Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Мета - Повторити вивчене про займенник; - Вчитись відміняти особові займенники ; - Розвивати логічне мислення; - Спонукати дітей до навчання; - Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Особові займенники відмінюються за відмінками
Н.в. (хто?що?) я ми Р.в. (кого?чого?) мене нас Д.в. (кому?чому?) мені нам З.в. (кого?що?) мене нас О.в. (ким?чим?) мною нами М.в. (на кому?на чому?) (…)мені (…) нас
Прийменники з займенниками пишуться окремо: до неї, з вами, про тебе, у мене. Після прийменників у займенників 3-ї особи пишеться буква н: від неї, до них, з нього. В О.в. у займенниках ІІІ особи завжди пишеться буква н: ним, нею, ними.
Вправи
Знайди в наступних віршах та загадках займенники 1 особи та визнач їх відмінок.
Ми хоча і не крилаті – Летимо в міста і села І несем для вас, малята, Вісті щирі і веселі. Просить дятла перепілка: -Друже, виріж дві сопілки. В мене ж, дятле, діток двійко, Поки сонце, поки літо – Хай пограються між квітів. Каже дятел перепілці: -Подарую по сопілці, Хай ростуть собі вродливі, І співучі, і щасливі. (В.Кременчук)
Є у мене вірний друг, Має він чудовий слух І говорить голосами Моїх друзів, тата й мами.
Цока, цока на столі. -Прокидайсь!-кричить мені. Я – червоний буряк, Солоденький на смак. Я на грядці уродився, з овочами подружився (Л.Рева)
Із матусенькою вдвох Ми посіяли горох. А минуло кілька днів – він зійшов, зазеленів. Буду їсти залюбки я з горохом пиріжки. (Д.Мегелик)
Спиши словосполучення, ставлячи займенники в потрібному відмінку. Прийшли (до кого?) я; пригощали (кого?) ти; побачив (кого?) ти; чекали (кого?) ти; вітали (кого?) ти; запрошувати (кого?) я; розмовляли (з ким?) я; зустріли (кого?) ти; подарували (кому?) я; прийшли (з ким?) я.
Знайди у тексті займенники 1 особи. Я сидів собі на буці, Відпочити дав науці. Справа – ліс, і зліва – ліс… Під обід я з бука зліз І побіг мерщій додому, І не виказав нікому, Що не був сьогодні в школі.(А.Чокану). Бук – листяне дерево з гладкою сірою корою і міцною деревино́ю.
Знайди у наступному тексті займенники 1 особи. А ось татко – неслухний. Нікуди не пішов з лікарні. Терпляче стовбичив у коридорі, виглядаючи лікаря. Нарешті Володимир Пилипович вийшов з палати. Поспішав, але батько просто вчепився в полу його халата. Проте той і не спохмурнів, навіть – навпаки – зрадів чомусь. -Це – ви? Якраз хотів поговорити з вами. Така несподівана дивовижна зміна на добре у здоров`ї вашої дружини. Неймовірно, небувало за всі роки моєї практики. Навіть кардіограма – як у цілком здорової людини. Не розумію, в чому річ… Не поспішаймо з висновками. -Бач, тату! Я ж казав! Я точно знав, - хоч і знав хлопчик, що некультурно втручатися в розмову дорослих, але не міг уже мовчати. Кричав і аж плакав від радощів. І батько не зауважив йому, і лікар пильно, по-доброму глянув на дитину. Василько і сам не знав, чому в його серці живе така радісна надія. Відчував чомусь, ща мама вже здорова… Він побіг. Не чекав і дзвінка, забув постукати у двері. Увірвався в клас, як буря. Вчителька суворо зсунула брови, готуючись «виховувати», а він дзвінко, на весь клас: -Мама видужує! Операції не буде! Світлана Дмитрівна, вмить забувши про порушення правил, заусміхалася: -От і добре! Сідай мерщій… (О.Гурба) Як ти думаєш, який був початок цієї історії?
Хто краще скаже про…(Поясни, що означає це слово)
Веселка – подібна до дуги різнобарвна смуга, яка з`являється на небі під час або після дощу. Вода - … Водоспад - … Джерело - … Калюжа - … Квітка - … Пустеля - …
Складання тексту «Подих зими»
Склади невеликий текст «Подих зими».
Опорні речення Стоїть напружена тиша. Тривожний спокій охопив землю. Як снігові зірочки, мерехтять маленькі блискітки на полях. Ще день, ще два – і природа засне міцним сном.
План 1.Напружена тиша. 2.Перші сніжинки. 3.Зима на порозі.
Летів птах черех дах. Сів на воротях у червоних чоботях. В печі боки обпекла і в стіну міцну лягла.
Запитав Орел Шуліку: -Де дістати можна ліки? -Цей будинок недалеко, Називається…
Цілу зиму вони спали, на тепло вони чекали. А тепер прокинулись, зразу бігти кинулись.
Тече, тече – не витече. Біжить, біжить – не вибіжить.
Всім обід готує мама, Ось бере вона петрушку, Інші додає приправи. Будем їсти смачну…
Слова для відгадок: цегла, лелека, вікно, юшка, аптека, струмочки, річка.
Посміхнись
-Андрійку, хто у вашому класі найшвидше бігає? -Якщо стометрівку, то Сергійко, а якщо в шкільну їдальню, то швидше за всіх я.
Ведмедику-ледащо, Вліз на пасіку нащо? -Буду метеликом дзижчати, Буду мед куштувати.
-Сьогодні водій автобуса дивився на мене так, ніби я їхав без квитка. -А ти що? -Дивився на нього так, ніби мав квиток.
Завдання до теми 1.Склади розповідь на тему «Веселка». 2.Назви займенники 1 особи. 3.Склади розповідь на тему «Як я провів літні канікули». 4.Намалюй свою улюблену квітку.
Запитання до теми 1.Що таке займенник? 3.Як пишуться займенники з прийменниками? 4.На які питання відповідає займенник? 5.Яку частину мови може заміняти займенник?
Список використаних джерел 1Вихованець І.Р. Таїна слова.-К.: Рад.школа, 1990.-84 с. 2.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с. 3.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 5.Урок на тему: «Займенник як частина мови» Сірченко О.В., вчителя української мови та літератури Маньківської школи №1 Черкаської області.