KNOWLEDGE HYPERMARKET


Географія 9 клас
Строка 1: Строка 1:
-
ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ  
+
'''ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ<br><br>ВСТУП'''
-
 
+
<br>
-
ВСТУП Предмет економічної і соціальної географії України, актуальність курсу. Економічна і соціальна географія в системі географічних дисциплін і наук. Зв’язок економічної і соціальної географії з іншими науками.  
+
Предмет економічної і соціальної географії України, актуальність курсу.
-
 
+
<br>
-
Розділ І. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ Тема 1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ. ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН Розміри території, її конфігурація і компактність з точки зору господарського розвитку. Місце України на політичній карті Європи і світу. Економіко-географічне положення України в Центрально-Східній Європі. Значення транзитних перевезень. Геополітичне положення, його позитивні і негативні особливості.  
+
Економічна і соціальна географія в системі географічних дисциплін і наук. Зв’язок економічної і соціальної географії з іншими науками.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 2. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ Історико-географічний огляд адміністративно-територіального поділу України. Сучасний адміністративно-територіальний поділ і його характеристика. Оцінка адміністративно-територіального поділу.  
+
'''Розділ І. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ<br>Тема 1. ГЕОГРАФІЧНЕ&nbsp; ПОЛОЖЕННЯ&nbsp; УКРАЇНИ. ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН'''
-
 
+
<br>
-
Тема 3. УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ЗЕМЛІ Історико-географічні області в Україні та їх характеристика: Київщина, Галичина, Волинь, Буковина (Північна Буковина), Слобідська Україна (Слобожанщина), Західна Україна, Таврія, Бессарабія, Покуття, Запоріжжя, Гетьманщина. Поняття “етногеографічні райони”: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина. Етнографічна індивідуальність литвинів, поліщуків, севрюків.  
+
Розміри території, її конфігурація і компактність з точки зору господарського розвитку.
-
 
+
<br>
-
Розділ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ Тема 1. КІЛЬКІСТЬ, РОЗМІЩЕННЯ І ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО ВІКОВА І СТАТЕВА СТРУКТУРА Відомості про чисельність населення в давнішні часи. Кількість і густота населення, її територіальні відмінності. Поняття “природний рух населення”. Природний рух населення України. Порівняння показників природного руху населення України і країн Західної Європи. Механічний рух (міграції) населення. Поняття “еміграція”, “імміграція”, “міграція”, “сальдо міграції”. Внутрішні і зовнішні міграції. Міграційні процеси в Україні, їх інтенсивність і географія. Статево-віковий склад населення. Географія природного приросту, його особливості в Україні. Причини погіршення демографічної ситуації. Депопуляція.  
+
Місце України на політичній карті Європи і світу. Економіко-географічне положення України в Центрально-Східній Європі. Значення транзитних перевезень. Геополітичне положення, його позитивні і негативні особливості.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 2. НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ Історія формування української нації. Національний склад населення України та окремих регіонів. Корінні народи і національні меншини. Етнографічні групи українців. Українська діаспора та її географія. Розширення зв’язків із українцями зарубіжжя. Духовна культура українського народу (мова, культура, освіта, обряди і звичаї, релігія). Державна мова України.  
+
'''Тема 2. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ'''
-
 
+
<br>
-
Тема 3. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ І РОЗВИТОК ПОСЕЛЕНЬ Міське і сільське населення. Типи населених пунктів. Урбанізація. Територіальні відмінності в рівнях урбанізації у різних регіонах України. Субурбанізація. Система міського розселення України. Міські агломерації. Столиця держави та її значення. Типи міст за розмірами та за функціями. Сільське розселення і його географія. Типи сільських поселень, особливості їх розміщення. Демографічні проблеми сільського населення, шляхи їх вирішення.  
+
Історико-географічний огляд адміністративно-територіального поділу України. Сучасний адміністративно-територіальний поділ і його характеристика. Оцінка адміністративно-територіального поділу.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 4. ТРУДОВІ РЕСУРСИ І ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ Поняття “економічно активне населення”, “трудові ресурси”, “зайнятість населення”. Трудові ресурси України та їх географія, порівняння з іншими країнами. Проблеми трудових ресурсів України. Безробіття, його причини, шляхи подолання. Ринок праці. Освіта (освіченість) населення України. Проблеми освіти національного характеру. Зміни вимог до освітньо-кваліфікаційних характеристик сучасного працівника.  
+
'''Тема 3. УКРАЇНСЬКІ&nbsp; ІСТОРИЧНІ&nbsp; ЗЕМЛІ'''
-
 
+
<br>
-
Розділ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО Тема 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ Поняття про господарство і національний господарський комплекс. Типи економічних систем. Економічна система України. Галузева структура економіки. Поняття “галузь” і “міжгалузевий комплекс”. Поняття інфраструктури. Виробнича і соціальна інфраструктура, її галузі і комплекси. Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності). Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.  
+
Історико-географічні області в Україні та їх характеристика: Київщина, Галичина, Волинь, Буковина (Північна Буковина), Слобідська Україна (Слобожанщина), Західна Україна, Таврія, Бессарабія, Покуття, Запоріжжя, Гетьманщина.
-
 
+
<br>
-
Тема 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОМИСЛОВОСТІ Промисловість – провідна сфера матеріального виробництва. Структурно-виробничі та географічні особливості розміщення промисловості України. Місце і роль у господарстві України. Структурні зміни та шляхи підвищення економічної ефективності національної промисловості, конкурентоспроможності її продукції. Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності). Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.  
+
Поняття “етногеографічні райони”: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина. Етнографічна індивідуальність литвинів, поліщуків, севрюків.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 3. ПАЛИВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ ТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА Галузева структура паливної промисловості. Сировинна база. Вугільна промисловість. Нафтова промисловість. Нафтопереробна промисловість. Газова промисловість. Торфова промисловість. Галузева структура електроенергетики. Основні типи електростанцій та найважливіші ЛЕП. Використання традиційних і нових способів одержання енергії. Екологічні проблеми електроенергетики. Енергосистема. Споживання енергії. Енергозбереження.  
+
'''Розділ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ<br>Тема 1. КІЛЬКІСТЬ, РОЗМІЩЕННЯ І ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО ВІКОВА І СТАТЕВА СТРУКТУРА'''
-
 
+
<br>
-
Тема 4. МЕТАЛУРГІЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ Чорна металургія. Сировинна база. Географія видобутку залізної і марганцевої руди, вогнетривких глин, флюсових вапняків. Виробнича структура галузі (виробництво чавуну, сталі, прокату, феросплавів). Основні райони галузі. Комплексоутворююче значення чорної металургії. Електрометалургія і порошкова металургія. Проблеми і перспективи розвитку і розміщення чорної металургії. Кольорова металургія. Основні групи кольорових металів. Склад і сировинна база. Принципи розміщення підприємств галузі. Проблеми і перспективи розвитку галузі.  
+
Відомості про чисельність населення в давнішні часи. Кількість і густота населення, її територіальні відмінності. Поняття “природний рух населення”. Природний рух населення України. Порівняння показників природного руху населення України і країн Західної Європи.
-
 
+
<br>
-
Тема 5. МАШИНОБУДУВАННЯ І МЕТАЛООБРОБКА Провідна роль машинобудування у господарстві держави. Структура галузі. Міжгалузеві та внутрішньогалузеві зв’язки. Наукомісткі, трудомісткі і металомісткі галузі. Принципи розміщення і географія важкого, сільськогосподарського, транспортного, електротехнічного машинобудування, приладобудування, верстатобудування, виробництва устаткування для різних галузей народного господарства. Найбільші центри. Основні регіональні відмінності розвитку машинобудування. Проблеми і перспективи розвитку та розміщення підприємств галузі в нових економічних умовах.  
+
Механічний рух (міграції) населення. Поняття “еміграція”, “імміграція”, “міграція”, “сальдо міграції”. Внутрішні і зовнішні міграції. Міграційні процеси в Україні, їх інтенсивність і географія.
-
 
+
<br>
-
Тема 6. ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ Поняття про хімічну промисловість, її галузева структура. Природно-сировинна база хімічної промисловості і використання відходів. Географія окремих галузей хімічної промисловості. Територіальна структура хімічної промисловості. Проблеми розвитку і розміщення галузі.  
+
Статево-віковий склад населення. Географія природного приросту, його особливості в Україні. Причини погіршення демографічної ситуації. Депопуляція.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 7. ЛІСОВА І ДЕРЕВООБРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ Основні райони заготівлі лісу, проблеми відтворення і раціонального використання лісових ресурсів. Структура та значення галузі, особливості її розміщення. Лісопильне виробництво. Деревообробна промисловість. Целюлозно-паперове і лісохімічне виробництво. Проблеми й перспективи розвитку галузі.  
+
'''Тема 2. НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ'''
-
 
+
<br>
-
Тема 8. ПРОМИСЛОВІСТЬ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ Галузева структура. Умови та чинники розвитку і розміщення. Природна сировинна база. Географія галузей цементної промисловості. Промисловість нерудних матеріалів. Проблеми й перспективи розвитку галузі.  
+
Історія формування української нації. Національний склад населення України та окремих регіонів. Корінні народи і національні меншини. Етнографічні групи українців.
-
 
+
<br>
-
Тема 9. ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ. ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ Галузева структура. Принципи розміщення. Географія текстильної промисловості (бавовняної, вовняної, лляної і шовкової), швейної та трикотажної промисловості. Процес виготовлення тканин, його стадії. Шкіряно–взуттєва промисловість. Народні традиції художніх промислів, їх зародження і розвиток. Основні центри виробництва художніх промислів. Виробництва, що виникли на базі художніх промислів.  
+
Українська діаспора та її географія. Розширення зв’язків із&nbsp; українцями зарубіжжя. Духовна культура українського народу (мова, культура, освіта, обряди і звичаї, релігія). Державна мова України.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 10. ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ Особливості спеціалізації та принципи розміщення харчової промисловості, її географія. Проблеми і перспективи розвитку харчової промисловості.  
+
'''Тема 3. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ І РОЗВИТОК ПОСЕЛЕНЬ'''
-
 
+
<br>
-
Тема 11. СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА Галузі соціальної інфраструктури, їх склад і значення. Розвиток в Україні освіти, науки, культури. Сфера послуг. Територіальна організація медичного обслуговування населення. Рекреаційно-туристичне господарство. Проблеми і перспективи розвитку соціальної інфраструктури. Вплив її розвитку на стан економіки країни.  
+
Міське і сільське населення. Типи населених пунктів. Урбанізація. Територіальні відмінності в рівнях урбанізації у різних регіонах України. Субурбанізація. Система міського розселення України. Міські агломерації. Столиця держави та її значення. Типи міст за розмірами та за функціями.
-
 
+
<br>
-
Тема 12. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО Галузева структура сільського господарства. Значення сільського господарства в економіці держави, його зв’язок з іншими галузями. Екстенсивний та інтенсивний способи ведення сільського господарства. Природно – географічні передумови і проблеми розвитку сільського господарства. Сільськогосподарські угіддя, їх структура. Меліорація земель. Землеволодіння, його вплив на сільське розселення. Земельна реформа в Україні. Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Географія зернового господарства, технічних культур, картоплярства, овочівництва та плодівництва. Тваринництво, його структура та географія. Розвиток кормової бази тваринництва. Рибне господарство. Зональна спеціалізація сільського господарства. Гірські регіони. Приміські сільськогосподарські райони.  
+
Сільське розселення і його географія. Типи сільських поселень, особливості їх розміщення. Демографічні проблеми сільського населення, шляхи їх вирішення.
-
 
+
<br><br>
-
Тема 13. ТРАНСПОРТ Роль транспорту в господарстві країни. Види транспорту. Найважливіші транспортні вузли країни. Рівень забезпеченості різних районів країни транспортними магістралями. Транспортні коридори. Транзитні перевезення. Залізничний транспорт, його провідна роль у перевезенні вантажів. Залізнична мережа України. Географія залізничних вантажо- та пасажиропотоків. Структура вантажних перевезень. Залізничні вузли. Автомобільний транспорт, його недоліки та переваги. Найважливіші автомагістралі. Водний транспорт. Історія українського морського флоту. Морські порти і географія перевезень. Каботаж. Роль морського транспорту в міжнародних зв’язках. Географія річкового транспорту. Річкові порти. Міждержавні перевезення по Дунаю та інших річках. Повітряний транспорт, його значення в міждержавних перевезеннях. Спеціалізація повітряних перевезень. Трубопровідний транспорт. Географія нафто- і газопроводів. Транзитні транспортування нафти і газу. Раціональні радіуси перевезення вантажів. Проблеми і перспективи розвитку транспорту.  
+
'''Тема 4. ТРУДОВІ РЕСУРСИ І ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ'''
-
 
+
<br>
-
Тема 14. УКРАЇНА І СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ Поняття про світове господарство та міжнародний поділ праці. Форми міжнародного співробітництва. Обсяги і структура зовнішньоекономічних зв’язків. Географія зовнішньої торгівлі. Торговельний баланс країни. Значення зовнішніх економічних зв’язків в господарстві країни. Міжнародні організації. Інтеграція України в світову економіку.  
+
Поняття “економічно активне населення”, “трудові ресурси”, “зайнятість населення”. Трудові ресурси України та їх географія, порівняння з іншими країнами.&nbsp; Проблеми трудових ресурсів України. Безробіття, його причини, шляхи подолання. Ринок праці. Освіта (освіченість) населення України. Проблеми освіти національного характеру. Зміни вимог до освітньо-кваліфікаційних характеристик сучасного працівника.
-
 
+
<br><br>
-
Розділ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ Тема 15. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація.  
+
'''Розділ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО<br>Тема 1. ЗАГАЛЬНА&nbsp; ХАРАКТЕРИСТИКА&nbsp; ГОСПОДАРСТВА&nbsp; УКРАЇНИ'''
-
 
+
<br>
-
Тема 16. ЕКОНОМІЧНІ РАЙОНИ УКРАЇНИ Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація. План вивчення економіко-географічного району: склад території, економіко-географічне положення, природні умови і ресурси, особливості господарського комплексу та найбільші міста. Донецький економічний район. Придніпровський та Північно-Східний економічні райони, їх коротка характеристика. Столичний, Центральний, Подільський економічні райони, їх коротка характеристика. Північно-Західний, Карпатський, Причорноморський економічні райони, їх коротка характеристика.  
+
Поняття про господарство і національний господарський комплекс. Типи економічних систем. Економічна система України.
-
 
+
<br>
-
Розділ V. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА ТА ЇХ ПРОЯВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Тема 17. ЗМІНА ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Зміна природних компонентів під впливом господарської діяльності людини. Види впливу на довкілля України: землеробський, меліоративний, промисловий, містобудівельний, транспортний, водогосподарський, лісогосподарський, військовий, рекреаційний та інші. Основні заходи щодо зменшення впливу господарської діяльності на навколишнє середовище в Україні.  
+
Галузева структура економіки. Поняття “галузь” і “міжгалузевий комплекс”. Поняття інфраструктури. Виробнича і соціальна інфраструктура, її галузі і комплекси.
-
 
+
<br>
-
Тема 18. ПОНЯТТЯ ПРО ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ЇХ СУТЬ Поняття про глобальні проблеми. Причини виникнення глобальних проблем та їх коротка характеристика. Проблема збереження миру на Землі. Конверсія військового виробництва. Миротворча місія України. Глобальні проблеми людства та їх прояв на території України. Шляхи розв’язання глобальних проблем людства в України.  
+
Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності).
-
 
+
<br>
-
Розділ VІ. ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ Особливості географічного положення та його вплив на господарську спеціалізацію. Природні умови і ресурси, їх оцінка. Географічні назви своєї області чи автономної республіки в минулому і нині. Особливості топоніміки своєї місцевості. Населення і трудові ресурси. Демографічна ситуація. Найбільші міста. Адміністративні райони. Історія заселення території. Особливості культури і побуту місцевого населення. Загальна характеристика господарства. Галузі спеціалізації. Сільське господарство. Транспорт. Проблеми і перспективи розвитку.  
+
Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.
-
 
+
<br><br>
-
Повторення з курсу “ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ”
+
'''Тема 2. ЗАГАЛЬНА&nbsp; ХАРАКТЕРИСТИКА&nbsp; ПРОМИСЛОВОСТІ'''
 +
<br>
 +
Промисловість – провідна сфера матеріального виробництва. Структурно-виробничі та географічні особливості розміщення промисловості України. Місце і роль у господарстві України. Структурні зміни та шляхи підвищення економічної ефективності національної промисловості, конкурентоспроможності її продукції.
 +
<br>
 +
Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності).
 +
<br>
 +
Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.
 +
<br>
 +
'''<br>Тема 3. ПАЛИВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ ТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА'''
 +
<br>
 +
Галузева структура паливної промисловості. Сировинна база.&nbsp; Вугільна промисловість. Нафтова промисловість. Нафтопереробна промисловість. Газова промисловість. Торфова промисловість.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;
 +
<br>
 +
Галузева структура електроенергетики. Основні типи електростанцій та найважливіші ЛЕП. Використання традиційних і нових способів одержання енергії. Екологічні проблеми електроенергетики. Енергосистема. Споживання енергії. Енергозбереження.
 +
<br>
 +
'''<br>Тема 4. МЕТАЛУРГІЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ'''
 +
<br>
 +
Чорна металургія. Сировинна база. Географія видобутку залізної і марганцевої руди, вогнетривких глин, флюсових вапняків. Виробнича структура галузі (виробництво чавуну, сталі, прокату, феросплавів). Основні райони галузі. Комплексоутворююче значення чорної металургії. Електрометалургія і порошкова металургія. Проблеми і перспективи розвитку і розміщення чорної металургії.
 +
<br>
 +
Кольорова металургія. Основні групи кольорових металів. Склад і сировинна база. Принципи розміщення підприємств галузі. Проблеми і перспективи розвитку галузі.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 5. МАШИНОБУДУВАННЯ І МЕТАЛООБРОБКА'''
 +
<br>
 +
Провідна роль машинобудування у господарстві держави. Структура галузі. Міжгалузеві та внутрішньогалузеві зв’язки. Наукомісткі, трудомісткі і металомісткі галузі.
 +
<br>
 +
Принципи розміщення і географія важкого, сільськогосподарського, транспортного, електротехнічного машинобудування, приладобудування, верстатобудування, виробництва устаткування для різних галузей народного господарства. Найбільші центри.
 +
<br>
 +
Основні регіональні відмінності розвитку машинобудування. Проблеми і перспективи розвитку та розміщення підприємств галузі в нових економічних умовах.
 +
<br>
 +
'''<br>Тема 6. ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ'''
 +
<br>
 +
Поняття про хімічну промисловість, її галузева структура. Природно-сировинна база хімічної промисловості і використання відходів.
 +
<br>
 +
Географія окремих галузей хімічної промисловості. Територіальна структура хімічної промисловості. Проблеми розвитку і розміщення галузі.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 7. ЛІСОВА І ДЕРЕВООБРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ'''
 +
<br>
 +
Основні райони заготівлі лісу, проблеми відтворення і раціонального використання лісових ресурсів. Структура та значення галузі, особливості її розміщення. Лісопильне виробництво. Деревообробна промисловість. Целюлозно-паперове і лісохімічне виробництво. Проблеми й перспективи розвитку галузі.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 8. ПРОМИСЛОВІСТЬ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ'''
 +
<br>
 +
Галузева структура. Умови та чинники розвитку і розміщення. Природна сировинна база. Географія галузей цементної промисловості. Промисловість нерудних матеріалів. Проблеми й перспективи розвитку галузі.&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;
 +
<br><br>
 +
'''Тема 9. ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ. ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ'''
 +
<br>
 +
Галузева структура. Принципи розміщення. Географія текстильної промисловості (бавовняної, вовняної, лляної і шовкової), швейної та трикотажної промисловості. Процес виготовлення тканин, його стадії. Шкіряно–взуттєва промисловість.
 +
<br>
 +
Народні традиції художніх промислів, їх зародження і розвиток. Основні центри виробництва художніх промислів. Виробництва, що виникли на базі художніх промислів.
 +
<br>
 +
'''<br>Тема 10. ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ'''
 +
<br>
 +
Особливості спеціалізації та принципи розміщення харчової промисловості, її географія. Проблеми і перспективи розвитку харчової промисловості.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 11. СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА'''
 +
<br>
 +
Галузі соціальної інфраструктури, їх склад і значення. Розвиток в Україні освіти, науки, культури. Сфера послуг. Територіальна організація медичного обслуговування населення.
 +
<br>
 +
Рекреаційно-туристичне господарство. Проблеми і перспективи розвитку соціальної інфраструктури. Вплив її розвитку на стан економіки країни.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 12. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО'''
 +
<br>
 +
Галузева структура сільського господарства. Значення сільського господарства в економіці держави, його зв’язок з іншими галузями. Екстенсивний та інтенсивний способи ведення сільського господарства. Природно – географічні передумови і проблеми розвитку сільського господарства. Сільськогосподарські угіддя, їх структура. Меліорація земель. Землеволодіння, його вплив на сільське розселення. Земельна реформа в Україні.
 +
<br>
 +
Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Географія зернового господарства, технічних культур, картоплярства,&nbsp; овочівництва та плодівництва.
 +
<br>
 +
Тваринництво, його структура та географія. Розвиток кормової бази тваринництва. Рибне господарство.
 +
<br>
 +
Зональна спеціалізація сільського господарства. Гірські регіони. Приміські сільськогосподарські райони.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 13. ТРАНСПОРТ'''
 +
<br>
 +
Роль транспорту в господарстві країни. Види транспорту. Найважливіші транспортні вузли країни. Рівень забезпеченості різних районів країни транспортними магістралями. Транспортні коридори. Транзитні перевезення.
 +
<br>
 +
Залізничний транспорт, його провідна роль у перевезенні вантажів. Залізнична мережа України. Географія залізничних вантажо-&nbsp; та пасажиропотоків. Структура вантажних перевезень. Залізничні вузли.
 +
<br>
 +
Автомобільний транспорт, його недоліки та переваги. Найважливіші автомагістралі.
 +
<br>
 +
Водний транспорт. Історія українського морського флоту. Морські порти і географія перевезень. Каботаж. Роль морського транспорту в міжнародних зв’язках.
 +
<br>
 +
Географія річкового транспорту. Річкові порти. Міждержавні перевезення по Дунаю та інших річках.
 +
<br>
 +
Повітряний транспорт, його значення в міждержавних перевезеннях. Спеціалізація повітряних перевезень.
 +
<br>
 +
Трубопровідний транспорт. Географія нафто- і газопроводів. Транзитні транспортування нафти і газу.
 +
<br>
 +
Раціональні радіуси перевезення вантажів. Проблеми і перспективи розвитку транспорту.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 14. УКРАЇНА І СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ'''
 +
<br>
 +
Поняття про світове господарство та міжнародний поділ праці. Форми міжнародного співробітництва. Обсяги і структура зовнішньоекономічних зв’язків.
 +
<br>
 +
Географія зовнішньої торгівлі. Торговельний баланс країни. Значення зовнішніх економічних зв’язків в господарстві країни. Міжнародні організації. Інтеграція України в світову економіку.
 +
<br><br>
 +
'''Розділ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ<br>Тема 15. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ'''
 +
<br>
 +
Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація. &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;
 +
<br><br>
 +
'''Тема 16. ЕКОНОМІЧНІ РАЙОНИ УКРАЇНИ'''
 +
<br>
 +
Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація.
 +
<br>
 +
План вивчення економіко-географічного району: склад території, економіко-географічне положення, природні умови і ресурси, особливості господарського комплексу та найбільші міста. Донецький економічний район.
 +
<br>
 +
Придніпровський та Північно-Східний економічні райони, їх коротка характеристика.
 +
<br>
 +
Столичний, Центральний, Подільський економічні райони, їх коротка характеристика.
 +
<br>
 +
Північно-Західний, Карпатський, Причорноморський економічні райони, їх коротка характеристика.
 +
<br><br>
 +
'''Розділ V. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА ТА ЇХ ПРОЯВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ<br>Тема 17. ЗМІНА ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ'''
 +
<br>
 +
Зміна природних компонентів під впливом господарської діяльності людини. Види впливу на довкілля України: землеробський, меліоративний, промисловий, містобудівельний, транспортний, водогосподарський, лісогосподарський, військовий, рекреаційний та інші.
 +
<br>
 +
Основні заходи щодо зменшення впливу господарської діяльності на навколишнє середовище&nbsp; в Україні.
 +
<br><br>
 +
'''Тема 18. ПОНЯТТЯ ПРО ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ЇХ СУТЬ'''
 +
<br>
 +
Поняття про глобальні проблеми. Причини виникнення глобальних проблем та їх коротка характеристика.
 +
<br>
 +
Проблема збереження миру на Землі. Конверсія військового виробництва. Миротворча місія України.
 +
<br>
 +
Глобальні проблеми людства та їх прояв на території України. Шляхи розв’язання глобальних проблем людства в України.
 +
<br><br>
 +
'''Розділ VІ. ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ'''
 +
<br>
 +
Особливості географічного положення та його вплив на господарську спеціалізацію. Природні умови і ресурси, їх оцінка.
 +
<br>
 +
Географічні назви своєї області чи автономної республіки в минулому і нині. Особливості топоніміки своєї місцевості.
 +
<br>
 +
Населення і трудові ресурси. Демографічна ситуація. Найбільші міста. Адміністративні райони. Історія заселення території. Особливості культури і побуту місцевого населення.
 +
<br>
 +
Загальна характеристика господарства. Галузі спеціалізації. Сільське господарство. Транспорт. Проблеми і перспективи розвитку.
 +
<br><br>
 +
'''Повторення з курсу “ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ”'''

Версия 12:53, 1 июля 2009

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ВСТУП

Предмет економічної і соціальної географії України, актуальність курсу.
Економічна і соціальна географія в системі географічних дисциплін і наук. Зв’язок економічної і соціальної географії з іншими науками.

Розділ І. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ
Тема 1. ГЕОГРАФІЧНЕ  ПОЛОЖЕННЯ  УКРАЇНИ. ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН

Розміри території, її конфігурація і компактність з точки зору господарського розвитку.
Місце України на політичній карті Європи і світу. Економіко-географічне положення України в Центрально-Східній Європі. Значення транзитних перевезень. Геополітичне положення, його позитивні і негативні особливості.

Тема 2. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ
Історико-географічний огляд адміністративно-територіального поділу України. Сучасний адміністративно-територіальний поділ і його характеристика. Оцінка адміністративно-територіального поділу.

Тема 3. УКРАЇНСЬКІ  ІСТОРИЧНІ  ЗЕМЛІ
Історико-географічні області в Україні та їх характеристика: Київщина, Галичина, Волинь, Буковина (Північна Буковина), Слобідська Україна (Слобожанщина), Західна Україна, Таврія, Бессарабія, Покуття, Запоріжжя, Гетьманщина.
Поняття “етногеографічні райони”: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина. Етнографічна індивідуальність литвинів, поліщуків, севрюків.

Розділ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
Тема 1. КІЛЬКІСТЬ, РОЗМІЩЕННЯ І ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО ВІКОВА І СТАТЕВА СТРУКТУРА

Відомості про чисельність населення в давнішні часи. Кількість і густота населення, її територіальні відмінності. Поняття “природний рух населення”. Природний рух населення України. Порівняння показників природного руху населення України і країн Західної Європи.
Механічний рух (міграції) населення. Поняття “еміграція”, “імміграція”, “міграція”, “сальдо міграції”. Внутрішні і зовнішні міграції. Міграційні процеси в Україні, їх інтенсивність і географія.
Статево-віковий склад населення. Географія природного приросту, його особливості в Україні. Причини погіршення демографічної ситуації. Депопуляція.

Тема 2. НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ
Історія формування української нації. Національний склад населення України та окремих регіонів. Корінні народи і національні меншини. Етнографічні групи українців.
Українська діаспора та її географія. Розширення зв’язків із  українцями зарубіжжя. Духовна культура українського народу (мова, культура, освіта, обряди і звичаї, релігія). Державна мова України.

Тема 3. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ І РОЗВИТОК ПОСЕЛЕНЬ
Міське і сільське населення. Типи населених пунктів. Урбанізація. Територіальні відмінності в рівнях урбанізації у різних регіонах України. Субурбанізація. Система міського розселення України. Міські агломерації. Столиця держави та її значення. Типи міст за розмірами та за функціями.
Сільське розселення і його географія. Типи сільських поселень, особливості їх розміщення. Демографічні проблеми сільського населення, шляхи їх вирішення.

Тема 4. ТРУДОВІ РЕСУРСИ І ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ
Поняття “економічно активне населення”, “трудові ресурси”, “зайнятість населення”. Трудові ресурси України та їх географія, порівняння з іншими країнами.  Проблеми трудових ресурсів України. Безробіття, його причини, шляхи подолання. Ринок праці. Освіта (освіченість) населення України. Проблеми освіти національного характеру. Зміни вимог до освітньо-кваліфікаційних характеристик сучасного працівника.

Розділ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО
Тема 1. ЗАГАЛЬНА  ХАРАКТЕРИСТИКА  ГОСПОДАРСТВА  УКРАЇНИ

Поняття про господарство і національний господарський комплекс. Типи економічних систем. Економічна система України.
Галузева структура економіки. Поняття “галузь” і “міжгалузевий комплекс”. Поняття інфраструктури. Виробнича і соціальна інфраструктура, її галузі і комплекси.
Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності).
Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.

Тема 2. ЗАГАЛЬНА  ХАРАКТЕРИСТИКА  ПРОМИСЛОВОСТІ
Промисловість – провідна сфера матеріального виробництва. Структурно-виробничі та географічні особливості розміщення промисловості України. Місце і роль у господарстві України. Структурні зміни та шляхи підвищення економічної ефективності національної промисловості, конкурентоспроможності її продукції.
Поняття територіальної структури господарства. Типи підприємств (за формами власності).
Економічний потенціал України. Складові економічного потенціалу країни. Економічні показники. Валовий національний продукт, національний доход.

Тема 3. ПАЛИВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ ТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА

Галузева структура паливної промисловості. Сировинна база.  Вугільна промисловість. Нафтова промисловість. Нафтопереробна промисловість. Газова промисловість. Торфова промисловість.        
Галузева структура електроенергетики. Основні типи електростанцій та найважливіші ЛЕП. Використання традиційних і нових способів одержання енергії. Екологічні проблеми електроенергетики. Енергосистема. Споживання енергії. Енергозбереження.

Тема 4. МЕТАЛУРГІЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Чорна металургія. Сировинна база. Географія видобутку залізної і марганцевої руди, вогнетривких глин, флюсових вапняків. Виробнича структура галузі (виробництво чавуну, сталі, прокату, феросплавів). Основні райони галузі. Комплексоутворююче значення чорної металургії. Електрометалургія і порошкова металургія. Проблеми і перспективи розвитку і розміщення чорної металургії.
Кольорова металургія. Основні групи кольорових металів. Склад і сировинна база. Принципи розміщення підприємств галузі. Проблеми і перспективи розвитку галузі.

Тема 5. МАШИНОБУДУВАННЯ І МЕТАЛООБРОБКА
Провідна роль машинобудування у господарстві держави. Структура галузі. Міжгалузеві та внутрішньогалузеві зв’язки. Наукомісткі, трудомісткі і металомісткі галузі.
Принципи розміщення і географія важкого, сільськогосподарського, транспортного, електротехнічного машинобудування, приладобудування, верстатобудування, виробництва устаткування для різних галузей народного господарства. Найбільші центри.
Основні регіональні відмінності розвитку машинобудування. Проблеми і перспективи розвитку та розміщення підприємств галузі в нових економічних умовах.

Тема 6. ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Поняття про хімічну промисловість, її галузева структура. Природно-сировинна база хімічної промисловості і використання відходів.
Географія окремих галузей хімічної промисловості. Територіальна структура хімічної промисловості. Проблеми розвитку і розміщення галузі.

Тема 7. ЛІСОВА І ДЕРЕВООБРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
Основні райони заготівлі лісу, проблеми відтворення і раціонального використання лісових ресурсів. Структура та значення галузі, особливості її розміщення. Лісопильне виробництво. Деревообробна промисловість. Целюлозно-паперове і лісохімічне виробництво. Проблеми й перспективи розвитку галузі.

Тема 8. ПРОМИСЛОВІСТЬ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
Галузева структура. Умови та чинники розвитку і розміщення. Природна сировинна база. Географія галузей цементної промисловості. Промисловість нерудних матеріалів. Проблеми й перспективи розвитку галузі.        

Тема 9. ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ. ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ
Галузева структура. Принципи розміщення. Географія текстильної промисловості (бавовняної, вовняної, лляної і шовкової), швейної та трикотажної промисловості. Процес виготовлення тканин, його стадії. Шкіряно–взуттєва промисловість.
Народні традиції художніх промислів, їх зародження і розвиток. Основні центри виробництва художніх промислів. Виробництва, що виникли на базі художніх промислів.

Тема 10. ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Особливості спеціалізації та принципи розміщення харчової промисловості, її географія. Проблеми і перспективи розвитку харчової промисловості.

Тема 11. СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА
Галузі соціальної інфраструктури, їх склад і значення. Розвиток в Україні освіти, науки, культури. Сфера послуг. Територіальна організація медичного обслуговування населення.
Рекреаційно-туристичне господарство. Проблеми і перспективи розвитку соціальної інфраструктури. Вплив її розвитку на стан економіки країни.

Тема 12. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Галузева структура сільського господарства. Значення сільського господарства в економіці держави, його зв’язок з іншими галузями. Екстенсивний та інтенсивний способи ведення сільського господарства. Природно – географічні передумови і проблеми розвитку сільського господарства. Сільськогосподарські угіддя, їх структура. Меліорація земель. Землеволодіння, його вплив на сільське розселення. Земельна реформа в Україні.
Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Географія зернового господарства, технічних культур, картоплярства,  овочівництва та плодівництва.
Тваринництво, його структура та географія. Розвиток кормової бази тваринництва. Рибне господарство.
Зональна спеціалізація сільського господарства. Гірські регіони. Приміські сільськогосподарські райони.

Тема 13. ТРАНСПОРТ
Роль транспорту в господарстві країни. Види транспорту. Найважливіші транспортні вузли країни. Рівень забезпеченості різних районів країни транспортними магістралями. Транспортні коридори. Транзитні перевезення.
Залізничний транспорт, його провідна роль у перевезенні вантажів. Залізнична мережа України. Географія залізничних вантажо-  та пасажиропотоків. Структура вантажних перевезень. Залізничні вузли.
Автомобільний транспорт, його недоліки та переваги. Найважливіші автомагістралі.
Водний транспорт. Історія українського морського флоту. Морські порти і географія перевезень. Каботаж. Роль морського транспорту в міжнародних зв’язках.
Географія річкового транспорту. Річкові порти. Міждержавні перевезення по Дунаю та інших річках.
Повітряний транспорт, його значення в міждержавних перевезеннях. Спеціалізація повітряних перевезень.
Трубопровідний транспорт. Географія нафто- і газопроводів. Транзитні транспортування нафти і газу.
Раціональні радіуси перевезення вантажів. Проблеми і перспективи розвитку транспорту.

Тема 14. УКРАЇНА І СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ
Поняття про світове господарство та міжнародний поділ праці. Форми міжнародного співробітництва. Обсяги і структура зовнішньоекономічних зв’язків.
Географія зовнішньої торгівлі. Торговельний баланс країни. Значення зовнішніх економічних зв’язків в господарстві країни. Міжнародні організації. Інтеграція України в світову економіку.

Розділ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ
Тема 15. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ

Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація.         

Тема 16. ЕКОНОМІЧНІ РАЙОНИ УКРАЇНИ
Територіальне розмаїття природи, економіки і населення передумова територіального поділу України. Територіальні зв’язки і територіальний поділ праці. Поняття про економічний район та його основні ознаки. Мережа економічних районів в Україні, критерії їх виділення та спеціалізація.
План вивчення економіко-географічного району: склад території, економіко-географічне положення, природні умови і ресурси, особливості господарського комплексу та найбільші міста. Донецький економічний район.
Придніпровський та Північно-Східний економічні райони, їх коротка характеристика.
Столичний, Центральний, Подільський економічні райони, їх коротка характеристика.
Північно-Західний, Карпатський, Причорноморський економічні райони, їх коротка характеристика.

Розділ V. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА ТА ЇХ ПРОЯВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Тема 17. ЗМІНА ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Зміна природних компонентів під впливом господарської діяльності людини. Види впливу на довкілля України: землеробський, меліоративний, промисловий, містобудівельний, транспортний, водогосподарський, лісогосподарський, військовий, рекреаційний та інші.
Основні заходи щодо зменшення впливу господарської діяльності на навколишнє середовище  в Україні.

Тема 18. ПОНЯТТЯ ПРО ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТА ЇХ СУТЬ
Поняття про глобальні проблеми. Причини виникнення глобальних проблем та їх коротка характеристика.
Проблема збереження миру на Землі. Конверсія військового виробництва. Миротворча місія України.
Глобальні проблеми людства та їх прояв на території України. Шляхи розв’язання глобальних проблем людства в України.

Розділ VІ. ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ
Особливості географічного положення та його вплив на господарську спеціалізацію. Природні умови і ресурси, їх оцінка.
Географічні назви своєї області чи автономної республіки в минулому і нині. Особливості топоніміки своєї місцевості.
Населення і трудові ресурси. Демографічна ситуація. Найбільші міста. Адміністративні райони. Історія заселення території. Особливості культури і побуту місцевого населення.
Загальна характеристика господарства. Галузі спеціалізації. Сільське господарство. Транспорт. Проблеми і перспективи розвитку.

Повторення з курсу “ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ”