KNOWLEDGE HYPERMARKET


Національно-визвольний рух в Україні у післявоєнний час
Ирина (Обсуждение | вклад)
(Создана новая страница размером '''Гіпермаркет Знань>>[[Історія України|Історія Укр...)
Следующая правка →

Версия 14:27, 13 октября 2009

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 11 клас>>Історія України: Національно-визвольний рух в Україні у післявоєнний час Включення За- Польське командування не змогло організу-хідної України до вати ефективної відсічі загарбникам. Незва-складу СРСР жаючи на впертий опір деяких частин поль¬ської армії, фронт швидко відкочувався на схід. Певні надії в умовах назріваючої катастрофи покладалися на західноук¬раїнські й західнобілоруські землі. Спираючись на їхні матері¬альні й людські ресурси, польський уряд сподівався продовжи¬ти боротьбу з агресором.
Але 17 вересня ці надії розвіялися: за погодженням із німець¬ким керівництвом польсько-радянський кордон перейшла Чер¬вона армія. Це означало фактичний вступ Радянського Союзу в Другу світову війну і пов'язаний з нею поділ світу. У Галичині та на Волині наступали війська Українського фронту (війська Київського Особливого військового округу) під командуванням С. Тимошенка, в Західній Білорусії - війська Білоруського фрон¬ту (війська Білоруського Особливого військового округу) під командуванням М. Ковальова. Перевага радянських частин бу¬ла величезною. Через добу, вночі 18 вересня, польський уряд і головне командування армії переїхали до Румунії, наказавши фронтовим командирам, не «вступаючи з більшовиками в бій», відводити війська до румунського кордону. 22 вересня радянські частини ввійшли у Львів, а через деякий час уся територія, поділена за таємною радянсько-німецькою угодою, опинилася під контролем Червоної армії. До рук чекістів потрапило багато полонених польських військовослужбовців. Серед них були ук¬раїнці, які служили в польській армії з 1 вересня 1939 р. Доля багатьох із них склалася трагічно. У квітні - травні 1940 р. у Ка-тинському лісі під Смоленськом, а ще раніше - під Харковом та в інших місцях було розстріляно понад 15 тисяч польських офіцерів - від молодших командирів до генералів.
Західноукраїнське населення з надією на краще зустрічало Червону армію. Цьому сприяла, зокрема, та обставина, що ра¬дянська офіційна пропаганда пояснювала перехід польсько-радянського кордону прагненням запобігти окупації краю на¬цистами. До того ж поляки, відступаючи під тиском німецьких і радянських військ, часто зривали свою злість на цивільному українському населенні, не зупиняючись перед убивствами
 
 
Депутати Народних зборів Західної України у Києві. 1939 р.
мирних жителів. Звичайним явищем було знищення охороною польських тюрем в'язнів-українців.
В умовах, коли населення нічого не знало про таємні угоди між СРСР і Німеччиною, радянська пропаганда мала певний психологічний ефект. Слід зауважити також, що західні укра¬їнці споконвічно прагнули до єднання зі своїми східноукра¬їнськими братами. Значну роль у формуванні образу радянсько¬го солдата як визволителя відігравало й тривале польсько-ук-раїнське протистояння на західноукраїнських землях.
Що ж до польського населення Галичини та Волині, то воно вороже зустріло прихід Червоної армії, розцінивши його як «удар у спину». Воно було переконане, що на той час можливості боротьби польської держави з нацистами ще не були вичерпані.
Для узаконення радянського режиму у Львові 22 жовтня під пильним контролем нових властей було проведено вибори до Народних зборів. Хоча формально вибори відбувалися на заса¬дах загального прямого виборчого права, вони провадилися за офіційним безальтернативним списком кандидатів. На¬прикінці жовтня Народні збори прийняли Декларацію про возз'єднання Західної України з Радянською Україною в складі СРСР. У листопаді відбулися сесії Верховної Ради СРСР і Ук¬раїнської РСР, які ухвалили закони про включення Західної України до складу СРСР і возз'єднання її з Українською РСР.
 
Включення    у червні 1940 р. уряд СРСР зажадав від Ру-
до складу    мунії очищення від її військ Бессарабії, а та-
СРСР Північної кож тіеї частини Північної Буковини, де про-
Буковини и    живало переважно українське населення. Не
придунаиських маючи підтримки від Німеччини, уряд Ру-
украінських    мунії віддав своїм військам наказ залишити
земель    вказані в ультиматумі території. Там була
встановлена радянська влада. Північна Буковина і приду-найські українські землі ввійшли до складу УРСР. Законодав¬че закріплення нових територій у складі Радянського Союзу відбулося шляхом створення нової союзної республіки — Мол¬давської РСР і поділу території Бессарабії між Молдавською та Українською РСР. До складу Молдавії увійшла також частина українських історичних земель Придністров'я, де ще в 1924 р. у складі УСРР була утворена Молдавська Автономна Радянсь¬ка Соціалістична Республіка.
Радянізація    Включивши західноукраїнські землі до скла-
західних облас- ду СРСР, сталінське керівництво розгорнуло
тей України    політику їх радянізації. Була ліквідована ста-
ра система управління і впроваджувалася нова, радянська. По-ляків-чиновників заступили новоприбулі службовці. Це були відряджені з України працівники партійного, державного чи господарського апарату, здебільшого малоосвічені, малоквалі-фіковані виконавці, які часто-густо не знали української мови, звичаїв місцевого населення. До участі в керівних органах допу¬скалися й поодинокі члени Компартії Західної України.
Деякі заходи нових властей дістали у краї схвалення. Наці¬ональна інтелігенція вітала розширення мережі українських шкіл, українізацію вищої освіти. Львівський університет ім. Яна Кази-мира було перейменовано на ім. Івана Франка. Львівський опер¬ний театр був українізований і перейменований в Театр опери і балету ім. Івана Франка. Відкривалися нові українські газети.
Вводилося безплатне медичне обслуговування. Це особливо імпонувало сільському населенню, яке здебільшого взагалі не знало, що таке стаціонарна медична допомога. Симпатії до но¬вої влади збереглися навіть попри її наміри здійснити докорін¬ну ломку старих, заснованих на приватній власності, економіч¬них структур. Річ у тому, що спершу перетворення в економіці мало торкалися інтересів українського населення, бо промис¬ловість, торгівля і велике землеволодіння перебували в основ¬ному в руках поляків чи євреїв. Однак після націоналізації близько 2 тис. промислових підприємств, переважна кількість яких були середніми і дрібними, різко знизилась їхня ефек¬тивність, що негативно позначилося на становищі більшості населення. Подібні процеси відбувались і на селі. Поміщиків і
 


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами із історії України, плани конспектів уроків  з історії України 10 класу,плани конспектів уроків з історії України 10 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення