KNOWLEDGE HYPERMARKET


Утворення Халдейського царства. Повні уроки
User5 (Обсуждение | вклад)
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Історія всесвітня|Історія в...»)
Следующая правка →

Версия 21:39, 4 февраля 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Утворення Халдейського царства. Повні уроки

Тема уроку: Утворення Халдейського царства.

Мета уроку: Розповісти учням про Вавилон як столицю Халдейського царства.

Завдання уроку:

1. Навчитися запам’ятовувати інформацію з відео.

2. Розповісти шестикласникам про обставини, які робили Вавилон могутнім.

3. Ознайомити учнів із досягненнями Халдейського царства в галузях науки та медицини.


Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку:

Вавилон у складі Ассирії. Кілька століть Вавилон разом з іншими містами Дворіччя входив до складу Ассирійської держави. Проте місто зберегло свою самостійність. «Навіть собака стає вільним, коли заходить у Вавилон»,— писали вавилонські купці ассирійському царю, відстоюючи свої права. Ассирійські царі кілька разів руйнували непокірне місто. У VII ст. до н. е. війська царя Сіннахеріба спрямували на Вавилон води Євфрату, взяли місто штурмом і спалили його. Та згодом цар Ассаргаддон наказав його відбудувати знову.

Вавилон - столиця Халдейського царства. У 626 р. до н. е. ассирійців остаточно вигнали з Вавилона, а саме місто стало центром Халдейського царства. Особливого піднесення він досяг за царювання Навуходоносора II.


Xyjd566t.jpg

План міста Вавилон


Змінювалися часи і завойовники, та ні на хвилину не завмирало життя в місті. Вирували галасливі східні базари, лунала мова різних народів. До пізнього вечора купці розхвалювали свій товар. Усі скарби світу стікалися до Вавилона — зерно, тканини, розкішний одяг, посуд, пахоші, золото й срібло. На вулицях міста можна було побачити і єгиптянина в білому полотняному одязі, і темношкірого індійця, і скіфа-кочівника, і перса у високій тіарі на голові, і грека в хітоні та плащі.

Мури Вавилона. Коли мандрівник наближався рівниною до Вавилона, він ще здалеку бачив могутні оборонні стіни із зубцями й баштами. Цар Навуходоносор обніс свою столицю муром завдовжки 18 км. Товщина глиняних стін сягала 12 м, а висота — 22 м, як 8-поверхово будинку. Зверху по стіні вільно могли проїхати поряд л колісниці, запряжені кіньми. З боку рівнини місто було оточене глибоким ровом, наповненим водою. Землю, вийняту з рову, використали для виготовлення цегли. Цеглу скріплювали асфальтом. Річка Євфрат поділяла місто на дві частини.


Xdrj6t.jpg

Стіни міста Вавилон


Ворота Іштар. Вавилон мав багато воріт. Головними буї ворота богині Іштар, прикрашені синьою полив'яною плитко із золотистими зображеннями різних звірів — левів, драконів, биків. Через ворота Іштар проходила широка «дорога процесій», вимощена кам'яними плитами. Дорога вела до головної храму Бела-Мардука — Вавилонської вежі.

Xy6t.jpg

Ворота Богині Іштар у Вавилоні (відтворення)

Вавилонська Вежа. Ще здалеку було видно високу і масивну вежу — шкурат. На 90 м підносилася вона в небо. В небесній блакиті блищали позолочені роги, укріплені на вершині вежі. Зикурат був збудований із сирцевої (невипаленої) цегли у вигляді семи кубів, поставлених один на одного. Куби були різного кольору: чорний означав підземний світ, червоний — землю, блакитний — небо. Зовнішні сходи вели на вершину зикурату.

Там, у верхній башті, прикрашеній полив'яною плиткою блакитного кольору, стояли золоте ліжко і золотий стіл головного вавилонського бога Беда-Марлука. Жерці стверджували, що сам бог іноді спускався до свог храму і відпочивав на золотому ліжку. Зикурат вважався сходами, що з'єднують землю і небо. Спогади про цю величн споруду збереглися в Біблії («Драбина Іакова»).


Xdrj6d6j66t.jpg

Вавилонська вежа


Xyj66t.jpg

Зикурат




Завойовники п'ять разів руйнували зикурат. Та вавилоняни його відбудовували. У Біблії є легенда про те, як Бог зруйнував Вавилонську вежу, змішавши мови робітників так, шо вони перестали розуміти один одного. І справді, на будівельних роботах працювали полонені з різних країн, які погано розуміли халдейську мову й один одного.

Унизу, на священній храмовій ділянці, у місті було ще одне святилище, де стояла велетенська золота статуя Бела-Мардука, яка разом із золотим жертовником важила 2,4 т.

Сади Семіраміди. На березі Євфрату цар Навуходоносор звелів збудувати для своєї дружини Амітіли висячі сади. Цариця сумувала за горами й лісами своєї батьківщини у рівнинній та безлісій Вавилонії. Спочатку будівельники звели потужні склепіння, що спиралися на кам'яні стовпи. Зверху на них насипали родючої землі і висадили дерева, кущі та квіти. Пишна зелень садів милувала око серед випаленої сонцем рівнини. Під гарячими променями сонця раби вручну качали з річки тисячі відер води і подавали її на тераси царського саду для поливання. Греки назвали цей сад «висячими садами Семіраміди», пов'язавши назву з іменем відомої ассирійської цариці, і вважали його одним із семи чудес світу.

Наукові знання халдеїв. Халдейські (вавилонські) мудреці славилися в усьому світі. Небо для них було наче велетенська книга, яку вони вміли читати. Землю вони уявляли пласкою плитою, шо плаває в океані. З океану ло колодязів надходить вода. Зверху її накриває прозорий ковпак неба, по якому рухаються зорі. Вважалося, що зорі мають вплив на все живе. Тому халдейські маги — астрологи (від «астра» — зоря) провіщали людям по зорях майбутнє.

Вавилонські жерці вміли передбачати сонячні та місячні затемнення. Вони встановили дванадцять знаків зодіаку (Телець, Скорпіон, Діва, Риби, Терези та ін.) і склали календар. Рік поділявся на місяці, тижні. Тиждень складався із семи днів, і кожен день був присвячений якійсь планеті.

Математика. Для того, щоб копати канали, будувати палаци і храми, підраховувати врожай і вести лік часу, потрібно було добре знати математику. Халдеї вміли виконувати складні арифметичні дії. Вони склали таблицю множення, яку пізніше запозичив у них знаменитий грецький учений Піфагор. Користувалися також таблицями додавання та віднімання, вміли добувати квадратний корінь, обчислювати відсотки, вимірювати площу геометричних фігур. Халдейські вчені першими поділили круг на 360 градусів, а один градус — на 60 мінут. День вони поділили на двадцять чотири години, одну годину — на 60 хвилин, а одну хвилину — на 60 секунд. Уся лічба халдеїв грунтувалася на числі 60, його дільниках і множниках.

Медицина. На клинописних табличках збереглися записані лікарські рецепти. Халдеї широко використовували лікарські рослини, мінерали. Поряд з корисними порадами на табличках записано заклинання від злих духів, які, на думку лікарів, спричиняли хвороби.

Падіння Вавилона. У VI ст. до н. е. перси-кочівники напали на Вавилон. Жерці-зрадники та вельможі відчинили ворота, і неприступне місто було взято. У Біблії є легенда про падіння Вавилона. Цар Валтасар бенкетував у своєму палаці. Раптом на протилежній стіні з'явилася рука, яка вивела вогненні слова: «Мене, текел, парес», що означало: «Обчислений, знайдений легким і відданий (персам)». Цієї самої ночі Вавилон було захоплено, а Валтасара вбито.


Xdtyjd56juy6t.jpg

Бенкет Валтасара


Завдання: перегляньте усі відео з уроку і занотуйте в конспект основні факти.





Перевір себе:

1. За якого царя Вавилон досяг розквіту після вигнання ассирійців?

2. Які чудеса світу були у Вавилоні?

3. Чим уславилися халдейські мудреці?

4. Як халдеї вимірювали час?

5. Хто склав таблицю множення?


Домашнє завдання:

1. Порівняй два міста — Ніневію і Вавилон. У якому ти хотів би жити? Чому?

2. Уяви себе мандрівником, який прибув до Вавилона за часів царя Навуходоносора II. Про які знамениті споруди ти розкажеш? Чим вони тебе вразили?

3. Як виникла біблійна легенда про Вавилонську вежу?

4. Як ти зрозумів зміст напису на стіні в легенді про Валтасара?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Халдейське царство». Пилипенко А. В., учитель історії, м. Чернігів, ЗНЗ № 35.

2. . І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Тураев Б. А. - История Древнего Востока, 2008.

4. Вигасин А.А. История древнего Востока. Издательство: Дрофа, 2006.

5. soloscriptura.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас