|
|
Строка 5: |
Строка 5: |
| <br> '''План-конспект уроку з курсу «[[Хімія 10 клас|Хімія 10 клас]]» з теми «[[Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію.|Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію]]»''' | | <br> '''План-конспект уроку з курсу «[[Хімія 10 клас|Хімія 10 клас]]» з теми «[[Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію.|Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію]]»''' |
| | | |
| + | <br> |
| | | |
| + | <br> |
| | | |
| + | ''' Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. ''' |
| | | |
| + | ''' Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду''' |
| | | |
- | Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду<br>Мета:<br>- освітня: розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі Алюмінію – представника головної підгрупи ІІІ групи; розглянути фізичні й хімічні властивості Алюмінію; продовжити формувати в учнів уміння складати рівняння окисно-відновних реакцій.<br>- виховна: сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей Алюмінію та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню.<br>- розвиваюча: <br>1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.<br>Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь.<br>Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь).<br>Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, алюмінієвий дріт.<br>Література: <br>1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.<br>Хід уроку:<br>І. Актуалізація опорних знань:<br>1. Пригадайте, що таке металічний зв'язок? Що знаходиться у вузлах кристалічних граток у металів?<br>2. Пригадайте, які метали ви вивчали на попередніх уроках? Назвіть типові властивості цих металів?<br>3. Що таке амфотерність?<br>4. Охарактеризуйте положення Алюмінію в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.<br>5. Як ви думаєте, чи може Алюміній мати амфотерні властивості?<br>ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:<br>Одна легенда говорить, що одного разу до римського імператора Тиберія прийшов ювелір із металевою обідньою тарілкою, що не розбивається, виготовленою нібито з глини. Тарілка була дуже світлою й блищала, як срібло. За всіма ознаками вона мала бути алюмінієвою. При цьому ювелір стверджував, що тільки він і боги знають, як одержати цей метал з глини. Тиберій, побоюючись, що метал із легкодоступної глини може знецінити золото та срібло, і наказав, про всяк випадок, відрубати людині голову. Очевидно легенда досить сумнівна, тому що самородний Алюміній у природі не зустрічається через свою високу активність, і за часів Римської імперії не могло бути технічних засобів, які б дозволили здобути Алюміній із глинозему. Лише майже через 2000 років – у 1825 р. Ханс Християн Ерстед одержав кілька мг металічного Алюмінію. Отож, сьогодні, як ви вже здогадалися мова йтиме за Алюміній. Отже, записуємо тему уроку: «Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду» <br><br>Учні повинні:<br>- знати: фізичні й хімічні властивості Алюмінію та його сполук.<br>- вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук.<br>ІІІ. Вивчення нового матеріалу:<br>Положення в Періодичній системі. Учні характеризують положення Алюмінію у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.<br>Будова атома Алюмінію. <br>Учні обговорюють будову атома Алюмінію. Також характеризують інші елементи цієї підгрупи, порівнюють їх з Алюмінієм.<br>Алюміній — метал III групи другого періоду в Періодичній системі системе хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Алюміній у сполуках виявляє ступінь окиснення +3, так як має на зовнішньому енергетичному рівні 3 валентних електрони.<br>Фізичні властивості Алюмінію:<br>Алюміній – сріблясто-білий метал, легкий і пластичний, густина його = 2,7 г/см3, температура плавлення = 660 0С. Легко витягується в дріт, прокочується у фольгу. За електропровідністю поступається лише сріблу й міді. Входить до складу легких сплавів. <br>Хімічні властивості лужних металів.<br>Одержують Алюміній електролізом Al2O3 у розплавленому кріоліті за температури близько 1000 0С.<br>Взаємодія з неметалами:<br>1) З киснем:<br>4Аl + 3О2 = 2Аl2О3<br>2) З галогенами:<br>2Аl + ЗВr2 = 2АlВr3<br>3) З іншими неметалами при підвищенні температури:<br>2Аl + 3S = Аl2S3 (сульфід алюмінію)<br>2Аl + N2 = 2АlN (нітрид алюмінію)<br>4Аl + 3С = А14С3 (карбід алюмінію)<br>Алюмотермія: 2Аl + 3W3 = 3W + А12О3<br>Взаємодія з водою після зняття оксидної плівки:<br>2Аl + 6Н2О = 2Аl(ОН)3 + ЗН2<br>Після зняття оксидної плівки Алюміній розчиняється в лугах:<br>2Аl + 2NаОН + 2Н2О = 2NаАlО2 + 3Н2<br>Розчиняється в розведених кислотах:<br>2А1 + 6НС1 = 2АlСl3 + ЗН2<br>2А1 + ЗН2SО4 = Аl2(S04)3 + 3Н2<br>Алюміній пасивується при взаємодії з концентрованою нітратною кислотою, тому з нею Алюміній взаємодіє лише при нагріванні:<br>Аl + 6НNO3(конц.) = Аl(NО3)3 + 3NО2 + 3Н2О<br>Алюміній оксид Аl 2O3<br>Проявляє амфотерні властивості:<br>Аl 2O3 +6 НС1 = 2АlСl3 + 3Н2О <br>Аl 2O3 + 2NаОН + 3Н2О = 2 Na[Al(OH)4] – у розчинах<br>Аl 2O3 + 2NаОН = 2NaAlO2 + Н2О – у процесі сплавлення<br>Алюміній гідроксид Al(OH)3<br>Проявляє амфотерні властивості:<br>Аl (OH)3 + 3НС1 = АlСl3 + 3Н2О <br>Аl (OH)3 + NаОН = Na[Al(OH)4] – у розчинах<br>2Аl (OH)3 + Nа2О = 2NaAlO2 + 3 Н2О – у розплаві<br>Поширення в природі:<br>За вмістом в земній корі (8.8%) алюміній займає 3 місце . У вільному стані алюміній не зустрічається.<br>Основні природні сполуки Алюмінію:<br>1. Нефеліни — (Na,K)2О • АlО3 • 2Si2.<br>2. Кріоліт — А1F3 • 3NaF<br>3. Боксити — алюмінієва руда Аl2O3 • хH2O .<br>4. Каолін — А12О3 • 2SiO2 • 2Н2О.<br>5. Глиноземи — суміш каоліну з піском SiO2, вапняком СаСО3, магнезитом МgСО3.<br>Застосування: <br>— в електротехніці;<br>— для виробництва легких сплавів<br>—застосовують у виробництві чугуну та сталі для корозійної стійкості;<br>— для одержання металів у вільному стані;<br>— в будівельній промисловості;<br>— для виготовлення фольги.<br>ІV. Узагальнення та систематизація знань. <br>1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: <br>1) Al → Аl 2 (SO4)3 → Аl (OH)3 → NaAlO2<br>2) Al → Аl 2O3 → АlСl3 → Аl (OH)3 → Аl(NO3)3<br>V. Домашнє завдання:<br>Чит. §30-31 .<br><br><br><br>
| + | <br>'''Мета:''' |
| | | |
| + | '''''- освітня''''': розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі Алюмінію – представника головної підгрупи ІІІ групи; розглянути фізичні й хімічні властивості Алюмінію; продовжити формувати в учнів уміння складати рівняння окисно-відновних реакцій. |
| | | |
| + | '''''- виховна:''''' сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей Алюмінію та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню. |
| | | |
| + | '''''- розвиваюча:''''' |
| | | |
| + | 1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії;<br>2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету;<br>3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук;<br>4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;<br>5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.<br> |
| + | |
| + | '''Тип уроку:''' Урок засвоєння нових знань та вмінь. |
| + | |
| + | '''Методи:''' загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь). |
| + | |
| + | '''Обладнання:''' періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, алюмінієвий дріт. |
| + | |
| + | '''<br>Література: ''' |
| + | |
| + | 1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с.<br>2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985.<br>3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, <br> О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с.<br>4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с. |
| + | |
| + | <br>''' Хід уроку:''' |
| + | |
| + | <br><u>'''І. Актуалізація опорних знань:'''</u> |
| + | |
| + | 1. Пригадайте, що таке металічний зв'язок? Що знаходиться у вузлах кристалічних граток у металів?<br>2. Пригадайте, які метали ви вивчали на попередніх уроках? Назвіть типові властивості цих металів?<br>3. Що таке амфотерність?<br>4. Охарактеризуйте положення Алюмінію в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.<br>5. Як ви думаєте, чи може Алюміній мати амфотерні властивості? |
| + | |
| + | <br><u>'''ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:'''</u> |
| + | |
| + | Одна легенда говорить, що одного разу до римського імператора Тиберія прийшов ювелір із металевою обідньою тарілкою, що не розбивається, виготовленою нібито з глини. Тарілка була дуже світлою й блищала, як срібло. За всіма ознаками вона мала бути алюмінієвою. При цьому ювелір стверджував, що тільки він і боги знають, як одержати цей метал з глини. Тиберій, побоюючись, що метал із легкодоступної глини може знецінити золото та срібло, і наказав, про всяк випадок, відрубати людині голову. Очевидно легенда досить сумнівна, тому що самородний Алюміній у природі не зустрічається через свою високу активність, і за часів Римської імперії не могло бути технічних засобів, які б дозволили здобути Алюміній із глинозему. Лише майже через 2000 років – у 1825 р. Ханс Християн Ерстед одержав кілька мг металічного Алюмінію. Отож, сьогодні, як ви вже здогадалися мова йтиме за Алюміній. Отже, записуємо тему уроку: '''''«Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду»'''''<br>'''<br>Учні повинні:''' |
| + | |
| + | '''''- знати:'''''фізичні й хімічні властивості Алюмінію та його сполук. |
| + | |
| + | '''''- вміти:''''' складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук. |
| + | |
| + | <u>'''<br>ІІІ. Вивчення нового матеріалу:'''</u> |
| + | |
| + | '''''Положення в Періодичній системі.''''' Учні характеризують положення Алюмінію у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. |
| + | |
| + | <br>'''''Будова атома Алюмінію.''''' |
| + | |
| + | Учні обговорюють будову атома Алюмінію. Також характеризують інші елементи цієї підгрупи, порівнюють їх з Алюмінієм. |
| + | |
| + | '''Алюміній''' — метал III групи другого періоду в Періодичній системі системе хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Алюміній у сполуках виявляє ступінь окиснення +3, так як має на зовнішньому енергетичному рівні 3 валентних електрони. |
| + | |
| + | <br>'''''Фізичні властивості Алюмінію:'''''<br>Алюміній – сріблясто-білий метал, легкий і пластичний, густина його = 2,7 г/см<sup>3</sup>, температура плавлення = 660 <sup>0</sup>С. Легко витягується в дріт, прокочується у фольгу. За електропровідністю поступається лише сріблу й міді. Входить до складу легких сплавів. |
| + | |
| + | '''''<br>Хімічні властивості лужних металів.''''' |
| + | |
| + | Одержують Алюміній електролізом Al2O3 у розплавленому кріоліті за температури близько 1000 <sup>0</sup>С. |
| + | |
| + | <br>'''''Взаємодія з неметалами:''''' |
| + | |
| + | 1) З киснем: |
| + | |
| + | 4Аl + 3О<sub>2</sub> = 2Аl<sub>2</sub>О<sub>3</sub> |
| + | |
| + | 2) З галогенами:<br>2Аl + ЗВr<sub>2</sub> = 2АlВr<sub>3</sub> |
| + | |
| + | 3) З іншими неметалами при підвищенні температури: |
| + | |
| + | 2Аl + 3S = Аl<sub>2</sub>S<sub>3</sub> (сульфід алюмінію)<br>2Аl + N<sub>2</sub> = 2АlN (нітрид алюмінію)<br>4Аl + 3С = А1<sub>4</sub>С<sub>3</sub> (карбід алюмінію) |
| + | |
| + | <br>'''''Алюмотермія:''''' 2Аl + 3W<sub>3</sub> = 3W + А1<sub>2</sub>О<sub>3</sub> |
| + | |
| + | '''''<br>Взаємодія з водою''''' після зняття оксидної плівки: |
| + | |
| + | 2Аl + 6Н<sub>2</sub>О = 2Аl(ОН)<sub>3</sub> + ЗН<sub>2</sub> |
| + | |
| + | <br>Після зняття оксидної плівки Алюміній '''''розчиняється в лугах:''''' |
| + | |
| + | 2Аl + 2NаОН + 2Н<sub>2</sub>О = 2NаАlО<sub>2</sub> + 3Н<sub>2</sub> |
| + | |
| + | <br>'''''Розчиняється в розведених кислотах:''''' |
| + | |
| + | 2А1 + 6НС1 = 2АlСl<sub>3</sub> + ЗН<sub>2</sub><br>2А1 + ЗН<sub>2</sub>SО<sub>4</sub> = Аl<sub>2</sub>(S0<sub>4</sub>)<sub>3</sub> + 3Н<sub>2</sub> |
| + | |
| + | <br>Алюміній пасивується при взаємодії з концентрованою нітратною кислотою, тому з нею Алюміній взаємодіє лише при нагріванні: |
| + | |
| + | Аl + 6НNO<sub>3</sub>(конц.) = Аl(NО<sub>3</sub>)<sub>3</sub> + 3NО<sub>2</sub> + 3Н<sub>2</sub>О |
| + | |
| + | <br>''''' Алюміній оксид Аl <sub>2</sub>O'''<sub>'''3'''</sub>'' |
| + | |
| + | Проявляє амфотерні властивості: |
| + | |
| + | Аl<sub>2</sub>O<sub>3</sub> +6 НС1 = 2АlСl<sub>3</sub> + 3Н<sub>2</sub>О |
| + | |
| + | Аl <sub>2</sub>O<sub>3</sub> + 2NаОН + 3Н<sub>2</sub>О = 2 Na[Al(OH)<sub>4</sub>] – у розчинах |
| + | |
| + | Аl <sub>2</sub>O<sub>3</sub> + 2NаОН = 2NaAlO<sub>2</sub> + Н<sub>2</sub>О – у процесі сплавлення |
| + | |
| + | <br>''''' Алюміній гідроксид Al(OH)'''<sub>'''3'''</sub>'' |
| + | |
| + | <br>Проявляє амфотерні властивості: |
| + | |
| + | Аl (OH)<sub>3</sub> + 3НС1 = АlСl<sub>3</sub> + 3Н<sub>2</sub>О |
| + | |
| + | Аl (OH)<sub>3</sub> + NаОН = Na[Al(OH)<sub>4</sub>] – у розчинах |
| + | |
| + | 2Аl (OH)<sub>3</sub> + Nа<sub>2</sub>О = 2NaAlO<sub>2</sub> + 3 Н<sub>2</sub>О – у розплаві |
| + | |
| + | <br>'''''Поширення в природі:''''' |
| + | |
| + | За вмістом в земній корі (8.8%) алюміній займає 3 місце . У вільному стані алюміній не зустрічається. |
| + | |
| + | <br>'''Основні природні сполуки Алюмінію:''' |
| + | |
| + | 1. Нефеліни — (Na,K)<sub>2</sub>О • АlО<sub>3</sub> • 2Si<sub>2</sub>.<br>2. Кріоліт — А1F<sub>3</sub> • 3NaF<br>3. Боксити — алюмінієва руда Аl<sub>2</sub>O<sub>3</sub> • хH<sub>2</sub>O .<br>4. Каолін — А1<sub>2</sub>О<sub>3</sub> • 2SiO<sub>2</sub> • 2Н<sub>2</sub>О.<br>5. Глиноземи — суміш каоліну з піском SiO<sub>2</sub>, вапняком СаСО<sub>3</sub>, магнезитом МgСО<sub>3</sub>. |
| + | |
| + | <br>''Застосування: '' |
| + | |
| + | — в електротехніці;<br>— для виробництва легких сплавів<br>—застосовують у виробництві чугуну та сталі для корозійної стійкості;<br>— для одержання металів у вільному стані;<br>— в будівельній промисловості;<br>— для виготовлення фольги. |
| + | |
| + | <br><u>'''ІV. Узагальнення та систематизація знань.'''</u> |
| + | |
| + | 1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень: |
| + | |
| + | 1) Al → Аl <sub>2</sub> (SO<sub>4</sub>)<sub>3</sub> → Аl (OH)<sub>3</sub> → NaAlO<sub>2</sub><br>2) Al → Аl <sub>2</sub>O<sub>3</sub> → АlСl<sub>3</sub> → Аl (OH)<sub>3</sub> → Аl(NO<sub>3</sub>)<sub>3</sub> |
| + | |
| + | <br>'''<u>V. Домашнє завдання:</u>''' |
| + | |
| + | Чит. §30-31 .<br><br><br><br> |
| + | |
| + | <br> |
| + | |
| + | <br> |
| | | |
| Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В. | | Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В. |
Версия 12:04, 12 августа 2011
Гіпермаркет Знань>>Хімія 10 клас>>Хімія>> Хімія: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію.
План-конспект уроку з курсу «Хімія 10 клас» з теми «Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію»
Тема: Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію.
Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду
Мета:
- освітня: розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі Алюмінію – представника головної підгрупи ІІІ групи; розглянути фізичні й хімічні властивості Алюмінію; продовжити формувати в учнів уміння складати рівняння окисно-відновних реакцій.
- виховна: сформувати науковий світогляд учнів при вивченні фізичних та хімічних властивостей Алюмінію та його сполук, їх застосування; сприяти екологічному вихованню.
- розвиваюча:
1) розвивати спостережливість учнів на уроці хімії; 2) розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету; 3) розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук; 4) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 5) розвивати такі мисленнєві операції : вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. розвивати самостійність учнів під час виконання завдань.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь.
Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні ( бесіда, розповідь).
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, алюмінієвий дріт.
Література:
1) Хімія. 10 клас: Розробки уроків (рівень стандарту) / А.В. Промоскаль . – Х.: Вид-во «Ранок», 2011. – 272 с. 2) А.Т. Пилипенко, В.Я. Починок, И.П. Середа, Ф.Д. Шевченко. - Справочник по элементарной химии. / Под ред. Академика АН УССР А.Т. Пилипенко. – К.: Наукова думка. – 1985. 3) Хімія. 10 клас. Стандарт і академічний рівень / І.Ю. Старовойтова, О.В. Люсай. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 79, [1]с. 4) Довідкові матеріали з хімії / І.І. Базелюк, Л.П. Величко, Н.В. Титаренко. – Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998. – 224 с.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань:
1. Пригадайте, що таке металічний зв'язок? Що знаходиться у вузлах кристалічних граток у металів? 2. Пригадайте, які метали ви вивчали на попередніх уроках? Назвіть типові властивості цих металів? 3. Що таке амфотерність? 4. Охарактеризуйте положення Алюмінію в Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва. 5. Як ви думаєте, чи може Алюміній мати амфотерні властивості?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Одна легенда говорить, що одного разу до римського імператора Тиберія прийшов ювелір із металевою обідньою тарілкою, що не розбивається, виготовленою нібито з глини. Тарілка була дуже світлою й блищала, як срібло. За всіма ознаками вона мала бути алюмінієвою. При цьому ювелір стверджував, що тільки він і боги знають, як одержати цей метал з глини. Тиберій, побоюючись, що метал із легкодоступної глини може знецінити золото та срібло, і наказав, про всяк випадок, відрубати людині голову. Очевидно легенда досить сумнівна, тому що самородний Алюміній у природі не зустрічається через свою високу активність, і за часів Римської імперії не могло бути технічних засобів, які б дозволили здобути Алюміній із глинозему. Лише майже через 2000 років – у 1825 р. Ханс Християн Ерстед одержав кілька мг металічного Алюмінію. Отож, сьогодні, як ви вже здогадалися мова йтиме за Алюміній. Отже, записуємо тему уроку: «Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній гідроксиду»
Учні повинні:
- знати:фізичні й хімічні властивості Алюмінію та його сполук.
- вміти: складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Алюмінію та його сполук.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Положення в Періодичній системі. Учні характеризують положення Алюмінію у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Будова атома Алюмінію.
Учні обговорюють будову атома Алюмінію. Також характеризують інші елементи цієї підгрупи, порівнюють їх з Алюмінієм.
Алюміній — метал III групи другого періоду в Періодичній системі системе хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Алюміній у сполуках виявляє ступінь окиснення +3, так як має на зовнішньому енергетичному рівні 3 валентних електрони.
Фізичні властивості Алюмінію: Алюміній – сріблясто-білий метал, легкий і пластичний, густина його = 2,7 г/см3, температура плавлення = 660 0С. Легко витягується в дріт, прокочується у фольгу. За електропровідністю поступається лише сріблу й міді. Входить до складу легких сплавів.
Хімічні властивості лужних металів.
Одержують Алюміній електролізом Al2O3 у розплавленому кріоліті за температури близько 1000 0С.
Взаємодія з неметалами:
1) З киснем:
4Аl + 3О2 = 2Аl2О3
2) З галогенами: 2Аl + ЗВr2 = 2АlВr3
3) З іншими неметалами при підвищенні температури:
2Аl + 3S = Аl2S3 (сульфід алюмінію) 2Аl + N2 = 2АlN (нітрид алюмінію) 4Аl + 3С = А14С3 (карбід алюмінію)
Алюмотермія: 2Аl + 3W3 = 3W + А12О3
Взаємодія з водою після зняття оксидної плівки:
2Аl + 6Н2О = 2Аl(ОН)3 + ЗН2
Після зняття оксидної плівки Алюміній розчиняється в лугах:
2Аl + 2NаОН + 2Н2О = 2NаАlО2 + 3Н2
Розчиняється в розведених кислотах:
2А1 + 6НС1 = 2АlСl3 + ЗН2 2А1 + ЗН2SО4 = Аl2(S04)3 + 3Н2
Алюміній пасивується при взаємодії з концентрованою нітратною кислотою, тому з нею Алюміній взаємодіє лише при нагріванні:
Аl + 6НNO3(конц.) = Аl(NО3)3 + 3NО2 + 3Н2О
Алюміній оксид Аl 2O3
Проявляє амфотерні властивості:
Аl2O3 +6 НС1 = 2АlСl3 + 3Н2О
Аl 2O3 + 2NаОН + 3Н2О = 2 Na[Al(OH)4] – у розчинах
Аl 2O3 + 2NаОН = 2NaAlO2 + Н2О – у процесі сплавлення
Алюміній гідроксид Al(OH)3
Проявляє амфотерні властивості:
Аl (OH)3 + 3НС1 = АlСl3 + 3Н2О
Аl (OH)3 + NаОН = Na[Al(OH)4] – у розчинах
2Аl (OH)3 + Nа2О = 2NaAlO2 + 3 Н2О – у розплаві
Поширення в природі:
За вмістом в земній корі (8.8%) алюміній займає 3 місце . У вільному стані алюміній не зустрічається.
Основні природні сполуки Алюмінію:
1. Нефеліни — (Na,K)2О • АlО3 • 2Si2. 2. Кріоліт — А1F3 • 3NaF 3. Боксити — алюмінієва руда Аl2O3 • хH2O . 4. Каолін — А12О3 • 2SiO2 • 2Н2О. 5. Глиноземи — суміш каоліну з піском SiO2, вапняком СаСО3, магнезитом МgСО3.
Застосування:
— в електротехніці; — для виробництва легких сплавів —застосовують у виробництві чугуну та сталі для корозійної стійкості; — для одержання металів у вільному стані; — в будівельній промисловості; — для виготовлення фольги.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
1. Напишіть рівняння хімічних реакцій, щоб здійснити ланцюжок перетворень:
1) Al → Аl 2 (SO4)3 → Аl (OH)3 → NaAlO2 2) Al → Аl 2O3 → АlСl3 → Аl (OH)3 → Аl(NO3)3
V. Домашнє завдання:
Чит. §30-31 .
Виконала: студентка 51 групи хіміко-біологічного факультету Шевченко В.В.
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з хімії, завдання з хімії 10 класу скачати
Предмети > Хімія > Хімія 10 клас > Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію > Алюміній як хімічний елемент і проста речовина. Фізичні та хімічні властивості алюмінію. Конспект уроку і опорний каркас
|