|
|
Строка 7: |
Строка 7: |
| <br> | | <br> |
| | | |
- | ''' Тема: «Лужноземельні елементи та Магній. '''''' ''' | + | ''' Тема: «Лужноземельні елементи та Магній. ''' |
| | | |
- | ''' Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів»'''<br> | + | ''' Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів»'''<br> |
| | | |
- | '''Мета:''' | + | '''Мета:''' |
| | | |
- | '''''- освітня:'''''поглибити й розширити знання про метали на прикладі лужноземельних елементів; вивчити зв'язок між властивостями оксидів та гідроксидів, солей Кальцію та Магнію, їх одержанням і застосуванням. | + | '''''- освітня:'''''поглибити й розширити знання про метали на прикладі лужноземельних елементів; вивчити зв'язок між властивостями оксидів та гідроксидів, солей Кальцію та Магнію, їх одержанням і застосуванням. |
| | | |
- | '''''- виховна:''''' сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей лужноземельних металів та їхніх сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню. | + | '''''- виховна:''''' сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей лужноземельних металів та їхніх сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню. |
| | | |
- | '''''- розвиваюча:''''' | + | '''''- розвиваюча:''''' |
| | | |
- | 1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Кальцію й Магнію, та їхніх сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань. | + | 1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Кальцію й Магнію, та їхніх сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань. |
| | | |
- | <br>'''Тип уроку:''' Урок засвоєння нових знань та вмінь. | + | <br>'''Тип уроку:''' Урок засвоєння нових знань та вмінь. |
| | | |
- | '''Методи: ''' загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь). | + | '''Методи: ''' загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь). |
| | | |
- | '''Обладнання:''' періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, металічний Кальцій, циліндр з дистильованою водою, фенолфталеїн. | + | '''Обладнання:''' періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, металічний Кальцій, циліндр з дистильованою водою, фенолфталеїн. |
| | | |
- | <br>'''Література: ''' | + | <br>'''Література: ''' |
| | | |
- | 1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с. | + | 1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с. |
| | | |
- | <br>''' Хід уроку:''' | + | <br>''' Хід уроку:''' |
| | | |
- | <br><u>'''І. Актуалізація опорних знань:'''</u> | + | <br><u>'''І. Актуалізація опорних знань:'''</u> |
| | | |
- | 1. Як називаються елементи першої групи головної підгрупи?<br>2. Які фізичні властивості лужних металів?<br>3. Які хімічні властивості лужних металів?<br>4. Назвіть найактивніший лужний метал. | + | 1. Як називаються елементи першої групи головної підгрупи?<br>2. Які фізичні властивості лужних металів?<br>3. Які хімічні властивості лужних металів?<br>4. Назвіть найактивніший лужний метал. |
| | | |
- | <br><u>'''ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:'''</u> | + | <br><u>'''ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:'''</u> |
| | | |
- | Кальцій є дуже розповсюдженими хімічним елементом, як у природі, так і в організмі людини. Тож давайте розглянемо властивості цього елемента та родини, до якої він входить . | + | Кальцій є дуже розповсюдженими хімічним елементом, як у природі, так і в організмі людини. Тож давайте розглянемо властивості цього елемента та родини, до якої він входить . |
| | | |
| Отже, записуємо тему уроку: «Лужноземельні елементи та Магній. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів» | | Отже, записуємо тему уроку: «Лужноземельні елементи та Магній. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів» |
| | | |
- | '''Учні повинні:''' | + | '''Учні повинні:''' |
| | | |
- | '''''- знати''''': фізичні й хімічні властивості Кальцію й Магнію та їхніх сполук. | + | '''''- знати''''': фізичні й хімічні властивості Кальцію й Магнію та їхніх сполук. |
| | | |
- | '''''- вміти:'''''складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Кальцію й Магнію та їхніх сполук. | + | '''''- вміти:'''''складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Кальцію й Магнію та їхніх сполук. |
| | | |
- | <br><u>'''ІІІ. Вивчення нового матеріалу:'''</u> | + | <br><u>'''ІІІ. Вивчення нового матеріалу:'''</u> |
| | | |
| До родини лужноземельних елементів належать елементи ІІ групи головної підгрупи : Кальцій, стронцій, барій, радій. У назві родини присутня складова лужно тому, що розчини їх гідратів оксидів теж милкі на дотик. Друга складова назви — земельні — пов'язана з тим, що окси¬ди цих елементів уперше були виділені з мінералів земної кори. | | До родини лужноземельних елементів належать елементи ІІ групи головної підгрупи : Кальцій, стронцій, барій, радій. У назві родини присутня складова лужно тому, що розчини їх гідратів оксидів теж милкі на дотик. Друга складова назви — земельні — пов'язана з тим, що окси¬ди цих елементів уперше були виділені з мінералів земної кори. |
| | | |
- | ''''' Положення Mg і Ca в періодичній системі Д.І. Менделєєва.''''' | + | ''''' Положення Mg і Ca в періодичній системі Д.І. Менделєєва.''''' |
| | | |
| Учні характеризують положення Mg і Ca в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. | | Учні характеризують положення Mg і Ca в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. |
| | | |
- | '''''Будова атомів лужноземельних елементів.''''' В усіх представників цієї родини однакова будова зовнішнього енергетичного рівня, на ньому розміщені 2 електрони. Здатність віддавати 2 зовнішні валентні електрони зростає в підгрупі зі збільшенням атомного радіуса й атомного номера елемента. Максимальний ступінь окиснення становить +2. | + | '''''Будова атомів лужноземельних елементів.''''' В усіх представників цієї родини однакова будова зовнішнього енергетичного рівня, на ньому розміщені 2 електрони. Здатність віддавати 2 зовнішні валентні електрони зростає в підгрупі зі збільшенням атомного радіуса й атомного номера елемента. Максимальний ступінь окиснення становить +2. |
| | | |
- | '''''Фізичні властивості лужноземельних металів:''''' | + | '''''Фізичні властивості лужноземельних металів:''''' |
| | | |
- | У вільному стані всі метали ІІА-підгрупи - сріблясто-білі речовини за винятком берилію, який має світло-сірий колір. | + | У вільному стані всі метали ІІА-підгрупи - сріблясто-білі речовини за винятком берилію, який має світло-сірий колір. |
| | | |
- | Загальна закономірність змінення фізичних властивостей нагадує лужні метали (табл.2). | + | Загальна закономірність змінення фізичних властивостей нагадує лужні метали (табл.2). |
| | | |
- | За винятком берилію та радію, всі вони є достатньо ковкими, пластичними і м’якими, хоч і твердіші за лужні метали. Берилій відрізняється значною твердістю та крихкістю, барій при різкому сильному ударі розколюється на окремі шматки. | + | За винятком берилію та радію, всі вони є достатньо ковкими, пластичними і м’якими, хоч і твердіші за лужні метали. Берилій відрізняється значною твердістю та крихкістю, барій при різкому сильному ударі розколюється на окремі шматки. |
| | | |
| + | <br> |
| | | |
| + | Таблиця 2 - Фізичні властивості металів ІІА-підгрупи |
| | | |
- | Таблиця 2 - Фізичні властивості металів ІІА-підгрупи
| + | <br> |
- | | + | |
- | | + | |
| | | |
| {| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 372px; height: 150px;" | | {| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 372px; height: 150px;" |
| |- | | |- |
- | | Метал | + | | Метал |
- | | Густина, г/см<sup>3</sup> <br> | + | | Густина, г/см<sup>3</sup> <br> |
- | | Тпл., К <br> | + | | Тпл., К <br> |
| | Ткип., К | | | Ткип., К |
| |- | | |- |
- | | Be | + | | Be |
- | | 1,85 | + | | 1,85 |
- | | 1557 | + | | 1557 |
| | 2700 | | | 2700 |
| |- | | |- |
- | | Mg | + | | Mg |
- | | 1,74 | + | | 1,74 |
- | | 923 | + | | 923 |
| | 1380 | | | 1380 |
| |- | | |- |
- | | Са | + | | Са |
- | | 1,55 | + | | 1,55 |
- | | 1124 | + | | 1124 |
| | 1760 | | | 1760 |
| |- | | |- |
- | | Sr | + | | Sr |
- | | 2,63 | + | | 2,63 |
- | | 1041 | + | | 1041 |
| | 1640 | | | 1640 |
| |- | | |- |
- | | Ва | + | | Ва |
- | | 3,76 | + | | 3,76 |
- | | 983 | + | | 983 |
| | 1910 | | | 1910 |
| |- | | |- |
- | | Ra | + | | Ra |
- | | 6,0 | + | | 6,0 |
- | | 970 | + | | 970 |
| | 1410 | | | 1410 |
| |} | | |} |
| | | |
- | <br>Температури плавлення та кипіння цих металів вищі, ніж у лужних, причому із зростаннім порядкового номера Т<sub>пл.</sub> змінюються не монотонно, що пов’язано зі зміненою типу кристалічних решіток (у кристалічному стані за звичайних умов берилій та магній мають гексагональну кристалічну решітку, кальцій та стронцій - кубічну гранецентровану, а барій - кубічну об’ємоцентровану). Від Be до Mg при однаковому типі решітки температури плавлення зменшуються. При переході від Mg до Са змінюється тип кристалічної решітки, тому Т<sub>пл.</sub> (Mg) < Т<sub>пл.</sub> (Са). Потім, починаючи від Са, темпратури плавлення знов зменшуються. | + | <br>Температури плавлення та кипіння цих металів вищі, ніж у лужних, причому із зростаннім порядкового номера Т<sub>пл.</sub> змінюються не монотонно, що пов’язано зі зміненою типу кристалічних решіток (у кристалічному стані за звичайних умов берилій та магній мають гексагональну кристалічну решітку, кальцій та стронцій - кубічну гранецентровану, а барій - кубічну об’ємоцентровану). Від Be до Mg при однаковому типі решітки температури плавлення зменшуються. При переході від Mg до Са змінюється тип кристалічної решітки, тому Т<sub>пл.</sub> (Mg) < Т<sub>пл.</sub> (Са). Потім, починаючи від Са, темпратури плавлення знов зменшуються. |
| | | |
| Тип зв’язку - металічний - зумовлює високу тепло - і елекропровідність. | | Тип зв’язку - металічний - зумовлює високу тепло - і елекропровідність. |
| | | |
- | При переході від Mg до Ca радіус атома змінюється дуже різко, а маса - мало, що й призводить до стрибка густини. | + | При переході від Mg до Ca радіус атома змінюється дуже різко, а маса - мало, що й призводить до стрибка густини. |
| | | |
- | Берилій та магній покриті оксидною плівкою і не змінюються на повітрі. Завдяки хімічній активності та для запобігання взаємодії з повітрям лужноземельні метали зберігать у запаяних ампулах під шаром гасу. | + | Берилій та магній покриті оксидною плівкою і не змінюються на повітрі. Завдяки хімічній активності та для запобігання взаємодії з повітрям лужноземельні метали зберігать у запаяних ампулах під шаром гасу. |
| | | |
- | <br>''''' Хімічні властивості лужноземельних елементів.''''' | + | <br>''''' Хімічні властивості лужноземельних елементів.''''' |
| | | |
- | <br>'' Таблиця хімічних властивостей лужноземельних металів'' | + | <br>'' Таблиця хімічних властивостей лужноземельних металів'' |
| | | |
| {| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 859px; height: 255px;" | | {| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 859px; height: 255px;" |
| |- | | |- |
- | | Умови перебігу реакції <br> | + | | Умови перебігу реакції <br> |
- | | Продукти реакції <br> | + | | Продукти реакції <br> |
| | Приклади рівнянь реакції | | | Приклади рівнянь реакції |
| |- | | |- |
Строка 133: |
Строка 133: |
| | colspan="3" | Взаємодія з простими речовинами | | | colspan="3" | Взаємодія з простими речовинами |
| |- | | |- |
- | | З киснем повітря <br> | + | | З киснем повітря <br> |
| | Оксиди | | | Оксиди |
| | 2Mg + O<sub>2</sub> = 2 MgO<br> 2Ca + O<sub>2</sub> = 2 CaO | | | 2Mg + O<sub>2</sub> = 2 MgO<br> 2Ca + O<sub>2</sub> = 2 CaO |
| |- | | |- |
- | | З сіркою при нагріванні <br> | + | | З сіркою при нагріванні <br> |
- | | Сульфіди | + | | Сульфіди |
| | Ba + S = BaS<br> Mg + S = MgS<br> Ca + S = CaS | | | Ba + S = BaS<br> Mg + S = MgS<br> Ca + S = CaS |
| |- | | |- |
- | | З галогенами | + | | З галогенами |
- | | Галогеніди | + | | Галогеніди |
| | Ca + Cl<sub>2</sub> = CaCl<sub>2</sub><br> Mg + Br<sub>2</sub> = MgBr<sub>2</sub><br> Ba + I<sub>2</sub> = BaI<sub>2</sub> | | | Ca + Cl<sub>2</sub> = CaCl<sub>2</sub><br> Mg + Br<sub>2</sub> = MgBr<sub>2</sub><br> Ba + I<sub>2</sub> = BaI<sub>2</sub> |
| |- | | |- |
- | | З азотом при нагріванні | + | | З азотом при нагріванні |
- | | Нітриди | + | | Нітриди |
| | | | | |
- | 3Ba + N<sub>2</sub> = Ba<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> 2Ca + N<sub>2</sub> = Ca<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> Mg + N<sub>2</sub> = Mg<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> | + | 3Ba + N<sub>2</sub> = Ba<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> 2Ca + N<sub>2</sub> = Ca<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> Mg + N<sub>2</sub> = Mg<sub>3</sub>N<sub>2</sub><br> |
| | | |
| |- | | |- |
- | | З фосфором при t<sup>0</sup> <br> | + | | З фосфором при t<sup>0</sup> <br> |
- | | Фосфіди | + | | Фосфіди |
| | 3Ca + 2 P = Ca<sub>3</sub>P<sub>2</sub><br> 3Mg + 2 P = Mg<sub>3</sub>P<sub>2</sub> | | | 3Ca + 2 P = Ca<sub>3</sub>P<sub>2</sub><br> 3Mg + 2 P = Mg<sub>3</sub>P<sub>2</sub> |
| |- | | |- |
- | | З воднем при нагріванні | + | | З воднем при нагріванні |
- | | Гідриди | + | | Гідриди |
| | Ca + H<sub>2</sub> = CaH<sub>2</sub><br> Mg + H<sub>2</sub> = MgH<sub>2</sub> | | | Ca + H<sub>2</sub> = CaH<sub>2</sub><br> Mg + H<sub>2</sub> = MgH<sub>2</sub> |
| |- | | |- |
- | | colspan="3" | '''Взаємодія із складними речовинами'''<br> | + | | colspan="3" | '''Взаємодія із складними речовинами'''<br> |
- | '' (вчитель демонструє взаємодію Кальцію з водою)''<br> | + | '' (вчитель демонструє взаємодію Кальцію з водою)''<br> |
| | | |
| |- | | |- |
| | | | | |
- | Магній повільно розчиняється у воді киплячій, решта металів | + | Магній повільно розчиняється у воді киплячій, решта металів |
| | | |
- | енергійно-взаємодіють з водою | + | енергійно-взаємодіють з водою |
| | | |
- | | Гідроксид і водень | + | | Гідроксид і водень |
| | Ba + 2H<sub>2</sub>O = Ba(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑<br> Mg + H<sub>2</sub>O = MgO + H<sub>2</sub>↑<br> Ca + 2H<sub>2</sub>O = Ca(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑ | | | Ba + 2H<sub>2</sub>O = Ba(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑<br> Mg + H<sub>2</sub>O = MgO + H<sub>2</sub>↑<br> Ca + 2H<sub>2</sub>O = Ca(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑ |
| |- | | |- |
- | | Усі метали розчиняються в сильних кислотах <br> | + | | Усі метали розчиняються в сильних кислотах <br> |
- | | Сіль і водень | + | | Сіль і водень |
| | Ca + 2HCl = CaCl<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑<br> Mg+ H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = MgSO<sub>4</sub>+ H<sub>2</sub>↑ | | | Ca + 2HCl = CaCl<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>↑<br> Mg+ H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = MgSO<sub>4</sub>+ H<sub>2</sub>↑ |
| |} | | |} |
| | | |
- | '''<br>'''Генетичний зв'язок лужноземельних металів та їх сполук пере¬дає схема: | + | '''<br>'''Генетичний зв'язок лужноземельних металів та їх сполук пере¬дає схема: |
- | | + | |
- | Лужноземельний метал → МеО → Ме(ОН)<sub>2 </sub>→ сіль
| + | |
| | | |
- | Оксиди та гідроксиди лужноземельних елементів мають чітко виражені основні властивості. На підтвердження цього проведемо демонстраційний дослід. До невеликої кількості порошку кальцій оксиду, насипаного в порцелянову чашку, добавимо води — спостерігаємо бурхливу взаємодію, що супроводжується спіненням вмісту чашки. Якщо до одержаного розчину добавити кілька крапель індикатору фенолфталеїну, то він набуде малинового кольору, що свідчить про наявність лугу:
| + | Лужноземельний метал → МеО → Ме(ОН)<sub>2 </sub>→ сіль |
| | | |
- | СаО + Н<sub>2</sub>0 = Са(ОН)<sub>2</sub> - (ця реакція має назву «гасіння» негашеного вапна)
| + | Оксиди та гідроксиди лужноземельних елементів мають чітко виражені основні властивості. На підтвердження цього проведемо демонстраційний дослід. До невеликої кількості порошку кальцій оксиду, насипаного в порцелянову чашку, добавимо води — спостерігаємо бурхливу взаємодію, що супроводжується спіненням вмісту чашки. Якщо до одержаного розчину добавити кілька крапель індикатору фенолфталеїну, то він набуде малинового кольору, що свідчить про наявність лугу: |
| | | |
| + | СаО + Н<sub>2</sub>0 = Са(ОН)<sub>2</sub> - (ця реакція має назву «гасіння» негашеного вапна) |
| | | |
| + | <br> |
| | | |
- | ''''' Оксиди Магнію та лужноземельних елементів''''' | + | ''''' Оксиди Магнію та лужноземельних елементів''''' |
| | | |
- | <br> Добувають у техніці термічним розкладом відповідних природних карбонатів: | + | <br> Добувають у техніці термічним розкладом відповідних природних карбонатів: |
| | | |
- | ''' MgCO<sub>3</sub> = MgO + CO<sub>2</sub>↑ CaCO<sub>3</sub> = CaO + CO<sub>2</sub>↑''' | + | ''' MgCO<sub>3</sub> = MgO + CO<sub>2</sub>↑ CaCO<sub>3</sub> = CaO + CO<sub>2</sub>↑''' |
| | | |
- | <br> Всі оксиди – тугоплавкі речовини. Магній оксид з водою не реагує; оксиди лужноземельних елементів енергійно реагують із водою: | + | <br> Всі оксиди – тугоплавкі речовини. Магній оксид з водою не реагує; оксиди лужноземельних елементів енергійно реагують із водою: |
| | | |
- | ''' MgO + H<sub>2</sub>O ≠ BaO + H<sub>2</sub>O = Ba(OH)<sub>2</sub> CaO + H<sub>2</sub>O = Ca(OH)<sub>2</sub> ''' | + | ''' MgO + H<sub>2</sub>O ≠ BaO + H<sub>2</sub>O = Ba(OH)<sub>2</sub> CaO + H<sub>2</sub>O = Ca(OH)<sub>2</sub> ''' |
| | | |
- | (ця реакція має назву «гасіння» негашеного вапна) | + | (ця реакція має назву «гасіння» негашеного вапна) |
| | | |
- | <br> Виявляють характерні властивості основних оксидів: реагують з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей. | + | <br> Виявляють характерні властивості основних оксидів: реагують з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей. |
| | | |
- | <br>''' MgO + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = MgSO<sub>4</sub> + H<sub>2</sub>O CaО+H<sub>2</sub>S0<sub>4</sub> = CaS0<sub>4</sub>+ Н<sub>2</sub>0''' | + | <br>''' MgO + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = MgSO<sub>4</sub> + H<sub>2</sub>O CaО+H<sub>2</sub>S0<sub>4</sub> = CaS0<sub>4</sub>+ Н<sub>2</sub>0''' |
| | | |
- | ''' CaO + SO<sub>3</sub> = CaSO<sub>4</sub>''' | + | ''' CaO + SO<sub>3</sub> = CaSO<sub>4</sub>''' |
| | | |
- | <br>''''' Гідроксиди Магнію та лужноземельних елементів''''' | + | <br>''''' Гідроксиди Магнію та лужноземельних елементів''''' |
| | | |
- | Магній гідроксид добувають із розчинних солей Магнію дією розчинів лугів: | + | Магній гідроксид добувають із розчинних солей Магнію дією розчинів лугів: |
| | | |
- | <br>''' MgSO<sub>4</sub> + 2KOH = Mg(OH)<sub>2</sub>↓ + K<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>''' | + | <br>''' MgSO<sub>4</sub> + 2KOH = Mg(OH)<sub>2</sub>↓ + K<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>''' |
| | | |
- | <br> Гідроксиди лужноземельних металів добувають при взаємодії відповідних оксидів із водою: | + | <br> Гідроксиди лужноземельних металів добувають при взаємодії відповідних оксидів із водою: |
| | | |
- | <br>''' SrO + H<sub>2</sub>O = Sr(OH)<sub>2</sub>''' | + | <br>''' SrO + H<sub>2</sub>O = Sr(OH)<sub>2</sub>''' |
| | | |
- | <br> Mg(OH)<sub>2</sub> – погано розчинний у воді, основа середньої сили. Кальцій гідроксид (гашене вапно) – малорозчинна у воді речовина. Насичений розчин Са(ОН)<sub>2</sub> – називають вапняною водою. Sr(OH)<sub>2</sub> та Ba(OH)<sub>2</sub> – гідроксиди добре розчинні у воді. Гідроксиди Магнію та лужноземельних елементів розкладаються при нагріванні: | + | <br> Mg(OH)<sub>2</sub> – погано розчинний у воді, основа середньої сили. Кальцій гідроксид (гашене вапно) – малорозчинна у воді речовина. Насичений розчин Са(ОН)<sub>2</sub> – називають вапняною водою. Sr(OH)<sub>2</sub> та Ba(OH)<sub>2</sub> – гідроксиди добре розчинні у воді. Гідроксиди Магнію та лужноземельних елементів розкладаються при нагріванні: |
| | | |
- | <br>''' Ba(OH)<sub>2</sub> = BaO + H<sub>2</sub>O Mg(OH)<sub>2</sub> = MgO + H<sub>2</sub>O''' | + | <br>''' Ba(OH)<sub>2</sub> = BaO + H<sub>2</sub>O Mg(OH)<sub>2</sub> = MgO + H<sub>2</sub>O''' |
| | | |
- | <br> Інша спільна властивість цих гідроксидів – взаємодія у розчинні з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей: | + | <br> Інша спільна властивість цих гідроксидів – взаємодія у розчинні з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей: |
| | | |
- | '''<br> Mg(OH)<sub>2</sub> + 2HCl = MgCl<sub>2</sub> + 2H<sub>2</sub>O Ba(OH)<sub>2</sub> + CO<sub>2</sub> = BaCO<sub>3</sub>↓ + H<sub>2</sub>O''' | + | '''<br> Mg(OH)<sub>2</sub> + 2HCl = MgCl<sub>2</sub> + 2H<sub>2</sub>O Ba(OH)<sub>2</sub> + CO<sub>2</sub> = BaCO<sub>3</sub>↓ + H<sub>2</sub>O''' |
| | | |
- | <br> Внаслідок осадження ВаСО3 розчин баритової води мутнішає; ця реакція використовується для виявлення вуглекислого газу. | + | <br> Внаслідок осадження ВаСО3 розчин баритової води мутнішає; ця реакція використовується для виявлення вуглекислого газу. |
| | | |
| <br>'''''Поширення в природі:''''' Вміст Кальцію в земній корі — 4,1%, а Магнію — 1,87 % . Кальцій та Магній входять до складу осадових гірських порід, різних мінералів ( вапняк, мрамор, крейда - СаСО<sub>3</sub> ; гіпс - СаSO<sub>4</sub> • 2Н<sub>2</sub>O ; фосфорити й апатити -Са<sub>3</sub>(РO<sub>4</sub>)<sub>2</sub> ; доломіт - СаСО<sub>3</sub> • МgСО<sub>3</sub>, магнетит - МgСО<sub>3</sub>). | | <br>'''''Поширення в природі:''''' Вміст Кальцію в земній корі — 4,1%, а Магнію — 1,87 % . Кальцій та Магній входять до складу осадових гірських порід, різних мінералів ( вапняк, мрамор, крейда - СаСО<sub>3</sub> ; гіпс - СаSO<sub>4</sub> • 2Н<sub>2</sub>O ; фосфорити й апатити -Са<sub>3</sub>(РO<sub>4</sub>)<sub>2</sub> ; доломіт - СаСО<sub>3</sub> • МgСО<sub>3</sub>, магнетит - МgСО<sub>3</sub>). |
| | | |
- | '''''Застосування :'''''Магній - для одержання легких сплавів (дюралюмінію). Додають його і до чугунку з метою покращення механічних властивостей чугуна.<br>Кальцій – використовують у металургії для очистки чугунка і сталі від оксидів. | + | '''''Застосування :'''''Магній - для одержання легких сплавів (дюралюмінію). Додають його і до чугунку з метою покращення механічних властивостей чугуна.<br>Кальцій – використовують у металургії для очистки чугунка і сталі від оксидів. |
| | | |
- | '''''<br> Біологічна роль''''' | + | '''''<br> Біологічна роль''''' |
| | | |
- | Магній, як легкий та корозійностійкий метал, використовується в конструкційних сплавах у авіації та автомобілебудуванні. Біологічна роль магнію полягає в необхідності його для правильного функціонування м’язів і нервової системи. І середньому в дорослої людини його міститься всього 25г, більша частина якого сконцентрована в кістках. До організму Магній потрапляє із земним листям овочів, оскільки воно містить хлорофіл – комплексну сполуку, центральним атомом якої є Магній. | + | Магній, як легкий та корозійностійкий метал, використовується в конструкційних сплавах у авіації та автомобілебудуванні. Біологічна роль магнію полягає в необхідності його для правильного функціонування м’язів і нервової системи. І середньому в дорослої людини його міститься всього 25г, більша частина якого сконцентрована в кістках. До організму Магній потрапляє із земним листям овочів, оскільки воно містить хлорофіл – комплексну сполуку, центральним атомом якої є Магній. |
| | | |
- | Кальцій – у виробництві скла, вапняних мінеральних добрив; для каустифікації соди; для виготовлення вапняних будівельних розчинів. | + | Кальцій – у виробництві скла, вапняних мінеральних добрив; для каустифікації соди; для виготовлення вапняних будівельних розчинів. |
| | | |
- | Біологічна роль Кальцію полягає в тому, що в організмі дорослої людини міститься близько 1 кг Кальцію. Приблизно 99% цієї кількості входить до складу кальцій фосфату, що знаходиться в кісткових та зубних тканинах. Без Кальцію неможливо згортання крові, скорочення м’язів і функціонування нервової системи. Засвоєнню цього елемента в організмі сприяє наявність вітаміну D, нестача якого у дитячому віці може викликати рахіт. Кальцій, як Натрій та Калій, також відіграє важливу роль у гомеостазі. | + | Біологічна роль Кальцію полягає в тому, що в організмі дорослої людини міститься близько 1 кг Кальцію. Приблизно 99% цієї кількості входить до складу кальцій фосфату, що знаходиться в кісткових та зубних тканинах. Без Кальцію неможливо згортання крові, скорочення м’язів і функціонування нервової системи. Засвоєнню цього елемента в організмі сприяє наявність вітаміну D, нестача якого у дитячому віці може викликати рахіт. Кальцій, як Натрій та Калій, також відіграє важливу роль у гомеостазі. |
| | | |
- | <br><u>'''ІV. Узагальнення та систематизація знань.'''</u> | + | <br><u>'''ІV. Узагальнення та систематизація знань.'''</u> |
| | | |
| <br>1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: | | <br>1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: |
Строка 242: |
Строка 242: |
| 1) Ca → CaO → Ca(OH)<sub>2</sub> → CaCO<sub>3</sub> → CaHCO<sub>3</sub><br>2) Mg → MgO → MgCl<sub>2</sub> →MgSO<sub>4</sub> | | 1) Ca → CaO → Ca(OH)<sub>2</sub> → CaCO<sub>3</sub> → CaHCO<sub>3</sub><br>2) Mg → MgO → MgCl<sub>2</sub> →MgSO<sub>4</sub> |
| | | |
- | <u>'''<br>V. Домашнє завдання:'''</u> | + | <u>'''<br>V. Домашнє завдання:'''</u> |
| | | |
| Чит. §29-30 .<br><br><br> | | Чит. §29-30 .<br><br><br> |
1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.
2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.
3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова,
О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.
4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.
Кальцій є дуже розповсюдженими хімічним елементом, як у природі, так і в організмі людини. Тож давайте розглянемо властивості цього елемента та родини, до якої він входить .
Отже, записуємо тему уроку: «Лужноземельні елементи та Магній. Фізичні та хімічні властивості простих речовин, основний характер їх оксидів та гідроксидів, біологічна роль елементів»
До родини лужноземельних елементів належать елементи ІІ групи головної підгрупи : Кальцій, стронцій, барій, радій. У назві родини присутня складова лужно тому, що розчини їх гідратів оксидів теж милкі на дотик. Друга складова назви — земельні — пов'язана з тим, що окси¬ди цих елементів уперше були виділені з мінералів земної кори.
Учні характеризують положення Mg і Ca в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
У вільному стані всі метали ІІА-підгрупи - сріблясто-білі речовини за винятком берилію, який має світло-сірий колір.
Загальна закономірність змінення фізичних властивостей нагадує лужні метали (табл.2).
За винятком берилію та радію, всі вони є достатньо ковкими, пластичними і м’якими, хоч і твердіші за лужні метали. Берилій відрізняється значною твердістю та крихкістю, барій при різкому сильному ударі розколюється на окремі шматки.
Тип зв’язку - металічний - зумовлює високу тепло - і елекропровідність.
При переході від Mg до Ca радіус атома змінюється дуже різко, а маса - мало, що й призводить до стрибка густини.
Берилій та магній покриті оксидною плівкою і не змінюються на повітрі. Завдяки хімічній активності та для запобігання взаємодії з повітрям лужноземельні метали зберігать у запаяних ампулах під шаром гасу.
Оксиди та гідроксиди лужноземельних елементів мають чітко виражені основні властивості. На підтвердження цього проведемо демонстраційний дослід. До невеликої кількості порошку кальцій оксиду, насипаного в порцелянову чашку, добавимо води — спостерігаємо бурхливу взаємодію, що супроводжується спіненням вмісту чашки. Якщо до одержаного розчину добавити кілька крапель індикатору фенолфталеїну, то він набуде малинового кольору, що свідчить про наявність лугу:
Магній, як легкий та корозійностійкий метал, використовується в конструкційних сплавах у авіації та автомобілебудуванні. Біологічна роль магнію полягає в необхідності його для правильного функціонування м’язів і нервової системи. І середньому в дорослої людини його міститься всього 25г, більша частина якого сконцентрована в кістках. До організму Магній потрапляє із земним листям овочів, оскільки воно містить хлорофіл – комплексну сполуку, центральним атомом якої є Магній.
Кальцій – у виробництві скла, вапняних мінеральних добрив; для каустифікації соди; для виготовлення вапняних будівельних розчинів.
Біологічна роль Кальцію полягає в тому, що в організмі дорослої людини міститься близько 1 кг Кальцію. Приблизно 99% цієї кількості входить до складу кальцій фосфату, що знаходиться в кісткових та зубних тканинах. Без Кальцію неможливо згортання крові, скорочення м’язів і функціонування нервової системи. Засвоєнню цього елемента в організмі сприяє наявність вітаміну D, нестача якого у дитячому віці може викликати рахіт. Кальцій, як Натрій та Калій, також відіграє важливу роль у гомеостазі.
Чит. §29-30 .
Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В.