклухо-Маклай (1846–1888). У XIX столітті від здійснив низку антропологічних та етнографічних досліджень корінного населення Азії, Австралії та Океанії, вивчив життєдіяльність племен Нової Гвінеї. Також Миклухо-Маклай подорожував Україною, вивчав тваринницький світ Криму й Чорного моря.
За своє недовге життя він здійснив величезний подвиг заради всього людства. Миклухо-Маклай першим за допомогою науки довів, що люди усіх націй та рас біологічно рівні. Написав близько 160 праць, які стали поштовхом до початку антирасистської політики у світі.
1. Пращуром майбутнього вченого був курінний отаман Запорізької Січі. Спершу він мав прізвище Охрім Макуха, а прадіда Маклая, який був сотником у козацькому війську, звали Степан Макуха. Останній і змінив своє прізвище на “благородніше”. 2. Ім’ям Миклухо-Маклая названо інститут етнографії АН СРСР. 3. У 1947 році про видачного дослідника знято художній фільм «Миклухо-Маклай». 4. У 1996 році, якраз у 150-ту річницю з дня народження Миклухо-Маклая, організація ЮНЕСКО назвала його громадянином світу. 5. Парк відпочинку в Українському місті Малині названий на честь Миклухо-Маклая.
Перевір себе 1. Що вивчає історія? 2. Який зв’язок має археологіята етнографія з історією? 3. Який внесок зробив у розвиток історії Микола Миклухо-Маклай?
1. Запитайте у своїх батьків (бабусь, дідусів) чи знають вони якісь народні легенди або пісні свого регіону. Запишіть те, що вам розкажуть. 2. Якщо ви коли-небудь знаходили якісь археологічні артефакти (монети, черепки), то принесіть їх, покажіть однокласникам, розкажіть про свої знахідки. 3. Підготуйте усну доповідь про Миклухо-Маклая.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему: "Вступ до історії стародавнього світу", Тертичний В. Г., м. Чернівці. 2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009. 3. С. О. Голованов, С. В. Костирко. Історія стародавнього світу 6 клас, 2006. 4. ukrmap.kiev.ua
Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.
Над уроком працювали Тертичний В. Г. Лобук Я.Я. Сич Д. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: