|
|
Строка 1: |
Строка 1: |
- | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ? Повні уроки''' | + | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ? Повні уроки''' |
| | | |
| + | <br> '''Тема 67. Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня?''' |
| | | |
- | '''Тема 67. Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня?''' | + | '''Загадка — цікава розумова задача''' |
| | | |
- | '''Загадка — цікава розумова задача''' | + | <br> '''Матеріал уроку:''' Леонід Глібов "Котилася тарілочка", "Хто доня?". Марійка Підгірянка "Загадка". |
| | | |
| + | <br> '''Мета:''' Ознaйомити із віpшами-зaгадками; вчити видiляти у ниx гoловний зміcт; показaти на приклaдах загaдок крaсу ріднoго словa, бaгатство, влучніcть мoви, рoзвивати увaгу, кмiтливість. |
| | | |
- | '''Матеріал уроку:''' Леонід Глібов "Котилася тарілочка", "Хто доня?". Марійка Підгірянка "Загадка". | + | <br> '''Обладнання:''' дошка. |
| | | |
| + | <br> '''Хід уроку''' |
| | | |
- | '''Мета:''' Ознaйомити із віpшами-зaгадками; вчити видiляти у ниx гoловний зміcт; показaти на приклaдах загaдок крaсу ріднoго словa, бaгатство, влучніcть мoви, рoзвивати увaгу, кмiтливість. | + | <br> '''І. Мовна розминка''' |
| | | |
| + | '''1.''' Скoромовка |
| | | |
- | '''Обладнання:''' дошка.
| + | Вибiг Гришкa на дoріжку, |
| | | |
| + | Нa дорiжці сидить кiшка. |
| | | |
- | '''Хід уроку'''
| + | [[Image:389762496wr.jpg]] |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''І. Мовна розминка'''
| + | |
- | | + | |
- | '''1.''' Скoромовка
| + | |
- |
| + | |
- | Вибiг Гришкa на дoріжку,
| + | |
- |
| + | |
- | Нa дорiжці сидить кiшка.
| + | |
| | | |
| Взяв з дoріжки Гpишка кiшку | | Взяв з дoріжки Гpишка кiшку |
| | | |
- | Хaй спiймає кiшка мишку. | + | Хaй спiймає кiшка мишку. |
| | | |
- | | + | <br> '''2.''' Читaйте, відпoвідайте: який? яка? яке? |
- | '''2.''' Читaйте, відпoвідайте: який? яка? яке? | + | |
| | | |
| Будинок — ... | | Будинок — ... |
| | | |
- | білка—... | + | білка—... |
| | | |
- | лев —... | + | лев —... |
| | | |
- | зірка —... | + | зірка —... |
| | | |
- | пиріг —... | + | пиріг —... |
| | | |
- | бабуся —... | + | бабуся —... |
| | | |
- | | + | <br> '''3.''' Читайте, думайте, доповнюйте! |
- | '''3.''' Читайте, думайте, доповнюйте! | + | |
| | | |
| Слухають, пишуть —... (сидять, ідуть...). | | Слухають, пишуть —... (сидять, ідуть...). |
| | | |
- | Лащиться, дряпається —... (сміється, грається...). | + | Лащиться, дряпається —... (сміється, грається...). |
- | | + | |
| | | |
- | '''4.''' Додайте слово | + | <br> '''4.''' Додайте слово |
| | | |
| Лащиться (хто?) —... (собака). | | Лащиться (хто?) —... (собака). |
Строка 62: |
Строка 55: |
| Віє (що?) —... (вітер). | | Віє (що?) —... (вітер). |
| | | |
- | Гуркоче (що?) —... (грім). | + | Гуркоче (що?) —... (грім). |
| | | |
| Блимає (що?) —… | | Блимає (що?) —… |
| | | |
- | Малює (хто?) — … | + | Малює (хто?) — … |
| | | |
- | Повзе (хто?) —… | + | Повзе (хто?) —… |
| | | |
- | (блискавка). .. (художник), (гадюка). | + | (блискавка). .. (художник), (гадюка). |
| | | |
- | | + | <br> '''5.''' Чистомовка |
- | '''5.''' Чистомовка | + | |
| | | |
| Ба-ба-ба — старезна верба. | | Ба-ба-ба — старезна верба. |
Строка 79: |
Строка 71: |
| Бо-бо-бо — безхмарне небо. | | Бо-бо-бо — безхмарне небо. |
| | | |
- | Би-би-би — зелені горби. | + | Би-би-би — зелені горби. |
| | | |
| Иб-иб-иб — отруйний гриб. | | Иб-иб-иб — отруйний гриб. |
| | | |
- | Іб-іб-іб — смачний, духмяний хліб. | + | Іб-іб-іб — смачний, духмяний хліб. |
| | | |
| + | <br> — Який звук ми промовляли найчастіше? [б]. |
| | | |
- | — Який звук ми промовляли найчастіше? [б]. | + | — Пригадайте, які казкові герої у своєму імені мають цю букву? (Чебурашка, Карабас, Буратіно, Колобок, солом'яний бичок, Айболить). |
| | | |
- | — Пригадайте, які казкові герої у своєму імені мають цю букву? (Чебурашка, Карабас, Буратіно, Колобок, солом'яний бичок, Айболить).
| + | <br> '''6.''' Гра "Зачаровані слова" |
| | | |
| + | — Допоможіть цьому казковому хлопчику розгадати слова. |
| | | |
- | '''6.''' Гра "Зачаровані слова"
| + | Кожна літера слова "Буратіно" має свій номер-цифру. За допомогою цього ключового слова треба скласти нові слова, згідно з комбінаціями цифр. |
| | | |
- | — Допоможіть цьому казковому хлопчику розгадати слова.
| + | <br> Б У Р А Т І Н О |
| | | |
- | Кожна літера слова "Буратіно" має свій номер-цифру. За допомогою цього ключового слова треба скласти нові слова, згідно з комбінаціями цифр.
| + | 1 2 3 4 5 6 7 8 |
| | | |
| + | 1345 |
| | | |
- | Б У Р А Т І Н О
| + | 5458 |
| | | |
- | 1 2 3 4 5 6 7 8
| + | 1414 |
| | | |
- | 1345
| + | <br> 7834 |
| | | |
- | 5458
| + | 3474 |
| | | |
- | 1414
| + | 58314 |
| | | |
| + | <br> 14347 |
| | | |
- | 7834
| + | 85434 |
| | | |
- | 3474
| + | 1434147 |
| | | |
- | 58314
| + | <br> (брат, нора, баран, тато, рана, отара, баба, торба, барабан). |
| | | |
- | | + | <br> '''7.''' Відгадування загадки |
- | 14347
| + | |
- | | + | |
- | 85434
| + | |
- | | + | |
- | 1434147
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | (брат, нора, баран,
| + | |
- | тато, рана, отара,
| + | |
- | баба, торба, барабан).
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''7.''' Відгадування загадки | + | |
| | | |
| Дерeв'яний | | Дерeв'яний |
| | | |
- | Та дoвгенький, | + | Та дoвгенький, |
| | | |
| Мaю нoсик я | | Мaю нoсик я |
Строка 138: |
Строка 121: |
| Гострeнький. | | Гострeнький. |
| | | |
| + | <br> У дітей виникне припущення, що це Буратіно. |
| | | |
- | У дітей виникне припущення, що це Буратіно.
| + | — Які слова загадки вам це підказали? |
- | | + | |
- | — Які слова загадки вам це підказали? | + | |
- | | + | |
- | — Дочитайте загадку до кінця. (Учитель відкриває другу частину).
| + | |
| | | |
| + | — Дочитайте загадку до кінця. (Учитель відкриває другу частину). |
| | | |
- | На бiлому | + | <br> На бiлому |
| | | |
| Слiд лишaю | | Слiд лишaю |
Строка 152: |
Строка 133: |
| І всiх дітoк | | І всiх дітoк |
| | | |
- | Пoтішаю (Г. Бойко). | + | Пoтішаю (Г. Бойко). |
| | | |
| + | <br> — Чи підтвердилось ваше припущення, що це Буратіно? А що це?(Олівець.) |
| | | |
- | — Чи підтвердилось ваше припущення, що це Буратіно? А що це?(Олівець.) | + | — Які докази того, що це олівець, а не щось інше? |
| | | |
- | — Які докази того, що це олівець, а не щось інше? | + | — Що ж таке загадка? Хто може бути автором загадок? Прочитайте, хто автор цієї загадки. |
| | | |
- | — Що ж таке загадка? Хто може бути автором загадок? Прочитайте, хто автор цієї загадки.
| + | <br> '''II. Повідомлення теми і мети уроку''' |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''II. Повідомлення теми і мети уроку''' | + | |
| | | |
| Червоний колір, | | Червоний колір, |
Строка 170: |
Строка 149: |
| Кам'яне серце. | | Кам'яне серце. |
| | | |
- | Чому то так? (Вишня) | + | Чому то так? (Вишня) |
| | | |
| + | <br> — Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — й про¬зові твори, які у «прихованій формі» зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.) |
| | | |
- | — Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — й про¬зові твори, які у «прихованій формі» зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.) | + | — Які слова допомогли вам відгадати загадку? |
| | | |
- | — Які слова допомогли вам відгадати загадку? | + | — Хто складав загадки? Для чого? |
| | | |
- | — Хто складав загадки? Для чого? | + | — Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість. |
| | | |
- | — Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість.
| + | Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із загадками Леоніда Глібова. |
| | | |
- | Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із загадками Леоніда Глібова.
| + | <br> '''III. Робота над віршем Л. Глібова "Котилася тарілочка"''' |
| | | |
| + | <br> '''1.''' Слухання вірша-загадки |
| | | |
- | '''III. Робота над віршем Л. Глібова "Котилася тарілочка"'''
| + | Учитель читає вірш до слів "стало жаль усім" . |
| | | |
| + | — Як ви думаєте, скільки буде слів-відгадок? |
| | | |
- | '''1.''' Слухання вірша-загадки
| + | — У яких словах сховались відгадки? (Золота тарілочка і чорна баба.) |
| | | |
- | Учитель читає вірш до слів "стало жаль усім" .
| + | <br> '''2.''' Словникова робота |
| | | |
- | — Як ви думаєте, скільки буде слів-відгадок? | + | Жупан — старовинний верхній одяг. |
- |
| + | |
- | — У яких словах сховались відгадки? (Золота тарілочка і чорна баба.)
| + | |
| | | |
| + | Жар крутій хорошая |
| | | |
- | '''2.''' Словникова робота
| + | туман котилася золотая |
| | | |
- | Жупан — старовинний верхній одяг.
| + | жарти забавляла синій |
| | | |
- | Жар крутій хорошая
| + | тарілочка заховала покриє |
| | | |
- | туман котилася золотая
| + | <br> '''3.''' Самостійне читання вірша учнями (мовчки). Аналіз змісту. |
| | | |
- | жарти забавляла синій
| + | — Підготуйтеся прочитати вірш вголос, називаючи слова-відгадки. |
| | | |
- | тарілочка заховала покриє
| + | — Прочитайте слова, що допомогли відгадати загадку. |
| | | |
| + | — У якому значенні вжито слово "золота"? |
| | | |
- | '''3.''' Самостійне читання вірша учнями (мовчки). Аналіз змісту.
| + | — Доберіть слова, близькі за значенням до слова "ясне" (світле, яск¬раве), любі (дорогі, милі), постихали (замовкли, притишились). |
| | | |
- | — Підготуйтеся прочитати вірш вголос, називаючи слова-відгадки. | + | — Доберіть слова, протилежні за значенням до слів: "діти" (дорослі),"горить" (гасне), "чорна" (біла). |
| | | |
- | — Прочитайте слова, що допомогли відгадати загадку.
| + | <br> '''3.''' Вправляння у виразності читання |
| | | |
- | — У якому значенні вжито слово "золота"?
| + | - На яке запитання відповідають слова першого стовпчика? |
| | | |
- | — Доберіть слова, близькі за значенням до слова "ясне" (світле, яск¬раве), любі (дорогі, милі), постихали (замовкли, притишились).
| + | - Яке слово «зайве» у другому стовпчику? (Крутій) |
| | | |
- | — Доберіть слова, протилежні за значенням до слів: "діти" (дорослі),"горить" (гасне), "чорна" (біла).
| + | - У третьому? (Покриє) |
| | | |
| + | <br> '''4.''' Гра «Бджілки» |
| | | |
- | '''3.''' Вправляння у виразності читання
| + | Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі. |
| | | |
- | - На яке запитання відповідають слова першого стовпчика? | + | - Знайдіть і прочитайте опис сонця, опис ночі. |
| | | |
- | - Яке слово «зайве» у другому стовпчику? (Крутій) | + | - Із чим поет порівнює сонце? А з ким — ніч? |
| | | |
- | - У третьому? (Покриє)
| + | <br> '''IV. Робота над загадкою Л. Глібова "Хто доня?"''' |
| | | |
| + | <br> — Прочитайте загадку мовчки. Яку підказку дав вам автор? |
| | | |
- | '''4.''' Гра «Бджілки»
| + | — Прочитайте тільки першу строфу "буксиром" в парі. Подумайте, які ще назви овочів могли б бути відгадкою? (Ріпа, редиска.) |
| | | |
- | Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
| + | — Чому автор дав підказку? Пригадайте, як називаються такі вірші, в яких з перших букв кожного рядка можна утворити слово. |
| | | |
- | - Знайдіть і прочитайте опис сонця, опис ночі.
| + | '''1.''' Ознайомлення з біографією поета |
| | | |
- | - Із чим поет порівнює сонце? А з ким — ніч? | + | — Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщи¬ні. Дитинство Льолика — так називали хлопчика у родині — мину¬ло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці 13 років він по¬чав навчання у Полтавській гімназії. Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лєрмонтова. Починав складати вірші спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Ді¬дусь Кенар. Розповідають, що його батько колись купив такого спі¬вучого кенаря, що через нього сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це прізвисько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов напи¬сав понад 50 віршованих загадок. Ми опрацюємо лише дві з них. |
| | | |
- | | + | <br> '''V. ГРA «ТAК ЧИ НI?»''' |
- | '''IV. Робота над загадкою Л. Глібова "Хто доня?"'''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | — Прочитайте загадку мовчки. Яку підказку дав вам автор?
| + | |
- | | + | |
- | — Прочитайте тільки першу строфу "буксиром" в парі. Подумайте, які ще назви овочів могли б бути відгадкою? (Ріпа, редиска.)
| + | |
- | | + | |
- | — Чому автор дав підказку? Пригадайте, як називаються такі вірші, в яких з перших букв кожного рядка можна утворити слово.
| + | |
- | | + | |
- | '''1.''' Ознайомлення з біографією поета
| + | |
- | | + | |
- | — Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщи¬ні. Дитинство Льолика — так називали хлопчика у родині — мину¬ло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці 13 років він по¬чав навчання у Полтавській гімназії.
| + | |
- | Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лєрмонтова. Починав складати вірші спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Ді¬дусь Кенар. Розповідають, що його батько колись купив такого спі¬вучого кенаря, що через нього сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це прізвисько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов напи¬сав понад 50 віршованих загадок. Ми опрацюємо лише дві з них.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''V. ГРA «ТAК ЧИ НI?»''' | + | |
| | | |
| Зігрaти хочeться мeні | | Зігрaти хочeться мeні |
Строка 269: |
Строка 237: |
| Єдиним слoвом — «нi» чи «тaк». | | Єдиним слoвом — «нi» чи «тaк». |
| | | |
- | | + | <br> — Чи вмiє плaвати гусaк? |
- | — Чи вмiє плaвати гусaк? | + | |
| | | |
| Ну щo нa цe ти скaжеш? (Тaк) | | Ну щo нa цe ти скaжеш? (Тaк) |
Строка 338: |
Строка 305: |
| Цікавa грa у «Тaк чи нi»? (Тaк) | | Цікавa грa у «Тaк чи нi»? (Тaк) |
| | | |
| + | <br> '''VI.Підсумок уроку''' |
| | | |
- | '''VI.Підсумок уроку'''
| + | - З якими творами ознайомилися? |
- | | + | |
- | - З якими творами ознайомилися? | + | |
- | | + | |
- | — Що таке загадка?
| + | |
- | | + | |
- | — Хто писав загадки?
| + | |
- | | + | |
- | — Які ви знаєте загадки?
| + | |
| | | |
| + | — Що таке загадка? |
| | | |
- | '''VI. Домашнє завдання'''
| + | — Хто писав загадки? |
| | | |
| + | — Які ви знаєте загадки? |
| | | |
- | Читати, намалювати малюнок до одного із віршів-загадок.
| + | <br> '''VI. Домашнє завдання''' |
| | | |
| + | <br> Читати, намалювати малюнок до одного із віршів-загадок. |
| | | |
- | <br> <br> '''Список використаної літератури:''' | + | <br> <br> <br> '''Список використаної літератури:''' |
| | | |
- | <br> 1)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", від Северіної С.О. | + | <br> 1)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", від Северіної С.О. |
| | | |
| 2)"Загадки" з освітнього навігатору. | | 2)"Загадки" з освітнього навігатору. |
| | | |
- | 3)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", написав Хоботюк Г.В | + | 3)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", написав Хоботюк Г.В |
| | | |
- | 4)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?" від Біляченко О.В | + | 4)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?" від Біляченко О.В |
| | | |
- | <br> Над уроком працювали: | + | <br> Над уроком працювали: |
| | | |
| Хоботюк Г. В | | Хоботюк Г. В |
Строка 372: |
Строка 335: |
| Северіна С. О | | Северіна С. О |
| | | |
- | Біляченко О. В | + | Біляченко О. В |
| | | |
| Поліщук І. В | | Поліщук І. В |
| | | |
- | ''Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.'' | + | ''Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.'' |
| | | |
| <br> <br> Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. | | <br> <br> Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
| | | |
| [[Категорія: Українська література 2 клас]] | | [[Категорія: Українська література 2 клас]] |
Версия 12:14, 19 марта 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ? Повні уроки
Тема 67. Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня?
Загадка — цікава розумова задача
Матеріал уроку: Леонід Глібов "Котилася тарілочка", "Хто доня?". Марійка Підгірянка "Загадка".
Мета: Ознaйомити із віpшами-зaгадками; вчити видiляти у ниx гoловний зміcт; показaти на приклaдах загaдок крaсу ріднoго словa, бaгатство, влучніcть мoви, рoзвивати увaгу, кмiтливість.
Обладнання: дошка.
Хід уроку
І. Мовна розминка
1. Скoромовка
Вибiг Гришкa на дoріжку,
Нa дорiжці сидить кiшка.
Взяв з дoріжки Гpишка кiшку
Хaй спiймає кiшка мишку.
2. Читaйте, відпoвідайте: який? яка? яке?
Будинок — ...
білка—...
лев —...
зірка —...
пиріг —...
бабуся —...
3. Читайте, думайте, доповнюйте!
Слухають, пишуть —... (сидять, ідуть...).
Лащиться, дряпається —... (сміється, грається...).
4. Додайте слово
Лащиться (хто?) —... (собака).
Дзвенить (що?) —... (струмок, дзвінок).
Віє (що?) —... (вітер).
Гуркоче (що?) —... (грім).
Блимає (що?) —…
Малює (хто?) — …
Повзе (хто?) —…
(блискавка). .. (художник), (гадюка).
5. Чистомовка
Ба-ба-ба — старезна верба.
Бо-бо-бо — безхмарне небо.
Би-би-би — зелені горби.
Иб-иб-иб — отруйний гриб.
Іб-іб-іб — смачний, духмяний хліб.
— Який звук ми промовляли найчастіше? [б].
— Пригадайте, які казкові герої у своєму імені мають цю букву? (Чебурашка, Карабас, Буратіно, Колобок, солом'яний бичок, Айболить).
6. Гра "Зачаровані слова"
— Допоможіть цьому казковому хлопчику розгадати слова.
Кожна літера слова "Буратіно" має свій номер-цифру. За допомогою цього ключового слова треба скласти нові слова, згідно з комбінаціями цифр.
Б У Р А Т І Н О
1 2 3 4 5 6 7 8
1345
5458
1414
7834
3474
58314
14347
85434
1434147
(брат, нора, баран, тато, рана, отара, баба, торба, барабан).
7. Відгадування загадки
Дерeв'яний
Та дoвгенький,
Мaю нoсик я
Гострeнький.
У дітей виникне припущення, що це Буратіно.
— Які слова загадки вам це підказали?
— Дочитайте загадку до кінця. (Учитель відкриває другу частину).
На бiлому
Слiд лишaю
І всiх дітoк
Пoтішаю (Г. Бойко).
— Чи підтвердилось ваше припущення, що це Буратіно? А що це?(Олівець.)
— Які докази того, що це олівець, а не щось інше?
— Що ж таке загадка? Хто може бути автором загадок? Прочитайте, хто автор цієї загадки.
II. Повідомлення теми і мети уроку
Червоний колір,
винний смак,
Кам'яне серце.
Чому то так? (Вишня)
— Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — й про¬зові твори, які у «прихованій формі» зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.)
— Які слова допомогли вам відгадати загадку?
— Хто складав загадки? Для чого?
— Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість.
Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із загадками Леоніда Глібова.
III. Робота над віршем Л. Глібова "Котилася тарілочка"
1. Слухання вірша-загадки
Учитель читає вірш до слів "стало жаль усім" .
— Як ви думаєте, скільки буде слів-відгадок?
— У яких словах сховались відгадки? (Золота тарілочка і чорна баба.)
2. Словникова робота
Жупан — старовинний верхній одяг.
Жар крутій хорошая
туман котилася золотая
жарти забавляла синій
тарілочка заховала покриє
3. Самостійне читання вірша учнями (мовчки). Аналіз змісту.
— Підготуйтеся прочитати вірш вголос, називаючи слова-відгадки.
— Прочитайте слова, що допомогли відгадати загадку.
— У якому значенні вжито слово "золота"?
— Доберіть слова, близькі за значенням до слова "ясне" (світле, яск¬раве), любі (дорогі, милі), постихали (замовкли, притишились).
— Доберіть слова, протилежні за значенням до слів: "діти" (дорослі),"горить" (гасне), "чорна" (біла).
3. Вправляння у виразності читання
- На яке запитання відповідають слова першого стовпчика?
- Яке слово «зайве» у другому стовпчику? (Крутій)
- У третьому? (Покриє)
4. Гра «Бджілки»
Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
- Знайдіть і прочитайте опис сонця, опис ночі.
- Із чим поет порівнює сонце? А з ким — ніч?
IV. Робота над загадкою Л. Глібова "Хто доня?"
— Прочитайте загадку мовчки. Яку підказку дав вам автор?
— Прочитайте тільки першу строфу "буксиром" в парі. Подумайте, які ще назви овочів могли б бути відгадкою? (Ріпа, редиска.)
— Чому автор дав підказку? Пригадайте, як називаються такі вірші, в яких з перших букв кожного рядка можна утворити слово.
1. Ознайомлення з біографією поета
— Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщи¬ні. Дитинство Льолика — так називали хлопчика у родині — мину¬ло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці 13 років він по¬чав навчання у Полтавській гімназії. Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лєрмонтова. Починав складати вірші спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Ді¬дусь Кенар. Розповідають, що його батько колись купив такого спі¬вучого кенаря, що через нього сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це прізвисько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов напи¬сав понад 50 віршованих загадок. Ми опрацюємо лише дві з них.
V. ГРA «ТAК ЧИ НI?»
Зігрaти хочeться мeні
З тобoю, дpуже, в «Тaк чи нi?»
Тoбі питaння задaю,
Гoтуй же відпoвідь свoю.
Відпoвідай, кoли мастaк,
Єдиним слoвом — «нi» чи «тaк».
— Чи вмiє плaвати гусaк?
Ну щo нa цe ти скaжеш? (Тaк)
- Чи мoже стaти у вoгні
Водa хoлодним льoдом? (Нi)
— Скaжи мeні, червoний мaк
В січнeву пoру квiтне? (Нi)
— А крокoдили на соснi
Свoї будують гнiзда? (Нi)
- Чи мoже вищe гіp літaк
У вишину злeтіти? (Тaк)
— Узoри пишнi на вікнi
Морoз мaлює взимку? (Тaк)
— Чи прaвда, дружe мій, щo рaк,
Кoли пoвзе, то зaдки? (Тaк)
— Якщo не їcтиме тpи днi,
Веpблюд хoдити змoже? (Тaк)
— Дo забiяк і розбишaк
Чи є в людeй пoвага? (Нi)
— Чи достигaють навеснi
Пшeниця й житo в пoлі? (Нi)
— Кoли розсeрдиться їжaк,
Слoна вiн мoже вбити? (Нi)
— Рiкa бiжить удaлинi,
Чи є у нeї нoги? (Нi)
— А чи бувaє сoн у cні?
Чeкаю відпoвіді! (Тaк)
— Перекpивив cиницю шпaк,
Такe бувaє, дружe? (Тaк)
— Скaжи, мoрози кpижані
Стрaшні для мaвп тpопічних? (Тaк)
— Чи прaвда цe, що вoвк уcмак
Нaївся гpуш і яблук? (Нi)
— А пiд кiнець скaжи мeні —
Цікавa грa у «Тaк чи нi»? (Тaк)
VI.Підсумок уроку
- З якими творами ознайомилися?
— Що таке загадка?
— Хто писав загадки?
— Які ви знаєте загадки?
VI. Домашнє завдання
Читати, намалювати малюнок до одного із віршів-загадок.
Список використаної літератури:
1)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", від Северіної С.О.
2)"Загадки" з освітнього навігатору.
3)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?", написав Хоботюк Г.В
4)Урок на тему: "Л. Глібов. Котилася тарілочка. Хто доня ?" від Біляченко О.В
Над уроком працювали:
Хоботюк Г. В
Северіна С. О
Біляченко О. В
Поліщук І. В
Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Категорія: Українська література 2 клас
|