|
|
Строка 3: |
Строка 3: |
| <br>'''Основа речення. Зв`язок слів у реченні.'''<br><u><br> Мета:</u> | | <br>'''Основа речення. Зв`язок слів у реченні.'''<br><u><br> Мета:</u> |
| | | |
- | - Повторити вивчене про основу речення;<br>- Вчитись визначати основу речення;<br>- Навчитись визначати зв`язок слів у реченні;<br>- Вчитись встановлювати зв`язок між словами у реченні за допомогою питань;<br>- Вчитись виділяти головні та другорядні члени речення;<br>- Збагачувати словниковий запас учнів.<br><u><br>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><br><u>Хід уроку:</u><br>Прочитай текст. Добери до нього заголовок.<br>''Ранок. Ліс-велет наповнювався пташиним співом. Прокинулася красуня-калина. Спалахнула яскравими червоними блискавицями і зачарувала все довкола. Потягнулися розлогими вітами вічнозелені ялинки. Різьбяна малахітова папороть загойдалася суцільним килимом. Галявина, немов казкова країна, заграла під променями сонця.<br>Зарухався і почав снувати мурашник. Підняли вище голівки квіточки-краплинки. Зізвали барвисті красуні до себе в гості прозорих метеликів, бджілок, джмелів. А ось із травиці показалися голівки-картузики. Заграла галявина. Прокинувся зачарований велет. Загадкова тиша змінилася веселим гомоном лісових мешканців. Завирувало життя. Забуяло все навкруги. Розпочався новий день!''<br>[[Image:Lisranok t17.jpg]]<br>Випиши виділені речення та підкресли головні члени. Поясни, як ти їх визначив.<br><br>Ти вже знаєш, що речення – це одне або декілька слів, об`єднаних єдиним змістом, що виражають закінчену думку.<br>Наприклад.<br>''Світає. Край неба палає. (Т.Шевченко)''<br><br>Склади речення за поданим початком:<br>''Біжить, шумить струмок…<br>Ти поспішаєш…?<br>Під кущем ми побачили…''<br><br>Речення складаються із слів. Слова відповідають на певні питання і називаються членами речення.<br>Основа речення (або граматична основа речення) – це головні члени речення. Вони поділяються на:<br>ПІДМЕТ (підкреслюється при розборі однією рискою) – вказує, про кого або про що говориться в реченні. Відповідає на питання: хто? що?<br>ПРИСУДОК (підкреслюється при розборі двома рисками) – вказує, що говориться про підмет. Відповідає на питання: що робить? що зробить? що робив? що зробив? який є підмет?<br>Наприклад.<br><u>''Верби''</u>''полощуть своє гілля у воді.''<br><br>Спиши ці речення, знайди в них підмет та підкресли.<br>''Постава визначає стан здоров`я людини.<br>Море співає таємничу пісню.<br>Стоїть у лісі дивовижна тиша.<br>Снігурі покидають рідні краї.<br>Справжні дива творить природа.''<br><br>Спиши наступні речення, знайди в них присудок та підкресли.<br>''Свою назву пташка отримала від слова шишка.<br>Тато звертається до сина.<br>Готуючись до весілля, з давніх-давен спершу квітчали деревце.<br>В яблуневому садочку несміливо затьохкав соловейко.<br>Корони виробляли з різних дорогоцінних металів.''<br><br>Прочитай текст. Добери до нього заголовок. У виділених реченнях знайди основу та підкресли.<br>''Міцно спить море. Залите голубим місячним сяйвом, воно нерухоме, спокійне. Зливається морська гладь з небокраєм і віддзеркалює в собі всю небесну глибочінь.<br>Світає. Жевріє схід. Світлішає море. Обрії ширшають. У попелястому небі тануть зірки. Слабшають обійми ночі. Перший ніжний промінь сонця несміливо виглядає із-за обрію. А за ним – другий, третій… На морі тиша. Все вище піднімається сонце. Ніжно колише хвилі легенький вітерець. Заповнюється музичним плескотом вранішнє повітря. Низько над водою кружляють білокрилі чайки. То піднімаються красуні високо в небо, то блискавично шугають вниз. Залишаються від того дотику круги на дзеркальній гладі. Крик чаїний, як жалібний дитячий плач, розлягається над морською безоднею.<br>Настає чудовий сонячний день. ''<br><br>Прочитай текст, знайди в ньому словосполучення та встанови зв`язок між ними.<br><br>''Ранковий ліс<br>Стоїть у лісі дивовижна тиша. Над землею повільно стелиться сивий туман і огортає сонні дерева. Дмухнув холодком світанок. Задзвеніли листочками стрункі тополі. Потягнулися розкішними кронами дуби-велети. Привіталися із сонцем сосни та ялини. <br>Стрепенулася мала пташина на тендітній гілочці ліщини. Почистила переливчасте пір`ячко, напилася цілющої роси і завела ранкову пісеньку.<br>Радісно підхопили її мелодійним передзвоном лісові дзвіночки. Крапельки роси скочувались з їхніх блакитних голівок. Почувши чудову мелодію, включився в цей хор веселий струмочок. Зароджувався новий день. Сонце послало на землю свої стріли-промені. Ліс скинув з себе дрімоту й… ожив.''<br>[[Image:lis_t17.jpg]]<br>Зв`язок між словами у реченні допоможуть встановити запитання в дужках.<br>Зразок виконання:<br>Стоїть (що?) тиша; тиша (яка?) дивовижна; стоїть (де?) у лісі.<br><br>За поданими словами та варіантами відповідей на запитання запиши правильні словосполучення:<br>Скласти (що?) речі, доміно, розповідь, автомобіль, ранок.<br>Прибрати (що?) вікно, кімната, речі, харчі.<br>Витерти (що?) стіл, підвіконня, файл, екран, підлога.<br>Ранок (який?) тиха, спокійна, дощова, повільна, красива.<br><br>Гра на розвиток асоціацій<br>Постарайся запам`ятати такий перелік слів: джміль, сковорода, голка, будильник, хутро, матрос, ковдра, рівняння. Відзнач, скільки слів тобі вдалося запам`ятати відразу після прочитування. Перевір результат через 3 години.<br>А тепер, для порівняння, «опрацюємо» кожен елемент переліку. Наприклад, візьмемо слово джміль. Згадай, коли ти останній раз спостерігав за джмелями. Ось він, товстий, волохатий, діловито дзижчить над квітучою конюшиною. Виразно почуй його низьке гудіння. Джміль сів на конюшину – і під його вагою квітка злегка нахилилася… Обережно погладь джмеля пальцем, виразно відчуй м`які ворсинки, що вкривають його черевце.<br>Сковорода – велика, чавунна, відчуй її вагу, подумки втримуючи у руці. От чиїсь руки шкрябають закопчену пательню дротовою мочалкою, ти добре чуєш тихі звуки шкрябання… З кухні, де матуся готує обід, час від часу чутно постукування ложки об сковороду, коли вона помішує страву.<br>Будильник – його оглушливий дзенькіт будить тебе вранці. Не відкриваючи очей, ти намагаєшся намацати його на підлозі або столику. От рука наткнулася на прохолодне опукле скло, ти натискаєш на кнопку – і дзенькіт припиняється. У тиші, що наступила, ти чітко чуєш квапливе цокання. Повільно піднеси будильник до вуха, цокання стає все голоснішим і голоснішим…<br>Постарайся так само докладно уявити собі інші слова, викликаючи у свідомості відповідні асоціації (характерні ознаки предмета).<br>Перевір результати запам`ятовування наступного дня.<br>Запропонуй цю гру своїм друзям, вона дуже цікава!<br><br>Склади речення за поданими схемами:<br>(Що?) → (Що робить?) →(Де?)<br> ↓<br>(Який?)<br><br>Приклад.<br>Над землею стелиться сизий туман.<br>Туман (що робить?) стелиться;<br>Стелиться (де?) над землею;<br>Туман (який?) сизий<br><br>(Хто?) →(Що роблять?)<br> ↓<br> (Яку?)<br> (Що?)<br>Другорядні члени речення – це ті, які не відносяться до головних, але входять до складу речення.<br>Наприклад.<br>Ремез збудував своє гніздечко на високій вербі.<br>У цьому реченні другорядні члени позначені пунктирно рискою.<br><br>Прочитай текст. У виділених реченнях знайди другорядні члени речення.<br>''Над широким степом нависла казкова тиша.<br>Підіймається золотистий серпанок. Відходить дрімота від красуні-ріки. Відкрилися її голубі очі, розкрилися широко – і розлилася водна широчінь, як безмежне море. Вмився степ її прохолодою. Вмилися поля широкії, степи безкраї. З небаченою швидкістю впали річкові води в обійми ярів. Закружляли вони у водоверті, зашуміли, співаючи гімн весні.<br>Вплелися голоси птахів у веселий шум. Заграли сонячні промені. Заспівала земля, чекаючи рук трударів.''<br>Добери до цього тексту заголовок. Знайди в тексті розповідні речення. Виразно прочитай текст.<br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи про свою подорож до лісу.<br>2.Намалюй малюнок за темою «Ранок у моєму місті».<br>3.Склади три речення, запиши їх та підкресли основу.<br>4.Яку корисну справу ти сьогодні зробив? Розкажи про це кількома реченнями.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Пригадай, які члени речення можуть бути його основою?<br>2.Який член речення називається підметом?<br>3.Який член речення називається присудком?<br>4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?<br>5.Що таке другорядні члени речення?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.<br>2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Урок на тему: «Граматична основа речення », Людмила Лосіцька , вчитель української мови та літератури Кривоносівського НВК<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br><br> <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум]. '''<br><br> '''
| + | - Повторити вивчене про основу речення;<br>- Вчитись визначати основу речення;<br>- Навчитись визначати зв`язок слів у реченні;<br>- Вчитись встановлювати зв`язок між словами у реченні за допомогою питань;<br>- Вчитись виділяти головні та другорядні члени речення;<br>- Збагачувати словниковий запас учнів.<br><u><br>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><br><u>Хід уроку:</u><br>Прочитай текст. Добери до нього заголовок.<br>''Ранок. Ліс-велет наповнювався пташиним співом. Прокинулася красуня-калина. Спалахнула яскравими червоними блискавицями і зачарувала все довкола. Потягнулися розлогими вітами вічнозелені ялинки. Різьбяна малахітова папороть загойдалася суцільним килимом. Галявина, немов казкова країна, заграла під променями сонця.<br>Зарухався і почав снувати мурашник. Підняли вище голівки квіточки-краплинки. Зізвали барвисті красуні до себе в гості прозорих метеликів, бджілок, джмелів. А ось із травиці показалися голівки-картузики. Заграла галявина. Прокинувся зачарований велет. Загадкова тиша змінилася веселим гомоном лісових мешканців. Завирувало життя. Забуяло все навкруги. Розпочався новий день!''<br>[[Image:Lisranok t17.jpg]]<br>Випиши виділені речення та підкресли головні члени. Поясни, як ти їх визначив.<br><br>Ти вже знаєш, що речення – це одне або декілька слів, об`єднаних єдиним змістом, що виражають закінчену думку.<br>Наприклад.<br>''Світає. Край неба палає. (Т.Шевченко)''<br><br>Склади речення за поданим початком:<br>''Біжить, шумить струмок…<br>Ти поспішаєш…?<br>Під кущем ми побачили…''<br><br>Речення складаються із слів. Слова відповідають на певні питання і називаються членами речення.<br>Основа речення (або граматична основа речення) – це головні члени речення. Вони поділяються на:<br>ПІДМЕТ (підкреслюється при розборі однією рискою) – вказує, про кого або про що говориться в реченні. Відповідає на питання: хто? що?<br>ПРИСУДОК (підкреслюється при розборі двома рисками) – вказує, що говориться про підмет. Відповідає на питання: що робить? що зробить? що робив? що зробив? який є підмет?<br>Наприклад.<br><u>''Верби''</u>''полощуть своє гілля у воді.''<br><br>Спиши ці речення, знайди в них підмет та підкресли.<br>''Постава визначає стан здоров`я людини.<br>Море співає таємничу пісню.<br>Стоїть у лісі дивовижна тиша.<br>Снігурі покидають рідні краї.<br>Справжні дива творить природа.''<br><br>Спиши наступні речення, знайди в них присудок та підкресли.<br>''Свою назву пташка отримала від слова шишка.<br>Тато звертається до сина.<br>Готуючись до весілля, з давніх-давен спершу квітчали деревце.<br>В яблуневому садочку несміливо затьохкав соловейко.<br>Корони виробляли з різних дорогоцінних металів.''<br><br>Прочитай текст. Добери до нього заголовок. У виділених реченнях знайди основу та підкресли.<br>''Міцно спить море. Залите голубим місячним сяйвом, воно нерухоме, спокійне. Зливається морська гладь з небокраєм і віддзеркалює в собі всю небесну глибочінь.<br>Світає. Жевріє схід. Світлішає море. Обрії ширшають. У попелястому небі тануть зірки. Слабшають обійми ночі. Перший ніжний промінь сонця несміливо виглядає із-за обрію. А за ним – другий, третій… На морі тиша. Все вище піднімається сонце. Ніжно колише хвилі легенький вітерець. Заповнюється музичним плескотом вранішнє повітря. Низько над водою кружляють білокрилі чайки. То піднімаються красуні високо в небо, то блискавично шугають вниз. Залишаються від того дотику круги на дзеркальній гладі. Крик чаїний, як жалібний дитячий плач, розлягається над морською безоднею.<br>Настає чудовий сонячний день. ''<br><br>Прочитай текст, знайди в ньому словосполучення та встанови зв`язок між ними.<br><br>''Ранковий ліс<br>Стоїть у лісі дивовижна тиша. Над землею повільно стелиться сивий туман і огортає сонні дерева. Дмухнув холодком світанок. Задзвеніли листочками стрункі тополі. Потягнулися розкішними кронами дуби-велети. Привіталися із сонцем сосни та ялини. <br>Стрепенулася мала пташина на тендітній гілочці ліщини. Почистила переливчасте пір`ячко, напилася цілющої роси і завела ранкову пісеньку.<br>Радісно підхопили її мелодійним передзвоном лісові дзвіночки. Крапельки роси скочувались з їхніх блакитних голівок. Почувши чудову мелодію, включився в цей хор веселий струмочок. Зароджувався новий день. Сонце послало на землю свої стріли-промені. Ліс скинув з себе дрімоту й… ожив.''<br>[[Image:Lis t17.jpg]]<br>Зв`язок між словами у реченні допоможуть встановити запитання в дужках.<br>Зразок виконання:<br>Стоїть (що?) тиша; тиша (яка?) дивовижна; стоїть (де?) у лісі.<br><br>За поданими словами та варіантами відповідей на запитання запиши правильні словосполучення:<br>Скласти (що?) речі, доміно, розповідь, автомобіль, ранок.<br>Прибрати (що?) вікно, кімната, речі, харчі.<br>Витерти (що?) стіл, підвіконня, файл, екран, підлога.<br>Ранок (який?) тиха, спокійна, дощова, повільна, красива.<br><br>Гра на розвиток асоціацій<br>Постарайся запам`ятати такий перелік слів: джміль, сковорода, голка, будильник, хутро, матрос, ковдра, рівняння. Відзнач, скільки слів тобі вдалося запам`ятати відразу після прочитування. Перевір результат через 3 години.<br>А тепер, для порівняння, «опрацюємо» кожен елемент переліку. Наприклад, візьмемо слово джміль. Згадай, коли ти останній раз спостерігав за джмелями. Ось він, товстий, волохатий, діловито дзижчить над квітучою конюшиною. Виразно почуй його низьке гудіння. Джміль сів на конюшину – і під його вагою квітка злегка нахилилася… Обережно погладь джмеля пальцем, виразно відчуй м`які ворсинки, що вкривають його черевце. |
| + | |
| + | [[Image:dzmil_t17.jpg]]<br>Сковорода – велика, чавунна, відчуй її вагу, подумки втримуючи у руці. От чиїсь руки шкрябають закопчену пательню дротовою мочалкою, ти добре чуєш тихі звуки шкрябання… З кухні, де матуся готує обід, час від часу чутно постукування ложки об сковороду, коли вона помішує страву.<br>Будильник – його оглушливий дзенькіт будить тебе вранці. Не відкриваючи очей, ти намагаєшся намацати його на підлозі або столику. От рука наткнулася на прохолодне опукле скло, ти натискаєш на кнопку – і дзенькіт припиняється. У тиші, що наступила, ти чітко чуєш квапливе цокання. Повільно піднеси будильник до вуха, цокання стає все голоснішим і голоснішим…<br>Постарайся так само докладно уявити собі інші слова, викликаючи у свідомості відповідні асоціації (характерні ознаки предмета).<br>Перевір результати запам`ятовування наступного дня.<br>Запропонуй цю гру своїм друзям, вона дуже цікава!<br><br>Склади речення за поданими схемами:<br>(Що?) → (Що робить?) →(Де?)<br> ↓<br>(Який?)<br><br>Приклад.<br>Над землею стелиться сизий туман.<br>Туман (що робить?) стелиться;<br>Стелиться (де?) над землею;<br>Туман (який?) сизий<br><br>(Хто?) →(Що роблять?)<br> ↓<br> (Яку?)<br> (Що?)<br>Другорядні члени речення – це ті, які не відносяться до головних, але входять до складу речення.<br>Наприклад.<br>Ремез збудував своє гніздечко на високій вербі.<br>У цьому реченні другорядні члени позначені пунктирно рискою.<br><br>Прочитай текст. У виділених реченнях знайди другорядні члени речення.<br>''Над широким степом нависла казкова тиша.<br>Підіймається золотистий серпанок. Відходить дрімота від красуні-ріки. Відкрилися її голубі очі, розкрилися широко – і розлилася водна широчінь, як безмежне море. Вмився степ її прохолодою. Вмилися поля широкії, степи безкраї. З небаченою швидкістю впали річкові води в обійми ярів. Закружляли вони у водоверті, зашуміли, співаючи гімн весні.<br>Вплелися голоси птахів у веселий шум. Заграли сонячні промені. Заспівала земля, чекаючи рук трударів.''<br>Добери до цього тексту заголовок. Знайди в тексті розповідні речення. Виразно прочитай текст.<br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи про свою подорож до лісу.<br>2.Намалюй малюнок за темою «Ранок у моєму місті».<br>3.Склади три речення, запиши їх та підкресли основу.<br>4.Яку корисну справу ти сьогодні зробив? Розкажи про це кількома реченнями.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Пригадай, які члени речення можуть бути його основою?<br>2.Який член речення називається підметом?<br>3.Який член речення називається присудком?<br>4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?<br>5.Що таке другорядні члени речення?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.<br>2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Урок на тему: «Граматична основа речення », Людмила Лосіцька , вчитель української мови та літератури Кривоносівського НВК<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br><br> <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум]. '''<br><br> ''' |
| | | |
| [[Category:Українська_мова_4_клас]] | | [[Category:Українська_мова_4_клас]] |
Версия 19:02, 16 января 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Основа речення Зв’язок слів у реченні. Повні уроки
Основа речення. Зв`язок слів у реченні.
Мета:
- Повторити вивчене про основу речення; - Вчитись визначати основу речення; - Навчитись визначати зв`язок слів у реченні; - Вчитись встановлювати зв`язок між словами у реченні за допомогою питань; - Вчитись виділяти головні та другорядні члени речення; - Збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Ранок. Ліс-велет наповнювався пташиним співом. Прокинулася красуня-калина. Спалахнула яскравими червоними блискавицями і зачарувала все довкола. Потягнулися розлогими вітами вічнозелені ялинки. Різьбяна малахітова папороть загойдалася суцільним килимом. Галявина, немов казкова країна, заграла під променями сонця. Зарухався і почав снувати мурашник. Підняли вище голівки квіточки-краплинки. Зізвали барвисті красуні до себе в гості прозорих метеликів, бджілок, джмелів. А ось із травиці показалися голівки-картузики. Заграла галявина. Прокинувся зачарований велет. Загадкова тиша змінилася веселим гомоном лісових мешканців. Завирувало життя. Забуяло все навкруги. Розпочався новий день!
Випиши виділені речення та підкресли головні члени. Поясни, як ти їх визначив.
Ти вже знаєш, що речення – це одне або декілька слів, об`єднаних єдиним змістом, що виражають закінчену думку. Наприклад. Світає. Край неба палає. (Т.Шевченко)
Склади речення за поданим початком: Біжить, шумить струмок… Ти поспішаєш…? Під кущем ми побачили…
Речення складаються із слів. Слова відповідають на певні питання і називаються членами речення. Основа речення (або граматична основа речення) – це головні члени речення. Вони поділяються на: ПІДМЕТ (підкреслюється при розборі однією рискою) – вказує, про кого або про що говориться в реченні. Відповідає на питання: хто? що? ПРИСУДОК (підкреслюється при розборі двома рисками) – вказує, що говориться про підмет. Відповідає на питання: що робить? що зробить? що робив? що зробив? який є підмет? Наприклад. Вербиполощуть своє гілля у воді.
Спиши ці речення, знайди в них підмет та підкресли. Постава визначає стан здоров`я людини. Море співає таємничу пісню. Стоїть у лісі дивовижна тиша. Снігурі покидають рідні краї. Справжні дива творить природа.
Спиши наступні речення, знайди в них присудок та підкресли. Свою назву пташка отримала від слова шишка. Тато звертається до сина. Готуючись до весілля, з давніх-давен спершу квітчали деревце. В яблуневому садочку несміливо затьохкав соловейко. Корони виробляли з різних дорогоцінних металів.
Прочитай текст. Добери до нього заголовок. У виділених реченнях знайди основу та підкресли. Міцно спить море. Залите голубим місячним сяйвом, воно нерухоме, спокійне. Зливається морська гладь з небокраєм і віддзеркалює в собі всю небесну глибочінь. Світає. Жевріє схід. Світлішає море. Обрії ширшають. У попелястому небі тануть зірки. Слабшають обійми ночі. Перший ніжний промінь сонця несміливо виглядає із-за обрію. А за ним – другий, третій… На морі тиша. Все вище піднімається сонце. Ніжно колише хвилі легенький вітерець. Заповнюється музичним плескотом вранішнє повітря. Низько над водою кружляють білокрилі чайки. То піднімаються красуні високо в небо, то блискавично шугають вниз. Залишаються від того дотику круги на дзеркальній гладі. Крик чаїний, як жалібний дитячий плач, розлягається над морською безоднею. Настає чудовий сонячний день.
Прочитай текст, знайди в ньому словосполучення та встанови зв`язок між ними.
Ранковий ліс Стоїть у лісі дивовижна тиша. Над землею повільно стелиться сивий туман і огортає сонні дерева. Дмухнув холодком світанок. Задзвеніли листочками стрункі тополі. Потягнулися розкішними кронами дуби-велети. Привіталися із сонцем сосни та ялини. Стрепенулася мала пташина на тендітній гілочці ліщини. Почистила переливчасте пір`ячко, напилася цілющої роси і завела ранкову пісеньку. Радісно підхопили її мелодійним передзвоном лісові дзвіночки. Крапельки роси скочувались з їхніх блакитних голівок. Почувши чудову мелодію, включився в цей хор веселий струмочок. Зароджувався новий день. Сонце послало на землю свої стріли-промені. Ліс скинув з себе дрімоту й… ожив.
Зв`язок між словами у реченні допоможуть встановити запитання в дужках. Зразок виконання: Стоїть (що?) тиша; тиша (яка?) дивовижна; стоїть (де?) у лісі.
За поданими словами та варіантами відповідей на запитання запиши правильні словосполучення: Скласти (що?) речі, доміно, розповідь, автомобіль, ранок. Прибрати (що?) вікно, кімната, речі, харчі. Витерти (що?) стіл, підвіконня, файл, екран, підлога. Ранок (який?) тиха, спокійна, дощова, повільна, красива.
Гра на розвиток асоціацій Постарайся запам`ятати такий перелік слів: джміль, сковорода, голка, будильник, хутро, матрос, ковдра, рівняння. Відзнач, скільки слів тобі вдалося запам`ятати відразу після прочитування. Перевір результат через 3 години. А тепер, для порівняння, «опрацюємо» кожен елемент переліку. Наприклад, візьмемо слово джміль. Згадай, коли ти останній раз спостерігав за джмелями. Ось він, товстий, волохатий, діловито дзижчить над квітучою конюшиною. Виразно почуй його низьке гудіння. Джміль сів на конюшину – і під його вагою квітка злегка нахилилася… Обережно погладь джмеля пальцем, виразно відчуй м`які ворсинки, що вкривають його черевце.
Сковорода – велика, чавунна, відчуй її вагу, подумки втримуючи у руці. От чиїсь руки шкрябають закопчену пательню дротовою мочалкою, ти добре чуєш тихі звуки шкрябання… З кухні, де матуся готує обід, час від часу чутно постукування ложки об сковороду, коли вона помішує страву. Будильник – його оглушливий дзенькіт будить тебе вранці. Не відкриваючи очей, ти намагаєшся намацати його на підлозі або столику. От рука наткнулася на прохолодне опукле скло, ти натискаєш на кнопку – і дзенькіт припиняється. У тиші, що наступила, ти чітко чуєш квапливе цокання. Повільно піднеси будильник до вуха, цокання стає все голоснішим і голоснішим… Постарайся так само докладно уявити собі інші слова, викликаючи у свідомості відповідні асоціації (характерні ознаки предмета). Перевір результати запам`ятовування наступного дня. Запропонуй цю гру своїм друзям, вона дуже цікава!
Склади речення за поданими схемами: (Що?) → (Що робить?) →(Де?) ↓ (Який?)
Приклад. Над землею стелиться сизий туман. Туман (що робить?) стелиться; Стелиться (де?) над землею; Туман (який?) сизий
(Хто?) →(Що роблять?) ↓ (Яку?) (Що?) Другорядні члени речення – це ті, які не відносяться до головних, але входять до складу речення. Наприклад. Ремез збудував своє гніздечко на високій вербі. У цьому реченні другорядні члени позначені пунктирно рискою.
Прочитай текст. У виділених реченнях знайди другорядні члени речення. Над широким степом нависла казкова тиша. Підіймається золотистий серпанок. Відходить дрімота від красуні-ріки. Відкрилися її голубі очі, розкрилися широко – і розлилася водна широчінь, як безмежне море. Вмився степ її прохолодою. Вмилися поля широкії, степи безкраї. З небаченою швидкістю впали річкові води в обійми ярів. Закружляли вони у водоверті, зашуміли, співаючи гімн весні. Вплелися голоси птахів у веселий шум. Заграли сонячні промені. Заспівала земля, чекаючи рук трударів. Добери до цього тексту заголовок. Знайди в тексті розповідні речення. Виразно прочитай текст. Завдання до теми: 1.Розкажи про свою подорож до лісу. 2.Намалюй малюнок за темою «Ранок у моєму місті». 3.Склади три речення, запиши їх та підкресли основу. 4.Яку корисну справу ти сьогодні зробив? Розкажи про це кількома реченнями.
Запитання до теми: 1.Пригадай, які члени речення можуть бути його основою? 2.Який член речення називається підметом? 3.Який член речення називається присудком? 4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні? 5.Що таке другорядні члени речення?
Список використаних джерел: 1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с. 2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Урок на тему: «Граматична основа речення », Людмила Лосіцька , вчитель української мови та літератури Кривоносівського НВК
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас
|