|
|
Строка 7: |
Строка 7: |
| <br> | | <br> |
| | | |
- | Тема: Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)<br>Мета:<br>- освітня: розглянути фізичні й хімічні властивості заліза, сполук Феруму (ІІ) та Феруму (ІІІ), порівняти властивості сполук Феруму(ІІ) і Феруму (ІІІ), закріпити знання про залежність властивостей сполук Феруму від ступеня окиснення атомів, сформувати вміння учнів становити рівняння реакцій, які характеризують основні хімічні властивості заліза й сполук Феруму. <br>- виховна: сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей заліза та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню.<br>- розвиваюча: <br>1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей заліза та його сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.<br>Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь.<br>Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь).<br>Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.<br>Література: <br>1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.<br>Хід уроку:<br>І. Актуалізація опорних знань:<br>1. Назвіть хімічні елементи головної підгрупи?<br> 2. Назвіть хімічні властивості Алюмінію та його сполук.<br>3.Які ви знаєте елементи,що входять до побічних підгруп?<br>ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів: <br> Ми вже з вами розглянули властивості Алюмінію та його сполук, а сьогодні розглянемо властивості заліза та його сполук.<br> Отже, записуємо тему уроку: «Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)» <br>Учні повинні:<br>- знати: фізичні й хімічні властивості Феруму та його сполук.<br>- вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Феруму та його сполук.<br>ІІІ. Вивчення нового матеріалу:<br>Положення в Періодичній системі. Учні характеризують положення Феруму у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.<br>Будова атома Феруму. <br>Учні обговорюють будову атома Феруму. <br>Ферум – d-елемент VІІІБ групи (або побічної підгрупи VІІІ групи) періодичної системи. <br>Будова атома: <br>Електронна конфігурація атома Феруму: 1s22s22p62s23p63d64s2 <br>Розміщення електронів зовнішнього і передостаннього енергетичних рівнів за енергетичними комірками: <br> <br>В атомі Феруму вісім валентних електонів (3d64s2), тому він виявляє змінні ступені окиснення. <br>Найхарактерніші ступені окиснення +2 і +3<br>Фізичні властивості заліза:<br>Чисте залізо – сріблясто-білий блискучий метал, пластичний, відносно м’який, легко кується, прокатується, зварюється. Густина заліза = 7,87 г/см3 температура плавлення tпл=1535oС. <br>Має здатність намагнічуватися. <br>Хімічні властивості заліза та його сполук.<br>Взаємодія з неметалами:<br>1) З киснем:<br> <br>2) З іншими неметалами при підвищенні температури:<br> <br><br>Взаємодія з водою після зняття оксидної плівки:<br>У розжареному стані (понад 700ОС) взаємодіє з водою (водяною парою): <br> <br>На вологому повітрі та у воді, яка містить кисень, залізо зазнає корозії, воно іржавіє, вкриваючись жовто-бурою плівкою, яка переважно складається із ферум(ІІІ) гідроксиду, але плівка не захищає метал від подальшої корозії: <br> <br>взаємодіє з хлоридною і розбавленою сульфатною кислотами: <br> <br>Концентрована (безводна) сульфатна кислота пасивує залізо, що дає змогу зберігати і перевозити її у залізних цистернах. Концентрована нітратна кислота також пасивує залізо. <br>Залізо відновлює менш активні метали з розчинів їхніх солей: <br>Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu <br>у подрібненому вигляді залізо може взаємодіяти з концентрованим гарячим розчином лугу з утворенням комплексних гідроксисолей: <br> <br>Оксиди і гідроксиди Феруму обох ступенів окиснення мають амфотерні властивості. У сполук Феруму(ІІ) вони дуже слабко виражені, тому ферум(ІІ) оксид і ферум(ІІ) гідроксид виявляють переважно основні властивості: <br>FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O <br>Fe(OH)2 + H2SO4 = FeSO4 + H2O <br>Ферум(ІІ) оксид з лугами не взаємодіє. <br>Ферум(ІІ) гідроксид, якщо він свіжодобутий і під час кип’ятіння реагує з концентрованим розчином лугу: <br>Fe(OH)2 + 2NaOH = Na2[Fe(OH)4] <br>//////////////////////////////////////////////////////// Натрій тетрагідроксиферат(ІІ) <br>Ферум(ІІ) гідроксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІ): <br> <br>Саме так відбувається реакція без доступу повітря. У протилежному разі ферум(ІІ) гідроксид легко окиснюється до ферум(ІІІ) гідроксиду: <br> <br>Сполуки Феруму(ІІІ). <br>Оксид і гідроксид Феруму(ІІІ) мають більш виражені амфотерні властивості: <br> <br>Посилення кислотних властивостей сполук Феруму(ІІІ) порівняно із сполуками Феруму(ІІ) пояснюється збільшенням ковалентності зв’язку Fe – O із підвищенням ступеня окиснення Феруму. <br>Ферум(ІІІ) оксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІІ): <br> <br>Гідроксиди Феруму(ІІ) і (ІІІ) під час нагрівання розкладаються: <br>2Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3H2O <br>Fe(OH)2 = FeO + H2O <br>Подвійний (змішаний) оксид. <br>Під час взаємодії з кислотами утворює суміш двох солей – Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ): <br>Fe3O4 + 8HCl = 2FeCl3 + FeCl2 + 4H2O <br>Fe3O4 + 4H2SO4 = Fe2(SO4)3 + FeSO4 + 4H2O <br>Під час взаємодії з нітратною кислотою утворюється лише одна сіль – ферум(ІІІ) нітрат внаслідок окиснення сполук Феруму(ІІ) до сполук Феруму(ІІІ): <br> <br> Якісні реакції на солі Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ) <br>Реактивом на йони Феруму(ІІ) є червона кров’яна сіль K3[Fe(CN)6 ] - калій гексаціаноферат(ІІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІ) дає осад синього кольору – турнбулеву синь: <br> <br>Реактивом на йони Феруму(ІІІ) є жовта кров’яна сіль K4[Fe(CN)6] - калій гексаціаноферат(ІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІІ) дає осад синього кольору – берлінську лазур: <br> <br>Іншим реактивом на йони Феруму(ІІІ) є амоній тіоціанат NH4SCN або калій тіоціанат KSCN. Утворюється сполука темно-червоного кольору: <br> <br>Поширення в природі:<br>Основні природні сполуки Феруму:<br>Застосування: <br>Масова частка Феруму в земній корі становить 5 %. Він займає четверте місце по розповсюдженості в природі. Найважливішими залізними рудами є: магнетит Fе3О4, гематит Fe2О3, лімоніт — Fe2O3 • nH2O, сидерит FеСО3, пірит FеS2.<br>Ферум є біологічно важливим елементом. Він міститься в організмах усіх тварин і в рослинах. Ферум входить до складу цитоплазми рослин, бере участь у процесі фотосинтезу. В організмі дорослої людини міститься десь 4 г Феруму. Він накопичується здебільшого в печінці, кістковому мозку, селезінці. Але основна частина Феруму входить до складу гемоглобіну – червоного пігменту крові, який виконує функцію переносу кисню від легень до тканин, а в зворотному напрямку — вуглекислого газу. Нестача Феруму призводить до небезпечної хвороби — недокрів’я. Тому обов’язково треба вживати харчові продукти, багаті на Ферум: петрушку, печінку, телятину, гречку, курагу тощо.<br>ІV. Узагальнення та систематизація знань. <br>Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: <br>1)<br><br>2)<br>V. Домашнє завдання:<br>Чит. §31-32 .<br><br><br>
| + | ''' Тема: Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)''' |
| + | |
| + | <br>'''Мета:''' |
| + | |
| + | '''''- освітня:'''''розглянути фізичні й хімічні властивості заліза, сполук Феруму (ІІ) та Феруму (ІІІ), порівняти властивості сполук Феруму(ІІ) і Феруму (ІІІ), закріпити знання про залежність властивостей сполук Феруму від ступеня окиснення атомів, сформувати вміння учнів становити рівняння реакцій, які характеризують основні хімічні властивості заліза й сполук Феруму. |
| + | |
| + | '''''- виховна:''''' сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей заліза та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню. |
| + | |
| + | '''''- розвиваюча:''''' |
| + | |
| + | 1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей заліза та його сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.<br> |
| + | |
| + | '''Тип уроку:''' Урок засвоєння нових знань та вмінь. |
| + | |
| + | '''Методи:''' загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь). |
| + | |
| + | '''Обладнання:''' періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів. |
| + | |
| + | <br>'''Література: ''' |
| + | |
| + | <br>1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с. |
| + | |
| + | <br>''' Хід уроку:''' |
| + | |
| + | <br><u>'''І. Актуалізація опорних знань:'''</u> |
| + | |
| + | 1. Назвіть хімічні елементи головної підгрупи?<br> 2. Назвіть хімічні властивості Алюмінію та його сполук.<br>3.Які ви знаєте елементи,що входять до побічних підгруп? |
| + | |
| + | <br><u>'''ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:'''</u> |
| + | |
| + | Ми вже з вами розглянули властивості Алюмінію та його сполук, а сьогодні розглянемо властивості заліза та його сполук.<br> Отже, записуємо тему уроку: «Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)» |
| + | |
| + | '''<br>Учні повинні:'''<br>'''''- знати:''''' фізичні й хімічні властивості Феруму та його сполук. |
| + | |
| + | '''''- вміти:''''' складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Феруму та його сполук. |
| + | |
| + | <br><u>'''ІІІ. Вивчення нового матеріалу:'''</u> |
| + | |
| + | '''''Положення в Періодичній системі.'''''Учні характеризують положення Феруму у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. |
| + | |
| + | '''''Будова атома Феруму.''''' |
| + | |
| + | Учні обговорюють будову атома Феруму. |
| + | |
| + | Ферум – d-елемент VІІІБ групи (або побічної підгрупи VІІІ групи) періодичної системи. |
| + | |
| + | Будова атома: [[Image:1.08-1.jpg]] |
| + | |
| + | <br>Електронна конфігурація атома Феруму: '''1s<sup>2</sup>2s2<sup>2</sup>p<sup>6</sup>2s<sup>2</sup>3p<sup>6</sup>3d<sup>6</sup>4s<sup>2</sup> ''' |
| + | |
| + | Розміщення електронів зовнішнього і передостаннього енергетичних рівнів за енергетичними комірками: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-2.jpg]]<br> <br>В атомі Феруму вісім валентних електонів '''(3d<sup>6</sup>4s<sup>2</sup>)''', тому він виявляє змінні ступені окиснення. |
| + | |
| + | Найхарактерніші ступені окиснення +2 і +3 |
| + | |
| + | '''''Фізичні властивості заліза:''''' |
| + | |
| + | Чисте залізо – сріблясто-білий блискучий метал, пластичний, відносно м’який, легко кується, прокатується, зварюється. Густина заліза [[Image:19.11-8.jpg]] = 7,87 г/см<sup>3</sup> температура плавлення t<sub>пл</sub>=1535<sup>o</sup>С. |
| + | |
| + | Має здатність намагнічуватися. |
| + | |
| + | '''''<br>Хімічні властивості заліза та його сполук.''''' |
| + | |
| + | '''''Взаємодія з неметалами:''''' |
| + | |
| + | <br>1) З киснем: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-3.jpg]]<br> <br>2) З іншими неметалами при підвищенні температури: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-4.jpg]]<br> <br><br>'''''Взаємодія з водою''''' після зняття оксидної плівки: |
| + | |
| + | У розжареному стані (понад 700<sup>О</sup>С) взаємодіє з водою (водяною парою): |
| + | |
| + | [[Image:1.08-5.jpg]]<br> <br>На вологому повітрі та у воді, яка містить кисень, залізо зазнає корозії, воно іржавіє, вкриваючись жовто-бурою плівкою, яка переважно складається із ферум(ІІІ) гідроксиду, але плівка не захищає метал від подальшої корозії: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-6.jpg]]<br> <br>взаємодіє з хлоридною і розбавленою сульфатною кислотами: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-7.jpg]]<br> <br>Концентрована (безводна) сульфатна кислота пасивує залізо, що дає змогу зберігати і перевозити її у залізних цистернах. Концентрована нітратна кислота також пасивує залізо. |
| + | |
| + | Залізо відновлює менш активні метали з розчинів їхніх солей: |
| + | |
| + | <br>Fe + CuSO<sub>4</sub> = FeSO<sub>4</sub> + Cu |
| + | |
| + | <br>у подрібненому вигляді залізо може взаємодіяти з концентрованим гарячим розчином лугу з утворенням комплексних гідроксисолей: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-8.jpg]]<br> <br>Оксиди і гідроксиди Феруму обох ступенів окиснення мають амфотерні властивості. У сполук Феруму(ІІ) вони дуже слабко виражені, тому ферум(ІІ) оксид і ферум(ІІ) гідроксид виявляють переважно основні властивості: |
| + | |
| + | <br>FeO + 2HCl = FeCl<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>O <br>Fe(OH)<sub>2</sub> + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = FeSO<sub>4</sub> + H<sub>2</sub>O |
| + | |
| + | <br>Ферум(ІІ) оксид з лугами не взаємодіє. |
| + | |
| + | Ферум(ІІ) гідроксид, якщо він свіжодобутий і під час кип’ятіння реагує з концентрованим розчином лугу: |
| + | |
| + | Fe(OH)<sub>2</sub> + 2NaOH = Na<sub>2</sub>[Fe(OH)<sub>4</sub>] |
| + | |
| + | //////////////////////////////////////////////////////// Натрій тетрагідроксиферат(ІІ) |
| + | |
| + | Ферум(ІІ) гідроксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІ): |
| + | |
| + | [[Image:1.08-9.jpg]]<br> <br>Саме так відбувається реакція без доступу повітря. У протилежному разі ферум(ІІ) гідроксид легко окиснюється до ферум(ІІІ) гідроксиду: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-10.jpg]]<br> <br>Сполуки Феруму(ІІІ). |
| + | |
| + | Оксид і гідроксид Феруму(ІІІ) мають більш виражені амфотерні властивості: |
| + | |
| + | [[Image:1.08-11.jpg]]<br> <br>Посилення кислотних властивостей сполук Феруму(ІІІ) порівняно із сполуками Феруму(ІІ) пояснюється збільшенням ковалентності зв’язку Fe – O із підвищенням ступеня окиснення Феруму. |
| + | |
| + | Ферум(ІІІ) оксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІІ): |
| + | |
| + | [[Image:1.08-12.jpg]]<br> <br>Гідроксиди Феруму(ІІ) і (ІІІ) під час нагрівання розкладаються: |
| + | |
| + | 2Fe(OH)<sub>3</sub> = Fe<sub>2</sub>O<sub>3</sub> + 3H<sub>2</sub>O <br>Fe(OH)<sub>2</sub> = FeO + H<sub>2</sub>O |
| + | |
| + | Подвійний (змішаний) оксид. |
| + | |
| + | Під час взаємодії з кислотами утворює суміш двох солей – Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ): |
| + | |
| + | Fe<sub>3</sub><sub></sub>O<sub>4</sub> + 8HCl = 2FeCl<sub>3</sub> + FeCl<sub>2</sub> + 4H<sub>2</sub>O <br>Fe<sub>3</sub>O<sub>4</sub> + 4H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> = Fe<sub>2</sub>(SO<sub>4</sub>)<sub>3</sub> + FeSO<sub>4</sub> + 4H<sub>2</sub>O |
| + | |
| + | Під час взаємодії з нітратною кислотою утворюється лише одна сіль – ферум(ІІІ) нітрат внаслідок окиснення сполук Феруму(ІІ) до сполук Феруму(ІІІ): |
| + | |
| + | [[Image:17.07-15.jpg]]<br> <br>Якісні реакції на солі Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ) |
| + | |
| + | Реактивом на йони Феруму(ІІ) є червона кров’яна сіль K<sub>3</sub>[Fe(CN)<sub>6</sub> ] - калій гексаціаноферат(ІІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІ) дає осад синього кольору – турнбулеву синь: |
| + | |
| + | [[Image:17.07-16.jpg]]<br> <br>Реактивом на йони Феруму(ІІІ) є жовта кров’яна сіль K<sub>4</sub>[Fe(CN)<sub>6</sub>] - калій гексаціаноферат(ІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІІ) дає осад синього кольору – берлінську лазур: |
| + | |
| + | [[Image:17.07-17.jpg]]<br> <br>Іншим реактивом на йони Феруму(ІІІ) є амоній тіоціанат NH<sub>4</sub>SCN або калій тіоціанат KSCN. Утворюється сполука темно-червоного кольору: |
| + | |
| + | [[Image:17.07-18.jpg]]<br> <br>'''Поширення в природі:''' |
| + | |
| + | '''''Основні природні сполуки Феруму:''''' |
| + | |
| + | ''Застосування: '' |
| + | |
| + | Масова частка Феруму в земній корі становить 5 %. Він займає четверте місце по розповсюдженості в природі. Найважливішими залізними рудами є: магнетит Fе<sub>3</sub>О<sub>4</sub>, гематит Fe<sub>2</sub>О<sub>3</sub>, лімоніт — Fe<sub>2</sub>O<sub>3</sub> • nH<sub>2</sub>O, сидерит FеСО<sub>3</sub>, пірит FеS<sub>2</sub>. |
| + | |
| + | Ферум є біологічно важливим елементом. Він міститься в організмах усіх тварин і в рослинах. Ферум входить до складу цитоплазми рослин, бере участь у процесі фотосинтезу. В організмі дорослої людини міститься десь 4 г Феруму. Він накопичується здебільшого в печінці, кістковому мозку, селезінці. Але основна частина Феруму входить до складу гемоглобіну – червоного пігменту крові, який виконує функцію переносу кисню від легень до тканин, а в зворотному напрямку — вуглекислого газу. Нестача Феруму призводить до небезпечної хвороби — недокрів’я. Тому обов’язково треба вживати харчові продукти, багаті на Ферум: петрушку, печінку, телятину, гречку, курагу тощо. |
| + | |
| + | <u>'''<br>ІV. Узагальнення та систематизація знань.'''</u> |
| + | |
| + | Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: <br>1)<br><br>2) |
| + | |
| + | <br><u>'''V. Домашнє завдання:'''</u> |
| + | |
| + | Чит. §31-32 .<br><br><br> |
| | | |
| <br> | | <br> |
Версия 12:51, 12 августа 2011
Гіпермаркет Знань>>Хімія 10 клас>>Хімія>> Хімія: Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хiмічні властивості заліза, сполуки Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ).
План-конспект уроку з курсу «Хімія 10 клас» з теми «Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)»
Тема: Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)
Мета:
- освітня:розглянути фізичні й хімічні властивості заліза, сполук Феруму (ІІ) та Феруму (ІІІ), порівняти властивості сполук Феруму(ІІ) і Феруму (ІІІ), закріпити знання про залежність властивостей сполук Феруму від ступеня окиснення атомів, сформувати вміння учнів становити рівняння реакцій, які характеризують основні хімічні властивості заліза й сполук Феруму.
- виховна: сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей заліза та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню.
- розвиваюча:
1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії; 2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету; 3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей заліза та його сполук; 4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь.
Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь).
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Література:
1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с. 2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985. 3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с. 4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань:
1. Назвіть хімічні елементи головної підгрупи? 2. Назвіть хімічні властивості Алюмінію та його сполук. 3.Які ви знаєте елементи,що входять до побічних підгруп?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Ми вже з вами розглянули властивості Алюмінію та його сполук, а сьогодні розглянемо властивості заліза та його сполук. Отже, записуємо тему уроку: «Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хімічні властивості Феруму (ІІ) і Феруму (ІІІ)»
Учні повинні: - знати: фізичні й хімічні властивості Феруму та його сполук.
- вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Феруму та його сполук.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Положення в Періодичній системі.Учні характеризують положення Феруму у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Будова атома Феруму.
Учні обговорюють будову атома Феруму.
Ферум – d-елемент VІІІБ групи (або побічної підгрупи VІІІ групи) періодичної системи.
Будова атома:
Електронна конфігурація атома Феруму: 1s22s22p62s23p63d64s2
Розміщення електронів зовнішнього і передостаннього енергетичних рівнів за енергетичними комірками:
 В атомі Феруму вісім валентних електонів (3d64s2), тому він виявляє змінні ступені окиснення.
Найхарактерніші ступені окиснення +2 і +3
Фізичні властивості заліза:
Чисте залізо – сріблясто-білий блискучий метал, пластичний, відносно м’який, легко кується, прокатується, зварюється. Густина заліза Файл:19.11-8.jpg = 7,87 г/см3 температура плавлення tпл=1535oС.
Має здатність намагнічуватися.
Хімічні властивості заліза та його сполук.
Взаємодія з неметалами:
1) З киснем:
 2) З іншими неметалами при підвищенні температури:

Взаємодія з водою після зняття оксидної плівки:
У розжареному стані (понад 700ОС) взаємодіє з водою (водяною парою):
 На вологому повітрі та у воді, яка містить кисень, залізо зазнає корозії, воно іржавіє, вкриваючись жовто-бурою плівкою, яка переважно складається із ферум(ІІІ) гідроксиду, але плівка не захищає метал від подальшої корозії:
 взаємодіє з хлоридною і розбавленою сульфатною кислотами:
 Концентрована (безводна) сульфатна кислота пасивує залізо, що дає змогу зберігати і перевозити її у залізних цистернах. Концентрована нітратна кислота також пасивує залізо.
Залізо відновлює менш активні метали з розчинів їхніх солей:
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
у подрібненому вигляді залізо може взаємодіяти з концентрованим гарячим розчином лугу з утворенням комплексних гідроксисолей:
 Оксиди і гідроксиди Феруму обох ступенів окиснення мають амфотерні властивості. У сполук Феруму(ІІ) вони дуже слабко виражені, тому ферум(ІІ) оксид і ферум(ІІ) гідроксид виявляють переважно основні властивості:
FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O Fe(OH)2 + H2SO4 = FeSO4 + H2O
Ферум(ІІ) оксид з лугами не взаємодіє.
Ферум(ІІ) гідроксид, якщо він свіжодобутий і під час кип’ятіння реагує з концентрованим розчином лугу:
Fe(OH)2 + 2NaOH = Na2[Fe(OH)4]
//////////////////////////////////////////////////////// Натрій тетрагідроксиферат(ІІ)
Ферум(ІІ) гідроксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІ):
 Саме так відбувається реакція без доступу повітря. У протилежному разі ферум(ІІ) гідроксид легко окиснюється до ферум(ІІІ) гідроксиду:
 Сполуки Феруму(ІІІ).
Оксид і гідроксид Феруму(ІІІ) мають більш виражені амфотерні властивості:
 Посилення кислотних властивостей сполук Феруму(ІІІ) порівняно із сполуками Феруму(ІІ) пояснюється збільшенням ковалентності зв’язку Fe – O із підвищенням ступеня окиснення Феруму.
Ферум(ІІІ) оксид утворюється внаслідок дії лугів на розчини солей Феруму(ІІІ):
 Гідроксиди Феруму(ІІ) і (ІІІ) під час нагрівання розкладаються:
2Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3H2O Fe(OH)2 = FeO + H2O
Подвійний (змішаний) оксид.
Під час взаємодії з кислотами утворює суміш двох солей – Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ):
Fe3O4 + 8HCl = 2FeCl3 + FeCl2 + 4H2O Fe3O4 + 4H2SO4 = Fe2(SO4)3 + FeSO4 + 4H2O
Під час взаємодії з нітратною кислотою утворюється лише одна сіль – ферум(ІІІ) нітрат внаслідок окиснення сполук Феруму(ІІ) до сполук Феруму(ІІІ):
 Якісні реакції на солі Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ)
Реактивом на йони Феруму(ІІ) є червона кров’яна сіль K3[Fe(CN)6 ] - калій гексаціаноферат(ІІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІ) дає осад синього кольору – турнбулеву синь:
 Реактивом на йони Феруму(ІІІ) є жовта кров’яна сіль K4[Fe(CN)6] - калій гексаціаноферат(ІІ), яка під час взаємодії з солями Феруму(ІІІ) дає осад синього кольору – берлінську лазур:
 Іншим реактивом на йони Феруму(ІІІ) є амоній тіоціанат NH4SCN або калій тіоціанат KSCN. Утворюється сполука темно-червоного кольору:
 Поширення в природі:
Основні природні сполуки Феруму:
Застосування:
Масова частка Феруму в земній корі становить 5 %. Він займає четверте місце по розповсюдженості в природі. Найважливішими залізними рудами є: магнетит Fе3О4, гематит Fe2О3, лімоніт — Fe2O3 • nH2O, сидерит FеСО3, пірит FеS2.
Ферум є біологічно важливим елементом. Він міститься в організмах усіх тварин і в рослинах. Ферум входить до складу цитоплазми рослин, бере участь у процесі фотосинтезу. В організмі дорослої людини міститься десь 4 г Феруму. Він накопичується здебільшого в печінці, кістковому мозку, селезінці. Але основна частина Феруму входить до складу гемоглобіну – червоного пігменту крові, який виконує функцію переносу кисню від легень до тканин, а в зворотному напрямку — вуглекислого газу. Нестача Феруму призводить до небезпечної хвороби — недокрів’я. Тому обов’язково треба вживати харчові продукти, багаті на Ферум: петрушку, печінку, телятину, гречку, курагу тощо.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: 1)
2)
V. Домашнє завдання:
Чит. §31-32 .
Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В.
Планування уроків з хімії онлайн, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання з хімії 10 класу скачати
Предмети > Хімія > Хімія 10 клас > Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Фізичні та хiмічні властивості заліза, сполуки Феруму(ІІ) і Феруму(ІІІ) > Ферум як представник металічних елементів побічних підгруп. Конспект уроку і опорний каркас
|