Версия 09:31, 19 декабря 2012Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика 7 клас. Повні уроки>> Фотометрія. Сила світла і освітленість.
Тема
Мета
Хід урокуПоняття "Фотометрія"Тіла, що випромінюють світло, називаються джерелами світла. Розділ оптики, що займається питаннями виміру інтенсивності світла і його джерел, називається фотометрією. У фотометрії використовуються наступні величини: енергетичні - характеризують енергетичні параметри оптичного випромінювання безвідносно до його дії на приймач випромінювання; світлові - характеризують дії світла й оцінюються по впливу на око (виходячи з так званої середньої чутливості ока) або інші приймачі випромінювання. Для розрахунків освітлення існує чотири основні фактори, що характеризують кількість світла: світловий потік, Залежно від орієнтації поверхні, для якої приводиться останній параметр, розрізняють горизонтальну й вертикальну освітленість. Світловий потік — фізична величина, що характеризує «кількість» світлової енергії у відповідному потоці випромінювання. Іншими словами, це потужність такого випромінювання, яке доступно для сприйняття нормальним людським оком. Позначення: Φ Одиниця виміру СІ: люмен Світловий потік типових джерелЛампа розжарювання 40 Вт 415-460 люмен Лампа розжарювання 60 Вт 790-830 люмен
Лампа розжарювання 200 Вт 2860-2960 люмен Газорозрядна лампа 35 Вт ("автомобільний ксенон") 3000-3100 люмен Світлодіод Cree XP-G 5 Вт 460-493 люмен Світлодіод P7 SSC 10 Вт близько 700 люмен Світлодіод Creemc-e 10 Вт близько 770 люмен Люмінесцентна лампа 40 Вт 2480 люмен Сонце 3,8 × 1028 люмен Сила світла і освітленістьСила світла — це кількісна величина потоку випромінювання, що доводиться на одиницю тілесного кута межі його поширення. Іншими словами ця кількість світла (у люменах), що доводиться на 1 стерадіан. Тілесний кут потрібно вибирати таким чином, щоб потік, що обмежується їм, можна було б уважати найбільш рівномірним. Тоді одиниця тілесного кута в цьому напрямку від джерела буде містити силу світла чисельно рівну світловому потоку. Одиниця виміру СІ: кандела (кд) = люмен (лм) / стерадіан (ср) Тілесний кут в 1, називаний також стерадіан, відповідає тілесному куту, який, як прямій конус із центром у середині сфери радіуса 1 м, вирізує з поверхні сфери площа 1 м2. Освітленість — фізична величина, що характеризує висвітлення поверхні, створюване світловим потоком, що падають на поверхню. Одиницею виміру освітленості в системі СІ служить люкс (1 люкс = 1 люмену на квадратний метр. На відміну від освітленості, вираження кількості світла, відбитого поверхнею, називається яскравістю. Освітленість прямо пропорційна силі світла джерела світла. При видаленні його від освітлюваної поверхні її освітленість зменшується назад пропорційно квадрату відстані. Коли промені світла падають похило до освітлюваної поверхні, освітленість зменшується пропорційно косинусу кута падіння променів. Освітленість E знаходять по формулі: I- сила світла в канделах; r- відстань до джерела світла; i- кут падіння променів світла щодо нормалі до поверхні. Освітленість у фототехніці визначають за допомогою єкспонометрів і єкспозиметрів, у фотометрії — за допомогою люксметрів. Приклади освітленісті:
Яскравість — це потік, що посилає в даному напрямку одиницею видимої поверхні в одиничному тілесному куті. Відношення сили світла, випромінюваного поверхнею, до площі її проекції на площину, перпендикулярну осі спостереження. Або — характеристика світних тіл, рівна відношенню сили світла в якому-небудь напрямку до площі проекції світної поверхні на площину, перпендикулярну цьому напрямку. У системі СІ вимірюється в канделах на м². Сила світла типових джерел:
Завдання1. Що вівчає фотометрія? 2. Назвить основні фактри ,віикростовуємі при розрахунках освітленності
Список використаних джерел1. Янчук В. Довідник школяра: 5-11 кл., 2002, Київ 2. Коршак Є. В., Ляшенко О. І., Савченко В.Ф. Фізика 7 клас: Підруч. для для загальноосвітніх навч. закл. - Ірпінь: Перун, 2002. 3. Гончаренко С.У. Фізика: Основні закони і формули., Либідь, 2006. 4. Вакуленко М. О. Російсько-український словник фізичної термінології / За ред. проф. О. В. Вакуленка (додаток: "Російсько-український фізичний словник":. - К., 2006. 5. Урок фізики на тему: "Фотометрія" вчителя Бороденко В.І., м. Черкаси
Бороденко В.І. Фролов Д. В. Петров О.Л.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: