KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поняття про добрива. Повні уроки
User13 (Обсуждение | вклад)
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Природознавство|Природозна...»)
Следующая правка →

Версия 10:51, 3 мая 2011

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас. Повні уроки>>Природознавство: Поняття про добрива. Повні уроки

Тема. Поняття про добрива.
         

Мета уроку:

познайомитися із поняттям добрива.      

Задачі уроку:

вивчити види і значення добрива.

Основні терміни:

добрива, компост, органічні добрива.

Хід уроку
Органічні добрива не лише насичують грунт мікроелементами, але і покращують її структуру, "пожвавлюють" її, сприяючи розмноженню корисних грунтових мікроорганізмів. Ці мікроорганізми, у свою чергу, розкладають органічні добрива і повільно вивільняють поживні речовини, необхідні рослинам. На малюнку 1 ви можете побачити, як насищають добривами поля.
              
Мал. 1 Поживлення грунту добривами
Поживні речовини, які рослини поглинають з грунту, складаються з іонів макроелементів і мікроелементів.
 Під макроелементами зазвичай розуміють азот, фосфор, калій, сірку, кальцій і магній. Ці речовини потрібні рослинам у великій кількості. Сірка, кальцій і магній зазвичай є в грунті в достатній кількості. Проте у багатьох грунтах відчувається недолік азоту, фосфору і калію - саме ці елементи і мають бути заповнені добривами. Спрощуючи, можна сказати, що азот (N) допомагає росту зеленої маси рослини, фосфор (P) - росту, розвитку і зміцненню коренів, калій (K) - розвитку квіток і плодів.
До мікроелементів відносяться залізо, мідь, цинк, марганець, молібден, бор і деякі інші. Ці речовини потрібні рослинам в дуже малій кількості і зазвичай є присутніми в грунті. При використанні органічних добрив недолік мікроелементів маловірогідний.
Грунтознавство підтверджує, що органічні добрива покращують структуру грунту, склеюючи безструктурні частки в грудочки і створюючи вільний простір між ними. Структурний грунт має кращу воздухо- і водопрозорливість, довше зберігає тепло і утримує поживні речовини. Пропоную вам відео 1 «Як вносять добрива на полях» http://www.youtube.com/watch?v=Fx2mvSiTriA

 
Мал. 2 Органічні добрива
Органічні добрива виділяють поживні речовини поступово, без ризику "обпалити" або "перегодувати" рослину. Органічні добрива в цілому менш шкідливі для довкілля, оскільки менше забруднюють підземні води, чим неправильно використовувані мінеральні добрива. На малюнку 2 ви можете побачити приклад органічних добрив.
Головним недоліком органічних добрив є їх дорожнеча в порівнянні з мінеральними, а також той факт, що їх вимагається вносити у більшій кількості із-за низького вмісту макроелементів. Це особливо відчутно на великих садових площах, де внесення органіки зажадає великих матеріальних, трудових і тимчасових витрат. Недоліком є також вміст солей натрію в деяких органічних добривах, що робить їх непридатними для важких глинистих грунтів, схильних до засолення.
До групи органічних відносяться наступні добрива:
1. Рослинного походження
2. Сухі тваринного походження
3. На основі рибної емульсії
4. Гній і послід тварин
5. Природні (несинтетичні) мінеральні
6. На основі водоростей
7. Компости
Діти, пропоную вам подивитися на відео приклад добрив рослинного походження. Відео 2 «Горох як рослинне добриво»

http://www.youtube.com/watch?v=VKAyy8EUUMc
Гній - це добриво, яке містить практично усі необхідні рослинам елементи живлення. Найбільш багаті ними кінський гній і пташиний послід. Чим багатіше органічне добриво елементами мінерального живлення, тим менше норма внесення. Слід мати на увазі, що в захищеному грунті в якості біопалива або добрива краще використати солом'яний гній великої рогатої худоби або кінський, а ось рідкий гній і курячий послід з ряду причин більше підходять для рідких підгодівель або для приготування компостів.
Перегній - це дуже цінне добриво, що отримується частіше в результаті повного розкладання гною. Вносити перегній можна під усі культури з розрахунку 40 - 60 кг/10 м2. Діти, що ви бачите на малюнку 3?
              
Мал. 3 Перегній крупних домашніх тварин
Торф найдоцільніше використати для приготування компостів або в якості розпушуючого матеріалу на важких грунтах Компости - це суміші з торфу з гноєм, з торфу з рослинними залишками, у тому числі з опалим листям, з додаванням гашеного вапна і мінеральних добрив. Компости готують тривалий час (від року до двох), впродовж якого ихнеоднократно перелопачують і зволожують. На зиму компости, як і гній, укладають в щільні, непромерзаючі штабелю. Сприяють цьому і різні види укриттів, включаючи солому, тирсу, а поверх них - сніг. Вносять компости під весняне перекопування.
             
Мал. 4 Мінеральні добрива

Мінеральні добрива містять набагато більше поживних речовин, необхідних рослинам. Бувають прості і складні.
Прості містять один який-небудь елемент. Складні містять два, три і більше поживних речовин. Такі добрива діляться на групи за змістом елементів: азотні, калійні і фосфорні. Подивіться на малюнок 4. Які елементи важливі для рослин?
В азотних добривах в легкодоступній для рослин формі знаходиться один з найголовніших елементів живлення - азот. Надлишок його в грунті негативно впливає на людину, тварин і забруднює окружающуй середовище, тому необхідно строго дотримуватися норм застосування. На малюнку 5 зображено види азотних добрив.
                
Мал.5 Азотні добрива

До складних мінеральних добрив, які називаються також комплексними, відносяться калійна селітра, амофос, диаммофос, нит-роаммофос, нитрофос, азофос, карбофос та ін. Учні, подивіться на класифікацію складних добрив на малюнку 6.
             
Мал. 6 Комплексні (складні) добрива
Калійна селітра підходить для цибулинних і багаторічних рослин. Нит-роаммофос використовується для підгодівлі багаторічних, цибулинних і однорічних культур. Амофос застосовується в основному для підготовки грунту під посадку. В наступному відео ви можете побачити, як добрива впливають на врожайність грунту.

Відео 3 «Добрива і виноград»

http://www.youtube.com/watch?v=rGs8uN_0hBs&feature=related
Часто застосовуються вапняні добрива: гашене вапно і крейда. Ефективність їх внесення збільшується, якщо вони добре подрібнені. Заздалегідь їх треба змішати з компостом або гноєм. Мінеральні добрива у більшості своїй є швидкодіючими.
Норми внесення їх визначають з урахуванням родючості грунту, вимогливості до них овочевої культури і вмісту поживної речовини (діючого початку) в добриві. На малюнку 7 ми бачимо результат внесення добрив в поля.
              
Мал. 7 Добрива покращують врожайність грунту
Фосфорні добрива більше виправдано вносити з осені, а велику частину інших - навесні. Помітимо, що на важких, глинистих грунтах усю норму мінеральних добрив вносять один раз до посіву, а на легенях песчаных-многократно, дробово, оскільки поживні речовини з останніх можуть бути легко вимиті з дощовою і поливною водою.
Під картоплю, огірки, квасолю і томати бажано вносити добрива, які не містять хлор. Так, замість калійної солі краще внести золу або сірчанокислий калій, а замість хлористого амонія - карбамід (сечовину).
Але не можна забувати і про небезпечність надлишку добрив в грунту. Це ви можете побачити в наступному відео. Відео 4 «Загроза від великої кількості добрив»

http://www.youtube.com/watch?v=3mZZFcx0kUA&feature=related
Бактерійні добрива.
Такі добрива підвищують родючі властивості грунту і переводять азот в доступну для рослин форму. До бактерійних добрив відносяться нитрагин, азотобактерин, фосфоро-бактерин.
Мікродобрива містять необхідні для рослин елементи: марганець, залізо, цинк, бор, мідь, молібден та ін. Допомагають боротися з грибними хворобами.

Контролюючий блок


1)    Що таке добрива?
2)    Назвіть три види органічних добрив.
3)    В чому складається недолік органічних добрив?
4)    Назвіть бактерійні добрива.
5)    Що таке мінеральні добрива?


Список використаної літератури
1) Урок на тему «Добрива» Калуш І. В., вчителя біології, м. Донецьк, сш № 3.
2)  Урок на тему «Грунт та його якість» Мушляр О. М., вчителя біології,  м. Київ, сш №7.
3) Урок на тему «Різновиди добрив»  Маслова Н. О.,  м. Харків, сш №1.
4)  Плешаков А.А., “Мир вокруг нас”, Москва. “Просвещение”, 2008.
5) Зоростова О., “Лісні угіддя”, Москва. “Просвещение”, 2008.
           

Відредаговано та вислано Чепець Т.П.


Над уроком працювали:

Калуш І.В.

Мушляр О.М.

Маслова Н.О.

Чепець Т.П


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.